• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

zniesiono post w wigilię (((((((((((((( Dodaj do ulubionych

• 29.11.03, 12:59
    Zniesiono post w wigilię .Tak zadecydowały władze kościoła katolickiego.
    Oni (te władze) są śmieszni.Potrawy wigilijne to tradycja i każdy kto
    tradycję szanuje straaaaaaaasznie (hehehe) sobie weżmie do serca te ich
    zarządzenia. Hehe...... już widzę te pieczone prosięta na polskiej wigilii.
    Koń by się uśmiał.
    Edytor zaawansowany
    • 29.11.03, 21:12
      mogą sobie znosić co chcą - nawet jajka ... post jest elementem polskiej
      tradycji i tyle ....

pozdr.

--
      Odwiedź koniecznie:
      Lotnisko Radom-Sadków
      Klub Radomianina Pozytywnie Zakręconego
      Budujemy Nową Szkołę Muzyczną
      • 30.11.03, 03:45
        ale Wam odpieprzylo wejscie do Unii/?/
        iso-itd-Ty faktycznie jestes Wielkiego umyslu....
      • 09.12.03, 21:08
        Jak można zapisać taką sygnaturke, żeby zamiast adresu widoczny był jakiś
        tytuł (tak jak u Ciebie)?
    • 30.11.03, 07:39
      Cieeeekawe....w tamtym roku po zjedzeniu skwarka na ziemniaku trzeba było
      lecieć do spowiedzi.....w tym roku cały dzień można zajadać balerony,
      kabanosy itd.
      Co będzie dalej ? Może choć dziesięć przykazań zostawią w spokoju i któregoś
      dnia nie ogłoszą.......cudzołóżcie sobie do woli, już wolno.
    • 30.11.03, 21:44
      • 01.12.03, 11:29
        ........nasz kościół chce sie zmieniać ,dostosowywać się do zasad
        obowiązujących we współczesnym życiu , gdyż jest tworem niestety o
        średniowiecznej strukturze i "średniowiecznej" niezreformowanej idei ,jest
        niedostosowany do zasady wolności i wolnego sumienia które dał nam bóg
        .....- od św.Augustyna który pisał o absolutnie wolnym sumieniu nie -lub prawie
        nic się nie zmieniło , a zasady tworzone przez przez mędrców kościoła
        systematycznie zniewalały wolność człowieka i sumienie .

...."to" jest bardzo nieznaczny ruch ...nie nakazujący lecz umożliwiający
        wybór......możesz ale nie musisz ...możesz pościć .
        ...myślę i mam nadzieję że to początek drogi kościoła do pozyskania
        odchodzących szczególnie młodych ludzi ....potem hierarchowie kościoła pomyślą
        o zasadach spowiedzi , o głupich połajankach które słychać z ambon , o kartkach
        z pieczątkami od spowiedzi itd.....itd....

........pozdrawiam odrodzone jasielskie forum
        • 01.12.03, 20:04
          Julek sorry ale... odpowiem Ci nie na temat..... forum się odrodziło ale na jak
          długo ????
          Mnie się jeszcze chce ale ......z kim gadać..gdy kostucha vel harnasi za
          progiem ?

Oj kurna, mam dziś deprechę........pozdrówka
    • 02.12.03, 14:18
      Pozwolili jeść balerony a za to masz im płacić. Pieniądz nie śmierdzi.
    • 02.12.03, 16:05
      ale czy zniesienie postu coś zmienia? będzie tak jak było...
      a kto ma ochotę na kiełbaskę to i tak ją zje nie bacząc na zakazy i nakazy, ot
      co!
    • 08.12.03, 17:39
      glupi pomysl, ja sobie tez tego nie wyobrazam, jednak obawiam sie ze z czasem
      i ta tradycja zginie ,ludzie zaczna jesc to mieso,buuuuuuuu :(( niefajnie!
      --
      Prosto, dobitnie i z uczuciem-CMOK wszyskim:))))

moje strony,Gorlice:
      forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=455
      i Nowy Sacz:
      forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=131
      zapraszam do dyskusji:))))))
      • 09.12.03, 16:24
        ellenai, tradycja tak długo istnieje jak długo ktoś ją pielęgnuje :)
        • 09.12.03, 16:27
          zwykle to lubi trwac przez jedno ,dwa pokolenia:((((((i tego wlasnie sie
          boje,tym bardziej ze istnieje tendencja do "nowoczesnosci" gdzie sie neguje
          takie wlasnie sprawy wsrod mlodziezy:(( ale to moje zdanie, mam nadzieje,ze sie
          myle:)
          --

moje strony,Gorlice:
          i Nowy Sacz:
          • 09.12.03, 18:17
            Mimo wszystko,uwazam ze post nie wynika z tradycji!
            A fakt,ze tradycje sie zmieniaja nie ulega watpliwosci.W temacie Swiat Bozego
            Narodzenia-pisze o wystroju-choinki obecnie bywaja plastikowe/!/ochrona lasow
            w.g. niektorych,a w praktyce spokoj z corocznymi zakupami drzewka i
            sprzataniem igliwia....Spiewanie koled zastapione "plyta gramofonowa,pozniej
            magnetofon,a teraz talewizor z ...filmem,odcinkiem serialu itd...Oczywiscie to
            skrajne spojrzenie,ale...
            "Zbuntowanym" pozostaje jedynie obnoszenie sie ze
            swoja "nowoczesnoscia".Powodzenia.
            • 09.12.03, 21:12
              oby tylko bylo jak mowisz:)) bo bedzie smutno,no ja chyba cos gledze,no to moze
              bede siedziec cicho:(((hehe
              --

