Dodaj do ulubionych

niski poziom potasu

03.06.05, 09:49
Witam. Proszę o odpowiedź za co odpowiedzialny jest potas i jakie są
przyczyny niskiej obecności potasu w organiźmie. Pozdrawiam M
Edytor zaawansowany
  • 03.06.05, 11:33
    Niski poziom potasu może powodować zaburzenia rytmu serca, tak więc spadek
    poziomu potasu jest niebezpieczny. Kiedy się pije dużo płynów wypłukuje się
    potas z organizmu. Banany i pomidory mają dużo potasu. Moja kardiolog mówi, że
    jeden banan to tak jak jedna pastylka potasu, a na pewno smaczniejszy. Ponieważ
    jednak za niski (tak jak i za wysoki) poziom potasu może być niebezpieczny
    lepiej wybrać się do lekarza.
  • 03.06.05, 11:39
    do -bardu- tytułem uzupełnienia: w upały staram się pić min. jedną butelkę soku
    pomidorowego (kopalnia potasu) a mimo to musze pić "chemię" z torebki gdyż ten
    pierwiastek występuje w produktach żywnościowych w śladowych ilościach.
  • 03.06.05, 16:14
    A wiesz, że teraz są tabletki z potasem - nazywają się Kalipoz. Dla mnie
    saszetki były obrzydliwe.
  • 03.06.05, 11:37
    M.in. za prawidłową pracę serca, osoby z arytmią powinny kontrolować i w razie
    potrzeby uzupełniać poziom potasu. W upały każdy przeciętnie wypija kilka razy
    więcej niż w inne dni i w ten sposób wypłukuje skutecznie potas, gdyż ten
    pierwiastek b chętnie ucieka z wszelkimi płynami a najbardziej wiązany jest
    przez kawę i mocna hertbatę. W takich właśnie dniach należy uzupełniać potas
    (sercowcy)gdyż mogą być problemy nie tylko z arytmią.
  • 03.06.05, 11:41
    Potas ma też znaczenie dla kurczliwości mięśni w ogóle (nie tylko sercowego).
    Spadek poziomu potasu może wystąpić przy przyjmowaniu niektórych leków (ja
    miałam taki przypadek; to był jakiś antybiotyk, ale w tej chwili nie pamiętam
    nazwy).
    Oprócz pomidorów i bananów można zażywać preparaty z potasem, ale to już lekarz
    powinien zadecydować.
  • 03.06.05, 12:09
    będę szczery; nie rozumiem. W upalne dni staram się pić duże ilości wody
    mineralnej, a z Waszych wypowiedzi wynika że im więcej wypije, tym mniej będzie
    w moim organiźmie potasu. mam nadzieję, że xle to zrozumiałem. Jeszcze jedno:
    czy papierosy i alkohol mogą u zdrowego człowieka wypłukac potaś w kilka dni( 3-
    4)w upalnie dni
  • 03.06.05, 12:55
    alkohol tak.
    możesz mieć okresową nieprzyswajalność potasu. bywa, nieprzyjemne.
    tętno szaleje, pojawia się niepokój i rodzaj duszności.
    u mnie podobnie, mimo diety bogatej w potas - niski poziom [kiedyś].
    kalydum na receptę, albo aspargin - bez.
  • 03.06.05, 17:08
    Zainteresował mnie ten wątek. Ja też mam bardzo niski poziom potasu i
    chciałabym Was zapytać czy może mieć to jakiś związek z bulimią na którą
    choruję?
  • 03.06.05, 17:57
    Tak, to ma związek.
    To jedno z poważniejszych następstw bulimii.
    Wraz z wymiotami traci się płyny i dość dużą dawkę elektrolitów, w tym potas.
  • 03.06.05, 17:55
    Bo nie każda tzw. woda mineralna jest nią w rzeczywistości.
    Tzn. nie każda zawiera odpowiednio duże dawki elektrolitów. Te napoje bardzo
    różnią się między sobą składem pierwiastków (poczytaj informacje na butelkach).

