Porazenie nerwu twarzowego!!!!!! Pilne !!! Dodaj do ulubionych

• 10.08.03, 13:28
    Witam !!!
    Mam wielki problem !!!
    Moja przyjaciółka ma porazenie nerwu ..przypusczam,ze VII, twarzy :((
    sama miałam to jako dziecko, ale to było 17 lat temu i nie pamiętam już nazw
    lekarstw, które mi pomogły :( Kojarzy mi się Cocarboxylazon ...aale innych
    nie pamiętam ...
    Czy ktoś ma z tym jakies doswiadczenie ??? Jkie lekarstw sa najlepsze ...
    Będę widzeczna za każdy odzew
    Kora
    • Gość: Zosia IP: *.kutno.mediaclub.pl 10.08.03, 14:32
      Z tak poważnym schorzeniem należy udać sie do neurologa ,nie można zwlekać z
      leczeniem. Czas działa tu na korzyść chorego.Nieudzielona na czas pomoc może
      pozostawic nieodracalne zmiany.Taki problem był w mojej rodzinie.Siostra
      jechała pociągiem do pracy i dostała porażenia nerwu.Jeszcze tego samego dnia
      zabrano ją z pracy z powodu porodu.Na położnictwie nikt nie zajął sie tym
      problemem.Dopiero po wyjściu ze szpitala zgłosiła się do neurologa, ale
      pozostał jej defekt na całe życie.Musi chronić twarz przed zimnem,bo wówczs
      wykręca jej w niewielkim stopniu usta.
    • Gość: Mariusz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.08.03, 14:51
      Oczywiście nie da się "zaocznie" stwierdzić czy jest to porażenie/niedowład
      nerwu twarzowego (n. VII). Są dwa typy tego uszkodzenia: ośrodkowy (znacznie
      poważniejszy) i obwodowy. Przyjmując, że masz rację pisząc o uszkodzeniu nerwu
      VII koleżanaka wymaga pilnej konsultacji neurloga. O ile w obwodowym uszkodeniu
      leczenie jest najczęściej (ale nie zawsze) objawowe, o tyle przy uszkodzeniu
      ośrodkowym sparawa jest pilna. Pozdrawiam.
    • Wielkie dzięki za odpowiedzi !!!!

pzrypuszczam,z e to porażenie nerwu VII, bo sama to miałam ...
      Wiem, ze konieczna jest konsultacja neurologiczna, tyle,z e to możliwe dopiero
      jutro, zaś objaw wystąpił własnie dziś ...
      Wcześniej mojej przyjaciółce drgałą powieka i występował u Niej kilkakrotnie
      jakby tik ..mimowolne drżenie górnej wargi ..takie skurcze ...
      Ja kiedy miałam porazenie nerwu VII nie maiałm wcześniej takich
      objawów ...tylko bezwład lewej strony twarzy się u mnie pojaawił ...Ostatnio
      widziłam przypadek porazenia po operacji ślinianki, ale to było chyb
      mechaniczne uszkodzenie ....
      Boję sie,z e to może też być efekt mikrowylewu...ostatnio przyjaciółka miała
      bardzo cieżki stresujący okres w zyciu i ogólnie źle się czuła ...
      Czy powinna żądać od neurologa skierowania na TK lub rezonans ???

Pozdrawiam
      Korcia
      • Gość: Mariusz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.08.03, 15:46
        Myślę, że powinna dzisiaj udać się do neurologa (np. Izba Przyjęć szpitala
        gdzie jest neurologia) lub do internisty. Obwodowe porażenie n. VII pozostawia
        czas na działanie, a ośrodkowe czasem nie. Różnicowanie typu porażenia jest
        dość proste i nie przekracza kompetencji internisty.
        "Czy powinna żądać od neurologa skierowania na TK lub rezonans ???". Pozwolę
        sobie skomentować. Wiem, że jesteśmy nieudacznikami, bierzemy tylko łapówki i
        na niczym się nie znamy ale może trochę zaufania mimo wszystko. Tylko lekarz po
        zbadaniu pacjenta może ustalić dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne.
        Pozdrawiam.
        • Gość: Kasia26 IP: 213.17.146.* 05.11.03, 11:49
          Witam wszystkich. Ja przechodziłam to kilka lat temu. Miałam niedowład jednej części twarz - nie marszczyło mi się czoło, nie domykało jedno oko, miałam podniesiony kącik ust - taki jakby mimowolny uśmiech. Do tego potwornie bolało mnie ucho - porażenia dostałam podobno od zawiania owego ucha. Dostawałam zastrzyki (nie bardzo pamiętam jakie, ale na pewno były wśród nich witaminy), jakieś środki przeciwbólowe, krople do ucha, do oczu bo przez to nie domykanie się oko mi wysychało. Byłam w domu na zwolnieniu, chociaż znowu nie pamiętam jak długo. W sumie to nie bardzo zdawałam sobie sprawę jakie to poważne i miałam szczęście bo nie raz zignorowałam zalecenia lekarza, który kazał mi chodzić na jakieś zabeiegi z ciekłej parafiny i wogóle zakrywać porażoną część trzarzy. Nie miałam powikłań, wydaje mi się tylko ze mam mimimalnie opadniętą jedną powiekę. Wiem jednak, ze często nie kończy się to tak szczęśliwie jak w moim przypadku. Moja znajoma męczyła się z tą dolegliwością naprawdę długo i do tej pory musi uważać na nawet najmniejszy przeciąg, bo jak mówi czuje, że to znowu wraca.
          Pozdrawiam wszystkich
    • no wlasnie, ciekawa jestem, jak sie skonczylo.. mam porazenie obwodowe nerwu
      twarzowego od mniej - wiecej tego samego czasu (poczatek sierpnia) i niestety
      mam je nadal, mimo wielokrotnych konsultacji laryngologicznych, neurologicznych
      i innych, oraz niekonczacej sie rehabilitacji. "zalapalam" przypadlosc w 8
      miesiacu ciazy i nikt nie chcial sie sensownie tym zajac, a teraz coraz
      czesciej slysze o operacji.. brr.
      pozdrawiam,
      a.
      --
      asia_z
      asia@z.pl
      mama Julki ('99) i Krzysia ('03)
      • Tak, to poważna sprawa. Jeśli się jej zaniedba, może pozostać kłopotem na całe
        życie. Córka wyszła z tego bez szwanku, ale leżała w szpitalu na oddziale
        laryngologicznym kilka tygodni - leczenie + rechabilitacja.
        Jak najszybciej udaj się do odpowiedniego lekarza.
    • Gość: Mika IP: *.mech.pk.edu.pl 05.11.03, 11:12
      Mój mąż to ma od tygodnia, bierze zastrzyki, leki i ma rehabilitacje. Ma 30 lat.
      Ja długo trwa powrót do zdrowia?
    • Gość: wq IP: *.mitre.org 05.11.03, 13:10
      Jesli chodzi o typowy paraliz nerwu twarzowego (tzw p.Bell´a)to choroba ma
      sklonnosc do samowyleczenia w 80-90%!!!Ogolnoneurologiczne powiklania lub
      obustronny paraliz nalezy leczyc w szpitalu.
      terapa polega to

1.Prednison/Methylprednisolon: 1mg/kg przez 10 dni przy kompletnym paralyzu
      [Ramsay et al 2000].
      2. Aciclovir: Skutki do tej pory nie wyjasnione- Prednison solo jest
      skuteczniejszy niz Aciclovir solo [DeDiego et al 1998], - Prednison 1mg/kg plus
      Aciclovir 5x400mg/dzien jest skuteczniejszy niz Prednison plus Placebo [Adour
      et al 1996]
      3. ? kroplowka z Rheomacrodex [Tani et al 1988]. Niestety zastosowano
      jednoczesnie ze steroidami dlatego skutecznosci Rheomakrodexu nie da sie ocenic.
      Terapia eksperymentalna
      1.Methylcobalamin solo albo z Prednisonem jest prawdopodobnie skuteczniejszy
      niz Prednison solo[Jalaludin 1995]
      2.Acetyl-L-Carnitin 3x1g na 4 tygodnie plus Methylpredniolon 50mg na 2 tygodnie
      [Mezzina et al 1992 - ]

