Dodaj do ulubionych

Wypowiedzenie

11.11.06, 16:21
Czy ktoś z Was zwolnił się z pracy w środku roku szkolnego? Czy jest taka
możliwość i jakie są tego konsekwencje? Nie wiem, jaki nauczyciel ma termin
wypowiedzenia przy umowie na czas określony.

Już listopad, postaram się wytrzymać do końca semestru, ale dłużej chyba nie
dam rady....
Obserwuj wątek
      • steppenwolff1 Re: Wypowiedzenie 11.11.06, 19:29
        ja też o tym myślę (złoże wypowiedzenie, jeżeli na siłę dadzą mi zastępstwo za
        wychowawczynię, która idzie na urlop macierzyński), sprawdziłam już sobie: na
        umowie mam wyraźnie określony okres wypowiedzenia zgodnie z par. 33 kodeksu
        pracy na 2 tygodnie. Tyle że par. ten w obecnym brzmieniu mówi o 3 dniach
        roboczych wypowiedzenia :-) mnie to na pewno dotyczy, bo jestem na umowie o
        zastępstwo za nauczyciela podczas jego nieusprawiedliwionej obecności. Sprawdź
        sobie jeszcze, co masz w umowie o pracę.

Pozdrawiam
        Anka
            • alina.walkowiak Re: Wypowiedzenie 12.11.06, 09:06
              Znalazlam coś takiego:

"Art. 33.
              Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony
              mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za
              dwutygodniowym wypowiedzeniem. "

Tylko nie jestem pewna, czy to dotyczy nauczycieli. To jednak kodeks pracy , a
              nie KN.
              • steppenwolff1 Re: Wypowiedzenie 12.11.06, 17:30
                Alina, chyba muszę Cię zmartwić - poczytałam sobie trochę i dziękuję bogom, że
                w mojej umowie zawarty jest wyraźnie punkt o wcześniejszym rozwiązaniu umowy.
                Bo umowa na czas określony nie może zostać chyba rozwiązana przed czasem, o ile
                nie jest to wyraźnie zawarte w tejże umowie.

pozdrawiam
                Anka
                • alina.walkowiak Re: Wypowiedzenie 12.11.06, 20:14
                  A to mnie zmartwiłaś... Ciągle jeszcze się łudzę, że może obowiązują mnie w tym
                  przypadku przepisy Kodeksu Pracy z tymi dwoma tygodniami, jeśli umowa jest na
                  czas określony. Gdzie znalazłaś te informacje, które podałaś?
                  • steppenwolff1 Re: Wypowiedzenie 12.11.06, 21:56
                    Alinko, nie potrzebuję żadnej innej wykładni, wystarczą przepisy kodeksu pracy,
                    a tam jest wyraźnie napisane:

Art. 32. § 1. Każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę
                    zawartą na:
                    1) okres próbny,
                    2) (skreślony),
                    3) czas nie określony.
                    § 2. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

Art. 33. Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6
                    miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej
                    umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

strony MOGĄ przewidzieć, ale w Twoim przypadku nie przewidziały, skoro nie ma
                    takiego zapisu w umowie o pracę. Musiałabyś spytać jeszcze jakiegoś prawnika w
                    tej kwestii, ale zgodnie z tym, co jest tam napisane, nie możesz rozwiązać
                    umowy za wypowiedzeniem.

Pozostaje Ci natomiast pkt. 1 i 3 poniższego paragrafu. Ale jak to funkcjonuje,
                    musiałabyś pytać już konkretnie jakiegoś specjalistę prawa pracy. Jeżeli
                    należysz do związków zaw., to tam chyba należy szukać porady.

Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
                    1) na mocy porozumienia stron,
                    2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia
                    (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
                    3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia
                    (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
                    4) z upływem czasu, na który była zawarta,
                    5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
                    § 2. Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a
                    przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem.
                    § 21. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich
                    wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
                    § 3. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę
                    bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
                    § 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas
                    nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być
                    wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.
                    § 5. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej
                    rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym
                    pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

pozdrawiam
                    Anka
                    • alina.walkowiak Re: Wypowiedzenie 12.11.06, 22:02
                      § 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas
                      nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być
                      wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Jeżeli tą przyczyną będzie nieumożliwienie przez szkołę kontynuowania
                      studiowania to czy zostanę wtedy zwolniona dyscyplinarnie?
    • hofff Re: Wypowiedzenie 12.11.06, 10:15
      Art. 27.

