erytrocyty w moczu - brak przyczyny Dodaj do ulubionych

Witam,
pisałam już kiedyś nt wynikow moczu mojej 6 l. córki.
U córki w marcu wykryto przypadkowo erytrocyty w moczu. Badanie zleciła pediatra po utrzymującej sie przez tydzien niezbyt wysokiej temperaturze (37-38). Generalnie w tym czasie wychodziły jej zęby: 4 jedynki i część szóstek, w związku z czym na podstawie wyników badań laboratyoryjnych krwi i moczu pediatra stwierdziła że nie było żadnej infekcji (crp 6, ob 17), obejrzała i osłuchała córkę ( gardło różowe i brak innych objawów) i stwierdziła, że temperatura była od zębów a erytrocyty w moczu wykryto zupełnie "przypadkowo". Skierowała nas dalej.
W międzyczasie zaliczyliśmy wizytę u urologa (nie stwierdził przyczyn urologicznych i wysłał nas do nefrologa). Obecnie jesteśmy w trakcie szukania przyczyny u nefrologa (wizyty prywtne).
W okresie do marca do dnia obecnego wykonaliśmy na zlecenie nefrologa nastepujące badania:
- raz w tygodniu robimy badanie moczu: utrzymuje się stały poziom 25-30 erytrocytów świeżych wpw (w osadzie moczu), dodatkowo czasami pojedyncze erytrocyty wyługowane lub częściowo wył., praktycznie zawsze moczany lub/i szczawiany, pojedyncze leukocyty, liczne pasma śluzu, liczne nabłonki płaskie, bakterie (ostatnio liczne),
- 3 razy badanie usg (wszystko ok), przy czym w ostatnim badaniu ponieważ zlecone było na pełnym pęcherzu i po mikcji wyszło niewielkie zaleganie moczu 5-6 ml3. Podczas ostatniego badania usg lekarz powiedział, że córka ma bliznę na nerce ale tego do opisu nie wpisał, gdyż powiedział, że nie ma to znaczenia przy erytrocyturii.
- 2 razy posiew moczu - nic nie wyhodowano
- 2 razy badanie krwi z rozmazem - ok
- badanie poziomu: mocznika, kreatyniny, magnezu, wapnia, sodu, potasu w surowicy - wyszła za niska kreatynina, ale u dzieci może tak być (0,33 mg/dl)
- oznaczenie kwasu moczowego, kreatyniny, magnezu i wapnia w pojedynczej próbce moczu - wyszło wydalanie magnezu w dolnej granicy normy, reszta - ok
- oznaczenie przeciwciał ANA, ACA, dsDNA - ok
- ocenę krzepnięcia krwi (fibrynogen, i inne ....) - ok.
Córka nie zgłasza żadnych dolegliwości.

Erytrocyty w moczu cały czas są i to przede wszystkim świeże. Nefrolog skłania się do stwierdzenia krwinkomoczu wrodzonego, ale wg mnie nikt z najbliżej rodziny raczej tego nie ma choć 100% pewności nie mam. Moja mama ma kamienie na nerkach, więć może tym tropem należałoby iść ( a wiem, że usg nie zawsze je wykryje).
Ostatnio laborantka z laboratorium gdzie wykonujemy badania powiedziała mi, że ostatnio mieli przypadek chłopca w podobnym wieku, u którego dopiero inne badanie ( nie pamiętam nazwy ) wykazało polipy w cewce moczowej i przypadek starszego pana u którego wykryto też innym badaniem brodawczaka w pecherzu. W obu przypadkach usg wyszło dobrze, a w moczu mieli tylko ertytrocyty świeże. U mojej mamy usg nie wykryło kamieni.
Co o tym sądzicie, czy należałoby wykonać jeszcze jakieś badania.
Czekam na wizytę u nefrologa z kompletem ostatnio wykonanych badań i zastanawiam się o co spytać czy co zasugerować. nie dają mi spokoju te wyniki moczu i boję się że stwierdzając krwinkomocz rodzinny nasza czujność zostanie uśpiona.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.