Dodaj do ulubionych

Infekcja ciągnąca się od urodzenia u chłopca 3mies

11.03.11, 18:46
Witam
Mam problem z synkiem. Ma skończone 3 miesiące. Po urodzeniu wyszła infekcja w moczu.

Wyszły leukocyty, erytrocyty

Dostał antybiotyk UNASYN przez 3 doby. Infekcja znikła.

Po niecałym miesiącu zaczął lekko gorączkować, pediatra zaleciła badanie moczu i znowu infekcja.
Ciężar właściwy – 1,000
PH – 5,0
Nitraty – pojedynczy +
Leukocyty – +++
Erytrocyty – neg
Białko – 0,030 promila
Cukier w normie
Ketony – neg
Kwas ascorbinowy – pojedynczy +
Urobilinogen w normie
Bilirubina – neg
Barwa – Słomkowy
Klarowność – przejrzysty

Osad moczu
Nabłonki płaskie – nieliczne
Leukocyty – luźno kryją pole widzenia
Bakterie bardzo liczne

Zaleciła furagine 2x po ¼ i wit c przez 10dni. Po 3 dniach brania furaginy zrobiliśmy prywatnie mocz ogólny i

Ciężar właściwy – 1,005
PH – 6,0
Nitraty – neg
Leukocyty – neg
Erytrocyty – neg
Białko – neg
Cukier w normie
Ketony – neg
Kwas ascorbinowy – pojedynczy +
Urobilinogen w normie
Bilirubina – neg
Barwa – Słomkowy
Klarowność – przejrzysty

Osad moczu
Nabłonki płaskie – pojedyncze w polu widzenia
Leukocyty – pojedyncze w polu widzenia
erytrocyty - pojedyncze w polu widzenia
Bakterie – nieliczne

3 dni po odstawieniu Furaginy

Ciężar właściwy – 1,005
PH – 7,0
Nitraty – neg
Leukocyty – +++
Erytrocyty – neg
Białko – ślad
Cukier w normie
Ketony – neg
Kwas ascorbinowy – neg
Urobilinogen w normie
Bilirubina – neg
Barwa – Słomkowy
Klarowność – przejrzysty

Osad moczu
Nabłonki płaskie – pojedyncze w polu widzenia
Leukocyty – luźno kryją pole widzenia
erytrocyty wyługowane - 1-3w polu widzenia
Bakterie – liczne

Z moczu na posiew wyszła bakteria E Coli 10^4/ml
Z antybiogramu zalecono AUGUMENTIN przez 7 dni.

2 dni po kuracji badanie moczu i posiew:

Ciężar właściwy – 1,000
PH – 7,0
Nitraty – neg
Leukocyty – +++
Erytrocyty – +++
Białko – 0,28 promila
Cukier w normie
Ketony – neg
Kwas ascorbinowy – neg
Urobilinogen w normie
Bilirubina – neg
Barwa – Słomkowy
Klarowność – przejrzysty

Osad moczu
Leukocyty – zalegają pole widzenia
Bakterie – zalegają pole widzenia

Dostaliśmy skierowanie do szpitala (po 4 dniach odebraliśmy posiew E coli 10^5/ml)
Miał wtedy skończone 2 miesiące
W szpitalu ściągnęli stulejkę i wyczyścili (ordynator pediatrii podejrzewała ze tam ta bakteria siedziała.

Dostał dożylnie antybiotyk AMIKIN przez 5 dni.

Zrobili USG jamy brzusznej:
Położenie, wielkość, ruchomość i szerokość warstwy miąższowej obu nerek prawidłowe. Długość nerki prawej 56mm, lewej 55mm. Szerokość miąższu obu nerek ok. 8-9cm. Obie nerki bez zastoju w UKM, złogów nie znaleziono. Pola nadnerczowe wolne. Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, o gładkich ścianach transoniczny.

Wyniki robione w ostatni dzień brania Amikin

SG – 1010
Leu – neg
Nit – neg
Ph – 5
Ery – neg
PRO – 0,019
GLU – w normie
ASC - +
KET – neg
UGB – w normie
BIL – Neg

Osad:
Nabł. pł. Poj w p w,
Leukocyty 3-5-7 wpw
Er św 0-2 wpw,
Moczany bezpostaciowe nieliczne, Bakterie nieliczne

Posiew jałowy

Po kuracji antybiotykiem miałam dawać furagine i wit c przez 7 dni.
Dzień po furaginie badanie ogólne moczu wyszło prawidłowe.

