Różna wielkość źrenic Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • No właśnie - dlaczego? Zawsze miałam tak, że czasami powiększała mi się prawa
    źrenica, a parę dni temu zauważyłam, że powiększa się lewa. Nie boli mnie
    wtedy głowa, czuję się ok, po też nic się nie dzieje, przed także.
    Neurologowi kiedyś wspominałam, ale nie otrzymałam odpowiedzi. Powiększoną
    źrenicę zauważyłam też kiedyś u 6 letniego bratanka.
    Czy ktoś wie, jaki może być powód?
    • mój mąż ma jedną źrenicę wiekszą, neurolog mu powiedział, że taki jego urok ;-)
      miał robiona tomografie komputerową głowy i wszystko było ok
      pozdrawiam
      • Mój kot jak wypadł z 4 piętra też miał jakiś czas jedną źrenicę większą.Skutek
        wylewu.
        • >Mój kot jak wypadł z 4 piętra też miał jakiś czas jedną źrenicę większą
          :)))))))))))))))
          Ja nie wypadłam nigdy przez okno - wszystko przede mną zdaje się:P

U mnie to wygląda tak, że nie mam tego bez przerwy, raz mam, raz nie. Nie wiem,
          jaka jest tego zależność:(
          Ale dzięki za podpowiedź, coś chyba w tym jest.
          TK głowy miałam chyba 2 lata temu - wszystko ok, ale wtedy szukali pod kątem
          bóli głowy z kręgosłupa, więc nie wiem, czy jest jakaś różnica.
          • Po pierwsze zwróć uwagę, czy podczas obserwacji źrenic do jednego oka nie wpada
            więcej światła - łatwo można w ten sposób stwierdzić błędnie, że jedna źrenica
            jest węższa.
            Generalnie nierówne źrenice to objaw bardzo niepokojący, bo może świadczyć np. o
            guzach mózgu i innych zmianach. Ale skoro masz tak od dawna, a TK nic nie
            wykazała - to chyba wszystko w porządku.
            • No ładnie, nogi sie pode mna ugięły:(
              Źrenica reaguje normalnie, po spojrzeniu w kierunku światła zmniejsza się, ale
              później powraca do poprzedniego stanu. Trudno mi powiedzieć ile trwa za każdym
              razem takie powiększenie źrenicy.
              Napisz, co może być przyczyną, bo strach mnie zżera:(
              W czerwcu mam neurologa, więc go bardziej pomęczę. Mam zespół szyjny, więc
              często boli mnie głowa, poza tym jestem wysoka i czasami mam takie dni, że
              muszę powoli wstawać, bo przy szybszym wstaniu robi mi się czarno przed oczami,
              czuję ucisk w głowie i na moment musze się choć schyliś albo wręcz kucnąć.
              Ciśnienie ok, raczej niskie.
              Czy TK mogła jednak czegoś nie wykazać? Może powinien spojrzeć na nią inny
              lekarz (mam ją na CD)?
              A może podczas porodu coś się stało takiego, ze oko zaczęło tak dziwnie
              reagować, nie wiem, wysiłek jakiś czy co?
              HELP!
    • Hej.Mam to samo.Źrenica zazwyczaj mniejsza ale nie tylko - bo jeszcze węższa z
      jednej strony.Sporadycznie jest odwrotnie - ze druga jest mniejsza ale to
      baaardzo rzadko i przez chwilę. Miałam robiony MRI mózgu w grudniu, ale nic
      niewykazał narazie.U mnie było przez chwilę podejrzenie SM, narazie jednak
      wykluczone choć tej choroby nie da sie wykluczyć na 100%. neurolog ostatmio
      powiedział mi,ze różne mogą być przyczyny, moze byc też tło np.naczyniowe,
      migrenowe (choć bóle głowy mam sporadyczne).Moze być też mniej przyjmenie,np.
      tętniaki itd....Jeanne, przestraszyłas mnie trochę też tym
      guzem....:).Generalnie nie wiem co to jest, mam to w sumie od ok.pół roku i
      szczerze mówiąc trochę się obawiam co z tego wyniknie...
      • Co do guza, to tylko podałam przykład, jedną z wielu możliwości. Inne sama tu
        opisujesz, a na pewno to nie są jeszcze wszystkie. Cóż, nie jestem neurologiem i
        nie wiem, czy taki objaw może powstawać bez wyraźnych przyczyn. Na pewno nie
        wolno go lekceważyć, ale skoro neurolog wykluczył zaburzenia oraz zlecił
        tomografię czy rezonans ( który nic nie wykazał), to chyba (?) nie ma się czym
        martwić. W każdym razie rezonans wykazałby guza czy tętniaka, to bardzo czułe
        badanie. Może problemem są chwilowe zaburzenia w przepływie krwi? Trudno mi
        spekulować.A zasięgniecie opinii jeszcze jednego neurologa na pewno nie
        zaszkodzi. No chyba że rzeczywiście tak było od dzieciństwa, to pewnie już jakaś
        cecha osobnicza.
    • green_land napisała:

> No właśnie - dlaczego? Zawsze miałam tak, że czasami powiększała mi się prawa
      > źrenica, a parę dni temu zauważyłam, że powiększa się lewa. Nie boli mnie
      > wtedy głowa, czuję się ok, po też nic się nie dzieje, przed także.
      > Neurologowi kiedyś wspominałam, ale nie otrzymałam odpowiedzi. Powiększoną
      > źrenicę zauważyłam też kiedyś u 6 letniego bratanka.
      > Czy ktoś wie, jaki może być powód?

Nie jesteś wyjątkiem. Ok 20% populacji ma (aniscoria)różnej średnicy żrenice.
      Przyczyny? Jaskra,urazy głowy,oka, leki i inne.
      Nic nie piszesz jaką średnicę mają żrenice.Zbyt wielka różnica w średnicy
      to już nie jest sprawa kosmetyki(chyba z tego wzglęu zauważyłaś różnicę).

Przy jasnym świetle zdrowa żrenica ma średnicę 2-3,5 mm.
      Gdy np. jedna żrenica ma w takich warunkach 3 mm a druga 8 mm to z uwagi na
      7 krotną różnicę powierzchni żrenic do oka z większą żrenicą wpadać będzie
      7x więcej światła co stanowi poważny problem dla takiej osoby.
      W zasadzie to dyskwalifikacja jeżeli chodzi o prowadzenie samochodu.

Ze znanych osób David Bowie(brytyjski piosenkarz rokowy) ma lewą żrenicę
      znacznie większą od prawej chyba od urodzenia co nie przeszkadza mu w
      występowaniu od ponad 40lat.

Spector

• Gdybym miała stale powiększoną którąś ze źrenic nie martwiłabym się. Ale mi raz
        się powiększa, raz źrenice są równe.
        Przed chwila sprawdzałam - wygląda trochę tak, jakby rzeczywiście jedna źrenica
        reagowała nadmiernie na niewiele większa dawkę światła.
        No to teraz juz nic nie wiem - ?
    • Rano mam powiększoną lewą źrenicę. NOrmalnie reaguje na światło. Chyba dzieje
      się to coraz częściej:((((((
      Przeszukałam net ale nic sensownego nie znalazłam. Iść do neurologa jak
      najszybciej czy czekać do 12 czerwca (wtedy mam kolejkę) ?
      Jakby wypuszczono ze mnie powietrze............
      • "Gdybym miała stale powiększoną którąś ze źrenic nie martwiłabym się. "

To właśnie byłby powód do zmartwienia, chyba że takie coś występowałoby od
        dzieciństwa i wykonane MRI nie stwierdziło żadnych zmian.

Naprawdę trudno powiedzieć, co powinnaś zrobić. Sądzę, że teraz możesz nie
        ocenić obiektywnie wielkości źrenic - gdy ciągle się czegoś dopatrujemy, to w
        końcu się dopatrzymy jakichś nieprawidłowości... Najlepiej niech druga osoba
        oceni wielkość Twoich źrenic, wtedy gdy stoisz tyłem lub przodem do źródła
        światła ( nie bokiem, bo to daje fałszywy wynik). Jeśli rzeczywiście jedna jest
        powiększona, to idź przynajmniej do lekarza rodzinnego, niech on to oceni.
    • Po obudzeniu lewa źrenica większa, teraz prawa.
      Ręce mi opadają:((((((((
      • Green land, intuicyjnie czuję, że nic poważnego Ci nie dolega, ale lepiej idź do
        lekarza, bo wykończysz się psychicznie tymi domysłami. Tym bardziej że jeszcze z
        siostrą masz problemy...Pewnie i jedno, i drugie okaże się niewarte takiego
        stresu. Nie przejmuj się tak.
        • Dziękuję:)
          • Byłam u neurologa. Niby taki dobry, a ręce mi opadły jak mnie "badał" -
            powinnam mieć zamknięte oczy, ale widocznie zapomniał mnie o tym poinformować,
            bo i po co.
            Powiedział, że nie mam się przejmować, bo tak bywa, jak pytałam o możliwą
            przyczynę, że może stresy, leki itd, to nie był w stanie odpowiedzieć, po
            prostu udawał, że nie słyszy:(
            Stwierdził,że jak się będzie coś działo mam przyjść, a poza tym mam mu się
            pokazać jesienią.

Patrzę tak sobie na te źrenice i chyba jednak prawe oko szwankuje. To fakt, że
            raz jest mniejsza lewa a raz prawa źrenica, ale... Ech, sama nie wiem.
    • Zapytaj Irydokoga lub napisz na maila
      randolf@znachor.com

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.