tomografia Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • wynik tomografii komputerowej g這wy "...poszerzenie przestrzeni p造nowych w
    okolicach p豉t闚 czo這wych..." Czy ktos wie co to oznacza?
      • hmm w wieku 30 lat tez mona sie nabawic wodoglowia? Czytalam w internecie
        gdzies ze zwykle choroba ta dotyczy g這wnie ma造ch dzieci..
        • Z linku, kt鏎y wklei豉m (wystarczy przeczyta...):"Rodzaje wodog這wia:
          Wodog這wie mo瞠 by wrodzone lub nabyte. Wodog這wie wrodzone rozwija si ju w
          czasie rozwoju p這dowego i spowodowane jest czynnikami genetycznymi (zespo造
          Arnold-Chiari, Dandy-Walker, Davidoff-Dyke) lub szkodliwym wp造wem 鈔odowiska.
          Natomiast wodog這wie nabyte mo瞠 pojawi si w ka盥ym wieku, najcz窷ciej w
          wyniku urazu, krwawienia wewn徠rzczaszkowego, nowotworu m霩gu."

• no tak, przeczytalam.. ale zadnego urazu nie mialam, nowotworu tez nie
            posiadam... Pytam dlatego ze z wynikiem tym ide za jakis czas dopiero na wizyte
            do neurologa, a troche sie niepokoje czy to cos powaznego?
            • Niektorym podobno "brakuje oleju w glowie" ...
              wiec lekki nadmiar wody chyba nie ma znaczenia.
              A tak powaznie to nigdy o takim czyms nie slyszalam.
              • Je郵i nie jeste lekarzem radiologiem lub technikiem rtg-mog豉 nie s造sze,
                ale jako by造 technik rtg, kt鏎y pracowa kilka lat w szpitalu mog Ciebie
                zapewni, 瞠 jest "co takiego", jak przestrzenie m霩gowe w okolicach p豉t闚
                czo這wych i mog by one poszerzone na skutek jakiej patologii. A 瘸rty w tym
                kontek軼ie nie s na miejscu.
                • tigerness.74 czy mozesz mi powiedziec co w tej sytuacji sie robi? Jak to sie
                  leczy. Robilam tomografie ze wzgledu na uporczywy bol glowy, w豉sciwie
                  codziennie. Da sie to jakos wyleczyc? Pani kt鏎a robila mi to badanie zapytala
                  a raczej wlasciwie stwierdzila fakt iz pewnie boli mnie czesto glowa. Ale ja
                  glupia nie zapytalam o nic...
            • "P造n m霩gowo - rdzeniowy jest wytwarzany i kr捫y w wewn徠rzm霩gowych
              przestrzeniach nazywanych uk豉dem komorowym, dalej wyp造wa do przestrzeni
              zewn徠rzm霩gowych, gdzie jest wch豉niany. Przeszkoda utrudniaj帷a lub zupe軟ie
              zamykaj帷a kr捫enie i wch豉nianie p造nu m霩gowo-rdzeniowego powoduje jego
              gromadzenie si pod ci郾ieniem w uk豉dzie komorowym i czasami w przestrzeniach
              zewn徠rzm霩gowych, co doprowadza do ich stopniowego poszerzania. W ten spos鏏
              powstaje wodog這wie.

Wodog這wie najcz瘰ciej wyst瘼uje u dzieci. Objawy wodog這wia zale膨 od wieku
              dziecka. U noworodk闚 i niemowl徠 ko軼i czaszki s lu積o ze sob zwi您ane i
              wodog這wie b璠zie powodowa這 powi瘯szanie si wielko軼i g這wy, napi璚ie
              ciemienia, a tak瞠 op騜nienie rozwoju dziecka. Starsze dzieci, u kt鏎ych
              czaszka uformowa豉 si ju ostatecznie, b璠 skar篡造 si na nasilaj帷e si
              b鏊e g這wy, p騜niej pojawiaj si wymioty, zaburzenia przytomno軼i. S to
              zawsze objawy oznaczaj帷e zagro瞠nie 篡cia dziecka i wymagaj pilnego
              zg這szenia si do lekarza.

Przyczyny powstania wodog這wia s bardzo r騜norodne (wrodzone, pourazowe, po
              zapaleniu opom霩gowo - rdzeniowych, z powodu nowotwor闚 m霩gu), dlatego te
              wodog這wie mo瞠 pojawi si w ka盥ym wieku i niezale積ie od p販i.

Wodog這wie powstaje w wyniku:

1. Stanu chorobowe OUN
              • procesy zapalne wy軼i馧ki i splotu naczyni闚kowego
              • nowotwory – zw豉szcza brodawczak splotu
              2. OCLUSIVUS - utrudniony odp造w
              • zrosty w nast瘼stwie wylew闚 krwawych
              • obrazy oko這porodowe
              • urazy - krwiak
              • wady wrodzone: zesp馧 Arnolda Chiariego – wada rozwojowa, dochodzi do zrostu
              pomi璠zy I kr璕iem a czaszk (podstaw m霩gu). Sp造cenie czaszki i
              przemieszczenie pnia m霩gu w kierunku otworu potylicznego.
              • parencephalia – miejscowe uszkodzenie m霩gu prowadz帷e do rozpadu tkanki
              m霩gowej i wytworzenia si jamy 陰cz帷ej si z uk豉dem komorowym – ograniczonej
              na powierzchni zew. m霩gu opon mi瘯k.
              • zmiany zapalne swoiste (ki豉, gru幢ica toxoplazmoza)
              • zmiany zapalne nieswoiste – szczeg鏊nie ich zej軼ie ze zrostami
              • procesy zapalne ziarnisto軼i Pacciniego
              • nowotwory – blokada i nadprodukcja (papilloma plexus choroidei - brodawczak
              splotu, ependymoma – wy軼i馧czak, medulloblastoma – rdzeniak)
              • guzy wewn徠rzkomorowe
              • zmiany uciskaj帷e z zewn徠rz
              3. Niew豉軼iwe wch豉nianie do zatoki strza趾owej g鏎nej
              • zapalenia i zaro郾i璚ia ziarnisto軼i paj璚zyn闚ki (Pacciniego)
              • zaro郾i璚ia przestrzeni podpaj璚zyn闚kowej
              • zakrzepica lub inne zmiany w zatoce strza趾owej g鏎nej

Podzia kliniczny

1. Wrodzone do 3 m.. – dziecko rodzi si z du膨 g堯wk lub obw鏚 wzrasta w
              czasie I-szych 3 miesi璚y.
              2. Nabyte -przyczyny jw.
              3. Starcze -wyst瘼uje u ludzi starszych i m這dych
              • brak jakiegokolwiek czynnika, tylko zanik starczy tkanki m霩gowej
              • u ludzi m這dych – zesp馧 Hakima, choroba Pika – gromadzenie sfingomieliny,
              przedwczesne starzenie si.

Czym grozie nieleczone wodog這wie?

Wodog這wie mo瞠 powodowa trwa貫 uszkodzenie m霩gu z jego zanikiem i r騜nego
              stopnia op騜nienie rozwoju dziecka. W niekt鏎ych przypadkach narastanie
              wodog這wia zagra瘸 bezpo鈔ednio 篡ciu dziecka.

Skutki nieleczonego wodog這wia

• powi瘯szenie czaszki u noworodk闚 (utrudniony por鏚)
              • ucisk i zanik tkanki nerwowej u doros造ch

Leczenie

Narastaj帷e wodog這wie, nazywane czynnym, mo瞠 by leczone tylko operacyjnie.
              Ustalenie, czy wodog這wie narasta wymaga dok豉dnego, powtarzanego badania
              klinicznego i wykazania poszerzania uk豉du komorowego przy pomocy
              ultrasonografii przezciemi帷zkowej u ma造ch dzieci lub tomografii komputerowej
              u starszych. Leczenie wodog這wia polega na ci庵造m przetaczeniu p造nu m霩gowo -
              rdzeniowego z poszerzonych przestrzeni wewn徠rzm霩gowych do innej przestrzeni w
              ciele dziecka. U篡wa si do tego specjalne uk豉dy zastawkowe, pozwalaj帷e
              kontrolowa obni瞠nie ci郾ienia w uk豉dzie komorowym lub obj皻o嗆
              przep造waj帷ego p造nu. Najcz窷ciej stosuje si odprowadzenie p造nu m霩gowo -
              rdzeniowego do jamy otrzewnowej, rzadziej do p璚herzyka 鄴販iowego i prawego
              przedsionka."
              • jestem zapisana ale dopiero za tydzien do lekarza i to do neurologa narazie,
                bowiem to on zlecil mi to badanie...
                • bylam u neurologa, kt鏎y stwerdzil ze wynik z tomografii komputerowej nic nie
                  znaczy. Ze nie od tego boli mnie glowa. On nie wie od czego, moze migrena, a
                  moze nie... (!) Z jednej strony dobrze, ale z drugiej po zalozeniu tego watku
                  wypowiadaly sie odsoby ze niby cos tam jest. Czyli co mam zrobic dalej?
                  Skonsultowac to z innym lekarzem? Czy uznac ze "nie ma sprawy"?
                  • Pewnie, 瞠 skonsultuj z innym lekarzem, a nawet dwoma. Cz這wiek zawsze mo瞠 si
                    pomyli, r闚nie lekarz co do diagnozy. Zdrowia 篡cz.
                    • Dok豉dnie tak-skonsultuj to z lekarzem (lub dwoma lekarzami) o specjalno軼i
                      neurochirurg, a nie neurolog-oni w takich sytuacjach zas豉niaj si niewiedz
                      (bo to najprostsze). Przecie nie mo瞠sz tego zostawi tak, jak jest-to nie
                      b豉hostka, zwyk貫 "nic nie jest", to powa積a sprawa. Chcesz wyzdrowie? Dzia豉j!
                      • Bylam wczoraj na konsultacji u drugiego lekarza, pani dala mi skierowanie do
                        szpitala w kt鏎ym robiono mi tomografie. Powiedziala ze moglam sie z tym
                        urodzic i taka jest moja uroda, ale zeby to stwierdzic powinni mi zrobic
                        jeszcze badanie cisnienie wenatrzczaszkowe czy cos w tym stylu...

Wysy豉j powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby upro軼i zarz康zanie powiadomieniami zaloguj si lub zarejestruj si.

lub anuluj

WI犴EJ O ZDROWIU:

Zaloguj si

Nie pami皻asz has豉 lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj si

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialno軼i za tre嗆 wypowiedzi zamieszczanych przez u篡tkownik闚 Forum. Osoby zamieszczaj帷e wypowiedzi naruszaj帷e prawo lub prawem chronione dobra os鏏 trzecich mog ponie嗆 z tego tytu逝 odpowiedzialno嗆 karn lub cywiln. Regulamin.