moje strony,Gorlice:
              i Nowy Sacz:
              • 09.12.03, 21:31
                Oczywiscie, ze nie zamorduję członka rodziny jeśli 24 grudnia wykradnie z
                lodówki kiełbaskę (nie próbowałam mordować za to i wcześniej bo zakazy koscioła
                nie mają dla mnie większego znaczenia).... ale kolacja wigilijna.... potrawy
                regionalne, potrawy rodzinne gotowane od pokoleń takie same.....puki mego
                żywota....tego nie zmienię. To jest wlaśnie tradycja.... Między innymi a może
                przedewszystkim dlatego ten wieczór jest taki jedyny, niepowtarzalny w roku.
                • 09.12.03, 21:38
                  ja tez okowita z pala nad nikim stac nie bede i pozbawiac zycia,choc czasem
                  kusi taka opcja ( to zart!)tez poki dam rady to bede kultywowac tradycje, no
                  ale jak na razie to gofffffno z tego bo jestem wsrod"dzikich"co zadnych
                  tradycji nie maja,ale to nic,to sie zmieni! pozdrawiam:0
                  --

moje strony,Gorlice:
                  i Nowy Sacz:
                • 09.12.03, 21:54
                  0kowita napisała:

> Oczywiscie, ze nie zamorduję członka rodziny jeśli 24 grudnia wykradnie z
                  > lodówki kiełbaskę (nie próbowałam mordować za to i wcześniej bo zakazy
                  koscioła
                  >
                  > nie mają dla mnie większego znaczenia).... ale kolacja wigilijna.... potrawy
                  > regionalne, potrawy rodzinne gotowane od pokoleń takie same.....puki mego
                  > żywota....tego nie zmienię. To jest wlaśnie tradycja.... Między innymi a
                  może
                  > przedewszystkim dlatego ten wieczór jest taki jedyny, niepowtarzalny w roku.
                  Masz racje :))"taki jedyny" A jak po takim skromnym poście (bez sniadania
                  skromnego ,bym umarł) smakują :)pierogi z kapustą i grzybami:)Mniam ide cuś
                  zjeść pa:))))
                  POZ>SZAK
                  • 10.12.03, 03:31
                    Okowita-az tak plytko widzisz Swieta?To taki "kolorowy"dodatek do codziennosci?
                    To m.innymi dzieki tym "zakazom" Kla tradycja swiatecznz byla tak
                    wspaniala.Teraz tez bedzie,pomimo zniesienia tak okrutnego zakazu.Bo przeciez
                    nie chodzi o kawalek kielbasy,czy kotleta....ale o ducha,nastawienie.Wigilia
                    jest przeciez celebrowaniem ,sacrum,a nie tylko kolacyjka przy choince.
                    Odnosze wrazenie,ze niezbyt dokladnie czerpiesz z tej Tradycji.Wystarczy
                    sama "pianka"?
                    To nie atak,lecz ciekawosc...prawdziwa-jak Inni traktuja czas Swiat?
                    • 10.12.03, 11:17
                      Święta żywią się wspomnnieniami z dzieciństwa. To jest gdzieś zaprogramowane-
                      ta atmosfera, ten nastrój - a mieszaniem w menu kościół wystawia się tylko na
                      pośmiewisko. Myślę że Bogu jest obojętne czy jemy kiełbaskę czy szczaw z
                      rabarbarem, tak samo jak obojętne jest czy zjemy karpia czy bobra. To tylko
                      próżność i głupota ludzka wymyśla boskie zakazy i nakazy.
                      • 10.12.03, 19:34
                        burmistrz1-mam nadzieje ze nie piastujesz tego stanowiska fizycznie.Twoj
                        intelekt musi byc ogromnie wielki,skoro tak latwo szafujesz ocenami.Czy
                        zauwazyles ,ze wokolCiebie sami prozni i glupi?Szabaty,Ramadany,Posty u
                        Chrzescijan...alez namnozylo sie tej ciemnoty,a Ty taki Wielki posrod tego!

Oczywiscie zakpilem z "madraka"
                        • 10.12.03, 19:46
                          No to ja biedny robaczek tera powiem coś po ludzku (bez obrazy).
                          Piątków nie przestrzegam - jak żem katolik - ale wigilia i środa popielcowa to
                          tradycja (dla mnie) i tego się będę trzymał. Mimo, że mi potrawy wigilijne nie
                          smakują, cała otoczka tego święta ma kapitalny urok i byłbym kretynem gdybym te
                          staropolskie zwyczaje profanował.
                          Tradycja to tradycja.

OD 1910 ROKU W MIEŚCIE NAD WISŁOKĄ - CZARNI !!!
                          TRADYCJA.........
                    • 10.12.03, 20:05

ouimet napisał:

> Okowita-az tak plytko widzisz Swieta?To taki "kolorowy"dodatek do
                      codziennosci?
                      > To m.innymi dzieki tym "zakazom" Kla tradycja swiatecznz byla tak
                      > wspaniala.Teraz tez bedzie,pomimo zniesienia tak okrutnego zakazu.Bo przeciez
                      > nie chodzi o kawalek kielbasy,czy kotleta....ale o ducha,nastawienie.Wigilia
                      > jest przeciez celebrowaniem ,sacrum,a nie tylko kolacyjka przy choince.
                      > Odnosze wrazenie,ze niezbyt dokladnie czerpiesz z tej Tradycji.Wystarczy
                      > sama "pianka"?
                      > To nie atak,lecz ciekawosc...prawdziwa-jak Inni traktuja czas Swiat?

Temat był o jedzeniu lub niejedzeniu mięsa w wigilię i tu napisałam co o tym
                      myślę.
                      A z czym jeszcze kojarzy mi się ten dzień ?
                      Z ....1...2.....3.....4..... i tysiacem innych jeszcze.....
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.