Re: Smieci - oplata za lipiec-płacić czy nie? Dodaj do ulubionych


okleoik napisała:> Sam mam wątpliwości czy to aby na pewno dotyczy deklaracji śmieciowych a nie innych deklaracji podatkowych.

I słusznie, bo to nie jest podatek, tylko opłata i ordynacji podatkowej nie podlega. I kodeksem karno-skarbowym nie ma co straszyć. To zaś, że jest to opłata powiedziane jest przecież wyraźnie w nagłówku deklaracji. Deklaracja "śmieciowa" nie jest deklaracją podatkową.

Róźnica w przybliżeniu polega na tym, że podatki idą na rozmaite zadania publiczne, np. utrzymanie szkół, (niekoniecznie z boiskami na dachu), utrzymanie wszelkich urzędów państwowych i samorządowych, utrzymanie policji, służby zdrowia, tak więc, płacąc podatek nie dostajesz właściwie niczego konkretnego konkretnie dla siebie. Za swój podatek (który często płacisz za to, że coś masz - jak np. podatek od nieruchomości, lub za to że coś dostałaś - np. od spadku) możesz skorzystać ze szkoły, policji, służby zdrowia - ale dzielisz to z milionami innych osób.

Opłata oznacza, że opłacasz coś konkretnego, co na pewno ci się za to indywidualnie należy, jakąś usługę - np. opłaciłaś bilet i masz prawo do podróży. Opłaciłaś wstęp do Zoo i możesz oglądać tygrysy i inne podobne. Czyli za pewną opłatę dostajesz (już dostałaś lub dostaniesz w przyszłości) jakieś wzajemne świadczenie, adresowane indywidualnie do płacącego.

Sądzę, że gdy urząd się w końcu pozbiera i zaprowadzi porządną ewidencję płacących, będzie mógł nałożyć jakieś sankcje na niepłacących. W tej chwili trochę nas kredytuje (tych mieszkańców, którzy mieli szczęście do systemu). Nie wiem, ale być może będzie potrzebna jakaś uchwała Rady w tej kwestii. Na pewno będzie mógł wysłać ponaglenie.

A tak poza tym: może określ się jednoznacznie co do płeć. Raz jest bowiem tak, a raz wprost przeciwnie, a tymczasem jakoś głupio nie wiedzieć jak się zwracać do ważnej urzędowej siły :)
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.