1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nie określony
      następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

2. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nie określony może
      nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do
      pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie
      uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w
      zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej
      chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do
      pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.

3. Do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy
      o pracę na czas nie określony stosuje się również przepisy art. 23 ust. 1 pkt
      3-6, ust. 2 pkt 3-6 oraz ust. 3-5.

naturalnie mozesz dogadac sie z dyrektorem i odejsc za porozumieniem stron. sa w
      koncu wazne przyczyny zyciowe, z powodu ktorych musimy rzucic prace natychmiast.
      zobacz takze co masz napisane na umowie. powinien byc tryb rozwiazania umowy i
      okres wypowiedzenia.
      pozdr
      --
      hofff@gazeta.pl
      • steppenwolff1 Re: Wypowiedzenie 15.11.06, 22:05
        Skąd to wiesz na pewno, Alinko? W Kodeksie Pracy tego nie ma, większość
        informacji jest też taka, że umowa na czas określony nie może zostać rozwiązana
        za wypowiedzeniem, o ile nie zostanie taka możliwość zawarta w umowie.
        Z góry dzięki za odpowiedź.

Anka

PS a ja na razie nie rozwiązuję umowy - dyrekcja nie dała mi wychowawstwa, więc
        zostaję do końca sierpnia w szkole. Ale nie szukam już w żadnej innej szkole
        pracy. (obecnie jestem na zastępstwie). Z przerażeniem stwierdzam sama przed
        sobą, że na lekcji zapominam słów (uczę j. niemieckiego) - zapominam, co
        potrafię. Chyba już tego wystarczy - moja wiedza nie jest warta takiego
        traktowania.
        • alina.walkowiak Re: Wypowiedzenie 16.11.06, 10:54
          Zobacz tutaj: www.msp.money.pl/akty_prawne/kodeks_pracy?sec=020203,
          artykuł 33. Te informacje zostały potwierdzone w sekretariacie innej szkoły.

Na razie, do końca semestru zostaję w tej szkole, a może nawet do końca roku,
          ale na pewno nie dłużej. Mam taką sytuację, że jeszcze studiuję, więc ten czas
          studiowania mam zamiar połączyć z pracą w szkole, ale też nie wiem, co robić
          dalej. Jak się wyrwać? Gdzie w małym mieście znaleźć inną pracę?
          Co gorsza, nawet awansu nie zaczęłam robić, bo nie uczę przedmiotu, do którego
          mam pełne kwalifikacje. Czy w przyszłym roku szukać czegoś z mojego przemiotu
          czy ciągnąć język bez szans na robienie stażu? Po co mi staż, jeśli chciałabym
          uciec ze szkoły? W przyszłym roku muszę wybrać specjalizację. Wolałabym
          tłumaczenia, ale jak zrobię metodykę to bedę mieć przynajmniej pewną pracę w
          szkole. Zwariować można od tego myślenia! :((

• steppenwolff1 Re: Wypowiedzenie 16.11.06, 23:10
            Alinko, uwierz mi, tłumaczenia to o wiele pewniejsza i przyjemniejsza praca niż
            w szkole. I dużo lepiej płatna. Trzeba tylko być dobrym, skrupulatnym i
            terminowym. I mieć cierpliwość, bo jak chce się pracować jako "wolny strzelec"
            (tzn. na własny rachunek, bez zatrudnienia w jakiejś firmie), to trochę to
            potrwa, zanim zlecenia pozwolą się człowiekowi utrzymać.
            Zawodowo tłumaczę ponad 2 lata, w szkole pracuję 3 rok. Od przyszłego roku
            szkolnego planuje już tylko tłumaczyć. Oby mi się udało :-)

pozdrawiam
            Anka
            • alina.walkowiak Re: Wypowiedzenie 17.11.06, 22:49
              Anka, naprawdę, serdecznie życzę Ci powodzenia :) A tak w ogóle to fajna z
              Ciebie babka. czytam troche te forma nauczycielskie i Twoje wypowiedzi, więc
              jakby trochę Cię znam :)

Jeśli chodzi o mnie to właśnie mam ciężki orzech do zgryzienia. Wybór
              specjalizacji nauczycielskiej zapewni mi prace w szkole, a na razie tylko to mi
              pozostaje. Z drugiej strony może lepsze byłyby tłumaczenia. Wiesz... teraz tak
              sobie myślę, że może to byłby dobry pomysł. Mam jeszcze trochę czasu na
              przemyślenia.

Pozdrawiam serdecznie!
                • steppenwolff1 Re: Wypowiedzenie 19.11.06, 14:17
                  Po pierwsze: Dzięki, Alina, za komplement.
                  Po drugie: Zdaje się, że robienie samych uprawnień tłumaczeniowych wyklucza na
                  niektórych kierunkach/uczelniach robienie uprawnień pedagogicznych. Ale prawda
                  jest taka, ze te drugie są chyba trochę tańsze (podyplomowe studia
                  tłumaczeniowe kosztują od 4 tyś. wzwyż; kursy pedagogiczne chyba trochę
                  mniej...). Mieszkanie w małym mieście nie ogranicza dostępu do pracy tłumacza.
                  Ja wspólpracuję z biurami tłum. z całej Polski, w moim rodzinnym mieście mam
                  zlecenia tylko z jednego biura (a miasto liczy 170 tyś mieszkańców). Trzeba
                  mieć tylko dostęp do internetu i średniej klasy komputer :-)
                  Naprawdę, zachęcam do próbowania sił w tłumaczeniach. Pracuję w szkole i
                  pracuję jako tłumacz - uwierz mi, szkoła się nie umywa, pod względem
                  finansowym, komfortu pracy, rozwijania umiejetności językowych...jedyne, czego
                  może brakować bez szkoły, to bezpośredni kontakt z ludźmi, ale jeżeli
                  podejmiesz się prowadzenia korków/kursów, to można to sobie na pewno
                  zrekompensować.

pozdrawiam
                  Anka
                  • alina.walkowiak Re: Wypowiedzenie 19.11.06, 23:39
                    Anka, nawet nie wiesz, ile ja nad tym wszystkim wiecznie rozmyślam. Pomogłaś mi
                    podjąć decyzję: zrobię tłumaczenia i będę próbować czegoś innego niż praca w
                    szkole. Dzięki serdeczne za zachętę :)))
                    • steppenwolff1 Re: Wypowiedzenie 20.11.06, 11:19
                      Życze powodzenia w takim razie :-) pamiętaj tylko, żeby się nie zniechęcać -
                      nie od razu dostaje się multum zleceń od kilku biur - ja od rozesłania CV
                      czekałam 3-4 miesiące na pierwsze zlecenia, a na stałą współpracę - ponad pół
                      roku. Zacznij sobie już czegoś może szukać na studiach...

Trzymam kciuki :-)
                      Anka
    • joasia_23 Re: Wypowiedzenie 16.11.06, 22:38
      Ja też uczyłam w gimnazjum i miałam umowę na czas określony ale z pewnych
      względów postanowiłam zrezygnować z pracy w tej szkole i zaniosłam podanie z
      prośbą o rozwiązanie umowy z dniem 1 nastepnego miesiąca.
    • trinity84 Re: Wypowiedzenie 18.11.06, 13:25
      ja jestem wlasnie w takiej sytuacji... mialam umowe na krocej niz 6miesiecy(na
      zastepstwo) i nie obowiazywal mnie zaden okres wypowiedzenia i zlozylam podanie
      o rozwiazanie umowy za porozumieniem stron,pani dyrektor zrozumiala moja
      sytuacje i zostaly mi 2 tyg pracy...
      w umowie o prace na zastepstwo okres wypowiedzenia jest 3 dni, ale ona musi byc
      dluzsza niz pol roku...
      ja zglosilam to wczesniej, zeby byla mozliwosc znalezienia zastepcy zastepcy
      nauczyciela ;)
    • yagu Re: Wypowiedzenie 19.11.06, 15:12
      a ja mam pytanie troche zwiazane z tematem: czy nauczciel bedący na zastępstwie
      za innego nauczyciela ma prawo wymagac (od dyrekcji i nauczyciela, ktory ma
      wkrotce wrocic), aby dostac przedluzenie umowy i czesc godzin
      nauczyciela,ktorego zastepowal??
      --
      ...time is the key...
      • 44i Re: Wypowiedzenie 19.11.06, 15:57
        Myślę,że nie możesz wymagać przedłużenia umowy,ktora była zawarta właśnie w
        zastępstwie za nauczyciela.Więc,gdy on wraca,ty nie masz umowy przedłuzonej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka