Dodaj do ulubionych

erytrocyty w moczu - brak przyczyny

04.06.13, 10:39
Witam,
pisałam już kiedyś nt wynikow moczu mojej 6 l. córki.
U córki w marcu wykryto przypadkowo erytrocyty w moczu. Badanie zleciła pediatra po utrzymującej sie przez tydzien niezbyt wysokiej temperaturze (37-38). Generalnie w tym czasie wychodziły jej zęby: 4 jedynki i część szóstek, w związku z czym na podstawie wyników badań laboratyoryjnych krwi i moczu pediatra stwierdziła że nie było żadnej infekcji (crp 6, ob 17), obejrzała i osłuchała córkę ( gardło różowe i brak innych objawów) i stwierdziła, że temperatura była od zębów a erytrocyty w moczu wykryto zupełnie "przypadkowo". Skierowała nas dalej.
W międzyczasie zaliczyliśmy wizytę u urologa (nie stwierdził przyczyn urologicznych i wysłał nas do nefrologa). Obecnie jesteśmy w trakcie szukania przyczyny u nefrologa (wizyty prywtne).
W okresie do marca do dnia obecnego wykonaliśmy na zlecenie nefrologa nastepujące badania:
- raz w tygodniu robimy badanie moczu: utrzymuje się stały poziom 25-30 erytrocytów świeżych wpw (w osadzie moczu), dodatkowo czasami pojedyncze erytrocyty wyługowane lub częściowo wył., praktycznie zawsze moczany lub/i szczawiany, pojedyncze leukocyty, liczne pasma śluzu, liczne nabłonki płaskie, bakterie (ostatnio liczne),
- 3 razy badanie usg (wszystko ok), przy czym w ostatnim badaniu ponieważ zlecone było na pełnym pęcherzu i po mikcji wyszło niewielkie zaleganie moczu 5-6 ml3. Podczas ostatniego badania usg lekarz powiedział, że córka ma bliznę na nerce ale tego do opisu nie wpisał, gdyż powiedział, że nie ma to znaczenia przy erytrocyturii.
- 2 razy posiew moczu - nic nie wyhodowano
- 2 razy badanie krwi z rozmazem - ok
- badanie poziomu: mocznika, kreatyniny, magnezu, wapnia, sodu, potasu w surowicy - wyszła za niska kreatynina, ale u dzieci może tak być (0,33 mg/dl)
- oznaczenie kwasu moczowego, kreatyniny, magnezu i wapnia w pojedynczej próbce moczu - wyszło wydalanie magnezu w dolnej granicy normy, reszta - ok
- oznaczenie przeciwciał ANA, ACA, dsDNA - ok
- ocenę krzepnięcia krwi (fibrynogen, i inne ....) - ok.
Córka nie zgłasza żadnych dolegliwości.

Erytrocyty w moczu cały czas są i to przede wszystkim świeże. Nefrolog skłania się do stwierdzenia krwinkomoczu wrodzonego, ale wg mnie nikt z najbliżej rodziny raczej tego nie ma choć 100% pewności nie mam. Moja mama ma kamienie na nerkach, więć może tym tropem należałoby iść ( a wiem, że usg nie zawsze je wykryje).
Ostatnio laborantka z laboratorium gdzie wykonujemy badania powiedziała mi, że ostatnio mieli przypadek chłopca w podobnym wieku, u którego dopiero inne badanie ( nie pamiętam nazwy ) wykazało polipy w cewce moczowej i przypadek starszego pana u którego wykryto też innym badaniem brodawczaka w pecherzu. W obu przypadkach usg wyszło dobrze, a w moczu mieli tylko ertytrocyty świeże. U mojej mamy usg nie wykryło kamieni.
Co o tym sądzicie, czy należałoby wykonać jeszcze jakieś badania.
Czekam na wizytę u nefrologa z kompletem ostatnio wykonanych badań i zastanawiam się o co spytać czy co zasugerować. nie dają mi spokoju te wyniki moczu i boję się że stwierdzając krwinkomocz rodzinny nasza czujność zostanie uśpiona.
Edytor zaawansowany
 • przeciwcialo 04.06.13, 20:39
  pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_cienkich_b%C5%82on_podstawnych
  Może ten trop podejmijcie z lekarzem, diagnostyka inwazyjna ale innej nie wymyslono.
 • magda1237 04.06.13, 21:28
  Pisząc, że nefrolog skłania się do krwinkomoczu wrodzonego miałam na myśli właśnie zespół cienkich błon podstawnych, takie podejrzenie padło. Na razie wskazań do biopsji nie będzie, do 2 lat można tylko obserwować (raz na tydzień badanie moczu, może później rzadziej). Nie wiem tylko co po tych 2 latach, czy wtedy jest wskazanie do biopsji czy odwrotnie stwierdza się, że skoro nic innego w moczu się nie pojawiło to biopsja jest zbędna.
  Trochę na temat tego zespołu poczytałam i pewnie z całego wachlarza chorób nerek dobrze by było gdyby ta diagnoza się potwierdziła, ale mam pewne wątpliwości:
  -nic mi nie wiadomo aby ktoś w rodzinie miał krwinkomocz ( ja badałam mocz w 2 ciążach i w badaniach do pracy, mąż też w badaniach w pracy), myślę że wezmę następnym razem do laboratorium mocz młodszej córki
  - nigdzie nie wyczytałam że dotyczy to także erytrocytów świeżych. Czy ktoś to może potwierdzić???
  - tylko biopsja może stwierdzić tą wadę na pewno, więc pewności na razie nie będę mieć. Ponadto gdzieś wyczytałam, że u osób z krwinkomoczem o nieustalonej przyczynie w ciągu kilku lat i tak coś tam się rozwinie, więc może dlatego nefrolog woli wysyłać nas na badanie moczu niż na biopsję która z jednej strony daje 100% pewność a z drugiej strony jest badaniem inwazyjnym .
  Nie wiem co o tym wszystkim myśleć, zdaję się oczywiście na opinię lekarza, ale wiadomo trzeba być czujnym, żeby nic nie przegapić.
 • madziulec 08.06.13, 20:25
  Kiedys o tym pisałam:
  forum.gazeta.pl/forum/w,22158,100739321,100788703,Re_krwinkomocz.html
  --
  Wsparcie dla Misia - chłopca z Zespołem Aspergera
  Jedyna strona dla rodziców dzieci z wadami układu moczowego
  Chcesz wiedzieć więcej o autyzmie?
  Kandydatka do Sejmu może poda wodę?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.