    Poza tym niedobór potasu może jeszcze powodować zaparcia (aż do niedrożności),
    zaburzenia pracy nerek i równowagi kwasowo - zasadowej organizmu (zasadowica).
  • 03.06.05, 18:04
    franc_tireur napisała:

    >
    > zaburzenia pracy nerek i równowagi kwasowo - zasadowej organizmu (zasadowica).

    Zasadowica powoduje przemieszczanie się potasu z przestrzeni zewnątrzkomórkowej
    do wewnatrzkomórkwej powodując hipokalemię.
  • 03.06.05, 18:12
    A niski poziom potasu, o ile wiem, powoduje przesunięcie jonów H do wnętrza
    komórki (na zasadzie wymiany H/K). To działa w obie strony.
    :)
  • 03.06.05, 18:16
    Mam nadzieję, ze zawsze zdąży zadziałać izoforma 3 NHE:)
  • 08.06.05, 10:53
    Załozyłem ten wątek. Piszecie o przemieszczaniu się K, H. i podajecie inne
    medyczne określenia. Miałem nadzieję, że ktos mi to wytłumaczy po ludzku, a nie
    terminologii lekarskiej
  • 08.06.05, 12:32
    Mnie kiedys lekarz wysyłajac na badania zeby ocenic poziom potasu ze wzgledu na
    czeste oddawanie moczu powiedzial ze jesli wynik wyjdzie ponizej normy przy tych
    objawach to wg.niego diagnoza to Gruczolak przysadki mózgowej.Na szczęsci wynik
    był dobry
  • 08.06.05, 12:33
    Przypomniałam sobie ze cos jeszcze wspominał o mocznicy.
  • 08.06.05, 13:18
    Wymiana zdań na temat przemieszczeń nie była skierowana do Pana.
    Wydawało mi się, że zanim nastapiła udzielono Panu sporo konkretnych, łatwo
    przystępnych informacji.
    Ale skoro nie, to spróbuję jeszcze raz.
    Niski poziom porasu może być spowodowany przez:
    - utratę potasu przez przewód pokarmowy (np. wymioty, biegunki, nadużywanie
    środkłów przeczyszczających)
    -utratę potasu przez nerki > w przeróżnych chorobach nerek
    > w chorobach pozanerkowych ( tu np. z kręgu
    hormonalnych -nadmiar kortykosterydów nadnerczowych, nadmiar
    aldosteronu)
    > w związku z przyjmowanymi lekami (np. niektóre leki
    moczopędne, sterydy)
    - właśnie z powodu owego przemieszczenia potasu ( mniejsza tu o dokładny
    mechanizm - chodzi o to, że pod wpływem pewnych czynników np. podwyższonego pH
    krwi, zastrzyku z insuliny potas "wchodzi" do komórek, w związku z czym
    zmniejsza się jego ilość we krwi; nie ubywa go w organiźmie, ale ubywa tego
    krążącego w osoczu, bo chowa się on w komórkach)

    Co taki spadek potasu może powodować?:
    -osłabienie siły mięśni
    -zaburzenia rytmu serca (np.dodatkowe uderzenia - uczucie "kołatania")
    -osłabienie siły mięśni gładkich ( co skutkuje np.zaparciami)
    -zaburzenia pracy nerek ( przejawiające się np. upośledzeniem zagęszczania moczu)
    -zaburzenia ze strony układu nerwowego (np.nadpobudliwość albo apatię,
    zaburzenia czucia )
    -zaburzenia tzw. gospodarki kwasowo-zasadowej ( np. spadek zakwaszenia krwi)

    Co do wody mineralnej - są takie wody, które zawierają minerałów, wbrew nazwie,
    mało. Nie dość, że nie dostarczają ich organizmowi, to jeszcze picie ich w
    dużych ilościach może "wypłukać" z organizmu te elektrolity, które już w nim były.

    Nie podałam ani wszystkich możliwych przyczyn, ani konsekwencji, bo musiałabym
    napisać książkę.
    Jeśli coś okaże się niezrozumiałe, proszę napisać co, postaram się wyjaśnić.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.