Dodaj do ulubionych

Smog w Łomiankach

06.01.18, 21:07
Z wielką radością przyjąłem fakt, że w nasza gmina ma monitoring powietrza w systemie Airly. Wszyscy teraz mamy możliwość podglądu jakości powietrza na stronie: map.airly.eu/pl/#latitude=52.35002&longitude=20.79506
Na teranie gminy zainstalowane zostało 13 czujników, które non-stop ślą raporty o stężeniu pyłków zawieszonych PM10 i PM2,5 Te substancje pochodzą głównie z kominów. Złej jakości paliwa stałe emitują bardzo dużo tych niebezpiecznych substancji.
Mamy teraz taką sytuacje, że wiemy jakim powietrzem oddychamy, ale nie mamy żadnych remediów w przypadku złej jakości powietrza. Nie chodzi mi tutaj o to, aby karać ludzi za palenie np. oponami, starymi olejami, czy papą tylko o jakiś system kontroli, aby obudzić świadomość ludzką i ewentualnie skierowanie pomocy dla biednych (pomoc w zakupieniu opału), nie wiem. Uważam, że same pomiary to dopiero połowa drogi i nie stanowi żadnego rozwiązania. W chwili, kiedy piszę ten post większość czujników Airly alarmuje i śle komunikaty o bardzo złym powietrzu. Są rejony, gdzie jest znośne powietrze, ale są i takie gdzie system alarmuje. Np. czujnik umieszczony na Szkole Podstawowej w Łomiankach informuje o bardzo złej jakości powietrza tzn. przekroczenie normy pyłków PM2,5 o 584% a pyłków PM10 o 452%. Szkoła ma kotłownię gazową i nie emituje tych zanieczyszczeń, więc może lokalizację tego czujnika należy zmienić i szukać miejsca, które zanieczyszcza ten rejon.
Proszę Państwa to są moje luźne sugestie. Co Państwo o tym sądzicie bo to jest nasza wspólna i bardzo istotna sprawa????
Serdecznie pozdrawiam
Edytor zaawansowany
 • 2lanser 06.01.18, 21:23
  Uważam podobnie Gmina powinna skupić się na programie dopłat do ekologicznych piecy spalania odgórnego, które pomogą wyeliminować te stare w których można wszystko spalić łącznie z banerami.
  Ale jak to dopłacać biednym> Przecież Łomianki nie są biedne zatem system monitoringu wystarczy.

