Dodaj do ulubionych

wodonercze-niemcy (terminologia)

12.04.12, 14:57
Witam, moj synek 2,5 miesiąca ma wodonercze lewej nerki. Zdiagnozowane w ciąży.
dotąd miał tylko usg i nic poza tym, zawsze stan ten sam, czyli zastój moczu i poszerzony moczowód. Teraz mamy skierowoanie na badanie które bedzie sie odbywało przez wprowadzenie rurki przez cewke moczowa, czy to bedzie cystografia???
miktionszystografie tak to brzmi po niemeicku, bo tu się leczymy.

mam pytanie, czy to boli dziecko bardzo? czy znieczulają?

potem mamy scyntygrafię nerki, i tez mam pytanie jak to dzieci znoszą, bo bardzo się boję!!!
Edytor zaawansowany
  • madziulec 13.04.12, 14:46
    Cystografia to po niemiecku Zystographie (tu masz opis o ile jestes biegła w niemieckim www.imedo.de/medizinlexikon/zystographie)
    Może tez być Miktionszystografie, to to sami.

Nie znieczulają, w sensie takim, że nie podają leków przeciwbólowych, ale cewnik pokrywają maścią przeciwbólową. Maść po pierwsze ułatwia wprowadzenie cewnika, po drugie własnie likwiduje, bądź zmniejsza ból.
    Układ tak naprawde jest taki, że im mniejsze dziecko tym tak naprawdę mniej pamięta. Albo w ogóle nie pamięta. Jedyny problem to to, że Ty sie zle nastawiasz i dziecko odbiera Twoje emocje i może czuc Twój strach.

Co do scyntygrafii to akurat powiem Ci, ze moje dziekco miało robione 3 razy. Pierwszy mniej więcej mając jakieś pól roku, potem jakis rok, a potem jakieś 3 lata, może więcej. Najgorzej było to badanie środkowe. Pierwsze było ok, bo dziecko mimo, że małe to dało sie ułozyc i zająć zabawką, książeczka, czymkowliek, by leżec spokojnie. A ostatnie to juz był na tyle duzy, że dało sie wytłumaczyć.

--
    1% dla Misia - chłopca z Zespołem Aspergera
    Jedyna strona dla rodziców dzieci z wadami układu moczowego
    Chcesz wiedzieć więcej o autyzmie?
    Miłość, kłamstwa i krokodyl
  • mariaelenaa 14.04.12, 21:16
    hmmm...jak mam zająć niespełna 3 miesieczne dziecko by się nie wierciło sad((
    jak długo sie czeka na scyntygrafii na badanie od podania kontrastu dożylnie, bo chyba dożylnie dostanie?

jakie są normy dopuszczalne powiększonej nerki?, chodzi mi o wymiary

jezusie, ja nie wiem jak to wszystko przeżyję... tak sie modle, by to sie jakos samo wchłonęło..
  • madziulec 16.04.12, 10:59
    Zapewniam Cie, że łatwiej 3-miesięczne niż roczne.
    Kontrast dostaje dożylnie.

Nerki nie są powiekszone. Powiekszone sa miedniczni. Z tego co pamiętam do 10 mm
    --
  • mariaelenaa 24.04.12, 12:29
    jestesmy po scyntygrafii, czekamy na termin cystogarfii, ale juz usłyszałam ze prawdopodobnie czeka nas operacja, nie zabieg. metodą hynesa-andersona, czy ktos to przezył?
  • madziulec 24.04.12, 16:08
    eurologia.pl/g/296,plastyka-polaczenia-miedniczkowo-moczowodowego-sposobem-hynesa-andersona to napewno juz przeczytałaś.

Czyli macie jakieś przeszkody w odpływie moczu?
    --
  • mariaelenaa 24.04.12, 21:50
    tak, poczytałam...
    nic jeszcze nie wiem, czekam na opinię lekarza i termin na cystografię. Na pierwszy rzut lekarka stwierdziła, ze raczej operacja. Ale inna musi potwierdzic, Czy wynik cystografii może ostatecznie zadecydowac czy juz będą sie opierac głównie na wynikach scyntygrafii?

szczegóły podam jak bede je znała.
  • mariaelenaa 26.04.12, 20:25
    dzwoniła lekarka, ze scyntygrafii wyszło,ze nerka w ogóle nie działa sad a na usg widzą zywą tkankę wiec są zaskoczeni...
    za tydzien mamy zabieg chyba laparoskopowo, ale nie wiem po co! mąż mój nie zapamietał połowy informacji wrrrrrrr! nie wiem czy przez cewke, czy jakos przez plecki nic nie wiem, w srode bede widziec, wiem,ze pod narkozą. Byc moze chodzi o odbarczenie tej nerki???
    chcą zobaczyc czy nerka podejmie funkcję
    wiesz cos o tym? moze?
  • agabb81 19.05.12, 21:59
    mariaelenaa,trzymam kciuki aby wszystko było ok!! U naszej córci stwierdzono wodonercze obustronne jeszcze w 18 tyg.ciąży. Mieszkamy obecnie w Irlandii i też mieliśmy problem ze zrozumieniem tych wszystkich medycznych terminologii. Po porodzie też stwierdzono zastój moczu co doprowadziło do obumarcia prawej nerki. Malutka miała operację w wieku 3 miesięcy laparoskopowo pod pełną narkozą,przez cewkę więc nie musieli nacinac. Mocz odpłynął i okazało się,że 1/3 prawej nerki nadal funkcjonuje.Niedawno mieliśmy renogram(coś jak rezonans magnetyczny)konkretne badanie nerek i okazało się,że prawa nerka mimo,że w większości obumarła,to ta pozostała zdrowa częśc nadrabia a lewa nerka mimo małego bąbla wody w środku też daje radę. Wiem,że żadne słowa Was teraz nie uspokoją,zwłaszcza po tylu miesiącach stresu,ale głowa do góry,wszystko będzie ok!!! Życzymy powodzenia!!
  • mariaelenaa 26.05.12, 22:36
    dziękuję za słowa wsparcia, niestety u nas nerka tez nie działa, ale nie ma dla niej ratunku. Mały miał miec zabieg pod narkozą, wstwiania stentu, niestety było tak wąsko,że sie nie dało wejsc. I nie da sie spuścic moczu. jezdzimy na kontrole, może........ sie cos zmieni, ale wątpie.
  • agabb81 27.05.12, 10:10
    Współczuję Wam sad Tyle stresu przez sam zabieg i do tego nieskuteczny. Myślę,że lekarze w końcu znajdą sposób na odbarczenie tej nerki,albo jakoś się samoistnie wchłonie? Najważniejsze żeby nie było infekcji przez tą chorą nerkę! Przyjmuje synek profilaktycznie jakiś antybiotyk? I co lekarze chcą zrobic z tą nerką? Usuną czy zostawią? Pozdrawiam i nadal trzymam kciuki za Was!
  • mariaelenaa 29.05.12, 08:54
    dziękujemy za pozdrowienia smile
    hmmm.........ja ciągle mam nadzieję,ze coś sie rozwojowo wydarzy jeszcze, ale gdyby tak było to by sie chyba z zaniegiem nie spieszyli aż tak. Nie wiem jaka jest róznica u dzieci u których w ciągu 1 roku sie to wchłania.

Na razie plan jest taki, ze jezdzimy na kontrole co 4 tyg, potem juz rzadziej. Antybiotyku nie bierze, bo nigdy nie miał infekcji jeszcze. zreszta oni mówią,ze jest małe prawdopodobienstwo tego. HMMMM... no a ja nie wiem czemu tak mówią bo jak czytam, to główna przypadłosc dzieci z wodonerczem....
    Obecnie skoro nerka nie funkcjonuje, zostawiają ja w tym stanie, nie bedzie rosła i poprostu po czasie sie zmniejszy. Wiecx prognozy są tylko na życie z jedną.
    zal mi mojego maluszka, nawet jesli zdrowa nerka daje radę. Mam jednak smutek bo przeciez to ja go takiego na świat powołałam.... wiem, wiem...są gorsze rzeczy na tym świecie... ale to mój synek i cierpię z nim.
    Lekarze tez pwoiedzieli,ze mogą byc problemy z nadcisnieniem ale tez , ze jescze napewno nie teraz.
    mam pytanie od około mieisiąca zmienił sie zapach moczu u synka jest taki smrodkowaty heheh , kiedys poprostu pachniał siwrzym moczem a teraz taki dziwny. Lekarz nic nie powiedział. To mozliwe by 4 miesieczniak miał taki mocz?
  • agabb81 03.06.12, 09:58
    Witam ponownie smile
    u naszej malutkiej też czasami mocz ma bardziej intensywny zapach,podaję jej wtedy więcej płynów do picia,np.wodę i wszystko wraca do normy.No i u nas też lekarze postanowili tą chorą nerkę zostawic bo na razie w niczym nie przeszkadza a lewa mimo,że ma płyn w środku nadrabia za dwie smile i doskonale rozumiem Twoje rozterki,ja ciąglę słyszę,że najważniejsze,że druga nerka jest zdrowa,albo, ludzie żyją z jedną nerką i nawet o tym nie wiedzą itp,itd. Ale tak jak piszesz,to jest moje dziecko i chcę dla niej jak najlepiej!! Ale z czasem,jak maluch zacznie gaworzyc,śmiac się,raczkowac,bawic,obawy się zmniejszą,nie znikną ale na prawdę się zmniejszą. U mnie tak jest,stres wraca jak mam koleją kontrolę(a mamy średnio co miesiąc) i jak słyszymy,że jest bez zmian to znów jest ok, bo lepiej aby było bez zmian niż pogorszenie.
    Pozdrawiam serdecznie smilesmile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka