niski poziom potasu Dodaj do ulubionych

• 03.06.05, 09:49
    Witam. Proszę o odpowiedź za co odpowiedzialny jest potas i jakie są
    przyczyny niskiej obecności potasu w organiźmie. Pozdrawiam M
    • 03.06.05, 11:33
      Niski poziom potasu może powodować zaburzenia rytmu serca, tak więc spadek
      poziomu potasu jest niebezpieczny. Kiedy się pije dużo płynów wypłukuje się
      potas z organizmu. Banany i pomidory mają dużo potasu. Moja kardiolog mówi, że
      jeden banan to tak jak jedna pastylka potasu, a na pewno smaczniejszy. Ponieważ
      jednak za niski (tak jak i za wysoki) poziom potasu może być niebezpieczny
      lepiej wybrać się do lekarza.
      • 03.06.05, 11:39
        do -bardu- tytułem uzupełnienia: w upały staram się pić min. jedną butelkę soku
        pomidorowego (kopalnia potasu) a mimo to musze pić "chemię" z torebki gdyż ten
        pierwiastek występuje w produktach żywnościowych w śladowych ilościach.
    • 03.06.05, 11:37
      M.in. za prawidłową pracę serca, osoby z arytmią powinny kontrolować i w razie
      potrzeby uzupełniać poziom potasu. W upały każdy przeciętnie wypija kilka razy
      więcej niż w inne dni i w ten sposób wypłukuje skutecznie potas, gdyż ten
      pierwiastek b chętnie ucieka z wszelkimi płynami a najbardziej wiązany jest
      przez kawę i mocna hertbatę. W takich właśnie dniach należy uzupełniać potas
      (sercowcy)gdyż mogą być problemy nie tylko z arytmią.
    • Potas ma też znaczenie dla kurczliwości mięśni w ogóle (nie tylko sercowego).
      Spadek poziomu potasu może wystąpić przy przyjmowaniu niektórych leków (ja
      miałam taki przypadek; to był jakiś antybiotyk, ale w tej chwili nie pamiętam
      nazwy).
      Oprócz pomidorów i bananów można zażywać preparaty z potasem, ale to już lekarz
      powinien zadecydować.
    • będę szczery; nie rozumiem. W upalne dni staram się pić duże ilości wody
      mineralnej, a z Waszych wypowiedzi wynika że im więcej wypije, tym mniej będzie
      w moim organiźmie potasu. mam nadzieję, że xle to zrozumiałem. Jeszcze jedno:
      czy papierosy i alkohol mogą u zdrowego człowieka wypłukac potaś w kilka dni( 3-
      4)w upalnie dni
      • alkohol tak.
        możesz mieć okresową nieprzyswajalność potasu. bywa, nieprzyjemne.
        tętno szaleje, pojawia się niepokój i rodzaj duszności.
        u mnie podobnie, mimo diety bogatej w potas - niski poziom [kiedyś].
        kalydum na receptę, albo aspargin - bez.
      • Bo nie każda tzw. woda mineralna jest nią w rzeczywistości.
        Tzn. nie każda zawiera odpowiednio duże dawki elektrolitów. Te napoje bardzo
        różnią się między sobą składem pierwiastków (poczytaj informacje na butelkach).

Poza tym niedobór potasu może jeszcze powodować zaparcia (aż do niedrożności),
        zaburzenia pracy nerek i równowagi kwasowo - zasadowej organizmu (zasadowica).
        • franc_tireur napisała:

>
          > zaburzenia pracy nerek i równowagi kwasowo - zasadowej organizmu (zasadowica).

Zasadowica powoduje przemieszczanie się potasu z przestrzeni zewnątrzkomórkowej
          do wewnatrzkomórkwej powodując hipokalemię.
          • A niski poziom potasu, o ile wiem, powoduje przesunięcie jonów H do wnętrza
            komórki (na zasadzie wymiany H/K). To działa w obie strony.
            :)
            • Mam nadzieję, ze zawsze zdąży zadziałać izoforma 3 NHE:)
              • Załozyłem ten wątek. Piszecie o przemieszczaniu się K, H. i podajecie inne
                medyczne określenia. Miałem nadzieję, że ktos mi to wytłumaczy po ludzku, a nie
                terminologii lekarskiej
                • Mnie kiedys lekarz wysyłajac na badania zeby ocenic poziom potasu ze wzgledu na
                  czeste oddawanie moczu powiedzial ze jesli wynik wyjdzie ponizej normy przy tych
                  objawach to wg.niego diagnoza to Gruczolak przysadki mózgowej.Na szczęsci wynik
                  był dobry
                • Wymiana zdań na temat przemieszczeń nie była skierowana do Pana.
                  Wydawało mi się, że zanim nastapiła udzielono Panu sporo konkretnych, łatwo
                  przystępnych informacji.
                  Ale skoro nie, to spróbuję jeszcze raz.
                  Niski poziom porasu może być spowodowany przez:
                  - utratę potasu przez przewód pokarmowy (np. wymioty, biegunki, nadużywanie
                  środkłów przeczyszczających)
                  -utratę potasu przez nerki > w przeróżnych chorobach nerek
                  > w chorobach pozanerkowych ( tu np. z kręgu
                  hormonalnych -nadmiar kortykosterydów nadnerczowych, nadmiar
                  aldosteronu)
                  > w związku z przyjmowanymi lekami (np. niektóre leki
                  moczopędne, sterydy)
                  - właśnie z powodu owego przemieszczenia potasu ( mniejsza tu o dokładny
                  mechanizm - chodzi o to, że pod wpływem pewnych czynników np. podwyższonego pH
                  krwi, zastrzyku z insuliny potas "wchodzi" do komórek, w związku z czym
                  zmniejsza się jego ilość we krwi; nie ubywa go w organiźmie, ale ubywa tego
                  krążącego w osoczu, bo chowa się on w komórkach)

Co taki spadek potasu może powodować?:
                  -osłabienie siły mięśni
                  -zaburzenia rytmu serca (np.dodatkowe uderzenia - uczucie "kołatania")
                  -osłabienie siły mięśni gładkich ( co skutkuje np.zaparciami)
                  -zaburzenia pracy nerek ( przejawiające się np. upośledzeniem zagęszczania moczu)
                  -zaburzenia ze strony układu nerwowego (np.nadpobudliwość albo apatię,
                  zaburzenia czucia )
                  -zaburzenia tzw. gospodarki kwasowo-zasadowej ( np. spadek zakwaszenia krwi)

Co do wody mineralnej - są takie wody, które zawierają minerałów, wbrew nazwie,
                  mało. Nie dość, że nie dostarczają ich organizmowi, to jeszcze picie ich w
                  dużych ilościach może "wypłukać" z organizmu te elektrolity, które już w nim były.

Nie podałam ani wszystkich możliwych przyczyn, ani konsekwencji, bo musiałabym
                  napisać książkę.
                  Jeśli coś okaże się niezrozumiałe, proszę napisać co, postaram się wyjaśnić.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.