tomografia Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • wynik tomografii komputerowej głowy "...poszerzenie przestrzeni płynowych w
    okolicach płatów czołowych..." Czy ktos wie co to oznacza?
      • hmm w wieku 30 lat tez mona sie nabawic wodoglowia? Czytalam w internecie
        gdzies ze zwykle choroba ta dotyczy głownie małych dzieci..
        • Z linku, który wkleiłam (wystarczy przeczytać...):"Rodzaje wodogłowia:
          Wodogłowie może być wrodzone lub nabyte. Wodogłowie wrodzone rozwija się już w
          czasie rozwoju płodowego i spowodowane jest czynnikami genetycznymi (zespoły
          Arnold-Chiari, Dandy-Walker, Davidoff-Dyke) lub szkodliwym wpływem środowiska.
          Natomiast wodogłowie nabyte może pojawić się w każdym wieku, najczęściej w
          wyniku urazu, krwawienia wewnątrzczaszkowego, nowotworu mózgu."

• no tak, przeczytalam.. ale zadnego urazu nie mialam, nowotworu tez nie
            posiadam... Pytam dlatego ze z wynikiem tym ide za jakis czas dopiero na wizyte
            do neurologa, a troche sie niepokoje czy to cos powaznego?
            • Niektorym podobno "brakuje oleju w glowie" ...
              wiec lekki nadmiar wody chyba nie ma znaczenia.
              A tak powaznie to nigdy o takim czyms nie slyszalam.
              • Jeśli nie jesteś lekarzem radiologiem lub technikiem rtg-mogłaś nie słyszeć,
                ale jako były technik rtg, który pracował kilka lat w szpitalu mogę Ciebie
                zapewnić, że jest "coś takiego", jak przestrzenie mózgowe w okolicach płatów
                czołowych i mogą być one poszerzone na skutek jakiejś patologii. A żarty w tym
                kontekście nie są na miejscu.
                • tigerness.74 czy mozesz mi powiedziec co w tej sytuacji sie robi? Jak to sie
                  leczy. Robilam tomografie ze wzgledu na uporczywy bol glowy, własciwie
                  codziennie. Da sie to jakos wyleczyc? Pani która robila mi to badanie zapytala
                  a raczej wlasciwie stwierdzila fakt iz pewnie boli mnie czesto glowa. Ale ja
                  glupia nie zapytalam o nic...
            • "Płyn mózgowo - rdzeniowy jest wytwarzany i krąży w wewnątrzmózgowych
              przestrzeniach nazywanych układem komorowym, dalej wypływa do przestrzeni
              zewnątrzmózgowych, gdzie jest wchłaniany. Przeszkoda utrudniająca lub zupełnie
              zamykająca krążenie i wchłanianie płynu mózgowo-rdzeniowego powoduje jego
              gromadzenie się pod ciśnieniem w układzie komorowym i czasami w przestrzeniach
              zewnątrzmózgowych, co doprowadza do ich stopniowego poszerzania. W ten sposób
              powstaje wodogłowie.

Wodogłowie najczęsciej występuje u dzieci. Objawy wodogłowia zależą od wieku
              dziecka. U noworodków i niemowląt kości czaszki są lużno ze sobą związane i
              wodogłowie będzie powodowało powiększanie się wielkości głowy, napięcie
              ciemienia, a także opóżnienie rozwoju dziecka. Starsze dzieci, u których
              czaszka uformowała się już ostatecznie, będą skarżyły się na nasilające się
              bóle głowy, póżniej pojawiają się wymioty, zaburzenia przytomności. Są to
              zawsze objawy oznaczające zagrożenie życia dziecka i wymagają pilnego
              zgłoszenia się do lekarza.

Przyczyny powstania wodogłowia są bardzo różnorodne (wrodzone, pourazowe, po
              zapaleniu opomózgowo - rdzeniowych, z powodu nowotworów mózgu), dlatego też
              wodogłowie może pojawić się w każdym wieku i niezależnie od płci.

Wodogłowie powstaje w wyniku:

1. Stanu chorobowe OUN
              • procesy zapalne wyściółki i splotu naczyniówkowego
              • nowotwory – zwłaszcza brodawczak splotu
              2. OCLUSIVUS - utrudniony odpływ
              • zrosty w następstwie wylewów krwawych
              • obrazy okołoporodowe
              • urazy - krwiak
              • wady wrodzone: zespół Arnolda Chiariego – wada rozwojowa, dochodzi do zrostu
              pomiędzy I kręgiem a czaszką (podstawą mózgu). Spłycenie czaszki i
              przemieszczenie pnia mózgu w kierunku otworu potylicznego.
              • parencephalia – miejscowe uszkodzenie mózgu prowadzące do rozpadu tkanki
              mózgowej i wytworzenia się jamy łączącej się z układem komorowym – ograniczonej
              na powierzchni zew. mózgu oponą miękką.
              • zmiany zapalne swoiste (kiła, gruźlica toxoplazmoza)
              • zmiany zapalne nieswoiste – szczególnie ich zejście ze zrostami
              • procesy zapalne ziarnistości Pacciniego
              • nowotwory – blokada i nadprodukcja (papilloma plexus choroidei - brodawczak
              splotu, ependymoma – wyściółczak, medulloblastoma – rdzeniak)
              • guzy wewnątrzkomorowe
              • zmiany uciskające z zewnątrz
              3. Niewłaściwe wchłanianie do zatoki strzałkowej górnej
              • zapalenia i zarośnięcia ziarnistości pajęczynówki (Pacciniego)
              • zarośnięcia przestrzeni podpajęczynówkowej
              • zakrzepica lub inne zmiany w zatoce strzałkowej górnej

Podział kliniczny

1. Wrodzone do 3 m.ż. – dziecko rodzi się z dużą główką lub obwód wzrasta w
              czasie I-szych 3 miesięcy.
              2. Nabyte -przyczyny jw.
              3. Starcze -występuje u ludzi starszych i młodych
              • brak jakiegokolwiek czynnika, tylko zanik starczy tkanki mózgowej
              • u ludzi młodych – zespół Hakima, choroba Pika – gromadzenie sfingomieliny,
              przedwczesne starzenie się.

Czym grozie nieleczone wodogłowie?

Wodogłowie może powodować trwałe uszkodzenie mózgu z jego zanikiem i różnego
              stopnia opóżnienie rozwoju dziecka. W niektórych przypadkach narastanie
              wodogłowia zagraża bezpośrednio życiu dziecka.

Skutki nieleczonego wodogłowia

• powiększenie czaszki u noworodków (utrudniony poród)
              • ucisk i zanik tkanki nerwowej u dorosłych

Leczenie

Narastające wodogłowie, nazywane czynnym, może być leczone tylko operacyjnie.
              Ustalenie, czy wodogłowie narasta wymaga dokładnego, powtarzanego badania
              klinicznego i wykazania poszerzania układu komorowego przy pomocy
              ultrasonografii przezciemiączkowej u małych dzieci lub tomografii komputerowej
              u starszych. Leczenie wodogłowia polega na ciągłym przetaczeniu płynu mózgowo -
              rdzeniowego z poszerzonych przestrzeni wewnątrzmózgowych do innej przestrzeni w
              ciele dziecka. Używa się do tego specjalne układy zastawkowe, pozwalające
              kontrolować obniżenie ciśnienia w układzie komorowym lub objętość
              przepływającego płynu. Najczęściej stosuje się odprowadzenie płynu mózgowo -
              rdzeniowego do jamy otrzewnowej, rzadziej do pęcherzyka żółciowego i prawego
              przedsionka."
              • jestem zapisana ale dopiero za tydzien do lekarza i to do neurologa narazie,
                bowiem to on zlecil mi to badanie...
                • bylam u neurologa, który stwerdzil ze wynik z tomografii komputerowej nic nie
                  znaczy. Ze nie od tego boli mnie glowa. On nie wie od czego, moze migrena, a
                  moze nie... (!) Z jednej strony dobrze, ale z drugiej po zalozeniu tego watku
                  wypowiadaly sie odsoby ze niby cos tam jest. Czyli co mam zrobic dalej?
                  Skonsultowac to z innym lekarzem? Czy uznac ze "nie ma sprawy"?
                  • Pewnie, że skonsultuj z innym lekarzem, a nawet dwoma. Człowiek zawsze może się
                    pomylić, również lekarz co do diagnozy. Zdrowia życzę.
                    • Dokładnie tak-skonsultuj to z lekarzem (lub dwoma lekarzami) o specjalności
                      neurochirurg, a nie neurolog-oni w takich sytuacjach zasłaniają się niewiedzą
                      (bo to najprostsze). Przecież nie możesz tego zostawić tak, jak jest-to nie
                      błahostka, zwykłe "nic nie jest", to poważna sprawa. Chcesz wyzdrowieć? Działaj!
                      • Bylam wczoraj na konsultacji u drugiego lekarza, pani dala mi skierowanie do
                        szpitala w którym robiono mi tomografie. Powiedziala ze moglam sie z tym
                        urodzic i taka jest moja uroda, ale zeby to stwierdzic powinni mi zrobic
                        jeszcze badanie cisnienie wenatrzczaszkowe czy cos w tym stylu...

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.