Przez infekcje mieliśmy miesiąc przesunięte szczepienia.

Z badań krwi robionych w pierwszym dniu w szpitalu wyszła anemia.
OB:15
CRP: 10,6 mg/l

Mocznik: 2,8 mmol/l
Kreatynina: 22 umol/l
Elektr. W sur.: Na 135 mEq/l, K – 5,60 mEq/l, Ca – 2,58 mEq/l, Mg – 2,05 mEq/l.

Po 3 tygodniach (wczoraj) badanie ogólne moczu:
Ciężar właściwy – 1,005
PH – 8,0
Nitraty – neg
Leukocyty – +++
Erytrocyty – neg
Białko – ślad
Cukier - neg
Ketony – neg
Kwas ascorbinowy – neg
Urobilinogen - neg
Bilirubina – neg
Barwa – Słomkowy
Klarowność – lekko mętny

Osad moczu
Leukocyty – luźno kryją w pole widzenia
Bakterie – bardzo liczne

Posiew będę miała w poniedziałek

Co się dzieje z moim Synkiem, boje się o Niego, czy to coś poważnego że ta infekcja się za nim ciągnie od urodzenia?

Nie używam chusteczek, myje go mydłem i wodą.

Przepraszam że napisałam to wszystko chaotycznie ale mały marudzi.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Edytor zaawansowany
  • anusia_29 11.03.11, 19:01
    Ja na twoim miejscu z cała dokumentacją wybrałabym się do nefrologa lub urologa dziecięcego,nie zaszkodzi zapytać, skonsultować,może zleci badania. U nas w usg refluksu 4 stopnia widać nie było.
  • madziulec 11.03.11, 19:40
    A ja pytam: jak byl pobierany mocz?
    Jak wyglada ujscie cewki moczowej?
    Jak jest prowadzona higiena chlopca? Czy odsuwany jest napletek?

• betisd 11.03.11, 20:45
    do momentu ze szpitalem, mocz pobierałam do pojemniczka jałowego, niełatwe to było, bo on płakał, albo mocno wierzgał nóżkami.

W szpitalu rutynowo wszystkim dzieciom pobierają do woreczka a potem przelewają do pojemniczka.

Po szpitalu 2 razy pobierałam do woreczka (jeden wynik po leczeniu amikinem i furaginą był bardzo ładny, drugi raz pobierałam wczoraj)

przed pobraniem myje go pod bieżącą wodą i mydłem, porem przecieram rivanolem i osuszam jednorazowymi ręcznikami.

Napletek jest odsuwany przy myciu i usuwam mastkę.
  • betisd 12.03.11, 19:11
    Witam

Ostatnie badania robiłam w czwartek i jak zobaczyłam wyniki to dałam mu furagine (czwartek wieczorem i piątek rano i wieczorem po 1/4 tabl)

Dziś dla spokoju zrobiłam ponowne badanie moczu, wymyłam go mydłem i woda i NIE stosowałam rivanolu. Nie był to całkowicie mocz poranny, zabawę zaczęłam ok 7 rano a on wstał o 6.

Po myciu pierwsze siuśki nie łapałam, po ok pół godzinie złapałam do pojemniczka

A wyniki takie
    Ciężar właściwy – 1,009
    PH – 8,0
    Nitraty – neg
    Leukocyty – neg
    Erytrocyty – neg
    Białko – śneg
    Cukier - neg
    Ketony – neg
    Kwas ascorbinowy – neg
    Urobilinogen - neg
    Bilirubina – neg
    Barwa – Słomkowy
    Klarowność – przejrzysty

osad moczu
    nabłonki plaskie - poj wpw
    Leukocyty 3-5 wpw
    erytrocyty swieze 1-3 wpw
    bakterie - pojedyncze wpw

Czy poprawilo sie przez 3 x 1/4 furaginy? czy moze w poprzednim zawinil woreczek?

U lekaza jeszcze nie bylismy bo jest na urlopie.
  • madziulec 13.03.11, 15:43
    Furagina ZAFAŁSZUJE Ci wynik w przypadku ejsli sie cos dzieje.
    Tozn. jesli jest zakazenie, to furagina go eni zwalczy ale wynik moze dac taki jakby wszystko bylo ok.

