Dodaj do ulubionych

Zespół Gilberta, bóle wątroby,alat,asp

30.10.08, 13:18
Witam mam 27 lat, kilka lat temu z tego względu że mam labolatorium pod moim blokiem zrobiłem sobie badania profilaktyczne ( wątroba, nerki, morfologia, trzustka)wszystkie były ok tylko bilirubina 1,8 norma do 1,0, za miesiąc ponownie wyszło 1,7.
Poszłem do specjalisty gdzie po badaniach usg, alat,asp,ggt,bilirubina
alat 27 norma do 41
asp 24 norma do 40
ggt 19
bilirubina 1,7 norma 1.0

diagnoza - Zespół Gilberta, po dwuch latach dostałem dolegliwości ze strony wątroby,i trwają one już trzy lata do teraz, nawet w tej chwili jak pisze czuje po prawej stronie watrobe, teraz nie boli ale wiem że ona tam jest takie dziwne uczucie jakby była powiękrzona.
Kiedy dostałem piewsze pobolewania wątroby ( 3 lata temu )pobolewania nie punktowe ale raczej rozległe takie pobolewania rozpływające nię, niekiedy jak leże na plecach i wezme wdech głęboki czuje jej obrys, czuje jej obecnośc mimo że nie boli to mazakiem mogę narysowac obrys wątboby na brzuchu, te objawy występują nieraz co dzień a niekiedy przez 2 tyg nie ma żadnych, czy jem banany lekko strawne na kolacje czy pizze ciężko strawną nie ma to wpływu na pobolewanią - troche dziwne.

Gdy pierwsze pobolewania wątroby 3 late temu się pojawiły zrobiłem badania :
HCV- ujemny
HBS- ujemny
alat -47 norma do 41
asp - 36 norma do 40
bilirubina 1,6 norma do 1.0
usg - wszystko ok, wątroba nie powiękrzona itp.
dostałm Heparegen 3x1 i po dwuch tygodniach wyniki

alat -43 norma do 41
asp - 32 norma do 40
pobolewania ustały więc myślałem że już będzie ok, ale niestety :(
Od tamtej pory ciągle mi dukucza wątroba brałem już kilkakrotnie Heparegen a wyniki były na poziomie alat 40.
Przez ostatnie 6 miesięcy nic nie brałem kupiłem sobie Hepatil ale po
20 tabletkach odstawiłem bo dolegliwości się nasiliły, kupiłem Esselive tem sam skład co ESSENTIALE FORTE ale tańszy, dawka 3x2.

Wczoraj po 100 tabletkach Esselive zrobiłem badania
alat 19 norma do 41
asp 21 norma do 40
bilirubina 1,55 norma do 1,0
Mimo że wyniki alat/asp są dobre jak nigdy wcześniej wątroba dokucza, jutro ide do lekaża ale mam pytanie:
1. Zespół Gilberta może miec wpływ na pobolewania jeśli alat/asp są wnormie?
2. czy 100 tabletek Esselive mogło sztucznie obniżyc mi wyniki to znaczy, jeśli odstawie możliwe że skoczy mi alat/asp z 19 na np 60?

Tak sobie myśle po co robiłem wyniki jeśli brałem tabletki, bardziej wiarygodne by były jeśli testy bym zrobił w tym czasie kiedy nie brałem tabletek ( bo nie widomo czy od tego czasu kiedy alt/asp na poziomoe 45 nie mialbym teraz koło 60 a tak mam 19 z esselive )

Przepraszam że wszystko napisałem barcho chaotycznie.
Edytor zaawansowany
  • artur737 30.10.08, 13:42
    Po pierwsze wcale nie masz diagnozy Zespółu Gilberta. Jest to tylko
    przypuszczenie lekarza. Aby diagnoze potwierdzic powinienes miec punkcje
    watroby. Zwlaszcza jezeli rzeczywiscie nie wszystko pasuje do Gilberta.

Podwyzszona bilirubina (i nic wiecej) moze byc rowniez objawem jakiejs
    przewleklej infekcji.
  • dzemka 26.01.09, 21:45
    witaj!
    Mam to samo! Bilirubina podwyższona, reszta wyników ok.,lekarze twierdzą, że to pewnie zespół Gilberta, a mnie cały czas boli:(.
    Jak chcesz pogadać to mój nr gg : 9849084
  • spider2812 12.03.09, 19:39
    a badaliscie hcv pcr? wiecie same przeciwciala niekiedy nie
    wystarcza. ja tez mam te pobolewania.
  • michel74 21.08.14, 12:32
    Witam
    Wiem, że to stary post, ale czy znalazł Pan rozwiązanie problemu? Ja mam dosłownie identyczne objawy i podobnie zespół Gilberta i pobolewania jakby czegoś za dużo tam było. Słowo w słowo i objawy i nawet poziomy wyników mamy identyczne!
  • mag401 21.08.14, 15:49
    Witam ! Przypuszczam, że powinniście zrobić dodatkowo USG wątroby ( dróg żółciowych )
  • michel74 18.09.14, 20:30
    A po co USG? to jest grube badanie i jak już jest na prawdę źle to coś zobaczysz, np.: kamienie pokaże powyżej 10mm. Ja od razu zrobiłem rezonans jamy brzusznej w kontraście z cholangiogramem, później tomografie jamy brzusznej z kontrastem i nic złego nie ma.
  • asis09 24.08.14, 16:43
    Lekarz męża stwierdził przy wysokiej bilirubinie, ze trzeba wykluczyć inne choroby
    i dopiero wtedy mówić o Gilbercie.
    Dodatkowe obecne badania to cytomegalia, opryszczka; przeciwciała ANA itp. określające czy nie jest przewlekłe
    zapalenie wątroby.
  • michel74 24.08.14, 19:17
    Ja mam nawet rezonans z cholangiografią zrobiony i nic. W końcu znalazłem się nawet w Centrum Onkologii w Wawie i stwierdzono, że to Gilbert i to mimo, że skacze i wolna i sprzężona bilirubina. Ponoć tak może być gdy jest przewaga bilirubiny wolnej. Oprócz tego tona tomografii, różnych innych badań. Mam już dość, nie ma lekarzy w tym kraju chyba, człowiek się wykończy i nie będzie wiedział dlaczego.
  • daenerys34 12.04.15, 18:48
    Wiem, że stary temat, ale może ktoś skorzysta - ja też mam zespół Gilberta, od ładnych paru lat zajmuję się ziołami i przetestowałam na sobie działanie ostropestu plamistego - jak dla mnie nic nie detoksykuje lepiej wątroby. Kupuję nasiona ostropestu - za 100 g płacę około 11 zł. Do każdego obiadu mielę w młynku od kawy 1-2 łyżeczki i jem z obiadem. Dawno zapomniałam, co to pobolewania wątroby. Proponuję jakiś miesiąc codziennego zażywania, potem można zrobić przerwę tygodniową i znowu. Moja bilirubina jest piękna i wreszcie nie mam żółtych białek oczu.
    Na początku u niektórych osób mogą wystąpić wypryski na skórze, ale to normalny objaw detoksykacji - jeśli ktoś ma mocno zanieczyszczony organizm, to cały syf będzie wychodził również przez skórę. W trakcie stosowania ostropestu zaleca też się pić dużo wody, najlepiej niegazowanej.
    Zdrówka życzę Wam wszystkim!
  • fanta1231 10.07.15, 22:15
    Jestem na moim poście co go napisałem kolo 6 lat temu.
    W 2008 przez 6 miesięcy brałem sylimarynę w małych dawkach z osteoroplasu i nie wiem czy to przypadek czy nie ale wszystkie objawy ustąpiły, nawet po 2 latech poziom bilurubiny spadl do 1.
    Wszystko bylo pięknie do tego poniedziałku.
    Zjadłem objadł i jak grom po 4 godzianch od zjedzenia miałem uczucie powiękrzonej wątroby. ( a przez tyle lat było już ok. )
    Na nastepny dzień pobolewania, i uczucię ucisku wątroby, znam jej pozyzję itp.
    Kupiłem osteoplast mialony i biorę łyżeczke po objedzie raz dziennie, ale nie wiem czy raz po 1 łyżeczce to nie za mało.
    Zrobiłem badania amylazę 59, alat 18 i aspt 23 - a wątroba pobolewa.
    Jeszcze nie robiłem badania na bilirubinę ale coś mi się wydaje że jest wiecje jak 1.0.
    Już myślałem że po tylu latach problem z wątrobą mam z głowy a wszyustko od nowa.
    Profilaktycznie 9 miesięcy temu zrobiłem usg jamy brzusznej i wszystko ok.

• daenerys34 12.07.15, 22:58
    Pamiętaj, że z biegiem czasu lat Ci nie ubywa, ale przybywa :) Organizm się starzeje, więc trzeba na siebie uważać, a wszystkie choroby wątroby to tzw. choroby królewskie - trzeba o siebie dbać cały czas. Ostropest warto brać partiami i nie spoczywać na laurach - do końca życia musisz się troszczyć o wątrobę. Ponadto uważać na to co jesz, jak najwięcej żywności nieprzetworzonej i świeżej. Tak to działa, latka lecą :) Najlepiej zapomnij o frytkach i rzeczach smażonych w głębokim tłuszczu, postaw na lekkostrawną dietę, gotowane warzywa czy mięso.
    Musisz wątróbkę co jakiś czas wspomagać, no niestety :)
  • mojbrzuch 17.08.15, 18:10
    Hej,
    Jak się czujesz? Mam podobny problem z uciskiem brzucha bilirubina w granicach 2, 2,5.
    Poradziłeś sobie jakoś z tym nieprzyjemnym uciskiem przy wątrobie?
  • fanta1231 22.08.15, 22:02
    Niby jest lepiej ale co jakiś czas ( co pare dni ) coś z wątrobą sie dzieje, na pewno nie jest tak jak bylo wczesniej ze nawet nie wiedzialem zę ją mam teraz ciagle mi o sobie rzypomina, alkochol i np. cieżkostrawne jedzenie nie pogarszają objawów może to potwoierdza moje dobre alat i asp , jesali one sa dobre to dlaczego mam takie warjacje.
    Może ktoś wie ? czy jeśli watroba się meczy przy trawieniu i jest obciazona to zawsze wyniki alat / asp bedą wysokie, jesli ja mam alat od 8 lat miedzy 18 a 42 to mozna wyeliminowac ze watroba się meczy i jest obciazona ?

• mojbrzuch 23.08.15, 13:11
    Ciężko mi powiedzieć ale dalej bilirubinę wolną masz podwyższoną?
    Masz jeszcze ten codzienny ucisk czy tylko raz na jakiś czas? Warto kupić ten ostropest plamisty ?
    Ja mam prawie cały czas ucisk i słaby apetyt.
  • mojbrzuch 16.09.15, 19:55
    A nie masz problemów z kręgosłupem piersiowym? Mam podobny ucisk w nadbrzuszu i dziś gastrolog mi powiedział, że to może być od kręgosłupa ...
  • fanta1231 22.08.15, 22:03
    pytam bo jeśli nie zespol gilberta to szukam innych przyczyn pobolewań.
  • mojbrzuch 23.08.15, 16:58
    Gilberta podobno można potwierdzić bez badań genetycznych. Wykonuję się badania na bilirubinę pośrednią wolną, po czym po kilku dniach stosuje się dwu dniową nisko kaloryczną dietę i znów robi badanie. Jeśli masz zespół Gilberta to poziom bilirubiny podczas drugiego badania powinien być znacznie wyższy niż przy pierwszym badaniu. Tak wyczytałem - lekarzem nie jestem. Możliwe, że sam zrobię sobie taki "test".
  • mojbrzuch 27.08.15, 16:54
    Mógłbyś podać swój email? Mam kilka pytań odnośnie tych dolegliwości wątrobowych.
    Pozdrawiam
  • takaka6 10.02.19, 20:45
    Czy ktoś z was wchodzi jeszcze na ten wątek ?
  • koziorozka 11.02.19, 11:46
    takaka6 napisał(a):
    > Czy ktoś z was wchodzi jeszcze na ten wątek ?
    ----------
    Dlaczego pytasz?
  • takaka6 13.02.19, 15:36
    Bo mam problem z bilirubina. Tylko u mnie podwyższona jest bezpośrednia bilirubina :/ od 3 MSC . Mam też bilirubinę w moczu. Niby jak przy mechanicznej żółtaczce ale dziwne bo próby wątrobowe mam w normie i GGTP oraz fosfataza zasadowa też w normie. Miałam TK jamy brzusznej i rezonans i nie mogą znaleźć przyczyny. Bilirubina całkowita - 1.02, z czego bezpośrednia to 0.40. norma do 0.20.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.