Dodaj do ulubionych

guzki w plucach

08.11.19, 19:25
W jednym z płatów płucu w kilku segmentach wykryto 4 małe guzki o wielkości ok 5-6mm w badaniu tomograficznym z kontrastem. Co dalej? Konsultacja z pomologiem za kilka dni. O co pytać, na jakie dalsze badania się przygotować? Jeżeli to jednak nowotwór to gdzie może być źródło nowotworu pierwotnego dającego przeżuty do płuc?
Obserwuj wątek
    • koziorozka Re: guzki w plucach 09.11.19, 10:52
      Najpierw musisz wiedzieć, czy to są przerzuty. Jak tak, to czeka cię wiele dalszych badań, bo skąd one są to tylko wróżka ze szklaną kulą może przewidzieć. Za dużo zmiennych, bo liczy się płeć, wiek, przebyte choroby, itp. i wtedy może: czerniak, kosmówczak , mięsak kościopochodny lub tkanek miękkich, rak jądra, nerki, tarczycy.
      Albo inny.
      • 71tosia Re: guzki w plucach 09.11.19, 11:33
        czy z tak malych guzow mozna zrobic biopsje by potwierdzic ich charakter? Jestem w wieku 50+ a wywiad rodzinny mam dosc niekorzystny. Niepokoi mnie ze tch guzkow jest sporo, a pol roku temu badanie rentgenowskie nic nie wykazalo.
          • 71tosia Re: guzki w plucach 09.11.19, 13:38
            troche troche zlosliwosci poprawi ci humor? Material bada sie metodami mikroskopowymi ale pobiera makrokopowymi a wycinek z guza ok 5 mm moze byc trudny do porania. To juz wiem z innych stron, ale myslalam, ze moze ktos cos tu doda.
            • koziorozka Re: guzki w plucach 09.11.19, 18:57
              Tu masz procedurę
              wim.mil.pl/images/stories/Konferencje/spero/4_Elektromagnetyczna%20nawigacja%20guzki%20AChcialowski.pdf
              Przy tak małej zmianie
              1. zalecana tylko obserwacja, ale liczba guzków, wiek, papierosy, choroby w rodzinie itp. mają wpływ na zmianę procedury.
              2. nawet pod kontrolą usg pobranie właściwego materiału jest bardzo trudne. Może jakiś bardzo zręczny lekarz się tego podejmie, ale ryzyko ominięcia zmiany jest duże.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka