Dodaj do ulubionych

Bolący martwy ząb

21.01.06, 20:41
No właśnie... ponad pół roku temu miałam wyjmowane nerwy z prawej dolnej szóstki z powodu bólu podczas nagryzania. Dentysta nie stwierdził żadnego ubytku. Najpierw założył mi na kilka tygodni "coś" białego (nie pamietam nazwy - jakis tlenek), co miało zmniejszyć ból. Bez poprawy. Zdecydowaliśmy więc, że wyjmiemy nerwy z zęba i wtedy przestanie boleć. I przestało boleć. Aż do zeszłego tygodnia, gdy wykruszyła mi się stara plomba w owym martwym zębie i zaraz obok w siódemce (miejsca styczne). A że jedzenie właziło mi w dziurę zębową, to spuchło mi dziąsło i bolało. Starałam się gryźć jedzenie lewą częścią szczęki, płukałam bolące dziąsło Dentoseptem i ból dziąsła ustąpił, ale znowu czułam znajomy ból przy nagryzaniu.
Pojechałam do dentysty, który stwierdził, że wykruszyłam obydwie plomby zgrzytając zębami (święta prawda, mam nawet płytkę odciążającą, ale ostatnio jakos jej nie nosze na noc), a w zębach nic złego sie nie dzieje.
Lekarz jest zdania, że nie bolała mnie szóstka (która jest martwa), tylko sąsiadująca z nią siódemka, która tez sie ukruszyła. Ból tylko promieniował. Załatał mi obydwa zęby i niby wszystko miało być OK. Ale nie jest!!! Nadal boli mnie martwa szóstka!!! Nie mogę gryźć, bo boli okrutnie! Nie jest to siódemka, nią mogę gryźć. Czy może bioleć martwy ząb? Ból umiejscowiony jest raczej głęboko w zębie.
Edytor zaawansowany
  • diastema 22.01.06, 17:09
    sam zab jesli byl leczony kanalowo nie powinien bolec mogly sie natomiast
    zrobic zmiany okolowierzcholkowe. proponuje zrobic rtg tej 6 i jeszcze raz udac
    sie do stomatologa.
    --
    Iść, ciągle iść w stronę Słońca.....♥ ☼ ♥ ☼ ♥
  • fr-edza 22.01.06, 17:30
    Ja też musiałam mieć dwa razy przeleczony martwy ząb,bo po roku znowu zaczoł
    boleć,więc to możliwe,czasem leczenie kanałowe zostało żle zrobione i dlatego
    tak sie dzieje,albo jest jakiś ukryty kanał,którego nie widać na RTG,najlepiej
    jak udasz się z tym do innego stomatologa,będzie napewno obiektywniej.
  • leppakerttu 22.01.06, 18:20
    Niestety, nie może być czegoś takiego jak ukryty kanał - każdy ząb ma ich
    ściśle określoną ilość i tylko niektórzy "stomatolodzy" z lenistwa nie robią
    wszystkiego lub wmawiają nam coś, gdy sami nie są pewni...
    Moja szóstka też była niby wyleczona kanałowo, ok. 1,5 roku temu. Lecz szanowna
    pani stom. zajęła się jednym kanałem, a w szóstce są 3 (teraz to już wiem)...
    Kilka dni temu byłam u innego lekarza z powodu strasznego bólu tego teoretycznie
    martwego zęba. Powiedział, że nadaje się w zasadzie do wyrwania, bo są w nim
    jakieś głębokie zmiany. Godzinę czyścił 2 kanały, teraz biorę antybiotyk, za
    parę dni zajmie się trzecim, najbardziej zapaskudzonym kanałem i zaklajstruje
    zęba. Powiedział, że jest szansa, że zęba uratuje - zmiany mają pół roku na
    cofnięcie się. Jeśli się nie uda - ząb out...
    Polecam stomatologa dysponującego mikroskopem - bo nawet rtg nie pokaże
    wszystkiego. Ten mój lekarz dłubał mi w kanałach patrząc przez mikroskop,
    mierzył ich głębokość specjalnym sprzętem, żeby mieć pewność, że wszystko jest
    ok do samego końca. Na razie udało mi się uniknąć nacinania dziąsła, by usunąć
    gromadzący się płyn. Oby tak dalej...
    No cóż, zaufałam tamtej dentystce, a ona widocznie jest jasnowidzem i wie, co
    się dzieje z zębem bez obejrzenia go. Teraz dopiero za to płacę - i to słono!!!

Życzę szczęścia do lekarzy ;)
  • diastema 22.01.06, 18:37
    hmmm nie kazdy zab mam tyle kanalow ile podaja w ksiazkach (np. ta twoja
    szostka moze miec tez 4 kanaly), mozna nie znalesc jakiegos kanalu z wielu
    przyczyn.
    mikroskop fajna sprawa ale nie jest to jakis konieczny bajer zeby przeleczyc
    porzadnie kanalowo zab. nie wiem czemu ale zuwazylam ze im wiecej ma lekarz
    sprzetu i bajerow tym bardziej mu pacjenci ufaja, radze jednak pamietac ze
    niektorymi bajerami mozna narobic wiecej szkod niz pracujac wedlug starych
    klasycznych zasad.

--
  • leppakerttu 22.01.06, 19:48
    też nie jestem fanką bajerów - lecz tym razem okazało się, że bardzo pomagają w
    dokładnym zajrzeniu do zęba - lustereczko w tym przypadku okazało się
    niewystarczające i żałuję, że mu ufałam. A kanały są 3 - wybadane pod mikroskopem ;)
  • diastema 22.01.06, 19:52
    no u ciebie sa 3 i tak w 80% przypadkow jest ale nie nalezy generalizowac :)
    a autoce watku zalecam zdjecie rtg i marsz do stomatologa :)
    --
  • fr-edza 22.01.06, 21:32
    To mało jeszcze wiesz...w moim przypadku tak było.leczyli i leczyli,a ząb bolał
    coraz mocniej,w końcu poszłam do innego stomatologa,najlepszego specjalisty w
    Katowicach,który całe leczenie przeprowadza przy pomocy mikroskopu.
  • pia.ed 23.01.06, 00:41
    Jagna napisala:
    "gdy wykruszyła mi się stara plomba w owym martwym zębie..."

To byl partacz a nie dentysta. Mnie dentysta usunal wszystkie stare plomby
    w zebie, na nowo zaplombowal, a na to dal koronke.
    Mam gwarancje praktycznie biorac do konca zycia, ze zab sie bedzie trzymal.
  • googoo3 23.01.06, 00:49
    Z jakiego miasta jesteś.
  • jaagna 23.01.06, 13:43
    Jestem z Wrocławia
  • mrs.solis 23.01.06, 06:01
    Dla mnie lekarz ,ktory leczy kanalowo bez zdjec rtg przed i w szczegolnosci po
    zabiegu do dupa nie lekarz. Kanalow moze byc wiecej,moga byc nie do konca
    wypelnione lub sa skrzywione i rowniez nie wypelnione do konca. Zanim ten twoj
    lekarz skasuje forse za nastepne leczenie kanalowe zrob zdjecia rtg obu zebow i
    sama bedziesz w stanie zobaczyc ,ze cos jest nie tak. Jesli zmiany sa w kosci
    martwego zeba przy koncu ktoregos korzenia bedzie ciemna plama. Jesli kanaly
    nie beda wypelnione do konca to bedziesz rowniez to widziala poprostu to czym
    jest wypelniony kanal na zdjeciu jest biale i jesli nie bedzie ladnie
    dochodzilo to do konca korzenia albo bedzie przepchniete poza korzen to
    bedziesz wiedziala co jest przyczyna. Prochnice w drugim zebie powinnas
    zobaczyc jako czarny ubytek w zebie badz pod plomba.
  • jaagna 23.01.06, 13:48
    Podczas leczenia kanałowego miałam robione rtg zębów - nawet 2 czy 3 (rtg w gabinecie) - z igłami w paszczy i chyba bez też. Podczas ostatniej wizyty i łatania pokruszonej plomby (ale wykruszyły się kawałki plomb - na styku 6 i 7) nie było zdjęć, tylko podszlifowanie plomb i załatanie ukruszenia (założył mi na ząb taką klamerkę i łatał).
  • santafelicia 23.01.06, 06:38
    Wyrwać.
  • jaagna 23.01.06, 13:52
    santafelicia napisała:
    > Wyrwać.

Nie skorzystam. Jestem emocjonalnie związana ze swoim zębem. Chciałabym zachować go w paszczy aż do późnej starości. Ale dziękuję Ci za zainteresowanie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka