przeprowadzka więzienia? Dodaj do ulubionych


rudziądz
Ratusz chciałby przenieść więzienie

Anita Etter, Środa, 29 Marca 2006
Zakład Karny nr 1 w Grudziądzu jest szczególną jednostką penitencjarną w kraju. Czy będzie przeniesiony poza granice Grudziądza?

W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej odbyła się konferencja podsumowująca działalność zakładów karnych regionu. Jak podkreślali jej uczestnicy, grudziądzkie więzienie przy ulicy Wybickiego jest placówką specyficzną nie tylko w skali okręgu, ale także w skali kraju.

Jedyne w kraju

- W Grudziądzu znajduje się jedyny w Polsce oddział ginekologiczno-położniczy oraz Dom dla Matki i Dziecka, w którym skazane kobiety mogą przebywać ze swoimi dziećmi przez trzy lata - mówi Helena Reczek, rzecznik prasowy Zakładu Karnego nr 1. - Ponadto mamy oddział dla kobiet z problemami alkoholowymi, a także szkołę, gdzie osadzone mogą uzupełnić lub zdobyć wykształcenie. - Do nas trafiają wszystkie kobiety skazane na 25 lat pozbawienia wolności i na dożywocie. Nie jest ich jednak bardzo dużo, bo aż 65 procent skazanych odsiaduje wyroki do trzech lat.

Na koniec ubiegłego roku w ZK nr 1 było 738 osadzonych, w tym 462 kobiety. Jak niemal w każdym zakładzie karnym obowiązująca norma trzech metrów kwadratowych na skazanego jest przekraczana.

Kierownictwo Zakładu Karnego nr 1 dobrze oceniło ubiegły rok. Poczyniono kilka inwestycji m.in. kupiono sprzęt medyczny i urządzenia gastronomiczne, realizuje się ciągle nowe programy wychowawcze i terapeutyczne. Zakład Karny znajdujący się w samym centrum miasta w przyszłości ma być przeniesiony poza jego granice.

To daleka przyszłość

- Takie są plany, ale będzie to daleka przyszłość - potwierdza informacje przekazane podczas pierwszego spotkania wyborczego prezydenta Andrzeja Wiśniewskiego jego rzecznik Cezary Oracki. - Pomysł ten, to w zasadzie wskazanie urbanistów i musiałby być zrealizowany z funduszy centralnych. Takie rozwiązanie jest kosztowne, ale pozyskanie atrakcyjnych terenów w centrum Grudziądza byłoby dobre dla miasta i mieszkańców.
-------------------------------------------------------------------------
W centrum miasta rzeczywiście nie powinno być więzienia.Jednak jak sobie pomyślę co władze mogłyby tam wybudować,wolę już patrzeć na mury.

--
...ten od parkowania :)...
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.