I nie podawaj lekow na wlasne widzimisie.
  • betisd 14.03.11, 08:59
    Czy ta niecała tabletka furaginy (brana około doby) mogła już zafałszować wynik?
    Czyli bardziej wiarygodne sa wyniki z czwartku pobierane do woreczka (razem z pierwszym strumieniem moczu) niż te pobierane do pojemniczka omijając pierwszy strumień?

Odebrałam wyniki z posiewu czwartkowego i wyszła
    e coli 10^3/1ml
  • stefcia31 17.03.11, 12:40
    jeśli ma ciagle bakterie w moczu to może ma refluks.Najlepej iść do nefrologa, pewnie trzeba zrobić cystografie, ale synek musi być zdrowy.Tzn posiew musi być jałowy. Furagin nie jest skutecznym lekiem, my podajemy go profilaktycznie tylko, jak jest bakteria to potrzebny jest skuteczny antybiotyk podawany przez co najmniej 7 dni, bo tak nie wyleczy.Lecz synka bo te bakterie uszkadzaja nerki.
  • stefcia31 17.03.11, 12:46
    myśle że potrzebny wam bardzo dobry nefrolog.
  • betisd 17.03.11, 13:48
    w poniedziałek byliśmy u lekarza (z moczu co pobierałam do woreczka razem z pierwszym strumieniem wyszło e coli 10^3/ml). Mówiła że to nie dużo i kazała dawać furagine przez 10 dni i zrobić kolejne badania po ok 4 dni po odstawieniu furaginy.
    Niedawno mi wspominała że jeżeli się to będzie dalej powtarzało to będą dalsze badania (wspominała o kontraście).

Woreczki już wywaliłam, nigdy już ich nie użyje

A czy pobieranie do woreczka może zafałszować bardzo wyniki? tak że pojawiają się leukocyty i ślad białka?
    Bo w sobote jak pobrałam już do pojemniczka (pierwszych siuśków nie łapałam, dopiero po pół godzinie złapałam całość) to ślad białka, leukocyty i liczne bakterie znikły). Dodam że w czwartek wieczorem, piątek rano i wieczorem dałam mu 1/4 furaginy. W sobote przed pobraniem nic mu nie dawałam.
  • stefcia31 18.03.11, 12:33
    woreczki czesto fałszują wynik, ja pobieram do pojemniczka bezpośrednio.Leczycie tylko furalginem? Nie wiem czy dobrze, lekarzem nie jestem, my podajemy tylko profilaktycznie jak nie ma bakterii.
  • rucanka 16.03.11, 09:50
    cześć,
    zaobserwowałaś coś niepokojącego u Synka? jakieś np ataki płaczu, apatyczność, śluz w kupce? w szpitalu posiew brano w woreczka? nie cewnikowano? z mojego doświadczenia mogę doradzić wizytę u nefrologa.
  • betisd 17.03.11, 12:45
    cześć
    on od 3 tygodnia miał silne kolki, nie był apatyczny, śluzu w kupce też nie zaobserwowałam. Jak miał miesiąc to w jedna noc gorączkował, zrobiliśmy badanie moczu i wyszły leukocyty i białko, wtedy dostał pierwszy raz furagine, po odstawieniu furaginy wyniki moczu znowu sie pogorszyły to dostał augumentin (z antybiogramu), po kuracji antybiotykiem w badaniu moczu wyszły dalej leukocyty, białko i dodatkowo erytrocyty. W szpitalu go nie cewnikowali.

• stefcia31 17.03.11, 12:50
    różnie dzieci reagują na bakterie w moczu.Ból brzuszka towrzyszy takiemu zakażeniu.
  • betisd 29.03.11, 17:09
    Mamy skierowanie na dalsza diagnostykę ale u nas w szpitalu nie robią cystografii tak małym dzieciom. Jesteśmy z Krynicy. Na razie idziemy na podstawowe badania do szpitala, a potem maja nas wysłać prawdopodobnie do Krakowa.

Gdzie najlepiej byłoby jechać na dalszą diagnostykę w Małopolsce?
  • stefcia31 30.03.11, 14:36
    najlepiej szpital Żeromskiego, zadzwonić umowić się na cystografie.Dużo osób z krynicy robiło cystografie swoim pociechom.
  • stefcia31 30.03.11, 14:38
    Szpital Żeromskiego w Krakowie oczywiście
  • betisd 07.04.11, 13:53
    jesteśmy po badaniach, jednak w naszym szpitalu robią cystografie.
    wyszły odpływy pęcherzowo-moczowodowe obustronne (III stopnia po prawej stronie, I stopnia po lewej stronie).

Opis cystografii:
    Obecność biernego odpływu pęcherzowo-moczowodowego po stronie prawej (zakontrastowaniu uległ moczowód na całej długości i nieposzerzony UKM nerki prawej) i czynnego odpływu obustronnego - po stronie lewej podczas mikcji zakontrastowaniu uległ przypęcherzowy odcinek moczowodu na długośći ok 2 cm. Pęcherz moczowy o gładkich obrysach, podczas mikcji opróżnia się całkowicie.

Dostalismy skierowanie do poradni nefrologicznej na terenie małopolski.
    Gdzie najlepiej sie udać? (szpital wszystkich kieruje do Prokocimia)
  • stefcia31 07.04.11, 14:42
    rózne są opinie, my chodzimy do szpitala Żeromskiego w Krakowie i jesteśmy zadowowlenii z tutejszych lekarzy
  • betisd 08.04.11, 09:22
    Dziękuję za odpowiedź.
    Jakie są opinie o tych szpitalach?
    Czy w szpitalu żeromskiego robią wszystkie możliwe badania jakie trzeba wykonać przy refluksie.

Czy trzeba zostawać w szpitalu w czasie badań?

A jeżeli Synek musiał zostać z jakiś przyczyn to czy można być tam 24h z dzieckiem? bo podobno w Prokocimiu nie można zostawać na noc.

Ile czasu trzeba czekać na wizyte w poradni?
  • stefcia31 08.04.11, 13:34
    o prokocimiu różne, a o żeromskim słyszałam tylko dobre.
    W żeromskim robią badania cystografie i usg, natomiast scyntografie w wojskowym i podobno w prokocimiu.
    Nie trzeba zostawać w szpitalu na badania, tylko jak dziecko jest chore to wtedy zostaje dzieciaczek i matka też ma zagwarantowane łóżko za niewielka opłatą(ale warto).
    Nie wiem ile trzeba czekać teraz na wizyte, różnie z tym jest.
    Cystografie robi się raz w roku(podobno), skoro macie juz za sobą to czeka was wizyta w poradnii i ewentualnie jak lekarz zaleci scyntografia, ktora pokaże obraz nerek czy nie sa uszkodzone, bo usg nie daje pełnego obrazu. Lekarz wyda skierowanie na scyntografie.
  • betisd 08.04.11, 14:41
    Do jakiego nefrologa najlepiej się tam udać? Którzy są godni polecenia.
    Jak często trzeba jeździć do poradni?
    Czy na ewentualna wizytę długo trzeba czekać w poczekalni?
  • betisd 09.04.11, 13:53
    Czytałam w starszych postach że polecają dr. Jeleń. Czy dalej przyjmuje?
    Bardzo proszę o odpowiedź. Do poniedziałku muszę podjąć decyzje ale bardziej skłaniam się ku Żeromskiego
  • stefcia31 11.04.11, 12:03
    tak bardzo dobry lekarz, dokładna, przejmuje sie dzieckiem,dziecko jest zawsze dokładnie badane, itd, same plusy.Polecam.
  • betisd 11.04.11, 20:09
    Dziękuję bardzo za odpowiedź, pomogła mi Pani podjąć decyzje. Jutro dzwonie i się umawiam na wizytę do Żeromskiego.
    Jak często trzeba jeździć na wizyty? I co robić w razie gdyby wystąpił ZUM? Czy trzeba isć do lekarza rodzinnego na leczenie czy od razu jechać do Krakowa?
    Pozdrawiam
    Beata
  • stefcia31 12.04.11, 13:59
    mam nadzieje, że bedzie pani zadowolona.
    My nie jeżdzimy często co 6 tyg.czasem dłużej, badamy co miesiąc ogólny mocz i posiew, teraz juz wiem jaki powinien być to nie jeździmy za każdym razem na wizyte.
    Jeśli jest ZUM to my od razu do Żeromskiego jak jest wysoka gorączka, jak nie wysoka to robimy sami badania moczu(ogolny i posiew) i do lekarza też jedziemy.Nie wiem jak u Was skoro nie jesteście z Krakowa, mozna spytać pani dr co robić w takim przypadku.
  • betisd 12.04.11, 14:22
    Mamy ustalony termin na 14 czerwca

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka