• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam pytanie dotyczace cewnika u meżczyzny.
    A mianowicie, mój dziadek ma 90 lat. Cierpi na przerost prostaty i w związku
    z tym od ok 1,5 roku korzysta z cewnika. Ostatnio był w szpitalu (z innego
    powodu) teraz już jest w domu ale w związku z ogólnym osłabieniem cewnik ma
    zakończony woreczkiem na mocz żeby nie musiał często biegac do tolalety. Do
    tego czasu cewnik miał jedynie zakorkowany i kiedy czuł potrzebę chodził do
    toalety. I waśnie zaczęły się kłopoty. Trzeba dziadkowi zakładać pieluchę, bo
    dużo wiecej moczu spływa gdzieś obok cewnika, a śladowe ilości do tegoż
    worka. Jest to bardzo uciążliwe i dla dziadka i dla moich rodziców którzy się
    nim opiekują. Lekarz urolog (nie widząc skali zjawiska) stwierdził, że w tym
    wieku i przy długim noszeniu cewnika wszystko jest możliwe. Ale nie chce mi
    się wierzyć. Bo to jakoś się nie zgadza z całą "ideą" cewnika. Czy ktoś może
    ma jakieś doświadczenia w tym temacie? Może ten cewnik jest niedobrze
    założony? Dziękuję.
    • Gość: Doki IP: 195.13.26.* 03.02.03, 10:32
      To mozliwe, i zdarza sie. Cewnik moze byc po prostu za cienki. Mozna sprobowac wymienic go na grubszy, albo w ogole zrezygnowac z cewnika. Dziadek przeciez i tak chodzi z pielucha. Albo uzywac w ciagu dnia "cewnikokondoma".
      • Czy mogłabyś mi przybliżyć co to jest "cewnikokondom" ?
        Z cewnika nie można zrezygnować bo wówczas ma problem z oddawaniem moczu.
        Lekarz urolog nie zaleca narazie grubszego cewnika, gdzyż może być jeszcze
        gorzej i za wcześnie się wyczerpią rozmiary cewników. Zaproponował, żeby kupić
        cewnik silikonowy, który może lepiej spełniać swoją rolę. Zaciekawiłaś mnie
        tym "cewnikokondomem". Moze byłoby to wygodniejsze. Mój dziadek mimo ładnego
        wieku jest na tyle sprawny (psychicznie super, fizycznie trochę gorzej), że
        mógłby nawet mieszkać samodzielnie, szczególnie że zyje jeszcze babcia. W tej
        chwili jest pod stałą opieką moich rodziców, gdyż zakładanie
        obszernego "pampersa" i ciągłe pilnowanie tego jest dla niego uciażliwe. A sam
        fakt chodzenia z mokrą pieluchą odbija się na nim, wręcz nie ma ochody wogóle
        się ruszać.
        • Gość: Doki IP: *.14-200-80.adsl.skynet.be 03.02.03, 19:24
          Cewnik silikonowy istotnie moze byc troche lepszy, bo wywoluje mniejszy odczyn zapalny od gumowego, dlatego jest lepiej znoszony. Ale niewazne z czego, wazne, zeby byl grubszy.
          Cewnikokondom to nazwa potoczna, uzywana jednak powszechnie. Wyglada toto po prostu jak skrzyzowanie kondoma z cewnikiem, tzn kondom nakladany na penisa, z rurka odprowadzajaca mocz na koncu. Nie mozna nosic go stale, ale moze w ciagu dnia mogloby to byc jakies wyjscie.
          Innym, bardziej juz inwazyjnym rozwiazaniem jest przetoka nadlonowa, ale watpie, czy ktos bedzie ja chcial zalozyc z takiego powodu jak nietrzymanie moczu.
          Nie wiem jaka jest przyczyna klopotow urologicznych Twojego dziadka. Nie mozna go zoperowac?
          • Mój dziadek ma przerost prostaty. Nie jest operowany ze względu na wiek (90).
            Do cewnika już szię przyzwyczaił i cewnik to dla niego rzecz po pierwsze
            niezbędna żeby mógł mocz wydalać, a poza tym cewnik zakończony woreczkiem na
            mocz to dla niego też wygoda. Nie musi chodzić do toalety co chwilę. A czy może
            wiesz ile jest rozmiarów cewników. Wydaje mi sie że dziadek ma nr 20. Czy są
            szersze?
            • Gość: Doki IP: *.14-200-80.adsl.skynet.be 04.02.03, 07:36
              ewaa76 napisała:

> Mój dziadek ma przerost prostaty. Nie jest operowany ze względu na wiek (90).

To nie jest powod. No, chyba, ze dziadek jest schorowany, albo ma demencje. W przeciwnym wypadku wiek sam w sobie nie stanowi przeciwwskazania. Inna rzecz, czy z uwagi na juz istniejace uszkodzenia operacja przyniesie oczekiwany efekt.

> Do cewnika już szię przyzwyczaił i cewnik to dla niego rzecz po pierwsze
              > niezbędna żeby mógł mocz wydalać, a poza tym cewnik zakończony woreczkiem na
              > mocz to dla niego też wygoda. Nie musi chodzić do toalety co chwilę.

Ale ryzykuje infekcje drog moczowych. Po pol roku uzywania nie ma cewnika, ktory nie bylby zainfekowany.

A czy może
              >
              > wiesz ile jest rozmiarów cewników. Wydaje mi sie że dziadek ma nr 20. Czy są
              > szersze?

20 to rzeczywiscie sporo (zakladam, ze chodzi o Ch 20; z rozmiarami cewniow jest tez bieda, bo sa rozne systemy). Powinny byc szersze, to zalezy od producenta.

Nie wypowiem sie zamiast urologa, ale moze jednak warto ulozyc jakis plan dzialania? Np na pare tygodni wyciagnac cewnik?

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.