Dodaj do ulubionych

ciekawostki ze swiata medycyny ;)

26.09.07, 13:23

--
Refluks, zum i wady układu moczowego
Przecież to jest net...jakiś kurcze
paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
Edytor zaawansowany
 • madziulec 26.09.07, 13:25
  ipca 2007 r. uprawomocniło się pozwolenie na budowę szpitala Medicover – pierwszego w Polsce prywatnego szpitala dla dzieci i dorosłych o tak szerokim profilu hospitalizacji oraz opiece medycznej spełniającej najwyższe światowe standardy. Firma rozpocznie prace budowlane jeszcze w tym miesiącu. Obiekt będzie się mieścił na terenie warszawskiego Miasteczka Wilanów. Medicover zainwestuje w projekt blisko 40 milionów Euro.

  Jako pierwszy prywatny szpital świadczący tak szeroką gamę usług medycznych, placówka będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla oddziału kardiologii inwazyjnej, oddziału chorób wewnętrznych, w tym oddziału kardiologii, chirurgii, ginekologii, pediatrii oraz chirurgii dziecięcej. Obiekt będzie posiadał również Centrum Rehabilitacji i Centrum Diagnostyczne wyposażone w nowoczesne pracownie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. W szpitalu będą się również mieścić specjalistyczne oddziały intensywnej opieki medycznej, oddział położniczy z pododdziałem neonatologii oraz oddziałem intensywnej opieki nad noworodkiem. Placówka będzie funkcjonować w trybie 24 godzin na dobę.

  W szpitalu znajdzie się 5 w pełni wyposażonych sal operacyjnych, w których docelowo będzie przeprowadzanych ponad 4000 operacji rocznie. Obiekt pomieści około 180 łóżek, do czasu zakładanego powiększenia ich liczby do 270. Planowana łączna powierzchnia szpitala wyniesie blisko 16.000 m2.

  Na terenie szpitala powstanie centrum szkoleniowo-naukowe dla kadry lekarskiej i pielęgniarskiej.

  Dzięki zastosowaniu w placówce elektronicznej historii choroby, pacjenci szpitala będą pewni, że ich dane medyczne są zawsze aktualne, bezpieczne a jednocześnie dostępne dla personelu medycznego – wszystko po to, aby nad pacjentem roztoczyć jak najlepszą opiekę.

  Medicover zdecydował się na budowę szpitala w celu zapewnienia pacjentom leczenia na jak najwyższym światowym poziomie. “Uważamy, że dzięki Szpitalowi, Medicover będzie w stanie zaoferować jeszcze wyższą jakość oraz szerszy wachlarz usług niż kiedykolwiek wcześniej. Wzmocni to pozycję firmy jako lidera zarówno w Polsce jak i w Europie Środkowo-Wschodniej.” – mówi Agnieszka Szpara, Prezes Medicover w Polsce.

  W listopadzie 2006 r. Grupa Medicover zarejestrowała w Szwecji spółkę ubezpieczeniową Medicover Forsakrings AB. “W niedalekiej przyszłości Medicover Forsakrings AB wprowadzi na polski rynek prywatne ubezpieczenia zdrowotne oparte na indywidualnej ocenia ryzyka i odpowiadające na potrzeby klientów; wszystko to w oczekiwaniu na oddanie szpitala Medicover.” – mówi Agnieszka Szpara i dodaje “Nasza wizja zakłada stworzenie szpitala najwyższej jakości, dostępnego nie tylko dla klientów Medicover, ale również dla klientów innych towarzystw oferujących ubezpieczenia zdrowotne, a także potencjalnie dla pacjentów z NFZ. Spodziewam się, że zgodnie z planem nasz szpital osiągnie swoją maksymalną wydajność w ciągu pierwszych dwóch lat działania.”

  Z myślą o najwyższym komforcie pacjentów szpitala, do dyspozycji oddane zostaną jedno i dwuosobowe sale z dostępem do Internetu, telefonu oraz telewizji kablowej. Pacjenci będą mogli zadecydować o standardzie pokoju oraz wybrać posiłek z menu. Placówka wyposażona będzie w restaurację, kawiarenkę oraz sklep. „Wiele uwagi poświęciliśmy elementom pozamedycznym. Stworzymy miejsce, które dzięki aranżacji otoczenia, uprzejmej obsłudze i usługom dodatkowym, będzie sprzyjać jak najszybszemu powrotowi do zdrowia.” – podkreśla Marcin Łukasiewicz, Dyrektor Projektu Szpitalnego.

  Budowa szpitala Medicover jest największą inwestycją szpitalną w historii prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce i jedną z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. “Ta inwestycja to kolejny ważny dowód na to, że Medicover, obecny na polskim rynku od ponad 12 lat, rozwija się w sposób dynamiczny, przewidywalny i konsekwentny.” – podkreśla Agnieszka Szpara.

  Generalnym Wykonawcą budowy jest firma WARBUD SA, lider na rynku budownictwa kubaturowego, jedna z nielicznych firm z doświadczeniem w zakresie budownictwa szpitali. Spółka należy do jednej z największych na świecie budowlanych grup kapitałowych, francuskiego koncernu VINCI.

  Za proces projektowania oraz nadzór nad realizacją budowy odpowiedzialna jest renomowana brytyjska firma inżynierska OVE ARUP.

  Otwarcie szpitala Medicover nastąpi na początku 2009 r.
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 26.09.07, 13:30
  W niedzielę 30 września w ponad 120 krajach po raz 8. obchodzony będzie Światowy Dzień Serca. Centralne polskie obchody zaplanowano w Łodzi. Z fachowych porad lekarzy będzie można skorzystać także w Warszawie, Krakowie i wielu innych miastach.

  W Krakowie Światowy Dzień Serca jest obchodzony po raz szósty. Od lat pod hasłem "Pamiętaj o sercu. Miej serce dla serca". W tym roku blisko 300 krakowskich lekarzy, w tym najlepsi polscy kardiolodzy i kardiochirurdzy, będzie radziło, jak dbać o serce. W namiotach ustawionych na Rynku Głównym będzie można zmierzyć ciśnienie, zbadać poziom cholesterolu i poziom cukru.

  Każdego roku na zawał serca zapada ok. 100 tys. osób. Szacuje się, że około 8,5 mln Polaków ma nadciśnienie tętnicze, co oznacza, że co trzeci dorosły Polak ma z tego powodu problemy. Choć coraz więcej osób wie, że sercu szkodzi: nadwaga, palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie tętnicze, jednak nie zawsze idzie za tym zmiana stylu życia.

  "Światowy Dzień Serca to okazja, by zapoznać ludzi z najnowocześniejszymi metodami diagnostyki i terapii" - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie prof. Wiesława Tracz, dyrektor Instytutu Kardiologii Collegium Medium UJ.

  Zdaniem specjalistów ważnym efektem akcji takich, jak Światowy Dzień Serca jest to, że ludzie zaczynają myśleć o swoim zdrowiu i częściej zgłaszają się do specjalistów, a dzięki postępowi w diagnostyce rośnie wykrywalność niektórych chorób.

  Podczas tegorocznych obchodów lekarze chcą zwrócić szczególną uwagę na problematykę przeszczepów. Jak mówił w poniedziałek prof. Jerzy Sadowski, szef Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii Collegium Medium UJ, w tym roku w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie wykonano tylko pięć przeszczepów serca. Wcześniej było to ok. 20 przeszczepów rocznie, a w rekordowym okresie 1997-98 - ok. 70.

  W niedzielę o swoich doświadczeniach opowiadać będą członkowie Stowarzyszenia Operowanych na Serce "SONS", wśród nich ludzie po przeszczepach.

  Krakowskie obchody rozpocznie spacer dla "poratowania zdrowia". Ci, którzy zdecydują się na rzucenie palenia i na odchudzanie będą mogli wpisać się do ksiąg: "Ostatni dymek" i "Motylem będę!". Tradycyjnie już na Wieży Mariackiej będzie działał Kardiologiczny Posterunek Medyczny, gdzie będzie można sprawdzić kondycję serca po wysiłku.

  Do dbania o serce zachęcać będą także artyści m.in. Jacek Wójcicki, Andrzej Sikorowski z "Pod Budą", artyści "Piwnicy Pod Baranami, Krzysztof Piasecki i Paulina Bisztyga.

  Podczas pięciu przednich edycji Światowego Dnia Serca w Krakowie na Rynek Główny przyszło ok. 275 tys. osób, a lekarze udzielili około 50 tys. porad. (PAP)
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 06.10.07, 13:53
  Mleko dla niemowląt zanieczyszczone owadami

  W jednej z partii Nutramigenu, preparatu dla niemowląt, znaleziono
  liczne zanieczyszczenia. Okazało się, że były to m.in. fragmenty
  owadów. Główny Inspektor Farmaceutyczny wiedział o nieprawidłowości,
  ale poinformował o niej tylko na swojej stronie internetowej -
  pisze "Dziennik". "To skandal" - komentują lekarze.

  Nutramigenem karmi się noworodki, które nie mogą pić mleka matki i
  cierpią na alergię na białko. We wrześniu Narodowy Instytut Leków
  zbadał jedną z partii gotowego do sprzedaży preparatu. Okazało się,
  że seria Nutramigenu nr S 701320 nie odpowiadała rygorystycznym
  normom jakości. Zawierała bowiem - jak można przeczytać w raporcie
  kontrolnym - "liczne zanieczyszczenia w postaci brunatnych i
  czarnych cząstek oraz pojedynczych włókien".

  "Ta seria Nutramigenu została wyprodukowana w naszej fabryce w
  Holandii. Partia produktu to standardowo kilkadziesiąt tysięcy
  puszek. Nie wiemy, ile z nich zostało sprzedanych. Z protokołu GIF
  dowiedzieliśmy się o wykryciu w Nutramigenie zanieczyszczeń, nie
  wiemy jednak, jakiego były rodzaju i skąd się wzięły" - mówi
  Elżbieta Zawiślak, rzecznik koncernu Mead Johnson Nutritionals
  Bristol-Myers Squibb Sp. z o.o. z Warszawy.

  Co było w leku? "Fragmenty owadów i inne zanieczyszczenia
  organiczne" - ujawnił "Dziennikowi" Paweł Trzciński, rzecznik
  Ministerstwa Zdrowia. "GIF zakazał sprzedaży podejrzanej serii
  Nutramigenu w puszkach po 425 g" - dodaje. GIF nie wszczął jednak
  alarmu na szeroką skalę, zamieścił tylko informację o
  zanieczyszczonym mleku na swojej stronie internetowej.

  Doc. dr hab. Anna Dobrzańska, konsultant krajowy w dziedzinie
  pediatrii, szefowa Kliniki Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka
  Centrum Zdrowia Dziecka jest oburzona. "Taka wiadomość powinna
  dotrzeć natychmiast do wszystkich zainteresowanych - rodziców,
  lekarzy i aptek. Na moje biurko nie trafiła żadna informacja o
  wycofaniu z obrotu partii Nutramigenu. Powinniśmy ją dostać, bo
  przecież podajemy w CZD ten lek dzieciom, a ja jestem konsultantem
  krajowym" - mówi.

  Jak się dowiedzieliśmy, hurtownia farmaceutyczna, która rozprowadza
  Nutramigen, powiadomiła apteki o partii preparatu, który został
  wycofany z obrotu. Producent preparatu przeprowadza teraz swoje
  wewnętrzne śledztwo, które ma wyjaśnić, jak doszło do
  zanieczyszczenia. Rodzice, którzy podają swoim dzieciom Nutramigen,
  powinni sprawdzić numer serii na opakowaniu i jeśli jest to seria S
  701320, oddać lek do apteki.("Dziennik")
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 06.10.07, 13:54
  Wielu producentów leków, hurtowni farmaceutycznych oraz same apteki
  stosują różne zachęty dla kupujących. Są to m.in. rabaty i bonusy
  dla stałych klientów. Dzięki temu niektóre leki można kupić taniej.
  Wiele aptek sprzedaje je też za przysłowiowy grosz. Teraz ulega to
  zmianie. 29 września weszła w życie nowelizacja ustawy z 24 sierpnia
  2007 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków
  publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 166, poz. 1172).

  Co wynika z przepisów

  - Nowelizacja zawiera regulacje antykorupcyjne - w tym szczególnie
  kontrowersyjne art. 63a i c - mówi Magdalena Przygodzka z firmy
  KPMG. - Są one bardzo niejasno sformułowane.

  Pierwszy mówi, że osoby prowadzące obrót lekami lub wyrobami
  medycznymi, a także świadczące usługi farmaceutyczne nie mogą żądać
  lub przyjmować nieuzasadnionych korzyści majątkowych dla siebie lub
  osób trzecich w zamian za powstrzymywanie się lub wykonanie
  obowiązku służbowego. Chodzi o takie korzyści, które mają wpływ na
  obrót lekami refundowanymi, np. zwiększają ich sprzedaż. Natomiast
  drugi dotyczy m.in. sprzedaży leków przez producenta hurtowniom. Ma
  się ona odbywać na jednolitych zasadach.

  Z rabatem czy bez rabatu

  Za nieprzestrzeganie tych dwóch przepisów może grozić kara
  pozbawienia wolności nawet do pięciu lat. Firmom działającym na
  rynku farmaceutycznym grożą także sankcje z ustawy o
  odpowiedzialności podmiotów zbiorowych zaczyny zabronione pod groźbą
  kary, takie jak kary finansowe do 10 proc. przychodów firmy, zakaz
  reklamowania się, uczestniczenia w przetargach itd.

  Teraz aptekarze, firmy farmaceutyczne oraz hurtownie w całej Polsce
  zastanawiają się, co jest nieuzasadnioną korzyścią, a co nie.
  Dodatkowo producenci i dystrybutorzy muszą rozstrzygnąć, czy teraz
  wszystkim hurtowniom mają sprzedawać leki na tych samych zasadach i
  za taką samą cenę.

  Zdaniem Przygodzkiej nie wszystkie zgłaszane obawy są zasadne. -
  Sformułowanie art. 63 a wskazuje, że dotyczy tylko osób fizycznych,
  a nie firm (w przepisie użyto sformułowania "obowiązek służbowy").
  Przedsiębiorca takim obowiązkom nie podlega. Poza tym przepis
  wyraźnie mówi - dodaje Przygodzka - o nieuzasadnionych korzyściach.
  Udzielanie rabatu hurtowni czy aptece w zamian za zwiększenie obrotu
  nie ma takiego charakteru. To typowa praktyka handlowa.

  - Przepis będzie miał więc raczej zastosowanie do działań o
  charakterze korupcyjnym, jak np. przyjęcie przez farmaceutę łapówki
  za działania, do których i tak jest zobowiązany (np. informowanie
  pacjentów o możliwości nabycia innego niż wskazany na recepcie leku,
  który mieści się w limitach refundacyjnych) -uważa Przygodzka.

  Bez leków za "półdarmo"

  - Nowelizacja zabrania ponadto sprzedawania leków za grosz -uważa
  Krystian Szulc, radca prawny ze śląskiej izby aptekarskiej. Ich
  sprzedaż jest nieuzasadnioną korzyścią majątkową. Klient kupuje
  farmaceutyki z bardzo wysokim rabatem, jednocześnie dopłaca do nich
  państwo. To się nawzajem wyklucza. Apteki powinny, jego zdaniem,
  przestać je sprzedawać. Coraz więcej z nich wycofuje się z tego.

  Jednolicie, a nie tak samo

  - Natomiast art. 63 c ma ograniczyć różnicowanie cen leków
  refundowanych oraz doprowadzić do tego, żeby producenci stosowali
  jednolite zasady sprzedaży tych farmaceutyków dla hurtowni -
  stwierdził Marcin Kolasiński z kancelarii prawnej Baker & McKenzie.
  Nie oznacza to jednak, że muszą być one takie same dla każdego.

  - Jeżeli więc np. producent - wyjaśnił Kolasiński - ustali jednakowe
  zasady stosowania rabatów ilościowych dla wszystkich hurtowni, to
  zachowany zostanie wymóg jednolitości, choć wartość rabatów dla
  każdej z nich może się różnić ze względu na inny wolumen ich zakupów.
  ("Rzeczpospolita")
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 07.10.07, 22:08
  Konserwanty

  Substancje chemiczne, które przedłużają wartość konsumpcyjną żywności poprzez zapobieganie zmianom wywołanym przez czynniki biologiczne (drobnoustroje) i fizykochemiczne. Chronią przed rozwojem pleśni lub fermentacją.

  E 200 Kwas sorbowy (kwas sorbinowy)

  Syntetycznie otrzymywany konserwant. Występuje również jako naturalny kwas w produktach spożywczych. Jest grzybo-, pleśnio- i drożdżobójczy. Stosuje się go tam, gdzie zachodzi niebezpieczeństwo rozwoju niekorzystnych mikroorganizmów, np. w marmoladach, margarynach i na powierzchni dojrzewających serów. Wykazuje słabe działanie alergenne, ale ogólnie uważany jest za nieszkodliwy.

  E 201 Sorbinian sodu (sól sodowa kwasu sorbowego)

  Syntetyczny konserwant dodawany do serów i margaryn. Uważany
  za nieszkodliwy.

  E 202 Sorbinian potasu (sól potasowa kwasu sorbowego)

  Syntetyczny konserwant dodawany do serów i margaryn. Uważany za nieszkodliwy.

  E 203 Sorbinian wapnia (sól wapniowa kwasu sorbowego)

  Syntetyczny konserwant dodawany do serów i margaryn. Uważany za nieszkodliwy.

  E 210 Kwas benzoesowy

  Konserwant syntetyczny, występujący także jako naturalna substancja w artykułach spożywczych. Powstrzymuje rozwój wielu mikroorganizmów. Używany przede wszystkim w przetworach rybnych, sałatkach, napojach gazowanych z sokami owocowymi, majonezach, koncentracie pomidorowym, marynatach, konserwach warzywnych i owocowych. Może zmieniać smak gotowych produktów. Po jego spożyciu osoby wrażliwe, chorujące na astmę, katar sienny lub alergie skórne, mogą odczuwać zaostrzenie stanów chorobowych. Ludzie uczuleni na kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę, reagują na ogół wysypką również na kwas benzoesowy, stąd odradza się jego częste spożywanie.

  E 211 Benzoesan sodu (sól sodowa kwasu benzoesowego)

  Syntetycznie otrzymywany konserwant. Działa podobne jak E210. Różni się sposobem dodawania do produktu. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.

  E 212 Benzoesan potasu (sól potasowa kwasu benzoesowego)

  Syntetycznie otrzymywany konserwant. Działa podobne jak E210. Różni się sposobem dodawania do produktu. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.

  E 213 Benzoesan wapnia (sól wapniowa kwasu benzoesowego)

  Syntetycznie otrzymywany konserwant. Działa podobne jak E210. Różni się sposobem dodawania do produktu. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.

  E 214 Ester etylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego

  Konserwant otrzymywany syntetycznie. Producenci żywności dodają go najczęściej do przetworów rybnych, warzywnych i owocowych, margaryny oraz żelatyny spożywczej. Szeroko stosowany również w preparatach farmaceutycznych, a także w niektórych pastach do zębów. Może powodować zmiany smaku potraw. Odnotowano jego działanie jako środka odurzającego, rozszerzającego naczynia i wywołującego skurcze mięśni, stąd nie należy go zbyt często spożywać. Alergicy powinni uważać.

  E 215 Sól sodowa estru kwasu p-hydroksybenzoesowego

  Syntetycznie otrzymywany konserwant. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.

  E 216 Ester propylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego

  Syntetycznie otrzymywany konserwant. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.

  E 217 Sól sodowa estru propylowego kwasu p-hydroksybenzoesowego

  Syntetycznie otrzymywany konserwant. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.

  E 218 Ester metylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego

  Syntetycznie otrzymywany konserwant szczególnie skuteczny w przeciwdziałaniu rozwojowi grzybów i pleśni wytwarzających trujące toksyny. Może powodować reakcje alergiczne, dlatego odradza się częste spożywanie.

  E 219 Sól sodowa estru metylowego kwasu p-hydroksybenzoesowego

  Syntetycznie otrzymywany konserwant, według niektórych źródeł rakotwórczy. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.

  E 220 Dwutlenek siarki (bezwodnik kwasu siarkawego)

  Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Dodawany do czerwonego wina, gdzie stabilizuje jego barwę, zapobiega rozwojowi dzikich drożdży i neutralizuje smak ubocznych produktów fermentacji. Służy również do konserwowania naturalnych soków owocowych i ich koncentratów, chrzanu, owoców suszonych i przetworów ziemniaczanych. Powoduje straty witaminy B12 w artykułach spożywczych. U osób wrażliwych może wywoływać nudności i bóle głowy. U astmatyków może być przyczyną tzw. astmy siarczynowej. Ze względów zdrowotnych nie powinien być często spożywany.

  E 221 Siarczyn sodu

  Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.

  E 222 Wodorosiarczyn sodu (kwaśny siarczyn sodu)

  Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy

  E 223 Pirosiarczyn sodu

  Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.

  E 224 Pirosiarczyn potasu

  Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Zakłóca czynności jelit. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy

  E 226 Siarczyn wapnia

  Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.

  E 227 Wodorosiarczyn wapnia (kwaśny siarczyn wapnia)

  Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.

  E 228 Wodorosiarczyn potasu (kwaśny siarczyn potasu)

  Syntetycznie otrzymywany konserwant i przeciwutleniacz. Odradza się częste spożywanie. Uwaga osoby wrażliwe i astmatycy.

  E 230 Bifenyl (diphenyl, 1,1 biphenyl)

  Związek syntetyczny stosowany do impregnowania skórek owoców, szczególnie cytrusowych, które zabezpiecza przed rozwojem pleśni i grzybów. Używany także jako pestycyd. Zakłóca czynności skóry. Może wywoływać alergię kontaktową, dlatego alergicy powinni uważać.

  E 231 Ortofenylofenol (o-phenylphenol)

  Syntetyczny związek insektobójczy i odstraszający insekty, takie jak muszka owocowa. Stosowany do impregnowania skórek owoców cytrusowych, bananów. Uwaga alergicy, może wywoływać alergię kontaktową.

  E 232 Ortofenylofenolan sodu (sól sodowa ortofenylofenolu)

  Syntetyczny środek stosowany do impregnowania skórek cytrusów. Uwaga alergicy, może wywoływać alergię kontaktową.

  E 233 Thiabendazol

  Syntetyczny preparat do zabezpieczania owoców cytrusowych i bananów przed atakiem insektów w czasie magazynowania i transportu. Stosowany także jako pestycyd, m.in. w uprawie ziemniaków i owoców pestkowych oraz jako lek, np. przeciwko pasożytom jelitowym. Brak pełnych danych na jego temat uniemożliwia wydanie jednoznacznej opinii.

  E 234 Nizyna

  Polipeptyd, antybiotyk produkowany przez mikroorganizmy. Dozwolony do stosowania m.in. w budyniach z kaszki manny i tapioki oraz w dojrzewających serach i serkach topionych. U osób spożywających go zbyt często z żywnością może stracić swoje działanie lecznicze poprzez uodpornienie się bakterii. Odradza się częste spożywanie.

  E 235 Natamycyna

  Syntetycznie otrzymywany antybiotyk o działaniu konserwującym, wytwarzany przez pleśnie. Używany do zabezpieczania powierzchni serów i suszonych kiełbas. Stosowany także jako lek przeciwko infekcjom grzybiczym skóry. Przy zbyt częstym spożywaniu z żywnością antybiotyk może stracić swoje działanie lecznicze. Uodpornione bakterie są bardzo trudne do zwalczenia. Odradza się częste spożywanie.

  E 236 Kwas mrówkowy

  Syntetyczny, nieszkodliwy, mało toksyczny dodatek do różnych produktów. Zabezpiecza je przed bakteriami i grzybami. Dodawany do wędzonych ryb, surowych soków owocowych, soków owocowych o dużej zawartości cukru, żelatyny i podpuszczki w płynie.

  E 237 Mrówczan sodu (sól sodowa kwasu mrówkowego)
  Syntetyczny, nieszkodliwy konserwant.

  E 238 Mrówczan wapnia (sól wapniowa kwasu mrówkowego)
  Syntetyczny, nieszkodliwy konserwant.

  E 239 Urotropina (heksametylenotetraamina, heksa
 • madziulec 08.10.07, 22:53
  Spośród 16 przebadanych modeli krzeseł dla dzieci tylko 7 można było ocenić jako dobre. Laboratorium wykryło w lakierze niektórych modeli niebezpieczne ftalany. Ponadto część krzeseł okazała się zbyt chwiejna lub tak skonstruowana, że dziecko może się wyślizgnąć i wypaść.

  To wynik testu wykonanego przez niemiecką Fundację Warentest i opublikowanego przez miesięcznik "Świat Konsumenta" (nr 10/2007).

  W testowanych wysokich krzesłach, dostępnych również na polskim rynku, wykryto w badaniach laboratoryjnych ftalany (zmiękczacze) - substancje szkodliwe dla zdrowia, z którymi szczególnie małe dzieci nie powinny mieć styczności.

  W lakierze lub tapicerce modeli: Jedynak Babywelt, Storchenmühle Happy Baby i Recaro Young Home znajdował się ftalan dwuizononylu (DINP) - związek, którego stosowanie jest zakazane w niektórych zabawkach.

  W badanych krzesłach wykryto również inne wady: w siedzeniu modelu Chicco Polly 2 in 1 (TPP), w lakierze krzesła Gulliver zakupionego w Ikei (TBEP) oraz w krzesłach Herlag Kombi-Set, Herlag Tipp Topp III i Moizi 2 (DIBP). Ponieważ oddziaływanie tych trzech związków na człowieka nie jest wystarczająco zbadane, w teście nie oceniono ich szkodliwości.

  Pełne wyniki badań w "Świecie Konsumenta" nr 10/2007.
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 08.10.07, 22:55
  Aż 20 proc. polskich dzieci w wieku szkolnym cierpi na wady słuchu - alarmowali specjaliści na ubiegłopiątkowej konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie. Z powodu tych wad, dzieci mogą mieć problemy w nauce i trudności w mówieniu, czytaniu i pisaniu, dlatego bardzo ważne jest ich wczesne wykrywanie i leczenie.

  Specjaliści oceniają, że problem wad słuchu dotyczy też 0,2-0,4 proc. noworodków i 0,5-1 proc. rocznych dzieci. Tymczasem, podczas gdy w Polsce realizowany jest bardzo skutecznie program przesiewowych badań słuchu u noworodków, to nie prowadzi się powszechnych badań przesiewowych u starszych dzieci, powiedziała dr Małgorzata Mueller-Malesińska, kierownik Kliniki Audiologii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach k. Warszawy. Wiadomo natomiast, że wiele wad słuchu pojawia się w późniejszym okresie życia dziecka i mogą one wywierać silny wpływ na dalszy rozwój inteligencji dziecka i powodować trudności w nauce.

  Według badaczki, za wzrost liczby wad słuchu u dzieci w szkolnym wieku z wadami słuchu odpowiada aż w 50 proc. hałas środowiskowy, np. głośne słuchanie muzyki z silnym wzmocnieniem tonów niskich. "Dostarczanie narządowi słuchu stałych bodźców w postaci bardzo głośnej muzyki jest dla niego bardzo szkodliwe, zwłaszcza że są to bodźce długotrwale działające" - podkreśliła specjalistka. Jej zdaniem, nie chodzi wcale o to, by przebywać w absolutnej ciszy, bo człowiek dla zdrowia psychicznego potrzebuje bodźców dźwiękowych, ale mają to być przyjazne dźwięki - najlepiej dźwięki natury.

  Inna przyczyną zaburzeń słuchu są problemy z centralnym przetwarzaniem dźwięku w mózgu. Zdaniem Mueller-Malesińskiej, dotyczą one bardzo wielu dzieci z dysleksją oraz zaburzeniami rozumienia i uczenia się, np. czytania, pisania. "W leczeniu tych wad dobre efekty przynoszą ćwiczenia. Warunkiem tego jest jednak wczesna diagnostyka oraz określenie ich przyczyn" - wyjaśniała specjalistka.

  Takie wczesne rozpoznanie stawia się na podstawie szerokiego spektrum objawów, np. nierozumienie poleceń, problemy z koncentracją uwagi, które w szkole często uważa się za charakterystyczne dla dziecka "niegrzecznego". Tymczasem, aż w 60 proc. przypadków, takie objawy dotyczą dzieci z zaburzeniami słuchu. Niestety, nauczyciele i rodzice nie zdają sobie z tego sprawy.

  Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce w 1999 roku wskazują, że co czwarte dziecko, które ma problemy ze słuchem, powtarza klasę, a więcej niż co czwarte - ma mierne wyniki w nauce. Ponad 40 proc. niedosłyszących uczniów ma problemy w komunikacji ze swoimi rówieśnikami. To budzi nerwowość i agresję - wśród młodocianych przestępców większość ma problemy ze słuchem.

  Wczesne wykrywanie jest również bardzo ważne w przypadku wad słuchu spowodowanych stanami zapalnymi uszu i dróg oddechowych - jak przewlekłe, wysiękowe zapalenia ucha, zapalenia o podłożu alergicznym, czy związane z przerostem migdałków. Aż 70 proc. niedosłuchów typu przewodzeniowego, czyli związanych z zaburzeniami czynności ucha środkowego, jest właśnie spowodowanych stanami zapalnymi. "Jeśli wady te będą wcześnie rozpoznane, to można je całkowicie wyleczyć" - podkreślała dr Mueller-Malesińska.

  Według badaczki, 30 proc. wszystkich niedosłuchów w wieku dziecięcym jest spowodowane mutacjami genetycznymi. Najczęstszą z nich jest mutacja w genie koneksyny 26. Nosicielem mutacji w jeden kopii tego genu jest co 25 osoba w populacji polskiej.

  Jedną z prób poprawy wczesnej diagnostyki wad słuchu u dzieci w wieku szkolnym jest przedstawiony na konferencji projekt badań przesiewowych, które mają objąć 105 tys. siedmiolatków z terenów wiejskich i małych miast w województwach Polski wschodniej.

  Z kolei prof. Frans Coninx z Uniwersytetu w Kolonii zaprezentował europejski projekt, którego celem jest stworzenie schematu procedur służących do wykrywania wad słuchu u dzieci w wieku 12 miesięcy. Jest on finansowany z grantu europejskiego HearingTreat.

  Jak wyjaśniał prof. Coninx, program będzie realizowany przez lekarzy pediatrów, a jego głównym narzędziem będzie ankieta wypełniana przez rodziców. Rodzice będą odpowiadać na 20 pytań dotyczących zachowania swoich pociech. Analiza tych odpowiedzi umożliwi wykrycie grupy dzieci z niedosłuchem. Do tej pory w ramach programu zostało już przebadanych 1000 dzieci w Niemczech.

  Jak podkreślił dr inż Artur Lorens z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, Polska jest drugim krajem w Europie, w którym metoda ta jest wdrażana. "Kończymy żmudną pracę nad adaptacją ankiety do warunków polskich oraz jej walidacją. Dzięki temu narzędzie to będzie miało taką sama wartość jak oryginalna ankieta niemiecka" - podkreślił specjalista. Kolejnym krajem, w którym program będzie wprowadzany, ma być Holandia.

  "Wprowadzenie tego programu jest o tyle ważne, że liczba dzieci w wieku przedszkolnym, u których wykrywa się wady słuchu jest wyższa, niż liczba noworodków z niedosłuchami. Oznacza to, że u dużej grupy dzieci wady słuchu rozwijają się w ciągu pierwszego roku życia i nie da się ich wykryć za pomocą skriningu noworodków" - podkreślił dr Lorens.

  Według specjalistów obecnych na konferencji, wczesną wykrywalność wad słuchu u dzieci można też poprawić dzięki systematycznej edukacji rodziców. Informacje na temat rozwoju zmysłu słuchu u dziecka powinny być dostępne u pediatrów.

  Jak podsumował prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, wczesne wykrycie wady słuchu 10-krotnie obniża koszty jej leczenia w okresie 1-1,5 roku.(PAP)
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 16.10.07, 09:50
  Jak odliczyć od podatku leki i wydatki na rehabilitację

  Jesteś honorowym dawcą? Masz gromadkę dzieci i zatrudniasz
  opiekunkę? Jeśli tak, możesz na tym skorzystać finansowo. Jeszcze
  tylko niecałe trzy miesiące zostały, by podatnicy skorzystali z ulg
  i w przyszłym roku mogli dostać zwrot pieniędzy. Co i ile możemy
  odliczyć od podatku? O tym w dzisiejszym poradniku "Życia Warszawy".

  INTERNET

  Za korzystanie z internetu w domu możemy odliczyć od podstawy
  opodatkowania kwotę nieprzekraczającą 760 zł. Takie wydatki musimy
  mieć udokumentowane na fakturach. Odpis nie dotyczy lokalu, lecz
  podatnika. Jeżeli w lokalu zamieszkuje kilka osób, i każda z nich
  swoje wydatki udokumentuje prawidłową fakturą VAT wystawioną na
  osobę korzystającą z ulgi, to każda z osób może skorzystać z
  możliwości odpisu. Ulgę wykazuje się w załączniku do zeznania
  rocznego PIT-O.

  NA DZIECI

  Ulga podatkowa na dzieci dotyczy rodzin, które wychowują zarówno
  własne potomstwo, jak i dzieci adoptowane.

  Ulga należy nam się gdy wychowujemy:
  - dzieci małoletnie (do 18. roku życia), dzieci w każdym wieku,
  które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,
  - uczniów i studentów, którzy nie skończyli jeszcze 26 lat i w tym
  roku podatkowym nie mają dochodów (z wyjątkiem dochodów wolnych od
  podatku dochodowego do kwoty 3013 zł, renty rodzinnej lub dochodów w
  wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku).

  Ulga dotyczy wszystkich rodzin, niezależnie od liczby dzieci i
  wysokości rocznego dochodu. Z odpisu mogą skorzystać również
  rozwiedzeni rodzice. Wtedy jednak pieniądze należą się tylko jednemu
  z nich - temu, z którym dziecko mieszka. A jeśli przez kilka
  miesięcy jest u jednego z rodziców, a przez resztę roku u drugiego,
  wówczas odliczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie do czasu
  pobytu dziecka u rodzica.

  Rodzice, którzy chcą skorzystać z ulgi, muszą być opodatkowani
  według skali podatkowej, na zasadach ogólnych. Wykluczeni są ci,
  którzy nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych oraz matki i
  ojcowie, jeśli każde z nich prowadzi działalność gospodarczą i oboje
  zdecydowali się na opodatkowanie w uproszczonej formie albo opłacają
  19-proc. podatek liniowy.

  Rodzice mają prawo odliczyć 1145 zł od podstawy obliczenia podatku
  za każde dziecko. Tę kwotę opiekunowie będą mogli odliczyć od
  podstawy obliczenia podatku.

  ULGA ZA REHABILITACJĘ

  Przysługuje niepełnosprawnym bądź podatnikom, którzy mają na
  utrzymaniu osoby niepełnosprawne.Mogą oni odliczyć od dochodu,
  stanowiącego podstawę obliczenia podatku, wydatki na cele
  rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniami dla osób
  niepełnosprawnych. Ulga przysługuje opiekunom i niepełnosprawnym,
  gdy ich roczny dochód (tj. osób niepełnosprawnych) nie przekracza
  9120 zł w roku 2007.

  Za cele rehabilitacyjne uznaje się:
  - adaptację i wyposażenie mieszkania oraz budynków mieszkalnych
  stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
  - zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do
  potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
  - odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym;
  - opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie
  przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi
  opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I
  grupy inwalidztwa;
  - opłacenie tłumacza języka migowego;
  - kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz
  dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia;
  - zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi
  technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających
  wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z
  niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego;
  - opłaty za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego,
  za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-
  leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi
  rehabilitacyjne;
  - opłacanie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa
  oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, zaliczanych do I
  grupy inwalidztwa, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym
  2280 zł;
  - utrzymanie przez osoby niewidome (I lub II grupa) psa przewodnika -
  w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł;
  przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z
  niepełnosprawności; odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi
  leczniczo-rehabilitacyjne:osoby niepełnosprawnej - karetką
  transportu sanitarnego; osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub
  II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 -
  również innymi środkami transportu niż karetka transportu
  sanitarnego; używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność
  (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy
  inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę
  niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci
  niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, dla potrzeb
  związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-
  rehabilitacyjne w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym
  kwoty 2280 zł; odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego,
  związane z pobytem: na turnusie rehabilitacyjnym; w zakładach
  lecznictwa uzdrowiskowego, zakładach rehabilitacji leczniczej,
  zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych; na
  koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz
  dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia.

  Wydatki na cele rehabilitacyjne można odliczyć pod warunkiem, że nie
  były finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób
  Niepełnosprawnych (PFRON), zakładowego funduszu rehabilitacji osób
  niepełnosprawnych, Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), zakładowego
  funduszu świadczeń socjalnych. Lub w przypadku gdy poniesione
  wydatki nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek innej formie. Gdy
  wydatki w jakiejś części zostały pokryte przez którąkolwiek z ww.
  instytucji, odlicza się różnicę pomiędzy poniesionymi wydatkami a
  kwotą dofinansowania. Odliczamy tylko te wydatki, które pokryliśmy
  sami.

  Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, musimy posiadać
  następujące dokumenty: orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z
  trzech stopni niepełnosprawności; decyzję o przyznaniu renty z
  tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę
  szkoleniową albo socjalną; orzeczenie o niepełnosprawności dziecka
  do 16. roku życia, wydane przez powiatowy zespół ds. orzekania o
  stopniu niepełnosprawności.

  Według przepisów, osoby zaliczone do I grupy inwalidztwa to takie, u
  których stwierdzono:
  - całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej
  egzystencji;
  - znaczny stopień niepełnosprawności;
  Osoby zaliczone do II grupy inwalidztwa to takie, u których
  stwierdzono: całkowitą niezdolność do pracy; umiarkowany stopień
  niepełnosprawności.

  DAROWIZNY

  Darowizny mogą być przekazane organizacjom pozarządowym, jednostkom,
  których celem jest działalność służąca pożytkowi publicznemu
  (kompletny spis w art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i
  wolontariacie) lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach
  regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym
  niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej
  lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
  prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań
  publicznych i realizującym te cele.

  Darowizna nie może być przekazana m.in.: na rzecz partii
  politycznych, związków zawodowych, fundacji, których jedynym
  fundatorem jest Skarb Państwa, soby fizycznej lub osoby prawnej
  prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu
  wyrobów przemysłu tytoniowego.

  Jeżeli p
 • madziulec 16.10.07, 09:52
  Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od
  towarów i usług. Za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z
  podatkiem od towarów i usług, ustalonym zgodnie z odrębnymi
  przepisami (wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych
  stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i
  gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia
  zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia).

  W zeznaniu rocznym należy wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę
  odliczonej darowizny oraz dane obdarowanego poprzez podanie,
  określić jego nazwę i dane teleadresowe. Wymagane jest pokwitowanie
  odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania
  darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

  W przypadku zwrotu dokonanej darowizny obdarowany jest obowiązany
  przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi
  darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu. Darowiznę
  można przekazać na cele kultu religijnego. Kwota odliczenia nie może
  w sumie przekroczyć 6 proc. dochodu.

  HONOROWI DAWCY KRWI

  Ulga podatkowa należy się również honorowym dawcom krwi. Takie
  oddawanie krwi jest traktowane jak darowizna na cele działalności
  pożytku publicznego.

  Przepisy podatkowe odnoszą się do rozporządzenia ministra zdrowia i
  każą ustalić wysokość darowizny na takich samych zasadach, jak
  ustala się ekwiwalent pieniężny wypłacany dawcom rzadkich grup krwi
  (choć ulga dotyczy wszystkich honorowych dawców krwi bez względu na
  grupę krwi, jaką posiadają). Wynosi on 130 zł za litr. Ponieważ
  honorowe krwiodawstwo traktuje się jak darowiznę, kwota odliczenia
  nie może w sumie przekroczyć 6 proc. dochodu.

  Podstawą do skorzystania z ulgi jest dokument wystawiony przez
  stację krwiodawstwa, w którym zostanie określona wartość oddanej
  honorowo krwi.

  ULGA Z TYTUŁU PRAW NABYTYCH

  Wydatki na spłatę odsetek od kredytu

  Na tzw. prawa nabyte składają się: wydatki na spłatę odsetek od
  kredytu (pożyczki), udzielonego podatnikowi na sfinansowanie
  inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb
  mieszkaniowych związanych z:
  - budową budynku mieszkalnego;
  - wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni
  mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku
  mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku;
  - zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu
  mieszkalnego (od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek);
  - nadbudową albo rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową
  (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub
  pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których
  powstanie samodzielne mieszkanie.

  Odliczeniu podlegają odsetki od tej części kredytu, która nie
  przekracza kwoty odpowiadającej 189 tys. zł. Prawo do odliczania
  wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki) przysługuje do
  upływu terminu spłaty, określonego w umowie o kredyt (pożyczkę),
  zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do
  dnia 31 grudnia 2027 r.

  Podstawowym warunkiem skorzystania z omawianej ulgi, na zasadzie
  praw nabytych, jest podpisanie z kredytodawcą (pożyczkodawcą) umowy
  kredytu (pożyczki) do końca 2006 r. Moment podpisania umowy
  kredytowej (pożyczkowej) jest równoznaczny z udzieleniem kredytu
  przez bank lub SKOK.

  Wydatki na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej

  W ramach tzw. praw nabytych znajdują się także wydatki na
  systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Przysługuje nam
  odliczenie 30 proc. poniesionych wydatków. Limit roczny odliczenia
  wynosi 11 340 zł (co stanowi 6 proc. ze 189 tys.).

  Odliczenie przysługuje podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia
  2002 r. nabyli prawo do odliczeń z tego tytułu i po tym dniu
  dokonują dalszych wpłat na kontynuację systematycznego gromadzenia
  oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku i w tym samym banku
  prowadzącym kasę mieszkaniową.

  Opłacanie z własnych środków składek na ubezpieczenia społeczne
  osoby zatrudnionej w ramach umowy aktywizacyjnej

  Tzw. prawami nabytymi określa się również wydatki poniesione przez
  osobę prowadzącą gospodarstwo domowe z tytułu opłacenia z własnych
  środków składek na ubezpieczenia społeczne osoby zatrudnionej w
  ramach umowy aktywizacyjnej.

  Umowa aktywizacyjna jest umową cywilno-prawną o świadczenie usług.
  Polega na pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym, tj. wykonywaniu
  na rzecz osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących w takim
  gospodarstwie czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa
  domowego lub opieką nad osobą zamieszkującą w gospodarstwie domowym.
  W ramach umowy aktywizacyjnej zatrudnieni mogą zostać m.in.:
  opiekunka do dzieci, osób starszych czy chorych, kucharka, gosposia
  lub inna pomoc domowa, sprzątaczka, pokojówka, lokaj, ogrodnik,
  złota rączka.

  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 16.10.07, 09:53
  Odpis do wysokości udokumentowanej dowodami kwoty wydatków dotyczy
  wydatków ponoszonych do końca obowiązywania umowy zawartej przed
  dniem 1 stycznia 2007 r. Nie dotyczy wydatków ponoszonych w związku
  z przedłużeniem umowy, dokonanym po dniu 31 grudnia 2006 r.

  ULGI NA NOWE TECHNOLOGIE

  Dotyczą wydatków poniesionych przez podatnika uzyskującego przychody
  z pozarolniczej działalności gospodarczej na nabycie nowych
  technologii.

  Za nowe technologie uważa się wiedzę technologiczną w postaci
  wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i
  prac rozwojowych, które umożliwiają wytwarzanie nowych lub
  udoskonalenia wyrobów lub usług, które nie są stosowane na świecie
  przez okres dłuższy niż ostatnie 5 lat. Wymagane jest potwierdzenie
  przez niezależną od podatnika jednostkę naukową.

  Wydatki odlicza się od podstawy obliczenia podatku (opodatkowania).

  Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym
  poniesiono wydatki na nabycie nowej technologii. W sytuacji gdy
  podatnik osiąga za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu z
  pozarolniczej działalności podatnika jest niższa od kwoty
  przysługujących mu odliczeń, odliczenia odpowiednio w całej kwocie
  lub w pozostałej części dokonuje się w zeznaniach za kolejno
  następujące po sobie trzy lata podatkowe, licząc od końca, w którym
  nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz
  wartości niematerialnych i prawnych.

  Można stracić prawo do odliczeń, jeżeli przed upływem trzech lat
  podatkowych, licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadzono
  nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości
  niematerialnych i prawnych:
  - podatnik udzieli w jakiejkolwiek formie lub części innym podmiotom
  prawa do nowej technologii (nie dotyczy to przeniesienia prawa w
  wyniku przekształcenia formy prawnej oraz łączenia lub podziału
  dotychczasowych przedsiębiorców, dokonywanych na podstawie przepisów
  Kodeksu spółek handlowych), zostanie ogłoszona upadłość podatnika,
  obejmująca likwidację majątku, lub zostanie postawiony w stan
  likwidacji, podatnik otrzyma zwrot wydatków na tę technologię w
  jakiejkolwiek formie.

  W razie wystąpienia ww. okoliczności, podatnik jest obowiązany w
  zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym wystąpiły te
  okoliczności, do zwiększenia podstawy obliczenia podatku o kwotę
  dokonanych odliczeń, do których stracił prawo (w razie straty - do
  jej zmniejszenia o tę kwotę).

  Jeśli podatnik otrzymał zwrot wydatków na technologię w innej
  formie, kwotę odliczeń, do której podatnik stracił prawo, określa
  się proporcjonalnie do udziału zwróconych wydatków w wartości
  początkowej nowej technologii.

  Odliczenia związane z nabyciem nowej technologii nie mogą
  przekroczyć połowy poniesionych wydatków i nie mogą przekroczyć
  kwoty dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

  Wydatki na leki

  Odliczyć możemy również wydatki związane z zakupem leków, których
  stosowanie zalecił lekarz specjalista. Odliczamy nadwyżkę wydatków
  (ponad 100 zł, czyli jeśli wydaliśmy 150 zł, to możemy odliczyć 50
  zł) z każdego miesiąca.("Życie Warszawy")

  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 26.10.07, 09:25
  Likwidacja NFZ jest już przesądzona. Najwcześniej w przyszłym roku
  sami wybierzemy, gdzie chcemy przekazywać nasze obowiązkowe składki
  zdrowotne. Na rynku ubezpieczeń pojawi się bowiem 5 - 6 nowych
  ubezpieczalni - donosi "Dziennik".

  Nowe ubezpieczalnie przejmą dotychczasowe zadania Narodowego
  Funduszu Zdrowia. - Każdy będzie mógł wybrać, gdzie chce się leczyć,
  i w jakiej ubezpieczalni się ubezpieczyć - tłumaczy przewodnicząca
  sejmowej komisji zdrowia z PO Ewa Kopacz. Jeśli reforma służby
  zdrowia, nad którą pracuje Platforma wejdzie w życie, to zniknie
  przymus odprowadzania składek do ubezpieczalni ze swojego terenu.
  Jeśli np. chory z Pomorza uzna, że lepsi lekarze są na Śląsku, może
  tam podjąć leczenie, jego pieniądze ze składki powędrują za nim.

  Teraz NFZ tylko w wyjątkowych sytuacjach zgadza się na płacenie
  szpitalom za pacjentów spoza regionu. Obowiązkowe ubezpieczenie,
  które będziemy odprowadzać do nowych kas, nie obejmie jednak
  wszystkich świadczeń zdrowotnych. Te, które są świadczone ze
  składki, znajdą się w pakiecie świadczeń podstawowych. Za zabiegi,
  które nie znajdą się w tym wykazie, będziemy musieli zapłacić sami
  lub ubezpieczymy się dodatkowo. Przykład: po operacji stawu
  biodrowego w ramach obowiązkowego ubezpieczenia dostaniemy zwykłą
  protezę. Jeśli jednak będziemy chcieli wszczepić sobie bardzo drogi
  implant tytanowy, zapłacimy za niego dodatkowo z własnej kieszeni -
  wyjaśnia gazeta.

  Kontrolę nad nowymi ubezpieczycielami sprawować będzie nowo
  utworzony Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych. Zmiany w systemie
  mają następować stopniowo. Poprzedzi je roczny program pilotażowy.
  ("Dziennik")
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 06.11.07, 09:46
  Aż 70% lekarzy, do których trafiają dzieci, to interniści, a nie
  pediatrzy. Stąd problemy z rozpoznaniem nowotworów i zbyt późne
  kierowanie małych pacjentów na specjalistyczne badania. Pediatrzy
  biją na alarm: Przegrywamy walkę z rakiem! Konkretne przykłady
  podaje "Życie Warszawy".

  - Ile matek jest przekonanych o konieczności kilkakrotnego badania
  USG u dzieci, a ilu lekarzy zleca takie badanie? - pyta prof. Alicja
  Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. I odpowiada:
  niewiele.

  Niewiedza i wstyd

  A tymczasem to badanie w wielu przypadkach mogłoby pomóc. Nie
  wiedziała o tym mama trzyletniej Marty. Dziewczynka w pewnym
  momencie przestała chcieć chodzić. - Do wózeczka - popłakiwała
  mamie. Coraz częściej zdarzały się infekcje, dziecko wymiotowało,
  skarżyło się na bóle brzuszka. Lekarze w przychodni tłumaczyli, że
  może znowu rotawirus, bo akurat jest jesień, że przewlekłe
  przeziębienie. Podczas kolejnej wizyty usłyszała natomiast, że jest
  przewrażliwiona, ale tak mają wszystkie młode matki. Po kilku
  miesiącach takiego kolędowania od lekarza do lekarza pani Alicja
  trafiła do prywatnego gabinetu. Tam zlecono badanie USG. Później
  kolejne badania i okazało się to, co najgorsze: rak, konkretnie
  neuroblastoma, czyli złośliwy guz komórek cewy nerwowej. Rozpoczęto
  leczenie. Niestety, było już za późno.

  Inny przypadek. Do onkologa trafił 14-letni chłopak. Typowy
  nastolatek, w spodniach z krokiem w kolanach. Podczas badania
  okazało się, że jego jedno jądro waży ok. dwóch kilogramów.
  Diagnoza: rak jądra. Dlaczego tak późno? - zapytał lekarz matkę. -
  No przecież to prawie mężczyzna, ja go nie rozbieram -
  odpowiedziała. Chłopak przegrał z rakiem.

  Ważny jest każdy dzień

  - W ostatnich latach obserwujemy stały wzrost liczby zachorowań na
  nowotwory - mówi prof. Jerzy Kowalczyk, krajowy konsultant ds.
  hematoonkologii dziecięcej. Rocznie jest to ok. 1200 nowych
  przypadków, w tym ok. 350 białaczek, 150 chłoniaków, ok. 600 guzów.
  U prawie co czwartego dziecka w Polsce rozpoznaje się raka w
  najbardziej zaawansowanym klinicznie stadium. Dla porównania w
  Europie Zachodniej odsetek ten wynosi sześć proc.

  Jakie są tego przyczyny? Profesor wskazuje na źle działającą
  podstawową opiekę zdrowotną. Chodzi o lekarzy pierwszego kontaktu,
  do których trafia dziecko. - Ok. 70 procent z nich to interniści,
  nie pediatrzy. Nie są oni przygotowani do leczenia dziecka. Badają
  je jak dorosłą osobę, ich uwadze umyka wiele objawów - mówi prof.
  Chybicka.

  - Tymczasem w przypadku nowotworów u dzieci najważniejsze jest ich
  wczesne wykrycie - dodaje prof. Kowalczyk. - U dorosłego człowieka
  rak rozwija się miesiącami, latami. U dziecka liczy się każdy dzień,
  tak szybko nowotwór wzrasta.

  Nad poprawą sytuacji dyskutują właśnie w Warszawie pediatrzy. Chcą,
  by w Ministerstwie Zdrowia powstał specjalny departament opieki nad
  dzieckiem. A także, by kształcić więcej pediatrów. W tej chwili ich
  średnia wieku to 59 lat.("Życie Warszawy")
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 07.11.07, 15:33
  Bayer - choć firma podała wczoraj kwartalne wyniki lepsze od
  oczekiwanych, postanowiła wycofać z półek sklepowych lek o groźnych
  skutkach ubocznych.

  Wycofany ze sprzedaży lek Trasylol podejrzewany był o powodowanie
  chorób nerek, wylewów, a nawet zwiększanie ryzyka śmierci pacjentów
  podczas operacji wszczepienia by-passów.

  Bayer zdecydował się na przeprowadzenie testów BART, czyli ponownych
  prób trasylolu na wybranej grupie pacjentów. Na pocieszenie
  niemieckiej firmie pozostaje, że zdaniem analityków wycofanie leku
  nie będzie miało wpływu na prognozy zysku koncernu w tym i przyszłym
  roku.

  A Bayer miał się czym pochwalić w III kwartale roku. Z
  opublikowanych wczoraj danych wynika, że zysk przed opodatkowaniem
  wyniósł 953 mln euro wobec oczekiwanych 911 mln. Najsilniejszym
  działem Bayera jest dziś farmacja przynosząca połowę zysku.
  MaterialScience - produkcja plastików - ma 29-procentowy udział.
  Reszta to środki ochrony roślin.

  Na wczorajszej konferencji prasowej w Leverkusen prezes firmy Werner
  Wenning tłumaczył, że MaterialScience to dział najbardziej
  wystawiony na konkurencję (BASF, Dow Chemical), a do tego dziedzina
  energochłonna, kolejne utrudnienia to tani i taniejący dolar.
  Dlatego uznał za niezbędne zmniejszenie zatrudnienia o 1500 osób, w
  tym 400 - 500 w Niemczech. Ograniczenie miejsc pracy ma się
  odbyć "łagodnie", głównie poprzez odejścia na emeryturę.

  Koszt realizacji tej decyzji to 150 - 200 mln euro do końca 2009
  roku, oszczędności zaś mają być w tym samym czasie dwukrotnie
  wyższe.Najlepiej sprzedające się leki Bayera to środek
  antykoncepcyjny Yasmin (wzrost o 34 proc.) i przeciwrakowy Nexavar,
  którego sprzedaż się podwoiła.

  Najsilniejszą częścią Bayera jest farmacja, drugą z kolei - chemia.
  Koncern wciąż ma lepsze wyniki niż konkurencja. ("Rzeczpospolita")


  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 07.11.07, 15:33
  W poradniach dziecięcych dramatycznie brakuje pediatrów. Skutek?
  Choroby dzieci rozpoznawane są zbyt późno. Nikt nie pilnuje ich
  badań, a jeśli zachorują, na pomoc specjalisty muszą czekać w
  długich kolejkach - donosi "Metro".

  W poradni dziecięcej przy ul. Soczi w Warszawie zapisanych jest 4,5
  tys. pacjentów. Zajmuje się nimi zaledwie dwóch pediatrów. Tylko do
  południa w tutejszych gabinetach pojawia się ponad 60 chorych
  dzieci, których wizyty trwają nie więcej niż kilka minut. - Dwóch
  pediatrów nie jest w stanie zadbać o profilaktykę dzieci zdrowych,
  ani na czas rozpoznać choroby - ocenia prof. Alicja Chybicka, prezes
  Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Co prawda placówka chętnie
  zatrudniłaby lekarzy, na ofertę pracy nikt jednak nie odpowiada. -
  My pilnie poszukujemy trzech specjalistów. Niestety, znalezienie
  pediatrów jest niezwykle trudne - mówi Aleksandra Kucińska z Zakładu
  Opieki Zdrowotnej w Warszawie, któremu podlega kilka przepełnionych
  poradni dla dzieci.

  W publicznych placówkach zdrowia zatrudnionych jest w Polsce ok. 6,5
  tys. pediatrów, których średnia wieku to aż 59 lat. - Oznacza to, że
  za kilka lat zabraknie nam nowych specjalistów - prognozuje prof.
  Anna Dobrzańska, krajowy konsultant ds. pediatrii. Nie może być
  inaczej, skoro Ministerstwo Zdrowia opłaca corocznie zaledwie kilka
  miejsc dla stażystów na oddziałach pediatrycznych. - Ale to
  niejedyny powód. Taka specjalizacja nie przyniesie w przyszłości
  kokosów. Wśród moich znajomych nikt nawet nie myśli o
  specjalizowaniu się w pediatrii - mówi Anna Murawska, lekarka
  stażystka z Gdańska.

  Od kilku lat ciężar opieki medycznej nad dziećmi przejęli od
  pediatrów lekarze rodzinni. Zdaniem Polskiego Towarzystwa
  Pediatrycznego to błąd. - Potrzeba wieloletniej praktyki
  pediatrycznej, by szybko i prawidłowo rozpoznać chorobę u dziecka.
  Lekarze rodzinni jej nie mają - mówi prof. Chybicka.

  Na zbyt późną diagnozę narażonych jest obecnie w Polsce ponad 8,5
  tys. dzieci, które na wizytę w poradni neurologicznej czekać muszą
  ponad 50 dni. Jeszcze gorzej ma ponad 5,5 tys. małych pacjentów z
  problemami hormonalnymi, którzy na konsultacje z endokrynologiem
  czekają ponad trzy miesiące.

  Zaniedbań i kolejek w poradniach mogłoby być mniej, gdyby do
  żłobków, przedszkoli i szkół powrócili pediatrzy na bieżąco
  kontrolujący stan zdrowia dzieci. Według naszych rozmówców sytuację
  mogłoby uzdrowić utworzenie w każdym mieście dziennych oddziałów
  pediatrycznych, których rolą byłoby m.in. przeprowadzenie corocznych
  badań dzieci we wszystkich szkołach. Polskie Towarzystwo
  Pediatryczne nie ma wątpliwości, że są potrzebne - dzisiaj nikt nie
  pilnuje kalendarza szczepień najmłodszych, nie prowadzi się bilansów
  zdrowia, a lekarz pediatra interweniuje dopiero w wypadku
  zachorowania. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych wśród 5
  tysięcy dzieci we Wrocławiu, gdzie zaledwie 3 proc. najmłodszych
  pacjentów nie ma żadnych odchyleń od prawidłowego stanu zdrowia. -
  Skoro tak wygląda zdrowie dzieci w dużym mieście, to w małych
  miejscowościach, gdzie o pediatrę jeszcze trudniej, musi być
  znacznie gorzej - mówi prof. Chybicka. ("Metro")

  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 07.11.07, 15:36
  Zmarła Magda Biesiadzińska, której przeszczepiono nerkę od mężczyzny
  chorego na raka. Osiem miesięcy wcześniej, gdy stało się jasne, że
  dawca miał nowotwór, lekarze zaproponowali jej usunięcie
  przeszczepionej nerki, ale kobieta nie zgodziła się - pisze "Gazeta
  Wyborcza".

  38-letnia kobieta przez 15 lat zmagała się z chorobą. Nerkę dostała
  od zmarłego mężczyzny z Radomia. Operacja przeprowadzona w Warszawie
  się powiodła, ale dwa tygodnie po przeszczepie Magda Biesiadzińska
  dowiedziała się, że dawca miał raka - wykazała to sekcja zwłok.
  Lekarze chcieli usunąć nerkę, ale kobieta nie zgodziła się. Uznała,
  że skoro na pierwszą czekała kilkanaście lat, szansa że dożyje do
  kolejnego przeszczepu jest bliska zeru. Już kilka miesięcy po
  przeszczepie było wiadomo, że ona także ma nowotwór.

  Od dwóch miesięcy leżała w Szpitalu Uniwersyteckim w Bydgoszczy.
  Walczyła o życie. We wtorek zmarła na oddziale intensywnej terapii.
  Medycy podejrzewają, że przyczyną śmierci była rozsiana choroba
  nowotworowa. Ostatecznie tą diagnozę ma potwierdzić sekcja zwłok.
  Jak mogło dojść do przeszczepienia pacjentce narządu od chorego
  mężczyzny? - Trudno mi komentować działania moich kolegów. Mogę
  tylko wyjaśnić, jak to wygląda w mojej klinice - mówi prof. Zbigniew
  Włodarczyk, szef kliniki transplantologii i chirurgii ogólnej
  Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. - Zanim podejmiemy decyzję o
  pobraniu narządu od zmarłego dawcy prowadzimy wywiad z rodziną,
  sprawdzamy dokumentację medyczną, wykonujemy USG zmarłemu,
  sprawdzamy markery nowotworowe oraz wirusowe - żeby wykluczyć
  zakażenia żółtaczką, HIV czy innymi chorobami zakaźnymi. Jeśli
  chirurg ma podejrzenia, że z narządem jest coś nie tak, badamy
  wycinek i póki nie ma wyników nie przeszczepiamy. Kilka razy
  zdarzyło się, że takie sytuacje mieliśmy w święta, gdy nie można
  było zbadać wycinka, w takim przypadku rezygnujemy z przeszczepu,
  a "podejrzany" narząd jest niszczony - wyjaśnia.

  Jak to się stało, że przeszczepiono organ od chorego mężczyzny,
  skoro procedury są takie restrykcyjne?

  - Nowotwór był niewielki i mimo badań nie udało się go wykryć -
  tłumaczy prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie
  transplantologii. - Dopiero badanie pośmiertne ujawniło, że pacjent
  cierpiał na raka. Kiedy tylko dowiedziałem się o tym, zwołałem
  konsylium i zaproponowałem pacjentce z Bydgoszczy usuniecie nerki.
  Nie zgodziła się. Dwie kolejne osoby, które dostały organy od tego
  samego dawcy, czują się dobrze. Ale i tak zamierzam namawiać drugą z
  kobiet, która ma nerkę od tego samego dawcy, żeby zgodziła się na
  jej usunięcie. Przeszczepionej wątroby usunąć już nie możemy.

  Profesor Rowiński uważa, że w przypadku bydgoskiej pacjentki leki
  immunosupresyjne podawane chorym po przeszczepach, mogły uaktywnić
  raka. - Osłabiają one odporność i może dlatego rozwinął się u tej
  pacjentki nowotwór - zastanawia się.

  Żeby do podobnych zdarzeń nie dochodziło, prof. Rowiński oraz prof.
  Janusz Wałaszewski, szef Poltransplantu uważają, że konieczna jest
  sekcja zwłok osób, których narządy trafiają do przeszczepu. - Nawet
  najdokładniejsze badanie nie zastąpi sekcji. Tylko ona daje
  gwarancję, że narządy są bezpieczne. Nawet jeśli ktoś umiera z
  powodu wylewu, to nie wiemy, czy nie był on spowodowany zmianami
  nowotworowymi - mówi prof. Wałaszewski. - Badanie pośmiertne można
  przeprowadzić w ciągu kilku godzin. To wystarczy, żeby móc jeszcze
  przeszczepić organy. Jedyny problem tkwi w tym, że na sekcję musi
  zgodzić się rodzina dawcy.

  Rocznie na całym świecie zdarza się nieco ponad 200 takich
  przypadków, jak ten który dotknął bydgoszczankę. ("Gazeta Wyborcza
  Bydgoszcz")

  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 13.11.07, 10:08
  Nie ma wystarczającej liczby miejsc do ratowania wcześniaków!

  Z kraju; 2007-11-12 ["Rzeczpospolita"]


  Specjaliści biją na alarm: - Tylko na Mazowszu brakuje 20-30 miejsc
  do intensywnej terapii noworodków. Dotkliwe braki są na Śląsku i w
  województwie łódzkim. W Częstochowie noworodki leżą na jednym
  oddziale ze starszymi dziećmi, co zwiększa ryzyko zakażenia groźnymi
  bakteriami - wylicza prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds.
  neonatologii.

  Bardzo małych dzieci jest w Polsce coraz więcej. Powodem jest postęp
  medycyny: lekarze ratują maleństwa, które kiedyś nie miałyby szansy
  na przeżycie. Rodzi się też coraz więcej cztero- i pięcioraczków, a
  to z reguły wcześniaki. Liczba dzieci wzrasta też z powodu baby-
  boomu. Dzieci, które powinny trafić do specjalistycznego szpitala,
  muszą czekać w kolejce.

  - W tej chwili na miejsce na moim oddziale czeka dziecko urodzone w
  26. tygodniu ciąży w Radomiu i inne, urodzone na jednym z oddziałów
  naszego szpitala. Lekarze robią, co mogą, ale nie ma co ukrywać: te
  noworodki nie mają właściwej opieki - dodaje prof. Helwich. Zdarzało
  się już, że z Warszawy kobiety przed porodem były wywożone np. do
  Ostrołęki, bo tylko tam było miejsce dla dziecka, które miało się
  urodzić. Wszystkie, nawet niewielkie szpitale mają inkubatory i
  potrafią ratować życie wcześniaków. Ale to nie to samo, co szpitalna
  opieka nad nim przez długi czas. Tu już potrzeba wiedzy
  specjalistów, którzy będą umieli np. dozować ilość tlenu tak, by nie
  uszkodzić płuc wcześniaka. Trzeba wkłuć bardzo cienką igłę w niemal
  niewidoczne żyły dziecka, by podać mu leki i pożywienie. Potrzebne
  jest laboratorium na tyle doświadczone, by zrobić analizy z bardzo
  niewielkiej ilości krwi.

  W tej chwili w Polsce pracuje 730 lekarzy ze specjalizacją
  neonatologiczną. - Za 3 - 5 lat zabraknie 200 lekarzy tej
  specjalności - ostrzega konsultant. - Jeszcze chwila, a pojawi się
  dziura pokoleniowa: część lekarzy jest przed emeryturą, a młodzi nie
  wybierają tej specjalizacji - dodaje prof. Katarzyna Kornacka,
  mazowiecki konsultant wojewódzki ds. neonatologii. Na 40 miejsc na
  Mazowszu, w których młodzi lekarze mogą robić specjalizację z
  neonatologii, 13 jest wolne. W zeszłym roku startowało na nie sześć
  osób. - Przez dwa lata nikt nie zgłaszał się do naszego szpitala, by
  robić specjalizację - opowiada Tomasz Opala, dyrektor Szpitala
  Ginekologiczno-Położniczego w Poznaniu. - Teraz mamy jedną osobę na
  specjalizacji, ale gdy na początku roku wejdą w życie przepisy
  unijne o czasie pracy, może zacząć brakować lekarzy dramatycznie.

  Tymczasem na innych specjalizacjach panuje tłok. Dlaczego? - To
  specjalizacja niekomercyjna. My nie mamy prywatnych gabinetów. A
  obok pracują położnicy, często na granicy prywatnej i publicznej
  służby zdrowia. Kontrast jest bardzo duży - przyznaje Helwich. Czy
  tak jak kiedyś anestezjolodzy, lekarze zajmujący się małymi dziećmi
  wywalczą strajkami podwyżki? - Nie wierzę w to. W naszej dziedzinie
  żadnych strajków nigdy nie było, bo my nie możemy zostawić dzieci.
  Moi asystenci zarabiają 2,5 tysiąca brutto - mówi prof. Helwich.
  ("Rzeczpospolita")
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 13.11.07, 10:08
  W 2013 roku Warszawa będzie miała jeden z najnowocześniejszych
  ośrodków badań biomedycznych w Europie. W kwadracie ulic Żwirki i
  Wigury, Wawelskiej i Księcia Trojdena powstanie Centrum Badań
  Przedklinicznych i Technologii (CePT) - poinformowała PAP rzecznik
  Akademii Medycznej w Warszawie, Marta Wojtach. Umowę wstępną, która
  rozpoczyna prace nad tym - wartym 100 mln euro - projektem,
  podpisali rektor Akademii Medycznej profesor Leszek Pączek i
  wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Olaf Gajl.

  "Unikalny w skali kraju ośrodek, jakim będzie CePT, połączy rozwój
  nowoczesnych technologii z kształceniem na najwyższym poziomie -
  mówi Marta Wojtach, rzecznik warszawskiej AM. - Stworzy warunki dla
  skutecznego leczenia trudnych i nieuleczalnych chorób. Jednocześnie
  umożliwi rozwój nowoczesnych firm dostarczających technologie i
  usługi medyczne".

  Umowa wstępna pozwala na rozpoczęcie prac związanych z
  przygotowaniem do realizacji projektu. "Teraz mamy już otwartą drogę
  do rozpoczęcia całej procedury przygotowania inwestycji. Możemy
  występować o plany zagospodarowania przestrzennego, warunki
  zabudowy. Tak naprawdę teraz ruszą prace, które umożliwią nam
  przygotowanie umowy, a potem realizację całego przedsięwzięcia" -
  wyjaśnia rzeczniczka.

  Pierwszy etap - przygotowanie inwestycji - potrwa do końca 2008
  roku. W 2009 podpisana zostanie natomiast umowa, która da gwarancje
  finansowania. Wówczas też rozpocznie się budowa. Centrum ma być
  gotowe w 2013 roku.

  CePT ma charakter interdyscyplinarny. Będą w nim współpracować
  lekarze, inżynierowie oraz naukowcy. Jest unikalnym przedsięwzięciem
  realizowanym wspólnie przez Akademię Medyczną w Warszawie, Polską
  Akademię Nauk, Politechnikę Warszawską oraz Uniwersytet Warszawski.

  "Niezwykle ważnym celem projektu jest integracja ośrodków naukowo-
  badawczych stolicy. Wspólne działania dotyczyć będą zarówno programu
  badawczego, strategii rozwoju, jak również inwestycji i eksploatacji
  Centrum" - tłumaczy Wojtach.

  Projekt zakłada budowę i wyposażenie 10 laboratoriów środowiskowych,
  czyli centrów badawczych wraz z pracowniami. W ramach
  przedsięwzięcia powstaną:

  - Centrum Neurobiologii - Instytut Biologii Doświadczalnej PAN,
  - Centrum Badań Przedklinicznych - Akademia Medyczna w Warszawie,
  - Centrum Medycyny Doświadczalnej - Instytut Medycyny Doświadczalnej
  i Klinicznej PAN,
  - Centrum Analizy Struktury i Funkcji Białek - Międzynarodowy
  Instytut Biologii Doświadczalnej i Komórkowej UNESCO,
  - Centrum Biotechnologii Molekularnej - Instytut Biotechnologii i
  Biofizyki PAN,
  - Centrum Badań Fizyko-Chemicznych Układów i Materiałów o Znaczeniu
  Biologicznym - Uniwersytet Warszawski,
  - Centrum Wielkoskalowego Modelowania i Przetwarzania Danych
  Biomedycznych - Interdyscyplinarne Centrum Modelowania
  Matematycznego i Komputerowego UW,
  - Centrum Akceleracji Cząstek i Tomografii Pozytonowej -
  Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów UW,
  - Centrum Bio-nanomateriałów - CAMAT - konsorcjum AGH, PAN i
  Instytutu Wysokich Ciśnień PW,
  - Centrum Technologii Biomedycznych - BIOFIM PW.

  Jak wyjaśnia Wojtach, prowadzone w CePT badania przyczynią się do
  postępu w leczeniu chorób, mających niezwykle istotny wpływ na
  zdrowie całego społeczeństwa, a wiec schorzeń ośrodkowego układu
  nerwowego, chorób cywilizacyjnych związanych ze starzeniem,
  nowotworów, zmian zwyrodnieniowych układu krążenia,
  nadciśnienia. "Niezwykle ważną częścią projektu będzie zastosowanie
  nano-biotechnologii dla radykalnego przyspieszenia regeneracji
  uszkodzonych tkanek i zwiększenie żywotności implantów" - dodaje
  rzeczniczka AM.

  "Badania biomedyczne, w połączeniu z badaniami fizyko-chemicznymi i
  bio-nanomateriałowymi, wspomagane przez najnowsze technologie
  informacyjne, to najintensywniej rozwijający się sektor badań
  naukowych na świecie. Polska nie może zostawać w tyle. Mamy
  doskonałych naukowców, lekarzy, inżynierów. Teraz dzięki wspólnemu
  projektowi - Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii - połączą
  swój potencjał dla rozwoju technologicznego Polski i Europy" -
  podsumowuje Marta Wojtach.

  Projekt CePT realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego
  Innowacyjna Gospodarka, priorytet 2: Infrastruktura sfery B+R,
  działanie 2.1: Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym.
  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest instytucją
  pośredniczącą projektu CePT. (PAP)
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 13.11.07, 10:09
  Ostry spór finansowy powstał między niemieckimi kasami chorych a
  polskim Narodowym Funduszem Zdrowia.Powodem tego konfliktu są
  dziesiątki urodzeń polskich dzieci w ostatnich latach w
  brandenburskiej klinice w Schwedt.

  Według kierownictwa szpitala Uckemark z nadodrzańskiego Schwedt,
  chodzi o kwotę 250 tysięcy euro. Polski Narodowy Fundusz Zdrowia
  uważa, że wiele porodów odebranych w niemieckim szpitalu, to
  przypadki z góry zaplanowane przez Polki, spodziewające się lepszych
  warunków opieki niż w Polsce. Koszty porodowe we wschodnich
  Niemczech wynoszą średnio około 3 tysięcy euro, trzy - cztery razy
  więcej niż w Polsce.

  Od lat, w odległym od dwa kilometry od granicy polsko-niemieckiej,
  szpitalu rodzi się bardzo dużo polskich dzieci. Co ciekawe w innych
  szpitalach w nadgranicznych niemieckich miastach nie odnotowuje się
  na taką skalę tego zjawiska.

  Niemieckie kasy chorych, które w myśl unijnych przepisów, są
  zobowiązane do pokrywania kosztów porodów polskich obywatelek,
  przestały to robić bo z kolei polski NFZ nie chce zwracać pieniędzy
  za porody, co do których zachodzi podejrzenie, że były planowane w
  niemieckim szpitalu. Kasa chorych Brandenburgii nie dostała do dziś
  pieniędzy za prawie 100 odebranych porodów Polek na 180 przyjętych w
  szpitalu w Schwedt.(IAR)
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 13.11.07, 10:10
  Całodobowy pobyt rodziców z ich chorymi dziećmi na oddziałach
  szpitalnych nie jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, bo
  nie należy do świadczeń opieki zdrowotnej - czytamy w liście NFZ do
  Rzecznika Praw Obywatelskich.

  RPO poprosił o stanowisko w sprawie wprowadzenia przez niektóre
  szpitale opłat za całodobowe przebywanie rodziców z ich chorymi
  dziećmi.

  Prezes NFZ Andrzej Sośnierz (stanowisko w tej sprawie prezes zajął
  zanim złożył dymisję z tej funkcji-PAP) wyjaśnił, że ponieważ pobyt
  rodziców w szpitalu nie należy do usług medycznych, NFZ nie ma
  kompetencji, by oceniać, czy szpitale mogą pobierać takie opłaty.
  Dodał, że w uzasadnionych przypadkach NFZ bada te kwestie w trakcie
  kontroli realizacji umów.

  "... kontrolerzy analizują tryb pobierania od świadczeniobiorców
  opłat, tj. czy dokonane na rzecz szpitala wpłaty mają charakter
  darowizn, czy też pacjent otrzymuje uwzględniony w cenniku,
  wprowadzonym zarządzeniem dyrektora szpitala, określony ekwiwalent w
  postaci dodatkowego świadczenia. W tym ostatnim przypadku
  świadczeniodawca jest wzywany do zwrotu "darczyńcy" nienależnie
  pobranych kwot i nakładana jest kara..." - czytamy w piśmie
  Sośnierza.

  Według niego, zasadnym byłoby ustawowe określenie wysokości
  odpłatności za usługi pozamedyczne ponoszone przez szpitale.

  Wicedyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia w resorcie
  zdrowia Dagmara Korbasińska powiedziała, że zgodnie z ustawą o
  Zakładach Opieki Zdrowotnej (ZOZ), pacjent ma prawo do dodatkowej
  opieki sprawowanej przez jego bliskiego. Koszty realizacji tego
  prawa nie mogą jednak obciążać ZOZ-u.

  - Zakład Opieki Zdrowotnej może pobierać opłatę, ale opłatę zależną
  od kosztów, jakie ponosi. Nie może być to opłata dowolna. Czyli,
  jeżeli szpital zapewnia łóżko, pościel, wyżywienie, możliwość
  korzystania z kuchni oddziałowej, to wtedy opłata to uwzględnia. Ale
  jeżeli jest to fotel przy łóżku chorego, to opłaty pobierać nie
  można - wyjaśniła.

  Korbasińska podkreśliła, że ta opłata ma rekompensować koszty, które
  ponosi ZOZ na realizację tego typu uprawnienia osoby bliskiej.
  Dodała, że był moment, ok. 1,5 roku temu, gdy szpitale zaczęły
  masowo pobierać opłaty, także za np. fotel. "Po interwencjach
  ministerstwa zdrowia prawo jest stosowane właściwie" - zapewniła.

  Skargi na pobieranie opłat przez szpitale za pobyt rodziców z
  chorymi dziećmi wpływają do Biura Praw Pacjenta przy resorcie. Jak
  powiedziała jego dyrektor Krystyna Barbara Kozłowska, skarg jest
  teraz stosunkowo niewiele i dotyczą rodziców, których nie stać na
  taką opłatę. W uzasadnionych przypadkach biuro interweniuje u
  dyrektora placówki i prosi rodziców, bliskich dziecka o
  przedstawienie mu zaświadczeń o dochodach rodziny.

  W przygotowywanej przez resort nowej ustawie o ZOZ-ach miał być
  zapis uszczegóławiający kwestie opłat za pobyt rodziców z dzieckiem
  w szpitalu. Projekt jest we wstępnej fazie przygotowań, a kadencja
  obecnego ministra zdrowia dobiega końca.

  W 1988 r. na I Europejskiej Konferencji Stowarzyszeń na rzecz Dzieci
  w Szpitalu 13 krajów zaaprobowało Europejską Kartę Dziecka w
  Szpitalu opracowaną przez brytyjskie Stowarzyszenie na rzecz Opieki
  nad Dziećmi w Szpitalu (National Association for the Welfare of
  Children in hospital - NAWCH). Karta mówi m.in., że dzieci powinny
  mieć prawo do tego, aby cały czas w szpitalu przebywali razem z nimi
  rodzice lub stali opiekunowie. Karta mówi także, że pobyt rodziców w
  szpitalu nie powinien narażać ich na dodatkowe koszty lub utratę
  dochodów.("Gazeta Prawna")
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 23.11.07, 16:19
  12:58, 22.11.2007 /TVN24
  Sepsa wciąż atakuje
  OBJAWY CHOROBY WYKRYTO U 6-LETNIEJ DZIEWCZYNKI

  Dziecko niedługo opuści już szpital
  TVN24 Kolejny przypadek sepsy wykryto u 6-letniej dziewczynki z
  Borzejewic (powiat mogileński). Dziecko po zgłoszeniu do lekarza
  trafiło do szpitala w Strzelnie, następnie zostało skierowane do
  szpitala zakaźnego w Bydgoszczy. Obecnie dziewczynka jest w stanie
  dobrym, niedługo opuści szpital.
  Wystąpienie sepsy potwierdził Sanepid w Mogilnie.

  Dziecko uczęszcza do zerówki w miejscowości Wielki Sławsk w powiecie
  Inowrocławskim. Miejscowy burmistrz planuje w szkole szczepienia
  dzieci.

  Wśród objawów sepsy lekarze wymieniają m.in. wysoką gorączkę, bóle
  mięśni, osłabienie, bladość. Chory może tracić przytomność, jest też
  narażony na pojawienie się zatorów w naczyniach krwionośnych, co
  objawia się wybroczynami na ciele. Nieleczona sepsa postępuje bardzo
  szybko. W krótkim czasie może doprowadzić do niewydolności narządów
  wewnętrznych, a w konsekwencji nawet do śmierci. Ryzyko zgonu
  dotyczy 30 proc. pacjentów z sepsą.

  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 27.11.07, 16:26
  Za pięć tygodni czeka nas paraliż służby zdrowia. Pacjenci będą
  czekać w jeszcze dłuższych kolejkach na operacje i wizytę u
  specjalisty - alarmuje "Rzeczpospolita".

  Wszystko przez zmianę przepisów, która zacznie obowiązywać od nowego
  roku. Lekarze od stycznia będą pracować tylko 48 godzin tygodniowo,
  czyli średnio dyżurować jeden raz w tygodniu. Teraz pracują nawet
  dwa razy dłużej, np. anestezjolodzy w pracy spędzają od 400 do 500
  godzin miesięcznie.

  Unijne normy oznaczają katastrofę dla warszawskich pacjentów.
  Dyrektorzy lecznic boją się, że będą zmuszeni odłożyć planowane
  operacje i zmniejszać obsadę na dyżurach, a nawet zamknąć oddziały.

  - Zlikwiduję co trzeci gabinet, bo nie będzie miał tam kto
  przyjmować - opowiada dyrektor jednej z przychodni. Nowe normy
  oznaczają też, że dyrektorzy szpitali będą musieli zatrudnić
  dodatkowy personel. A z tym może być problem, bo lekarzy nie ma. Są
  tylko emeryci, ale w wielu miejskich placówkach już stanowią oni
  ponad 30 proc. zatrudnionych.

  Warszawski ratusz, któremu podlega dziesięć szpitali i ponad 30
  przychodni, podliczył, ilu lekarzy mu zabraknie: we wszystkich
  placówkach ok. 500 specjalistów.

  Lekarzy najbardziej potrzebują szpitale Bielański - aż 67 i Praski -
  39. Tak jak w całej stolicy szczególnie poszukiwani są specjaliści z
  dziedzin już teraz deficytowych. Miejskie placówki muszą zatrudnić
  np. 23 anestezjologów, 17 ortopedów i chirurgów i 12 ginekologów.
  Zapaść czeka też stomatologię i pediatrię. A w szpitalu na Bielanach
  na największym stołecznym oddziale ratunkowym zabraknie dziesięciu
  specjalistów. Do liczenia kadry wzięli się też dyrektorzy pięciu
  warszawskich szpitali akademickich. W lecznicy przy ul. Banacha
  zabraknie 116 medyków. Obecnie jest ich tam ok. 600. Szpitalowi przy
  ul. Lindleya potrzeba 50 - 60 lekarzy.

  Szefowie szpitali zastanawiają się, w jaki sposób załatać kadrowe
  dziury. - Jeśli lekarze podpiszą zgody na pracę dłużej niż 48 godzin
  tygodniowo, mamy zapewnioną obsadę dyżurów, ale musimy zwiększyć
  wydatki na pensje -mówi dyrektor szpitala przy Lindleya dr Artur
  Tomaszewski.

  Tylko na jednym oddziale szpital będzie musiał przeznaczyć na
  wynagrodzenia kilkanaście tysięcy złotych więcej.

  - Niestety, NFZ nie uwzględnia w przyszłorocznych kontraktach
  większych wydatków na płace - mówi Anna Sukmanowska, rzeczniczka
  placówki przy Banacha.

  W tamtejszej placówce medycy otrzymali propozycję pracy na zmiany.
  Na takie rozwiązanie nie chcą się jednak zgodzić przedstawiciele
  związków zawodowych. - To oznacza nie tylko redukcję obsady dziennej
  o połowę i przesunięcie pozostałych lekarzy do pracy w nocy, ale
  także wykonywanie planowych operacji o trzeciej nad ranem -
  ironizuje przewodniczący mazowieckiego OZZL i pracownik szpitala
  przy Banacha dr Maciej Jędrzejowski.

  Stołeczny ratusz ma inny pomysł na rozwiązanie kłopotu. Urzędnicy
  będą szukać pracowników na targach pracy oraz w innych regionach
  Polski. Lekarze będą kuszeni wysokimi zarobkami.

  - Nie możemy dopuścić do paraliżu w szpitalach, dlatego szukamy
  różnych sposobów rozwiązania tej sytuacji - przyznaje dyrektor
  miejskiego Biura Polityki Zdrowotnej Elżbieta Wierzchowska.

  Na poprzednich targach pracy dyrektorowi szpitala położniczego przy
  ul. Inflanckiej udało się złowić trzech ginekologów.

  500 lekarzy zabraknie w dziesięciu szpitalach podlegających urzędowi
  miasta ("Rzeczpospolita").

  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 11.12.07, 13:59
  "Nigdy nie myślałem, że problem przeszczepów narządów może mnie
  dotknąć. Dotknął przez dziecko" - mówił kilka miesięcy temu
  Przemysław Saleta, gdy postanowił wesprzeć akcję "Życia
  Warszawy" "Miej serce dla innych". Opowiadał wówczas, że jego córka,
  13-letnia Nikola, czeka właśnie na przeszczep nerki.

  Wczoraj Saleta oddał jej swoją nerkę. Narząd pobrali od boksera
  lekarze ze szpitala przy Lindleya. Nikolę operowano zaś w Centrum
  Zdrowia Dziecka. Po południu lekarze mówili, że oboje czują się
  dobrze. Sportowiec opuści szpital za pięć dni. Brak nerki nie
  powinien mu przeszkadzać w dalszym życiu. Przeszczepy nerki są
  najczęściej wykonywanymi. Nasze prawo pozwala na transplantacje od
  dawców spokrewnionych lub osób zmarłych.("Życie Warszawy")
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • kaha1 13.12.07, 08:46
  ale co było tej córce?
 • madziulec 13.12.07, 09:50
  "Operacja usunięcia nerki Salecie odbyła się 5 grudnia. Bokser oddał
  ją swojej córce Nicole, która cierpi na niewydolność nerek i
  dotychczas skazana była na dializy."

  (za www.tvn24.pl/-1,1531721,wiadomosc.html)
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 13.12.07, 10:42
  H5N1 nadal atakuje. Nasączone chemikaliami maty, postacie w
  plastikowych kokonach, sztaby kryzysowe i setki tysięcy gazowanych
  kur to teraz codzienny widok z frontu walki z ptasią grypą -
  pisze "Trybuna".

  Zdaniem gazety, w Polsce owa śmiertelna dla drobiu (nie dla ludzi)
  choroba pojawia się ostatnio, gdy nowy premier obejmuje urząd. Tak
  było w marcu 2006 r. za premierostwa Kazimierza Marcinkiewicza, gdy
  zdechły w Toruniu łabędź postawił na nogi służby sanitarne i
  weterynaryjne grodu Kopernika. Tak jest teraz, gdy w kolejnych
  gminach i powiatach województwa mazowieckiego ogłaszane są "strefy
  zapowietrzone". Jest to okazja, by powołane do tego celu służby
  zaprezentowały swą dziarskość w zwalczaniu plagi.

  Ptasią grypę po raz pierwszy zidentyfikowano we Włoszech ponad 100
  lat temu. Od tego czasu rozpoznano ponad 140 szczepów wirusa
  Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A. Za nagroźniejszy uważany
  jest słynny wirus H5N1. Obawy przed ptasią grypą biorą się stąd, że
  naukowcy przypuszczają, iż kiedyś może pojawić się mutacja wirusa,
  która będzie przenosiła się między ludźmi drogą kropelkową, a nie,
  jak dotychczas, w wyniku bezpośredniego kontaktu z zarażonym
  ptactwem. Mówiąc po ludzku, dziś najłatwiej złapać ptasią grypę,
  jedząc niedogotowany drób, co w Europie praktycznie się nie zdarza.
  Za to często w Chinach, Indonezji czy Wietnamie.

  Jak bronić się przed ptasią grypą? Przede wszystkim należy zachować
  zdrowy rozsądek. Smażenie czy pieczenie w wysokiej temperaturze
  mięsa drobiowego praktycznie eliminuje ryzyko zakażenia. Tak jak
  gotowanie jaj na twardo. Masowe gazowanie drobiu i utylizacja
  padliny ma raczej znaczenie psychologiczne. Wiadomo, że i tak nikt
  tego nie będzie jadł.

  Rozkładanie na drogach nasączonych chemikaliami mat czy prezentacja
  w telewizji "zapakowanych" w szczelne kombinezony ludzi trąci -
  zdaniem gazety - cyrkiem. I niepotrzebnie wywołuje u
  niezorientowanych osób strach. Dlatego "Trybuna" jest pewna, że
  jeśli pewnego dnia jakaś firma farmaceutyczna opracuje skuteczną
  szczepionkę - zarobi na tym miliardy dolarów. I bynajmniej nie w
  krajach najbardziej narażonych na atak wirusa, lecz w Stanach
  Zjednoczonych i Europie.("Trybuna")
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 18.12.07, 13:08
  W najbliższych latach w Warszawie powstaną cztery nowe komercyjne szpitale za kwotę 500 milionów złotych. W ten sposób przybędzie prawie 500 łóżek. Głównie dla ludzi bogatych. Działające od lat na warszawskim rynku największe firmy medyczne - Carolina Center, Medicover, Lux Med i Centrum Medyczne Enel-Med - są zainteresowane budową szpitali. I to tych pełnoprofilowych, z salami operacyjnymi jak w każdej publicznej placówce. Nowe lecznice powstaną na Mokotowie, Ursynowie i w Wilanowie.

  Carolina Medical Center właśnie otwiera swoją klinikę przy ul. Pory. Pięciopiętrowy budynek jest doskonale wyposażony i przygotowany do najbardziej specjalistycznych operacji. Główną specjalnością liczącej 35 łóżek kliniki będzie ortopedia. Firma doskonale odnajdzie się na warszawskim rynku. Na ortopedii w publicznych szpitalach od lat jest tłok.

  Z kolei Medicover buduje na terenie Miasteczka Wilanów szpital, który pomieści 180 łóżek. Znajdą się tam oddziały kardiologii, chirurgii i bardzo potrzebnej w stolicy pediatrii. Placówka ma się specjalizować w opiece nad kobietami w ciąży. Pierwsi pacjenci będą w niej leczeni w 2009 roku, a planowany koszt inwestycji wynosi 30 mln euro.

  W mniej więcej tym samym czasie zostanie otwarta nowa siedziba Lux Medu. Co prawda firma nie zdradza jeszcze lokalizacji nowego obiektu, ale wiadomo już, że będzie on kosztować co najmniej 120-130 mln zł. Ma to być pełnoprofilowy szpital na 180 łóżek. Znajdą się tam m.in. cztery sale operacyjne.

  Budowę nowego szpitala rozważa także Enel-Med. Jednak nie jest pewne, czy będzie to nowo wybudowany obiekt czy też firma przejmie jeden z istniejących szpitali. W grę wchodzi Szpital Sióstr Elżbietanek mieszczący się przy ul. Goszczyńskiego, od ponad roku stojący pusty.

  Ale to nie koniec. Jedna z największych firm w branży medycznej - Swissmed Centrum Zdrowia - także myśli o swoim szpitalu. Znalazłoby się tam od 70 do 90 łóżek. Firma poszukuje lokalizacji.

  Ale za jakość trzeba będzie słono zapłacić. Np. operacja żylaków kosztuje minimum 1000 zł, operacja przepukliny - od 1,5 do 2,8 tys. zł. Do tego koszty hospitalizacji - 300 zł za dobę.("Życie Warszawy")
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 20.12.07, 14:47
  Mniej niż połowa polskich dzieci poddaje się szczepieniom. To skutek decyzji Ministerstwa Zdrowia, które uznało, że o profilaktyce najmłodszych mają pamiętać rodzice, a nie szkoły. Resort przyznaje się do błędu - donosi "Metro".

  W zeszłym roku szkolnym wszystko było jasne. Kontrolę nad kalendarzem szczepień sprawowały szkolne pielęgniarki. Dzięki temu zastrzyki chroniące np. przed żółtaczką typu B dostawały niemal wszystkie dzieci w Polsce. Ale w kwietniu tego roku ministerstwo uznało, że o profilaktyce chorób zakaźnych muszą pamiętać rodzice. I to na nich zrzuciło obowiązek, by prowadzili swoje pociechy do przychodni i tam je szczepili.

  Efekt? Polskie Towarzystwo Pediatryczne otrzymało sygnały, że w województwie lubelskim na szczepienia zgłosiło się zaledwie 40 proc. dzieci. Jeszcze gorzej było w Warszawie, gdzie szczepił się zaledwie co trzeci młody pacjent.

  Pediatrzy alarmują, że rezygnacja z kontroli szczepień przez pielęgniarki szkolne nie pozostanie bez śladu na zdrowiu dzieci. - Rodzice dzisiaj są coraz bardziej zabiegani, trudno im pamiętać o każdym obowiązkowym szczepieniu dziecka. Takie zaniedbanie może mieć okrutne konsekwencje dla zdrowia młodych ludzi. Mówimy przecież o przeciwdziałaniu zakaźnym chorobom, których powikłania są groźne dla zdrowia i życia - przestrzega prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

  Dlatego niektóre poradnie dziecięce same nie czekają, aż dzieci same się do nich zgłoszą. - Kiedy weszły nowe zasady, rodzice rzeczywiście zapominali o tym, by przyprowadzić dziecko do nas na szczepienie. Dlatego zaczęłam wzywać telefonicznie wszystkie dzieci podlegające pod naszą placówkę, a gdy i to nie przynosiło efektu - zdecydowałam, że będę chodzić do szkół i tam każdemu dziecku przypominać o tym obowiązku - opowiada Krystyna Hładko, pielęgniarka z przychodni w Lublinie.

  Sposób na zapominalskich rodziców znalazły też stołeczne poradnie. - W porozumieniu z sanepidem zdecydowaliśmy, że zwrócimy karty szczepień z powrotem do szkół, by tam pielęgniarki i lekarze z naszej poradni na miejscu szczepili dzieci. I rzeczywiście - zaszczepieni są niemal wszyscy - mówi Beata Przybysz z SPZZLO Żoliborz.

  To jednak tylko półśrodki, a Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że jego decyzja była nietrafiona. - Przeniesienie szczepień ze szkół do poradni było błędem, co widać w niskich wskaźnikach wyszczepialności. Nowe kierownictwo resortu pracuje już nad przywróceniem przynajmniej opieki pielęgniarskiej, a gdzie się da, także lekarskiej do szkół. Program taki ruszy w 2008 roku - mówi Jan Bondar z biura prasowego Ministerstwa Zdrowia. ("Metro")
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...
 • madziulec 20.12.07, 14:49
  Ponad 40 proc. dzieci urodzonych zbyt wcześnie ma potem trudności z koncentracją i z nauką. Dzięki postępom medycyny coraz mniej wcześniaków umiera, ale do tej pory nauka nie umiała poradzić sobie z ich późniejszymi kłopotami. Odkrycie zespołu prof. Olle Hernella stwarza taką szansę.

  Organizmy za wcześnie urodzonych dzieci z dużym trudem przyswajają tłuszcz z pożywienia. Ostatnio udało się wyodrębnić z mleka matki proteinę, która ułatwia ten proces. Zwiększenie zawartości tych protein w pokarmie wcześniaków umożliwi im więc przyswajanie większych ilości tłuszczów. Sa one z kolei bardzo ważne dla rozwoju ludzkiego mózgu.

  Odkrycia dokonano właściwie przypadkowo. Jak stwierdził, kierujący badaniami prof Olle Hernell z Norlandzkiego Szpitala Uniwersyteckiego związanego z Uniwersytetem w Umea - "Zaczęło się to wiele lat temu, kiedy zainteresowały mnie właściwości mleka kobiecego. Teraz poszukiwałem w nim zupełnie innej proteiny i niespodziewanie odnaleźliśmy właśnie tę."

  Komentując odkrycie zespołu prof. Hernella, inny naukowiec szwedzki, prof. Hugo Lagercrantz, specjalista w dziedzinie pediatrii ze sztokholmskiego Instytutu Karolińskiego powiedział, że opracowany w oparciu o nowo poznaną proteinę specyfik odegra ogromną rolę w opiece nad wcześniakami.

  "Myślę, że stanie się on znaczącą pomocą dla nas. Musimy przecież pilnować, by dzieci te, otrzymywały wystarczające ilości wartościowych substancji w pożywieniu. Ich rozwój poza organizmem matki nie przebiega zupełnie normalnie. A w kształtowania się ich mózgów właśnie tłuszcze mają wielkie znaczenie."(PAP)
  --
  Refluks, zum i wady układu moczowego
  Przecież to jest net...jakiś kurcze
  paraświat...cyberświat...jakiś matrix pierdzielony. Coś Wam się...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.