Pytanie o badanie dna oka Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam
    Miałem dziś wykonywanie badania wzroku ( w związku z dręczącymi mnie bólami
    głowy) miałem równierz wykonywanie badanie dna oka
    które nie wykazało żadnych nieprawidłowaości
    mam pytanko słyszałem że do badania dna oka lekarz wlewa do oczu jakieś
    krople ułatwiające to badanie
    w moim przypadku nie stosowano żadnych kropli czy w takim razie lekarz
    badający mnie mógł przeoczyć lub nie zauwarzyć jakich zmian np:Guza mózgu ??
    czy waszym zdaniem powinienem powtórzyć to badanie ??
    dzięki za odpowiedz
    • Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć ?
      czy zawsze stosuje się rozszerzenie źrenicy do badania dna oka ?
      czy zależy to od wieku pacjenta?
      mam 24 lata
    • Mam często badane dno oka i nie zawsze z kroplami.Zaufaj lekarzowi,on się zna na
      tym.Zrób jeszcze badanie EEG i tomografię komputerową głowy(to badanie pokazuje
      ewentualne zmiany).
    • Gość: anna IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 11.03.05, 23:57
      nie musisz mieć wpuszczanych kropelek, lekarz i tak zobaczy dno oka, a gdyby
      zobaczył coś niepokojącego, wtedy mógł by rozszerzyć źrenice i zbadać
      dokładniej. napewno wszystko było dobrze.
      • Gość: Magda IP: *.3vnet.pl 12.03.05, 12:56
        oko jest okienkiem do mozgu.Z dna oka okulista moze Ci powiedziec czy masz
        nadcisnienie tetnicze[jaki stopien],moze tez stwierdzic ,czy masz cukrzyce,
        miazdzyce .jaskre i wiele innych chorob.U mnie okulista zawszepodawalkropelki
        na rozszerzenie zrenic, neurolog rowniez moze to zrobic.Widocznie u Ciebie nie
        bylo zadnych symptonow, albo okulista poszedl na latwizne.Ale nowotwora napewno
        okulista wykluczyl wiec nie martw sie.Jezeli tak bardzo chcesz to sprobuj
        znalesc irydologa,wtedy on powie Ci jakie sa przyczyny tych Twoich boli.U nas w
        Polsce jeszcze malo ludzie wiedza na temat irydologii,w przeciwienstwie do
        krajow zachodnich itd.Albo udaj sie jeszcze raz do okulisty, jezeliCiebie to
        nurtuje.W moim przypadku jeden okulista[bol glowy i galek ocznych] stwierdzil
        tylko miazdzyce tetnic mozg. drugi to potwierdzil ,ale dopatrzyl sie jaskry , i
        zostala ona potwierdzona na oddziale okulist.Pozdrawiam
        • Gość: kinga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.05, 13:00
          Czy dobry irydolog odczyta wszystkie choroby w organizmie?Moze masz jakiegos
          sprawdzonego z Warszawy?
        • madziu, imienniczko ma, mozesz mi powiedzieć, jak to u Ciebie z tą jaskrą było?
          Ja miałam trzy m-ce temu badanie pola widzenia, wrszcie jakis lekarz na to
          wpadł (mam astygmatyzm, jestem krótkowidzem) i wynik zaniepokoił lekarz.a
          Szczególnie jedno oko wypadło nieciekawie. Powiedizała, że to może być jaskra,
          ale nie musi - skierowała na badanie HRT, i kazała ponowić też pole widzenia.
          To by tłumaczyło moje zamglenia, bóle głowy od zawsze i ogólnie szybko
          posuwające się minusy. i mnostwo innych.
          Czy mialas robione to badanie HRT, jeśli tak - coż to takiego?
          No i ogólnie czy możesz mi napisać jak to z tą jaskrą jest, jak juz zdiagnozują
          --
          Ja i Ty. Ty i Ja - jedna całosć. Na zawsze!

Coś takiego ciekawego
          • Dzięki moim zdaniem nie ma sensu iść jeszcze raz do okulisty i bulić kasę bo
            byłem prywatnie chyba doświadczony lekarz zauważył by coś niepokojącego po
            prosu pytałem o te krople bo słyszałem że właśnie tak przeprowadza to badanie
            najpierw krople potem badanie , ale teraz widzę że nie zawsze stosuje się te
            krople u mnie z oczami raczej jest Ok nie mam żadnych wad wzroku itp. mam tylko
            zapalenie spojówek zapisali mi antybiotyk co do bólu głowy to ból mnie ok 2
            tygodnie głowa , kark nasila się przy pochylaniu na dodatek dziś zacząłem
            kaszleć i dostałem kataru może to zapalenie zatok? kiedyś miałem już problemy z
            zatokami miałem nawet punkcję zatok
            • Gość: Magda IP: *.3vnet.pl 12.03.05, 16:26
              Nie jestem z Warszawy ,ale tak jak apisalam coraz czesciej ludzi korzysta z
              porad irydologa, ale nam ta dziedzina jeszcze jest obca [tzn. nie dla
              wszystkich].Pozdrawiam
          • Gość: Magda IP: *.3vnet.pl 12.03.05, 17:13
            Madziu ja rowniez mam astygmatyzm ,to mi utrudnia zycie .Nosze okulary [szla to
            mam sfery] i nie zdaja egzaminu ,bo astygmatycy powinni nosic okulary ze szlami
            cylidrycznymi ,ale ja nie moge tych szkiel. Jezeli chodzi o to badanie to nie
            mam pojecia co to jest.Moze Tobie napisze jakie ja mialam robione badania,Od
            okulisty dostalam skierowanie na oddzia okulis. ,tam mialamrogiona krzywa dobowa
            [pomiar cisnienia srodg. co 3 godz.], nastepnie okulista robil mi gonioskopie
            i oczywiscie i oczywiscie badanie dna oka.Oczywiscie pojechalam juz ,ze
            zrobionympolem widzenia[w normie].Nastepnie dostawalam krople [kropilam dwa
            razy dziennie].Okulistka nie mogla mi dopasowac ,ciagle zmieniala. Oczywiscie
            co pol roku robilam pole widzenia[byly ubytki ,ale to jeszcze bylo w
            normie.Cisnienia nigdy nie mialam wysokiego [do 22] ale gonioskopia wyszla mi
            2/3 lekarz zasugerowala mi poszerzenie przesaczenia kata[chyba dobrze
            napisalam] ,ale powiklaniem miala byc zacma[tak mi powiedziala] ,nie zgodzilam
            sie .Moj problem polegalna tym ,ze jak robilo sie szarawo ,zle
            widzialam,ponadto mialam silne bole galek i bole glowy.Byly remisje i znow od
            poczatku.Krople mi potegowaly bol ,mialam ciaglelzawienie[lzy lecialy mi jakbym
            plakala].I final sprawy nastapil ,jak wzielam syna[12l] i stwierdzono u niego
            jaskre, potem szpital ,mial wysokie cisn. do 30, poem kropil 5 razy
            dziennie ,az lekarz mu dala do szpitala na laser.I dopiero odkrylam ,ze sa
            poradnie jaskrowe ,w ktorych ,przed wizyta robia pole widzenia ,pozniej
            gonioskopie i inne badania.I wtedy ja tez skorzystalam[bez skierowania] i
            dostalam na irydotomie jednego oka[laser] pozniej drugiego oka.Teraz
            zaniedbalam bo od roku nie biore kropli, ale co pol roku jezdze do poradni
            jaskrowej i wszystko ok.A u syna ,przez 3 lata leczyl jaske i dopiero w
            akademi medycznej stwierdzili ,ze nie ma ,ale co pol roku jezdze na kontole.I
            komu tu wierzyc.A HRT to chyba tomograf komputerowy nerwu wzrokowego.Jezeli
            jestes z Wroclawia to polece Tobie dobra poradnie jaskrowa.Jak masz jeszcze
            jakiespytania to chetnie Ci odpisze.Pamietaj jaskra to "cichy zlodziej wzroku"
            • dziekuję Ci za odp.
              Niestety jestem z gdańska, a żeby bylo ciekawiej to aktualnie mieszkam za
              granicą, w niemczech. Ale to moze i dobrze, bo moze tu uda mi sie szybko
              sprawdzic moj wzrok...

Piszesz rozne niezbyt wesole rzeczy na temat jaskry...szczerze mowiac
              zmartwilam sie, jak uslyszalam od okulistki, ze ma takie podejrzenia co do
              moich oczu.
              Wszystie ovjawy, ktore opisalas, jakby byly moje. A juz moje na bank to
              zamglenia, przy szarówcw dnia ból oczu, łzawienie i ogolnie zamazany obraz.
              ja tez nigdy nie mialam wysokiego cisnienia w oczach, ogolnie jestem
              niskocisnieniowcem.

Co do szkiel to ja mam cylindry, niby mi sie zwiekszyly ale dalej mam klpopty -
              widze momentami niewyraznie. Ale to pewnie przez co innego, a nie zle dobrane
              okulary.

W Gdańsku, w Akademii Medycznej jest jedyny aparat do robienia tego badania, o
              którym napisalam, i prawdopodobnie to jest ta tomografia o której piszesz.

Na to badanie trzeba sie bylo zapisać z połrocznym wyprzedzeniem, śmieszne, co?
              Kpina po prostu.

Napisz mi jeszcze jedno, proszę. Napisałaś, zę u synka te wykryli tę wadę - czy
              czasowo wykrycie wady u ciebie zbiegło się z wykryciem wady u Niego?
              Pytam, bo po pierwsze jestem ciekawa, czy ze zdiagnozowaną jaskrą można rodzić
              naturalnie czy cesarka, no i czy mały od początku byl pod specjalnym nadzorem
              okulistycznym.

pozdraiwma i dizekuje za odp.

--

Coś takiego ciekawego
              • Gość: Magda IP: *.3vnet.pl 12.03.05, 18:28
                Zapomnialam Ci napisac ,ze teraz biore zastrzyki ,ale pzepisala mi neurolog [bo
                zawsze mialam tak jak pisalam klopoty z widzeniem , plus te zamglenia ] ale ona
                mi przepisala na kregoslup, a co dziwo poprawil mi sie wzrok tzn. ostrosc.W
                ulotce przeczytalam ,ze okulisci tez pzepisuja nawet dla malych dzieci,nazywaja
                sie Fibs[ sa z miedzy innymi z borowiny].U syna to przypadek.O kulistka u
                ktorej sie leczylam ,nic mi nie powiedziala ,ze to dziedziczne.Sama wpadlam na
                pomysl i wzielam syna.Ale tak jak pisalam [specjalisci z Akademii medycznej
                wykluczyli jaskre, ale to nie jest powiedziane ,ze nie bedzie mial.Tak jak u
                Nas w Polsce ciezko sie dostacdo dobrych specjalistow.Pamietaj moze to byc
                dziedziczne ,a dzieci moga sie rodzic z jaskra wrodzona.Jaskre u mnie wykryto w
                1999 r , okulistka ,ktora przyjmowala na rejonie, a jakie dwa miesiace wstecz
                bylam u innej to nawet nie chciala mi przepisac okularow do czytania.Aha ,a
                pierwsze myslalam ,ze mam"kurza slepote' to mnie wysmiala.I
                najwazniejsze ,zawsze lubialam nosic okulary sloneczne[jeszcze wtedy nie
                nosilam okularow] , zmienialamsobie rozne i ktoregos dnia jak zalozylam
                sloneczne ,tak mnie glowa rozbolala, ze szybko musialam sciagnac i tak sie
                zaczelo., az do wykrycia.Przy jaskrze pole widzenia sie zaweza.Dochodzi do
                takiego momentu ,ze widzisz jak przez lornetke{po bokach nic nie
                widzisz ].Jeszcze jak cos masz jakies pytania to chetnie Ci odpowiem .Pozdr.Aha
                a jaskrowcy malo kto nosi okulary, tylko u Nas dochodzi wada wzroku i dlatego,
                i tez maja niskie cisnienie krwi.
              • Gość: Beata IP: *.sggw.waw.pl 12.03.05, 18:30
                Badanie HRT to badanie tarczy nerwu wzrokowego laserowym tomografem, pozwala
                uzyskać zdjęcie tarczy nerwu wzrokowego w dużym powiększeniu i ocenić wszystkie
                jej parametry. Trwa kilka sekund, jest bezproblemowe - trzeba przez chwilę
                patrzeć w migający punkt i to wszystko. Można to badanie wykonać prywatnie bez
                długiego oczekiwania (nie wiem, gdzie w Trójmieście, ale na poewno gdzieś
                można), koszt to około 100 pln, ale czasem warto - pół roczne czekanie to
                absurd, bo w przypadku podejrzenia jaskry badanie trzeba powtarzać co pół
                roku...
                • Beata, dzięki.
                  W Gdańsku niestety jest tylko w Akademii Medycznej,a le postanowilam zrobic
                  rozeznanie - może da radę zrobić je prywatnie właśnie tam, lub gdzie indziej
                  np. w Gdyni lub sopocie. muszę poszperać w necie. obym tylko coś znalzla...

A w ajkich ośrodkach moga to robić - tylko w Akademiach Medycznych?
                  --

Coś takiego ciekawego
                  • Gość: Beata IP: *.sggw.waw.pl 12.03.05, 19:39
                    W Warszawie robią nawet niektóre prywatne przychodnie okulistyczne, jak np.
                    Mega-Lens, ale poza tym Instytut Jaskry i Chorób Oka.
                    • Gość: agnes_magnes IP: *.matcom.com.pl 12.03.05, 20:05
                      Gdzie jest ten Instytut Jaskry? Przy Placu Trzech Krzyży? Chciałabym się tam
                      zapisać na wizytę, ale nie wiem, czy warto. Nie orientujesz się, gdzie w
                      Warszawie są najlepsi lekarze - specjaliści od jaskry? Mam podejrzenie jaskry i
                      jakoś mimo wielu badań nikt mi nie potrafi powiedzieć, czy to podejrzenie jest
                      słuszne. Nie chcialabym niczego zbagatelizować.
                      • Gość: Beata IP: *.sggw.waw.pl 12.03.05, 20:34
                        Tak,to ten Instytut za pl.Trzech Krzyży. Co do lekarzy - ekspertem nie jestem,
                        zwłaszcza, że mam krótki "staż" jako pacjentka... Wiele bym dała za naprawdę
                        dobrego lekarza... Ja też mam jakieś niby-podejrzenie, chociaż bardziej
                        zaburzenia naczynioskurczowe, chodzę do tego Instytu już od roku, lekarze w
                        zasadzie chyba dobrzy, a najważniejsze, że moja lekarka cierpliwie odpowiada mi
                        na pytania, chociaż żadnych konkretów nadal nie znam - ciągle tylko
                        monitorowanie stanu. Niestety bardzo trudno tam się dostać - trzeba mieć
                        skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, a w dodatku mają bardzo ścisłe
                        limity na pacjentów leczonych w ramach NFZ. W ubiegłym roku w połowie marca
                        były zapisy na II kwartał, może w tym roku też tak jest - spróbuj, w sumie
                        chyba warto.
                        • Gość: Magda IP: *.3vnet.pl 13.03.05, 13:19
                          www.okulist.am.wroc.pl/jaskra/?m=poradnik&s=poradnik_13,przeczytajcie
                          sobie to, i tak jak mowilam ,oprocz tomografu komp. , mozecie szukac poradni
                          jaskrowych w ktorych robia te badania .Np. we Wroclawiu krzywa cisnienia
                          kosztuje prywatnie[50 zl] co 3 godz. chodzicie na pomiar cisnienia.Do poradni
                          jaskrowych moga byc duze kolejki ,wiec proponuje takie wyjscie.Przeciez wysokie
                          cisnienie w oku nie oznacza ,ze macie jaskre ,ale te wlasnie cisnienie uszkadza
                          nerw wzrokowy ,trzeba brac krople.Znam osoby ,ktore maja wysokie cisnienie w
                          oku ,a nie maja zdiagnozowanej jaskry.Wlasnie najwazniejszym badaniem jest
                          gonioskopia ,popytajcie sie ,ile kosztuje prywatnie,jezeli nie znajdziecie
                          poradni jaskrowych ,ktoe maja krotkie terminy.Nieraz warto zmieniac okulistow,
                          tak jak w przypadku mojego syna.Kto pyta nie bladzi.
                        • Gość: agnes_magnes IP: *.matcom.com.pl 13.03.05, 14:04
                          Dziękuję za informacje na temat Instytutu. Dostałam do niego skierowanie, ale
                          zastanawiałam się czy warto iść. Szukam własnie świetnego specjalisty, który
                          się jakoś zajmie moim przypadkiem. Wiadomo,ze jesli za kazdym razem
                          musisz "wtajemniczać" innego lekarza, to w końcu cos przegapisz. Poza tym
                          chciałabym, żeby w końcu jakiś lekarz podał mi więcej konkretów niż ja jemu;)
                          • Gość: agnes_magnes IP: *.matcom.com.pl 13.03.05, 14:07
                            Powyższe podziękowanie było dla Beaty.
                            • ja również dziękuję za informacje, które pomogą mi.
                              A mam jedno pyt., na którego nie moglam znalezc odpowiedzi - czy kobieta ze
                              zdiagnozowaną jaskrą, i astygmatyzmem przy tym moze naturalnie rodzic, czy to
                              od razu wskazanie do CC
                              --

Coś takiego ciekawego
                              • Gość: agnes_magnes IP: *.matcom.com.pl 13.03.05, 22:09
                                Kobieta z krótkowzrocznością nie powinna naturalnie rodzić, a zazwyczaj jaskra
                                łączy się z krótkowzrocznością, więc drogą daleko idących wniosków mniemam,że
                                raczej nie powinna.To jednak czyste przypuszczenia...Zapytam okulistki, mam w
                                następnym tygodniu wizytę.
                                • dzięki Ci bardzo serdecznie. I pozdrawiam
                                  --

Coś takiego ciekawego
                                  • Gość: agnes_magnes IP: *.matcom.com.pl 13.03.05, 23:23
                                    Pozdrawiam także.Dzięki forum i Waszym postom pójdę na wizytę bogatsza w
                                    wiedzę. :)
                                    • Gość: muszka IP: *.devs.futuro.pl 16.04.05, 00:11
                                      Proszę, podaj więcej szczegółów dobrego okulisty od jaskry we Wrocławiu. Mojemu
                                      synowi lekarz pierwszego kontaktu zasugerował, że może mieć jaskre. Zapisał się
                                      do przychodni na Biskupinie i tam p. doktor powiedziała, że ma przerost czegoś
                                      tam. Może to byc oznaką jaskry albo taka jego uroda. Kazała zrobić badanie na
                                      pole widzenia. Ale termin ma dopiero na czerwiec. Syn ma 25 lat.

Proszę, odezwij się. Póki co pozdrawiam

muszka19@gazeta.pl
                              • Gość: Ewa37 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.04.05, 17:45
                                Jaskra wcale nie musi laczyć się z krótkowzrocznoscią, choć taka wada wzroku
                                trochę zwiększa ryzyko wystąpienia jaskry. Astygmatyzm ani jaskra nie są
                                przeciwskazaniami do naturalnego porodu, niewielka czy srednia krótkowzrocznosc
                                zresztą tez, chyba,że siatkówka jest w złym stanie i jest ryzyko jej odklejenia.
                          • Gość: Halszka IP: *.sup.waw.pl / *.sup.waw.pl 16.04.05, 15:47
                            Skąd dostałaś skierowanie do Instytutu przy Placu Zbawiciela? Od lekarza
                            pierwszego kontaktu, czy od okulisty? Rozumiem, że to skierowanie jest ogólnie
                            do jakiejs poradni jaskrowej, a wyż. wym. Instytut możesz wybrac sobie sama.
                            Czy już tam byłaś, jakie są terminy? I jaki tam jest adres dokładniej? Masz
                            moze jakiś telefon?
                            Wszystko to bardzo mnie interesuje, bo czas najwyższy, żebym i ja zajeła sie
                            swoim wzrokiem. Kiedyś miałam zdiagnozowana jaskrę, ze 2 lata zakraplałam
                            odpowiednie krople, później, po pobycie w szpitalu (bo krople nic nie pomagały)
                            wycofano sie z tej diagnozy, co jakis czas robię badania cisnienia gałkowego,
                            stale sa wielkosci graniczne, ale i ja zaczynam widzieć jak przez mgłę, już
                            troszke zaczęłam dopuszczac myśl o początkach zaćmy. Gdy poczytałam Wasze
                            posty, pomyslałam, że czas najwyższy pójść w Wasze slady, żeby w końcu czegos
                            nie zaniedbać. Bardzo Cie proszę Agnes o odpowiedź na moje pytania. Pozdrawiam.
                            • Gość: Halszka IP: *.sup.waw.pl / *.sup.waw.pl 23.04.05, 21:38
                              Agnes_magnes, podciągam temat, bo bardzo zalezy mi na informacjech od Ciebie, o
                              które proszę w poprzednim poście. Mam nadzieje, że nie opuściłaś jeszcze tego
                              forum i że się odezwiesz. Bedę bardzo wdzięczna, z góry dziękuję.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.