Literatura
      1. Adour KK, Ruboyianes JM, v Doersten PG, et al. Bell's palsy treatment with
      acyclovir and prednisone compared with prednisone alone. Am Otol Rhinol
      Laryngol. 1996;105:371-378. (PR N99, E-? abqualifiziert wegen geringen N)
      2. DeDiego JI Prim MP, DeSarria, et al. Idiopathic facial paralysis: a
      randomized, prospective, and controlled study. Laryngoscope. 1998;108:573575.
      (PRC N101, E-? abqualifiziert wegen geringen N)
      3. Esslen E. The Acute Facial Palsies. Berlin: Springer; 1977.
      4. Foda HM. Surgical management of lagophthalmos in patients with facial palsy.
      Am J Otolaryngol. 1999;20:391-359. (N40, E-IV)
      5. Gantz BJ, Rubinstein JT, Gidley P, Woodworth GG. Surgical management of
      Bell's palsy. Laryngoscope. 1999;109:11771188. (PC N54, E-? abqualifiziert
      wegen geringen N)
      6. Gittins J, Martin K, Sheldrik J, et al. Electrical stimulation as a
      therapeutic option to improve eyelid function in chronic facial nerve
      disorders. Invest Ophthalmol Vis Sci. 1999;40:547-54. (P N10, E-?
      abqualifiziert wegen geringen N)
      7. Jalaludin MA. Methylcobalamin treatment of Bell's palsy. Methods Find Exp
      Clin Pharmacol. 1995;17:539-544. (PRC N60, E-? abqualifiziert wegen geringen N)
      8. Kotterba S, Tegenthoff M, Malin JP. Perioperative lesions of the facial
      nerve: follow up investigations using trascranial magnetic stimulation. Eur
      Arch Otorhinolaryngol. 1997;254:140-144.
      9. Linder TE Pike VE, Linstrom CJ. Early eyelid rehabilitation in facial nerve
      paralysis. Laryngoscope. 1996;106:1115. (N45, E-IV)
      10. Lu Z Tang X. Blink reflex normal values and ist findings on peripheral
      facial paralysis. Chin Med J Engl. 1996;109:308312.
      11. Mezzina C, DeGrandis D, Calvani M, et al. Idiopathic facial paralysis: new
      therapeutic prospects with acetyl-L-carnitine. Int J Clin Pharmacol Res
      1992;12:299-304. (PRC N43, E-? Signifikanz gering, Steroideffekt nicht
      abgegrenzt)
      12. Racic G, Denoble PJ, Sprem N, et al. Hyperbaric oxygen as a therapy of
      Bell's palsy. Undersea Hyperbar Med. 1997;24:35-38. (PRC N79, E? - abq
      ualifiziert wegen geringen N)
      13. Ramsay MJ, DerSimonian R, Hotel MR, Burgess LP. Corticosteroid treatment
      for idiopathic facial nerve paralysis: a meta-analysis. Laryngoscope.
      2000;110:335-341. (Metaanalyse von zwei Studien, E-Ia)
      14. Rössler KM, Hess CW, Schmid UD. Investigation of facial motor pathways by
      electrical and magnetic stimulation. J Neurol Neurosurg Psychiat. 1989;52:1149-
      1156.
      15. Rössler KM Magistris MR, Glocker FX, et al. Electrophysiological
      characteristics of lesions in facial palsies of different etiologies.
      Electroenceph Clin Neurophysiol. 1995;95:355-368.
      16. Shiau J, Segal B, Danys I, et al. Long-term effects of neuromuscular
      rehabilitation of chronic facial paralysis. J Otolaryngol 1995;24:217-220. (P
      N38, E-? abqualifiziert wegen geringen N, Verfahren aber klinisch belegt durch
      analoge Befunde an den Extremitäten)
      17. Tani M, Kinishi M, Takahara T et al: Medical treatment of Bell's palsy.
      Acta Otolaryngol Suppl 1988;446:114-118 (P N86, E-IV)
      18. Targan RS, Alon G, Kay SL. Effect of long-term electrical stimulation on
      motor recovery and improvements of clinical residuals in patients with
      unresolved facial nerve palsy. Otolaryngol Head Neck Surg. 2000;12:246252.
      (N17)
      19. Thoemke F, Gutmann L, Stoeter P, Hopf HC. Cerebrovascular brainstem
      diseases with isolated cranial nerve palsies. Cerebrovasc Dis. 2002;13:147-155.
      20. Thoemke F. Isolated cranial nerve palsies due to brainstem lesions. Muscle
      Nerve. 1999;22:1168-1176.
      21. Zang J. 80 cases of peripheral facial paralysis treated by acupuncture with
      vibrating shallow insertion. J Tradit Chin Med. 1999;19:44-47. (P N8)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.