PYTANIE O TOMOGRAFIĘ KOMPUTEROWĄ GŁOWY Dodaj do ulubionych

• 09.09.05, 19:24
    Witam
    Moje problemy z bólami kręgosłupa i głowy poruszałem już na tym forum
    Wypowiadaliśmy się też o podejściu lekarzy do nas pacjentów (że nas olewają,
    ignorują dolegliwości itd…)
    Ale teraz to już przekracza wszelkie granice otóż byłem w poniedziałek u
    lekarza rodzinnego
    Dostałem skierowanie do ortopedy i na badania krwi z rozmazem (wynik z krwi
    podobno Ok.)
    Oczywiście przedstawiłem mój wyniki Tomografii komputerowej głowy badanie to
    sugerował mi neurolog w związku z nękającymi mnie bólami głowy oczywiście
    wykonałem je prywatnie z kontrastem bo o skierowaniu można zapomnieć
    Wynik badania brzmi :
    Mózgowie bez zmian ogniskowych
    Układ komorowy symetryczny, nie poszerzony, nie przemieszczony
    Przestrzenie podpajęczynówkowe prawidłowe
    Struktury tylnego dołu czaszki w TK bez zmian
    Wnioski : Norma
    Czyli wygląda że wszystko jest OK.
    Ale moja Pani doktor powiedziała cytuję „ W prawdzie wynik tej TK jest dobry
    to powinienem wykonać sobie jeszcze Rezonans Magnetyczny głowy bo być może w
    TK nie było widać zmian w mózgu Np. Guzów ale za to MR na pewno by takowe
    wykazał”
    Więc mam do was pytanie Czy to prawda? Czy w TK jest możliwość przeoczenia
    guza czy nie ?
    Czym różni się TK od MR ?
    Czy waszym zdaniem powinienem wykonać MR?
    Mam wrażenie że robią że mnie kompletnego debila najpierw każą robić badanie
    za 450zł a potem mówią że jest ono niezbyt dokładne więc już sam nie wiem co
    myśleć tym bardziej że nie steć mnie na takie wydatki (jak zapewne większości
    z nas)
    I jeszcze jedno w opisie TK nic nie pisze o Móżdżku czy to znaczy że podczas
    TK nie został zbadany ?
    Z Góry dzięki za wypowiedzi
    Arti

• Nie wiem czy to ma znacznei ale miałem wykonywaną Spiralną Tomografię
      Komputerową podobno czymś różni się od standardowej TK
      • Nie wiem czym one sie roznia ale na pewno znajadzie sie ktos kto to wyjasni.
        Nie denerwuj sie niepotrzebnie, obydwa badania widocznie czyms sie roznia, byc
        moze dr mial/a nadzieje ze tomografia wykaze (albo nie) cos zgodnie z jej
        przewywidywaniami, wynik wyszedl dobry to dla pewnosci proponuje MRI- chyba jak
        najlepsze podejscie do pacjenta.
        Nawiasem, jesli i MRI nie wykaze zmian a wszelkie badania tez bez zmian,
        stawiam na migrene.

Venus
        • 09.09.05, 21:14
          Cześć Venus
          Od kiedy opisuje moje dolegliwości na tym forum Ty zawsze sugerujesz migrenę
          I moim zdaniem możesz mieć rację, czy migrena objawia są też zapaleniem
          (zaczerwienieniem) spojówek od dłuższego czasu mam podrażnione oczy leki od
          okulisty niewiele pomagają mam światłowstręt słoneczne dni to dla mnie
          prawdziwy koszmar poza tym ból głowy który najbardziej mi dokucza zmienia
          lokalizację raz boli w skroniach raz na czubku głowy a raz czuję kłucie w
          okolicach oczu
          Czasami ból jest tępy potem kłujący a innym razem pulsujący i tak cały dzień
          boli za chwilę nie boli ruszę głową czy schylę się i znów boli jeśli sadzisz że
          to migrena to co radzisz ?
          Jak to leczyć ?
          Na pewno nie będę sobie prywatnie robił MRI bo mnie na to nie stać poza tym na
          sądzę że TK w zupełności wystarczy bo po co było by to badanie

• 15.09.05, 09:53
            Ja kiedys miałam straszliwy ból głowy do tego migało mi w oczach, sparalizowała
            mi jedna strone ciała - na krótko, nie mogłam mówić ani czytać. Trafiłam do
            szpitala i lekarze stwierdzili że to migrena skojarzeniowe i że porzy bólu
            głowy migrenowym wst. tez inne dolegliwości. Dostałam skierowanie na tomografie
            komputerową głowy-na szczęcie nic poważnego nie wykazała , a jakiś czas potem
            dostałam skierowanie na rezonans magnetyczny bo w rezonansie z tego co wiem to
            można sprawdzić czy nie ma się czegoś w naczyniach (żyłach) Myśle że twój
            lekarz chce mieć pewnośc że to tylko migrena.
    • Pokrótce:
      Rezonans może wykazać guz (np. nowotworowy) głowy, którego nie było widać na
      zdjęciu tomograficznym - PRAWDA. Sama widziałam. Pacjent zgłosił się po napadzie
      padaczkowym. Okazał zdjęcie CT sprzed 2 lat, kiedy miał podobny problem - norma.
      Zrobiliśmy mu kolejne - norma (oglądaliśmy w kilkanaście osób, w tym dwoje czy
      troje neuroradiologów). Jako że EEG wykazało zmianę ogniskową (wielka rzadkość,
      żeby EEG lepiej pokazało guz niż CT), zrobiło się MRI - wielki guz. Zoperowali z
      powodzeniem.
      Natomiast w bólach głowy, jeżeli nie towarzyszą im niepokojące objawy,
      sugerujące guz (niekoniecznie nowotworowy) i nie ma w wywiadzie czegoś (np.
      wypadek samochodowy 2 tygodnie przed wystąpieniem bólów) - specjaliści na ogół
      twierdzą, że w ogóle nie ma po co robić badań obrazowych...
    • Niestety rezonans jest dokładniejszym badaniem niż tomografia.Każde z tych
      badań jest dobre tylko zależy do czego.Miałam rezonans głowy więc wiem,że on
      dokładniej pokazuje zmiany w mózgu,szczególnie jeśli chodzi o guzy.Badanie to
      także można robić z kontrastem i jest drogie.
      Szkoda,że lekarz nie powiedział co co masz robić,nie porozmawiał z tobą tym
      bardziej wiedząc,że sam pokryjesz koszty,nie wspominając o stresie jaki
      przeżyłeś.Niestety w Polsce jest tak,że samemu trzeba się informować,zbadać
      grunt aż jak masz wiedzę medyczną mówić lekarzowi co ma robić.Przykre ale
      prawdziwe.Chyba,że trafi się na dobrego,rzetelnego specjalistę i dobrego
      człowieka jednocześnie.
      • Czym różnią się TK od MR?TK to promienie rentgenowskie a MR to pole
        magnetyczne.Z tego co powiedział mi lekarz TK nie pokazuje móżdzku,rezonans
        pokazuje twój mózg "w plasterkach"więc jest mniejsza szansa przeoczenia
        guza.Jednak radzę ci porozmawiać z neurologiem i skonsultować to z innym
        neurologiem(postaraj się znależć dobrego)bo zrozumiałam,że to ortopeda
        wspomniał o rezonansie.
        Z doświadczenia wiem też,że lekarze nie mający na codzień styczności z tymi
        zaawansowanymi badaniami guzik o nich wiedzą.
    • Jak zwykle (przy samodioagnostyce czy korzytstaniu z porad internetowych
      fachowców)wiele zamieszania i nieścisłości.
      Badanie KT i NMR pokazują to samo z różnicą co do dokładności. Móżdżek ze
      względu na rozmiary i budowę anatomiczną "słabo" wychodzi w badaniu KT i tyle
      (ale nie znika jak sugerują to niektórzy wypisywacze).Badanie NMR jest
      rzeczywiście badaniem o wiele dokładniejszym (chociaż przy najnowocześniejszych
      spiralnych KT różnice się stopniowo zacierają).NMR służy szczegółowej ocenie
      struktur centralnego układu nerwowego.Faktycznie można nim wykryć zmiany o
      średnicy powyżej kilkunastu milimetrów.Diagnozy nie można stawiać przez
      internet nie widząc i nie rozmawiając z pacjentem- to zupełnie nieprofesjonalne.
      Opisywane przez Ciebie objawy mogą (za mało danych o ich przebiegu: czas
      trwania objawów, częstość ich występowania, objawy towarzyszące, co je
      wywołuje) odpowiadać przynajmniej kilku jednostkom chorobowym, których wspólną
      cechą jest ból głowy i mało znana etiologia oraz odmienne sposoby leczeniaTe
      schorzenia to:"klasyczna migrena", tzw klasterowe bóle głowy, napięciowy ból
      głowy, bóle głowy wywołane nadużywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych
      (to tylko najczęstsze).
      Na początek spróbuj znaleść dobrego neurologa, który zajmuje się leczeniem
      migren.Wyeliminuj z diety czerwone wino (zwłaszcza w połaczeniu z serami
      pleśniowymi), jeżeli palisz rzuć, o stresie nie będę wspominał.
      Wykonujesz pracę biurową ?? (tzn dużo siedzenia??) ew. dużo podróżowania
      samochodem??
      Przewlekła niefizjologiczna pozycja odcinka szyjnego kręgosłupa prowadzi do
      zmian ustawienia kręgów i zmian w napięciu mięśni i więzadeł.Wszystko to
      objawiać się może również jako bóle głowy.Jak sam widzisz mozliwości kombinacji
      są niewyczerpane.
      • >>Ty zawsze sugerujesz migrenę<<

:))
        bo moja "dzialka" to migrena, zdaje sobie sprawe ze nie kazdy bol glowy to
        migrena ale jak juz kiedys pisalam naleze do USA forum gdzie jest bardzo duzo
        partycypantow i wielu ma nietypowe objawy, stad mam rozne wiadomosci o
        migrenie (nie tyko stad zreszta) poza tym migrena jest bardzo powszechna wiec
        prawdopodobienstwo ze to wlasnie to jest spore.

Migrene zreszta diagnozuje sie m.inn poprzez wykluczanie innyc mozliwych
        przyczyn.
        jesli wiec w twoim przypadku nic innego sie nie znajdzie...

A twoje charakterystyczne dla migreny objawy to:

~mam światłowstręt słoneczne dni to dla mnie prawdziwy koszmar
        ~ ból głowy który najbardziej mi dokucza zmienia lokalizację
        ~ raz boli w skroniach raz na czubku głowy a raz czuję kłucie w
        okolicach oczu
        ~Czasami ból jest tępy potem kłujący a innym razem pulsujący
        ~ruszę głową czy schylę się i znów boli

>>jeśli sadzisz że
        to migrena to co radzisz ?<<
        znalezc neurologa ktory specjalizuje sie w migrenach
        zaporowadzic pamietnik w ktorym bedziesz zapisywal kiedy boli, jak boli, jak
        dlugo boli, co brales, czy pomoglo, na jak dlugo, ile brales itp,
        oraz dokladnie zapisuj wszelkie inne dolegliwosci nawet jesli wydaja ci sie
        drobne lub niezwiazane np ataki ziewania (nie mowie ze masz to tylko przyklad)
        albo uczucie znuzenia, drzenie rak, blyski w oczach, no cokolwiek.

Pokaz to lekarzowi, i mam nadzieje cos z tego wyniknie..

• Piszeczie ze rezonans pokazuje mózg w plasterkach a Tk nie?
          Z tego co wiem spiralna tomografia również „tnie” mózg na plasterki a nie robi
          tylko jego zdjęcia
          Pyzatym zdjęcie które otrzymałem z wynikiem badania pokazuje kilkadziesiąt
          plastrów całej głowy
          • No sam widzisz, ile te porady internetowe od niefachowców są warte. Oba badania
            przedstawiają kolejne skany (przekroje). Kilka lat temu, kiedy pracowałam, o ile
            pamiętam różnica polegała też na tym, że w CT przekroje były tylko w jednej
            płaszczyźnie, a w MR w dowolnej.
            • Neoarti, chłopie jesteś niezniszczalny ;-). Pisałem Ci, że lekarz rodzinny ani
              ortopeda z przychodni Ci nie pomogą. A Ty dalej swoje. Chodzi Ci o to, aby się
              wyleczyć, czy może aby mieć wymówkę od życia pt "boli mnie bo lekarze są do
              dupy?"
              :-)
              Repair
    • Spokojnie Repair Umówiłem się już z fizykoterapeutą którego mi proponujesz
      Zobaczymy może on coś poradzi w tym poście poruszam sprawę TK

• Repair Nie wiem dokładnie, kto to jest lekarz czy czarownik sytuacja ma się
      następująco
      Pracuję fizycznie przy montażu szyb samochodowych
      Koledzy z innych warsztatów w naszym mieście mają podobne problemy jak Ja
      niestety taki zawód (nie wiem tylko jak u nich z bólami głowy)
      Twierdzą że ten koleś jest skuteczny i naprawdę pomaga więc co szkodzi
      spróbować tym bardziej że jak twierdzisz żaden z lekarzy nie jest w stanie mi
      pomóc

• 15.09.05, 10:25
      No widzisz- prostej diagnozy na pewno nikt Ci tu nie postawi. A lekarz
      rodzinny... Cóz- każdy ma swoją specjalnośc, a lekarz rodzinny zna się tylko
      pobierznie na wszystkim, grunt, by Cie wysłał do specjalisty.
      Twoje objawy moga sugerowac też np. problemy ze wzrokiem (jesli np. masz wadę
      wzroku- czasami nawet o tym nie wiedząc, np. astygmatyzm), ale bardzo podobne
      do objawów jaskry (na którą wcale nie choruja tylko starsze osoby).
      W kazdym razie- musisz to wyjaśnić.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.