Endoproteza stawu biodrowego Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam 40 lat, od 3 lat żyję z wszczepioną całkowitą endoprotezą stawu
    biodrowego. Z operacji jestem bardzo zadowolona, uwolniła mnie ona od
    strasznego bólu i pozwoliła żyć prawie normalnie. Piszę "prawie", gdyż tak do
    końca niestety nie czuję się sprawna. Prowadzę dość aktywne życie, dużo
    jeżdżę na rowerze / ok 5 km dziennie/ mam psa, z którym chodzę na długie
    spacery 2x po ok 2-3 km, oprócz tego cały dzień jestem "na nogach", gdyż
    mając dom, rodzinę trudno siedzieć w fotelu i odpoczywać. Uwielbiam życie
    aktywne i bardzo ubolewam, że nie mogę uprawiać wielu sportów / jazda na
    nartach, tenis /czy chociażby pobiegać z psem.
    To tak tytułem dłuższego wstępu, głównie chciałabym się dowiedzieć, jak inne
    osoby radzą sobie po tej operacji, czy uprawiacie jakieś sporty? Czy może
    się "oszczędzacie"? Jednak endoproteza ma jakąś określoną żywotność i
    niestety zużywa się. Lekarz, który mnie operował uspokoił mnie, że np. długie
    chodzenie nie ma wpływu na zużycie endo., ważniejsze jest utrzymywanie
    odpowiedniej wagi ciała. Proszę opiszcie w kilku zdaniach jak czujecie się po
    tej operacji?
    PS
    Stronkę "Moje Biodro" znam , ale mało jest tam informacji na temat
    aktywności, co można, a co nie.
    • Gość: Hania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.01.05, 12:36
      UP!
      • Gość: Ja IP: *.futuro.com.pl 26.01.05, 13:07
        Miałam operację w ubiegłym roku. Rehabilitacja-koszmar. 3 miesiące w domu,
        potem wyjścia o 2 laskach, za jakiś czas jedna laska...jeszcze taraz podpieram
        się parasolką czasem. Inna rzecz-że mam drugi staw też zakwalifikowany do
        operacji. Na razie mój lekarz każe nie ruszać... nie boli bowiem; jego funkcje
        przejęła endoproteza. Czyma rację? Zdania są podzielone. Ja nie chcę pchać
        się "pod nóż" bez wyraźnej potrzeby.
        Ból faktycznie ustąpił. Chodzę lepiej. Ale już do końca życia jest się
        niepełnosprawnym. Zalecenia: oprócz utrzymania prawidłowej wagi ciała-nie
        chodzić dużo, nie stać dużo, nie dźwigać.
        • Gość: Beata IP: *.bmj.net.pl 18.02.05, 21:46
          Witam Cię, jestem fizjoterateutką i miałam już do czynienia z osobami po
          wstawieniu endoprotezy biodra. Wydaje mi się że racjonalny wysiłek jest
          wskazany, natomiast nie polecam dużych wysiłków fizycznych. Owszem możliwości
          są, natomiast sztuczny staw biodrowy zużywa się szybciej niż staw
          naturalny,gwarancjia jest różna w zależności od typu i jakości producenta
          protezy. Nadmierna eksploatacja przyspieszy proces zużycia. Możliwe jest
          ponowne zaprotezowanie co wiąże się z poszeżeniem kanału szpikowego kości
          udowei zamocowanie grubszego trzonu endoprotezy co zwiękrzy ryzyko pęknięcia
          okostnej podczas wysiłków fizycznych. Trzeci raz nie protezuje się ponieważ
          kanał szpikowy jest już zbyt szeroki. Dlatego aby proteza nie zużywała się
          nadmiernie nie należy stosować nadmiernych wysiłków fizycznych op operacji
          • Gość: Ja IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.02.05, 12:57
            Beato, potwierdzasz to, co wiedziałam wcześniej. Czy możesz napisać, co uważasz
            za racjonalny wysiłek? Czy warto i trzeba stosować jakieś ćwiczenia
            rehabilitacyjne? Akurat na ten temat nie wiem nic konkretnego. Szpital i
            lekarze mają pracy od groma, jedna rehabilitantka na oddziale nie mogła z
            niczym nadążyć. Wyszłam z opracowaną przez lekarzy broszurką z zaleceniami
            pooperacyjnymi, lecz nie ma tam niczego nt. ćwiczeń.
            Jeszcze jedno: po operacji noga operowana wróciła do poprzedniego stanu-czyli
            jest o 1,5 cm dłuższa od nogi nieoperowanej. Mojej znajomej operowanej w innym
            mieście zalecono podwyższenie obuwia w krótszej nodze flekami u szewca. Tak?
            Jest to jakiś sposób? Będę wdzięczna, jeśli podzielisz się swoją wiedzą.
    • Mam kolegę, który na nartach upadł niesczęśliwie i w efekcie wszczepili mu
      endoprotezę stawu biodrowego. Po całym cyklu leczenia kontuzji wrócił do
      ostrożnego uprawiania narciarstwa. Właśnie jest z rodziną na feriach w górach i
      pewnie jeździ na dechach. Jest przed 50-ką. Dlatego nie bardzo rozumiem
      dlaczego pozbawiasz się przyjemności wynikających z biegania lub jazdy na
      nartach. Może to kwestia osteoporozy?
      • Gość: Ja IP: *.futuro.com.pl 26.01.05, 14:22
        Wierzę, ale ile czasu trwał cały cykl rehabilitacji kolegi??? To nie ma tak, że
        2 tygodnie po operacji wstajesz i tańczysz!
        Jeśli chodzi o mnie: jestem w wieku Twojego kolegi. Nie mam osteorporozy, ani
        nadwagi! Sporty zimowe nigdy mnie nie pociągały, na nartach jeździć nie umiem,
        więc problem odpada. Czego żałuję-że nie mogę uprawiać czynnie aerobiku.
        Zaleceń sobie nie wymyśliłam, pochodzą one z opracowanej przez klinikę
        broszurki, przeznaczonej dla osób po takiej operacji. Lekarz je potwierdza. 2
        znajome osoby (jedna w moim wieku, 2-ga kilkanaście lat starsza)-mają tak jak
        ja. I tak jak dla mnie horrorem psychicznym było przetrwanie wielu miesięcy
        niesprawności (ani do wanny wejść, ani się pochylić, gdy coś na podłogę
        upadnie, z domu wyjść długo nie można, samochód można prowadzić po 3 miesiącach
        odoperacji, itd.)
        Może choroba niby ta sama, ale każdy przypadek inny?
        Zdecydowanie lepiej się miewam po operacji, niż przed, jestem zadowolona, że
        sięna nią zdecydowałam, lecz... patrz wyżej.
        • Gość: Mis IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.05, 14:54
          Moze kolega pomylil zwykla wymiane stawu biodrewego z kapoplastyka tegoz
          stawu .W sumie jedno i drugie podobne tylkontechnika operacji i rodzaj
          endoprotezy zupelnie rozne.
          Po kapoplastyce po jhakis 6-7 miesiacach mozan roboc doslownei wszystko wtym
          sporty ekstremalane.Minus tego typu operacji widze tylko jeden -kosztuje ok
          26000 i robia ja wPolsce tylko w jednym osrodku(wiecej szczegolow na
          www.carolina.pl/article.php?id=58 )
          Tak wiec jestem pewneinze ten pan ma ten typ protezy gdyz w przypadky zwyklych
          weikszosc sportw jest zakazana a narty to sa na 1 miejscu!!!!!!
          • Gość: Zbydnek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.05, 19:25
            A ten niepelnosprawny chlopiec, co poszedl na biegun z Kaminskim?? Na zwyklej
            protezie, nie endo....Zrobili mu ja w jakies szwedzkiej firmie w Łodzi!
    • Gość: Hania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.05, 15:01
      Dla mnie okres 6-8 m-cy rehabilitacji i chodzenia najpierw o dwóch /3-mce/,
      pózniej o jednej kuli /4m-ce/ to był horror. Z natury jestem osobą energiczną,
      która 5 min. nie usiedzi w miejscu, ten czas bezczynności był stracony.
      Po przyjściu ze szpitala, 3 tygodnie po operacji, musiałam zakasać rękawy i
      wziąć się do roboty w domu, gdyż mąż ma pracę cały dzień poza domem, a
      dzieciaki w szkole, wiadomo jak to jest. I tak kuśtykając o dwóch kulach
      gotowałam, sprzątałam, wspinałam się po schodach, o odpoczynku nie było mowy,
      no i wykonywałam ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta. Samochód prowadziłam
      zaraz po powrocie ze szpitala/ ale mam automat, co jest dużym udogodnieniem
      biorąc pod uwagę, że miałam operowaną lewą nogę/.
      Perspektywa następnej operacji mnie przeraża. Chociaż mam implant z tytanu, to
      przy trybie życia jaki prowadzę/ dzwiganie , stanie , chodzenie czasami 10km
      dziennie/ pewnie czeka mnie ona w nie tak odległej, niestety, przyszłości.
      Jedynym plusem jest to, że jestem bardzo szczupła i endoproteza ma mniej
      do "dzwigania".
      Przy nartach to się nie upieram, i tak ryzykuję upadek jeżdżąc rowerem, ale tak
      jak przed operacją mogłam biegać / z bólem co prawda ,ale było to możliwe/ tak
      teraz, kiedy zdaży mi się pobiec na krótkim odcinku / pies pociągowy to umie
      ciągnąc, oj umie!/ czuję przez kilka dni ból w operowanym biodrze, który zawsze
      mnie niepokoji, bo myślę, że to endoproteza się obluzowała/. Podobnie jest z
      podskokami. Mimo wszystko wolę żyć intensywnie, niż najlepsze lata życia
      przesiedzieć w fotelu przed telewizorem. Może po następnej operacji...?
      Pozdrawiam!
      • Gość: Ja IP: *.futuro.com.pl 26.01.05, 16:34
        Zapomniałam dodać-nie wolno po tej operacji wykonywać jakichkolwiek czynności
        powodujących ból operowanego biodra. Tak stoi w mojej broszurce. Czyli-może
        powinnaś uważać?
        Jaką masz endoprotezę dokładnie? Cementową (dla starszych osób) czy
        bezcementową? (dla młodszych, wolniej się zużywa. Ja mam taką).
        Ty naprawdę robiłaś po operacji to, co opisujesz? Nie chce się wierzyć. Ja nie
        miałam kondycji. Trochę chodziłam, trochę leżałam. Wspomniane znajome miały tak
        samo.
        Aha-czy może podróżowałaś gdzieś dalej, sama i nie samochodem? Pociąg, samolot?
        Ja wciąż się boję (lekarz kazał notabene uważać przy stawianiu nogi nastopnie
        wagonu), lecz i mus i chce się.
        Też pozdrawiam!
        • Gość: Hania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.05, 20:33
          Tak, ja naprawdę robiłam i robię to wszystko co opisałam , a nawet więcej!
          Czasami myślę, że jakby to widział mój lekarz, który mnie operował, to by się
          za głowę chwycił! Teraz zimą, to odpada praca w ogrodzie, a latem kopanie,
          koszenie trawy, sadzenie kwiatków itp. Osoby, które spotykam, kiedy dowiadują
          się, jaką miałam operację, a widzą jakie życie prowadzę i jak chodzę nie chcą
          wierzyć! Latem ub. roku byłam na wakacjach w Karkonoszach, całymi dniami
          włóczyłam się z rodziną po górach, robiliśmy min. 8-10 km wędrówki, wracałam
          zmęczona , ledwo powłóczyłam nogami, biodro trochę bolało, ale po nocnym
          wypoczynku znów czułam się dobrze i mogłam znów ruszyć w drogę.
          Jeżeli chodzi o rodzaj endoprotezy , to ze względu na mój wiek, jest to
          endoproteza bezcementowa firmy Biomexim / panewka z tworzywa, a trzpień i
          główka ze stopu tytanu /. Bardzo dużo podróżuję pociągami, najczęściej sama, a
          przy stawianiu nogi na stopień nie zastanawiam się, robię to trochę ostrożniej
          kiedy jestem w wysokich obcasach :) Aha! Nie wykonuję już dawno tych ćwiczeń,
          które zalecano po operacji, bo ich nie lubię i nie mam na nie czasu ,
          wolę "pobiegać" z psem, popływać i pojezdzić na rowerze.
          Pozdrawiam i dziękuję za informacje!
          • Gość: Ja IP: *.futuro.com.pl 26.01.05, 21:55
            Oż, jestem zszokowana! Teoretycznie po takiej operacji "trzeba się szanować".
            Mnie bolą nogi, czuję się zmęczona-kiedy dłużej pochodzę. Hy, wlazłam już
            prawie kompletnie w samochód. Moja proteza jest też bezcementowa, firmy Batcup.
            Może z natury masz lepszą kondycję? A może robisz to, co robisz bez większego
            zrąbania się-bo miałaś tylko jedną nogę chorą? Pisałam wcześniej-mój drugi staw
            jest także zniszczony i kwalifikuje się do wymiany. Być może-dlatego ja tak nie
            mogę szaleć. Ciekawa jestem, co by na temat naszych przypadków a ściślej mówiąc-
            powiedzieli lekarze ortopedzi(może tu zaglądają?) Bo ta znajoma r
            rówieśnica, która miała operację 3 tygodnie przede mną ma takoż drugi staw
            zniszczony i tak jak ja-na razie go nie rusza. Ona wypowiedziała się
            tak: "Myślałam, że wymienią mi staw i będę żyła tak jak dawniej. Nie
            przypuszczałam, że całe życie będę już niepełnosprawna". Dziewczyna też z
            natury aktywna, ruchliwa...robi, co się da-a jednak nie jest w stanie żyć "jak
            dawniej".
            P.S. Wysokie obcasy???? Dobiłaś mnie, Haniu! Można? Da się? Inna rzecz-iż przed
            chorobą nigdy nie przepadałam za zbyt wysokimi obcasiskami.
            Jak Ty mogłaś dom prowadzić 3 tyg. po operacji??? Mnie robiło się słabo, kiedy
            trochę dłużej posiedziałam! Choćby i dla rozrywki przy kompie...
            Pa!
            • Ja sobie zdaję sprawę, że przesadzam i prędzej czy pózniej "zarżnę" tę swoją
              endoprotezę, ale nie potrafię i czasami po prostu nie mogę przystopować! Zyję
              na pełnych obrotach, ale zdaję sobie sprawę, że do czasu.. Więc, proszę
              Cię "Ja", nie bierz ze mnie przykładu ;) każdy organizm jest inny, a ja
              faktycznie, jak na swój wiek, to się trzymam zdrowo i oprócz tego "drobnego"
              kalectwa, nic mi nie dolega.
              PS.
              Z tymi obcasami, to może trochę przesadziłam, mają najwyżej 6 cm , nie biegam
              na codzień w niebotycznych szpilkach, tylko jak idę "między ludzi".
              Przykro mi "Ja", że Czeka Cię operacja drugiego biodra. Ja sobie tego nie
              wyobrażam!
              Pozdrawiam Cię serdecznie i Zyczę dużo zdrowia! Hania.
              • Gdybyś chciała pogadać więcej, to napisz mi na priva gazety! Hania.
                • Gość: Ja IP: *.futuro.com.pl 27.01.05, 19:18
                  Też sobie na razie drugiej operacji nie wyobrażam i stawu nie ruszam. Póki nie
                  boli...
                  Chętnie pogadam, napiszę wkótce!
                  P.S. Dlaczego miałaś zwyrodnienie stawu? U mnie lekarze podejrzewają mikrą a
                  niewykrytą w dzieciństwie dysplazję. Bo: nadwagi nie mam, nie pracowałam ciężko
                  fizycznie, nie uprawiałam wyczynowo sportu.
                  Pozdrawiam! Ja-TMR
                  • Gość: Do "Ja" IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.01.05, 20:24
                    Miałam wrodzone zwichnięcie stawu, operowane w wieku ok. 2 lat. Po pół roku
                    była operacja powtórną, bo ta pierwsza nie przyniosła poprawy. Polegała ona
                    zdaje się na odpowiednim wyprofilowaniu, ociosaniu główki, aby nie wypadała ona
                    z panewki. Rehabilitacji z tego okresu nie pamiętam, ale podobno była długa i
                    pózno zaczęłam chodzić. Ale jak zaczęłam to oczywiście biegiem i do teraz nie
                    mogę się zatrzymać:))) Nie chciałam słuchać, że czegoś mi tam nie wolno, że
                    nie mam biegać, skakać, jeżdzić na łyżwach, nartach lub wrotkach. Nic mnie nie
                    bolało i robiłam to wszystko naraz. Dużym plusem było to, że zawsze bardzo dużo
                    jeżdziłam na rowerze i pływałam. Po tylu latach od pierwszej operacji, jednak
                    zmiany zwyrodnieniowe były już tak duże /pierwsze symptomy zaczęły się ok 10
                    lat temu/, ból coraz większy i to nie tylko podczas chodzenia, ten ból potrafił
                    wyrwać mnie z najgłębszego snu, coraz mniej chodziłam no i skończyło się na
                    endoprotezie.
                    PS. Cieszę się, że wkrótce obgadamy szczegóły! Hania
                    • Gość: Ela IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.02.05, 18:20
                      Prosze o mała informacje, bardziej dokladna na temat jak wyglada operacja tego
                      biodra oraz rehabilitacja. Moja mama w wieku 2 lat miala operacje na lewe
                      biodro ponizej jest spiete dwoma drutami, ma 51 lat i lekarz zalecil juz jej
                      operacje lecz ona sie strasznie boi i ja bardzo prosze o jakis opis tego
                      przebiegu i rehabilitacji

Pozdrawiam, Ela
                      • Gość: Ja IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.02.05, 17:19
                        Elu, poczytaj sobie stronę www.biodro.home.pl
                        Straszna jest długa rekonwalescencja. 3 miesiące w domu, niczego robićnie
                        można...Mamą musi się ktoś opiekować, poza tym nie ma się czego bać. Ryzyko
                        komplikacji występuje przykażdej operacji i procesie leczenia.
                        Haniu!!!! Napisałam maila!
                        Ja
    • Gość: DO HANI IP: *.no1.pl / 217.98.250.* 22.02.05, 16:28
      czy mialas jakies zapelenie stawu biodrowego,reumatyzm czy cos innego?jak dlugo
      Ciebie bolalo?czy mialas jakies inne objawy? mnie boli lewe biodro od kilku
      lat,sztywnieje albo cos trzeszcze,pod wplywem sterydow bol ustepuje jestem w
      trakcie diagnozy, poki co wyniki mam ok... pozdrawiam i dzieki za odp.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.