Dodaj do ulubionych

Torbiel szyszynki

IP: 83.238.41.* 09.03.05, 20:41
Prosze pomożcie. U mojego 28 letniego syna stwierdzono 8 mm torbiel
szyszynki. Prosze o linki na temat tej przypadlosci, jak leczyc , czy mozna
farmakologicznie, czy niezbedna bedzie operacja. Z gory dziekuje za
jakiekolwiek informacje.
Obserwuj wątek
    • Gość: ha Re: Torbiel szyszynki IP: 195.136.92.* 10.03.05, 16:07
      Tę informację znalazłam w internecie na jakimś forum, moze sie przyda:
      --------------------------------------------------------------------------------
      "Informacje na temat tej choroby są skąpe.Coraz częściej sie diagnozuje ją
      rezonansem magnetycznym. Takie torbiele zdarzają się ok u 1 na 10000 osób.Jest
      to pewnego rodzaju guz wypełniony płynem ale nienowotworowy. Nie ma nic
      współnego z nowotworem. Czasem mamy do czynienia z torbielami szyszynki tzw.
      asymptomatycznymi tzn. z takimi które nie dają zadnych objawów i są przypadkiem
      wykrywane w czasie badania rezonansem itp. Czasem takie torbiele mogą dawac
      obajwy jak uporczywe bóle głowy, zawroty, rzadko objawy padaczkowe czy
      zaburzenia psychiczne. Leczenie jest tylko operacyjne. W Polsce wykonuje sie
      takie zabiegi. Przeglądając na internecie anglojęzyczne strony mówiące o tej
      chorobie zauwazyłem, że nie zawsze wiadomo czy przewlekłe bóle głowy są
      faktycznie związane z wykrytą torbielą u danego pacjenta (są bowiem osoby które
      posiadają takie torbiele a nie mają żadnych objawów)stąd decyzja czy podjąć
      skomplikowane leczenie chirurgiczne jest trudna. Wydaje się, że takie leczenie
      jest wskazane gdy takie torbiele upośledzają krążenie płynu mózgowo rdzeniowego
      co prowadzić może do wzrostu cisnienia wewnątrzgałkowego co dawać może różne
      objawy kliniczne m.in. bóle głowy. Chcę zaznaczyć że opisywano przypadki bólów
      głowy u pacjentów ze zdiagnozowaną torbielą szyszynki a jednak neurochirurdzy
      nie łączyli tych dwu spraw i uważali że przyczyn bólu głowy należy szukać gdzie
      indziej. Takie torbiele mogą się powiększać (wydaje się ze to jest wskazaniem
      do zabiegu chirurgicznego) ale również natknąłem się na doniesienia że mogą one
      same ustępować.
      Dodam jeszcze , że ta choroba występuje częściej u kobiet niż mężczyzn,
      najczęściej między 3 a 4 dekadą życia ale nie jest to regułą.
      Przypuszczam, że niewiele Pani pomogłem ale choroba ta i postępowanie przy niej
      nie jest jednoznaczne i najlepiej zaufać dobrym specjalistą wykonać wszystkie
      możliwe badania, rozwazyc ryzyko zabiegu, i nie szczędzic pieniedzy na
      konsultacje.
      Chcę dodać, że nie jestem lekarzem medycyny.
      Serdecznie pozdrawiam i życze powodzenia"

• Gość: Piotr Zieliński Re: Torbiel szyszynki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.03.05, 21:13
      Torbiele szyszynki są dość częste i nie są chorobą ani wadą, a tylko takim
      wariantem anatomicznym. Niektórzy uważają, że torbiele do 2 cm średnicy nie
      wymagają żadnego leczenia i są wręcz normą.

Czasami warto powtórzyć rezonans po około roku, żeby się upewnić, że torbiel
      nie rośnie.

Zatem proszę się nie martwić. Zastrzegam jednak, że udzielając porady przez
      internet mogę się mylić.

Pozdrawiam serdecznie

Piotr Zieliński
      Klinika Neurochirurgii AM Gdańsk

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka