Drętwieję mi ręka w czasie snu Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Moją ulubioną pozycją w czasie snu jest taka gdy rękę trzymam pod głową. Od
    jakiegoś czasu budzę się kilka razy w nocy z obolałą, zdrętwiałą rękę. Gdy
    już "mróweczki" sobie pójdą przewracam się na drugi bok i za godzinę to samo.
    Pani w aptece poleciła magnez. Łykam jakiś preparat Mg z vit B6, ale problem
    nie ustępuje. Może powinnam coś dołączyć, jakieś wapno? I czy takie preparaty
    łyka się razem czy raczej osobno?
    • a może masz coś nie tak z krążeniem lub początki zwyrodnienia kręgosłupa warto
      to sprawdzić życzę zdrowia
      • Dzieki za bardzo obszerna odpowiedz. Wykluczam zginanie rak w czesie snu bo
        raczej leze jak kloda na bacznosc. Rtg kregoslupa szyjnego zrobilam, wyszlo bez
        zmian.Interesuje mnie jak robi sie badanie na zatrucie toksyna mikrobiologiczna
        oraz borelioze /brzmi strasznie/ i grzybice.Ciekawa jestem czy zrobie to w
        Ciechanowie.
        • Normalnie, bierzesz Questran (musisz jakos namowic lekarza na recepte) i patrzysz czy ci pomoze po kilkutygodniowej kuracji. Ciechanow nie ma tu nic do rzeczy.

Niektorzy bardzo zle toleruja Questran (bole brzucha, zaparcia).
          Do pewnego stopnia mozna sobie pomoc przyjmuja dodatkowo Ranitydne rano i wieczorem i jakis laxative.
          Podobno Questran mozna zastapic bardziej naturalnym srodkiem - chitosanem.
          Nie wiem czy Chitosan jest dostepny w Polsce, ale jest to preparat na bazie chitiny i byc moze jest dostepny. Chyba sie go bierze 4 razy dziennie po lyzeczce i nie musi to byc koniecznie chitosan drogiej marki. Tani tez powienien dzialac.
    • No to ja mam gorzej, bo czasem budze sie bez czucia w rece. Jest kompletnie
      sparalizowana, jak nie moja. Po ok 2 min czucie wraca z potwornym bolem, a
      pozniej czuje mrowki. Okropne uczucie. I nie wiem od czego to .
    • Powodow moze byc kilka:
      -niedobory skladnikow: magnez, potas, wit.b6
      -zle ulozenie (pozycja) cala w czasie snu
      -zla wersalka czy poduszka
      -problemy z krazeniem lub z kregoslupem
      Poobserwuj sie troszke i na razie o nic sie nie martw. To wcale nie musi byc
      nic bardzo grozniego.
      Pozdrawiam!
    • Hej. Ja mam ten problem od 7-miu lat tzn od momentu kiedy zaczelam pracowac
      jako manikurzystka. Bylam u neurologa i u ortopedy i obaj jednoglosnie kazali
      mi zmienic prace. Chodzilam na rehabilitacje,lykalam potas i magnez, smarowalam
      Fastum zelem i wszystko na nic. Ktos mi podpowiedzial ze moze sie zaczynac
      zwyrodnienie bo co ciekawe palce dretwieja mi noca i w ciagu dnia jest coraz
      lepiej. Gdyby byl to efekt mojej pracy to byloby odwrotnie. Im dluzej pracuje
      tym bardziej boli. Musze z tym zyc bo nikt nie potrafi mi pomoc, ale rano jest
      najgorzej.Nie moge umyc zebow ani ukroic chleba bo nie mam czucia w reku.Moze
      ktos zna jakis sposob na zmniejszenie dolegliwosci bo w wyleczenie dawno juz
      zwatpilam.
      • Ann jakie mialas robione badania ,czy tylko rtg kregoslupa? Czy lekarze
        przepisywali Tobie leki na krazenie obwodowe i z jakim skutkiem?Jak z badaniem
        neurologicznym ,czy wszystko ok? Wszystkie sugestie poprzednikow sa dobre.Ja
        bym dorzucila jeszcze badanie Emg rak.
        • Do mmagda12.Mialam tylko rtg kregoslupa szyjnego, zadnych lekow na krazenie.
          Badanie neurologiczne polegalo na wyciagnieciu rak do przodu z szeroko
          rozstawionymi palcami przy jednoczesnym zamknieciu oczu. Lekarz sprawdzal czy
          mi sie nie trzesa dlonie.Potem dal skierowanie do ortopedy z podejrzeniem
          zespolu ciesni nadgarstka.Co to za badanie Emg rak?
    • Jest to objaw prawie zupelnie nieopisany w medycynie a jednoczesnie calkiem czesty, ale na temat ktorego mam swoje obserwacje i przemyslenia.

Tak jak to kiedys juz pisalem na tym forum w celach diagnostycznych sugeruje zrobienie sobie bardzo grubych podwojnych rekawow z jakiejs starej kurtki wkladanych na noc. Takie rekawy powinny zapobiegac nadmiernemu zginaniu rak w czasie snu jak i uciskiem na rece w pozycji na boku w czasie snu. Jezeli pomoze tzn ze przyczyna jest naczyniowa i w tym kierunku nalezy kontynuowac dalsza diagnoze.
      Jezeli to takze nie kregoslup (zrobic rtg lub nawet tomografie kregoslupa szyjnego) to nalezy jeszcze wykluczyc amyloidoze. Jest dosc ciezka choroba i bardzo rzadka a chorobe powinien wykluczyc neurolog.

Jezeli i te chorobe uda sie wykluczyc to co pozostanie to prawdopodobnie jakies slabo zbadane zatrucie toksyna mikrobiologiczna. Ten objaw obserwuje relatywnie czesto u pacjentow z borelioza, ale podobno wystepuje tez ludzi przerostem specyficznych gatunkow grzybow co zdarza sie np w przypadku pracy lub zamieszkiwania w 'chorych' zagrzybionych budynkach.

W leczeniu stosuje sie Questran (cholestyramina) kilka razy dziennie po torebce z daleka od innych lekow doustnych, ktore moga ulec deaktywacji w obecnosci Questranu oraz z dala od wszelkich potraw zbozowych, ktore unieczynniaja Questran. Questran pomaga usunac toksyne z organizmu co zajmuje zwykle kilka lub kilkanascie tygodni.
      Gdyby byly inne objawy to nalezy rozwazyc obecnosc boreliozy (wowczas nalezy zrobic badanie Western Blota na borelioze IgG i IgM) lub rozwazyc obecnosc grzybicy (zwykle posilkujac sie objawami klinicznymi bo nie ma dobrej i prostej diagnozy laboratoryjnej).

Toksyna powoduje te nocne paralize i dretwienia w czasie snu REM, kiedy to dochodzi do zwykle niewielkiego obnizenia stezenia tlenu we krwi. Czyli objaw powstaje na skutek dwoch czynnikow toksyny i braku tlenu i jezeli ktos chce to moze sobie zrobic badanie w laboratorium snu, gdzie najprawdopodobniej znajda niewielkiego stopnia bezdech nocny korelujacy z objawem dretwienia.

Questran pomoze zlikwidowac objaw choroby, ale jezeli toksyna jest produkowana w organizmie przez bakterie borrelia lub grzyby to objaw powroci. Wowczas nalezy zastanowic sie nad leczeniem bardziej przyczynowym z uzyciem antybiotykow lub lekow przeciwgrzybiczych.
    • doomicella napisała:

> Moją ulubioną pozycją w czasie snu jest taka gdy rękę trzymam pod głową. Od
      > jakiegoś czasu budzę się kilka razy w nocy z obolałą, zdrętwiałą rękę. Gdy
      > już "mróweczki" sobie pójdą przewracam się na drugi bok i za godzinę to samo.
      > Pani w aptece poleciła magnez. Łykam jakiś preparat Mg z vit B6, ale problem
      > nie ustępuje. Może powinnam coś dołączyć, jakieś wapno? I czy takie preparaty
      > łyka się razem czy raczej osobno?

Czy nigdy nikt nie slyszal o (ang) "CARPAL TUNNEL SYNDROME"
      Wlasnie przerabiam to z moja slubna - objawy IDENTYCZNE !!!!!
      Lykanie witamin i innych pigulek niestety nie jest na to skuteczne
      Jedyna rada - niestety operacja, a raczej zabieg z miejscowym znieczuleniem.
      Mozna sobie pomoc zakladajac na reke "usztywniacz nadgarstka"
      Pomaga na jakis czas ale absolutnie nie leczy .
      Zona operacje bedzie miala wykonywana najpierw na prawa reke, gdzies na poczatku
      przyszlego miesiaca. Jeszcze nie ustalila dokladnego terminu

PS; polska nazwa tego schorzenia ma w nazwie chyba : "ciesnia" ????
      • Carpal tunnel trzeba wziasc pod uwage, ale

1. objawy sa jednak zwlaszcza uporczywe w dzien a nie w nocy
        2. objawem w nocy jest zwykle bol, a raczej nie dretwienie lub paraliz
        3. objawy sa zwiazane z rodzajem pracy (dlugie uzycie klawiatary lub tp) beda sie wiec nasilac kiedy tego rodzaju pracy jest wiecej i zmniejszac gdy jest jej mniej.

Trudno wprost uwierzyc ilu chorych z borelioza mialo zabieg chirurgiczny na zespol ciesni. Oczywiscie bez najmniejszej korzysci dla ich objawu.
        • Hmm.. tak sobie czytam i już sama nie wiem. Artur, ja rekę ZGINAM z całą
          pewnością w czasie snu. Mam wrażenie, że te sugestie (borelioza, grzyby..)
          które podajesz to jednak nie do mnie. Około miesiąca temu miałam robione
          elektrolity i wszystko było ok. Chyba zrobię sobie te rekawy aby nie zginać rąk
          i nie podkładać pod głowę;)
          Łykam nadal magnez i wapno ( niemal w ogóle nie mam w swojej diecie nabiału).
          • doomicella:
            Nie bardzo wyobrazam sobie te "rekawy" Jezeli moglbym Ci cos poradzic to:
            1. Idz do sklepu ze sprzetem sportowym. Jezeli maja sprzet do jazdy
            na "rolkach" zapytaj o ochraniacze na rece. W Stanach sa ochraniacze z
            plastikowa wkladka od strony dloni. usztywnia to nadgarstek po to zeby nie
            wylamac go w czasie proby podparcia sie przy wywrotce. Najczesciej zrobione sa
            z "przewiewnych" materialow, z duzymi otwarciami, zapinane na Velcro

2. Sposob domowy - wez dluzsze rekawiczki, ale nie bardzo obcisle, obetnij
            palce , wloz pod dlon pasek twardego cienkiego plastiku, np kawalek linijki. Po
            kilku nocach powinnas widziec roznice. Samo podkladanie pod glowe nie jest
            problemem. Problemem jest zginanie w nadgarstku.

OCZYWISCIE JEZELI MASZ TO CO MOJA SLUBNA !!!
            • Rekawy powinny zapobiegac nadmiernemu zginaniu rowniez w lokciach. Kiedys nawet widzialem takie do kupienia na Internecie ale cena byla bardzo wysoka ~$200 plus przesylka i byly przeznaczone dla ludzi, ktorzy juz mieli zdiagnozowany problem naczyniowy i wiedzieli, ze takie wlasnie leczenie jest dla nich skuteczne.

Sobie wyobrazam, ze mozna zuzyc dwie stare kurtki od ktorych mozna odpruc rekawy , wlozyc jeden w drugi dla wiekszej grubosci i jakos polaczyc tasiemkami z przodu i z tylu by sie w nocy nie zsunely z rak. To taka prowizorka, ale powinna pomoc w diagnozie.
        • Oczywiscie, nie jestem a co najwazniejsze nie probuje byc specjalista ale:
          1. Zona miala przeprowadzana serie testow majacych okreslic czy jest to CTS
          2 Wy testow - TAK
          3 Objawy sa bardziej uporczywe w nocy kiedy nie kontroluje sie polozenia reki
          W dzien kiedy przy np jezdzie samochodem reka zaczyna jej cierpnac,
          natychmiast zmienia jej pozycje i nie dochodzi do sytuacji ekstremalnej.
          4. Reka zawsze najpierw dretwieje .Bol wystepuje po zmianie pozycji reki, kiedy
          dretwienie "odchodzi".
          6. Oczywiscie ze jezeli w czasie pracy trzyma sie reke w identycznej pozycji:
          pisanie na keyboard, granie na gitarze czy pianinie zaczyna sie cierpniecie ale
          wtedy Pkt.3 i 4
          • Rety, mam to samo!Dzis w nocy budzilam sie 3 razy a rano nie moglam ukroic
            chleba .Jestem tym juz zmeczona,mam to od dawna ale teraz sie
            nasililo.Dretwienie z mrowieniem zamienilo sie bardziej na bol-palce rak sa
            grubsze niz w drugiej rece.Jest to lewa reka a ja wiekszosc czynnosci wykonuje
            wlasnie lewa ,tylko pisze prawa .Czy to sprawa ciesni nadgarstka czy jakis
            uciskow kregoslupa albo moze reumatyzm,sama nie wiem i nie wiem co robic?
            • Według mnie to może być zespól cieśni nadgarstka właśnie drętwienie ręki w nocy
              i może być też obrzęk to są obiawy tego zespołu rsdze iść do lekarza trzeba
              zrobić badanie emg badanie przewodzenia nerwowego koniecznie idż do lekarza
              powodzenia
            • <Rety, mam to samo!Dzis w nocy budzilam sie 3 razy a rano nie moglam ukroic
              chleba .Jestem tym juz zmeczona,mam to od dawna ale teraz sie
              nasililo.Dretwienie z mrowieniem zamienilo sie bardziej na bol-palce rak sa
              grubsze niz w drugiej rece.Jest to lewa reka a ja wiekszosc czynnosci wykonuje
              wlasnie lewa ,tylko pisze prawa .Czy to sprawa ciesni nadgarstka czy jakis
              uciskow kregoslupa albo moze reumatyzm,sama nie wiem i nie wiem co robic>

:) Moze zacznij od przeczytania wypowiedzi powyzej.
    • Jak dla mnie sprawa jest raczej prosta - lubisz spać w pozycji z ręką pod
      głową, a więc do przygniatanej ręki słabiej dopływa krew.
      Usiądź na dłoni albo dociśnij ją mocno do twardego stołu przez kilka minut i
      zobacz, czy nie jest to dokładnie takie samo uczucie...
      • Widzisz Etto>>>>>to nie calkiem tak ,bo ja to zauwazam rowniez kiedy jeszcze
        nie spie a ogladam TV i mam rece wyprostowane albo po przebudzeniu kiedy
        krzatam sie w kuchni i czasem nie moge ukroic chleba.Rowniez w wannie podczas
        kapieli zdarza sie bol z dretwieniem reki-a tu wyprawia sie
        rozne "wygibusy"czyli jakby to bylo od kregoslupa?Napewno ma to zwiazek ze
        zmianami pogody wiec moze to reumatyczne.
        Dzieki Wam,zglosze sie do ortopedy i moze te badania w kierunku reumatyzmu tez
        zrobie ,tylko ja tak nie lubie chodzic do lekarza!Sama sobie radze ale z tym
        chyba sobie nie poradze.Pozdrawiam!
      • Acha,widze teraz ,że Etto odpowiedzial do Domicelli ,ktora lubi spac z reka pod
        glowa, a to faktycznie przynajmniej wie dlaczego jej reka dretwieje......
    • Mam to samo. Drętwieją mi w jednej lub drugiej ręce palce - mały i serdeczny
      (nerw łokciowy). Miałem EMG - w normie, USG okcia - bez zmian. Neurolog do
      którego chodzę nie wie co dalej.
      Palce drętwieją w nocy, jeśli śpię ze zgiętą w łokciu ręką.
      Może znalazłby się ktoś kto poradziłby jakie jeszcze kroki diagnostyczne podjąć?
      Z góry dziękuję za pomoc.
      • Właśnie mam stwierdzony łokieć tenisisty i właśnie mały palec jakby był w
        połowie bez czucia nie wiem czy to ma związek z tym ale też mi drętwieje ręka w
        nocy i wstaje z opuchniętymi palcami emg też mam w normie wogule nie mam siły w
        tej ręce co dalej ?Poradżcie
    • Tez mialem dretwienia rak w nocy.
      Tydzien temu wyniki z laboratorium Bowen potwierdzily borelioze czyli Lyme disease. Nikt tego kurcze nie umie leczyc.

Wcale mi nie do smiechu.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.