  Może taki program dopłat do wymienianych piecy zostanie wcielony po następnych wyborach. Zobaczymy który z kandydatów będzie chciał o tym mówić
 • k.jurek 06.01.18, 23:42
  Gmina Legionowo rok temu wprowadziła system dopłat do modernizacji kotłowni. Gmina chciała, aby ludzie przyłączyli się do sieci gazowej. Dotacja opiewała na kwotę ponad 20 tys. zł na jedno gospodarstwo domowe. Akcja spaliła na panewce bo po pierwsze dotacja nie wynosiła 100% inwestycji a po drugie ludzie sobie obliczyli, że się im to nie opłaca bo ogrzewanie sposobami tradycyjnymi jest tańsze od ogrzewania gazowego. Brakuje u ludzi świadomości, że fundują swoim dzieciom raka. Oprócz dotacji trzeba spowodować odpowiednimi regulacjami cen, sytuację w której tradycyjny opał jest droższy od gazu, czyli w ślad za dotacjami muszą iść również inne regulacje. Tu ma Kolega racje to jest dobry temat dla następnych burmistrzów i radnych.
 • anonymous6 07.01.18, 01:00
  " Nie chodzi mi tutaj o to, aby karać ludzi za palenie np. oponami,"....ależ oczywiście po co karać. W żadnym wypadku. Niech hołota nas truje. Człowieku palnij się w swój pusty łeb!!! Trzeba zacząć karać i to natychmiast. I natychmiast wyeliminować trujące piece czy cokolwiek ludzie maja w domach i w czym pala ten syf.
 • num.ero 07.01.18, 09:02
  "Człowieku palnij się w swój pusty łeb!!! Trzeba zacząć karać i to natychmiast."
  Masz racje, trzeba karać złodziej z platformy.
 • 2lanser 07.01.18, 09:13
  Jeżeli masz na myśli nasze podwórko, to chyba nie tylko z platformy?
 • k.jurek 07.01.18, 11:15
  PSL ??? :)))
 • anonymous6 08.01.18, 23:37
  A jeżeli osoba związana z PiS pali w piecu niedozwolone materiały to tez wina PO?
 • k.jurek 07.01.18, 11:13
  Kto ma tu pusty łeb to nie jest jeszcze przesądzone - sprawa otwarta - to po pierwsze. Po drugie chodzi mi o zasygnalizowanie problemu. Np. w Grudziądzu oprócz monitoringu stanu powietrza straż miejska dysponuje specjalnym samochodem wyposażonym w urządzenia pomiarowe jak również w plombowane wiadra do których kładzie się zawartość paleniska i popielnika. Ten materiał zawożą do laboratorium. U nas nie robi się jeszcze nic, choć zamontowanie czujników smogu to strzał w dziesiątkę, ale to jeszcze nie gwarantuje nam poprawy stanu powietrza.
 • 2lanser 07.01.18, 12:58
  Jak nie, jak tak. Na samą myśl powietrze staje się czystsze. A to by Burmistrz miał dopłacać swoim również przeciwnikom politycznym? do Pieca? By wymieniać ,,kopciucha,, na piec nowszej generacji?
  W imię czego? dobra wszystkich? owszem do kijów golfowych wielorakiego przeznaczenia...... inna inszość.
  Ale wspieranie wymiany....marzyciel)))))
 • k.jurek 07.01.18, 18:29
  Niekoniecznie burmistrz będzie na to dawał. Zanosi się na ogólnopolską akcję na którą będą przeznaczone specjalne fundusze. Tylko kiedy i w jakiej mierze to pomoże - nie wiadomo. Wiadomo tylko, że kompletna bezczynność nie przyniesie żadnej poprawy.
 • kasia.buczkie 07.01.18, 20:12
  W tej chwili w Warszawie stan powietrza dobry, w Łomiankach stan zanieczyszczenia powietrza wysoki i ekstremalny !!!! To jakiś absurd. Mieszkamy między Wisła i Puszczą Kampinoską. Czy można sobie wyobrazić lepszą, bardziej ekologiczną lokalizację ? To dlaczego wdychamy więcej szkodliwych pyłów niż mieszkańcy Marszałkowskiej ? Zero tolerancji dla bandytów palących w piecach oponami i jakimś plastikiem, trujących nas z "oszczędności". Takich ludzi trzeba traktować jak przestępców.
 • k.jurek 07.01.18, 20:55
  W 100% zgadzam się. Nie ma czym oddychać. Smog jest widoczny gołym okiem.
 • kasia.buczkie 07.01.18, 21:24
  Polska w statystyce raka płuc jest na szczycie tabeli. Coraz więcej ludzi umiera na tę chorobę, a władze dopiero się budzą z zimowego snu. Nie wiem jak, ale obywatele powinni wziąć sprawy w swoje ręce- naciskać na decydentów, informować o kopcących kominach i domagać się reakcji. Na mapie airly gmina łomianki na bordowo- "bardzo zła jakość powietrza", gorzej niż w Katowicach i Krakowie.
 • czesiu71 06.03.18, 13:10
  Nieprawda, że Pan Burmistrz nic w temacie nie robi.
  W ramach walki ze smogiem KMŁ rozpisała przetarg na dwa całkowicie bezemisyjne, autobusy elektryczne.
 • mamdomek 20.01.18, 21:39
  Dokładnie. I to karać tak, żeby bardzo bolało. Żeby taniej było kupić nowy prosty kocioł niż zapłacić ze 2 mandaty.

  Pytanie tylko, jeśli zostanie ukarana OSP w Dziekanowie Polskim za wypuszczanie czarnych duszących kłębów na sąsiadów, to kto zapłaci karę? Podatnik łomiankowski?
 • k.jurek 23.01.18, 00:09
  To nie jest takie proste. Emocje podpowiadają nam posunięcia radykalne, ale póki co to prawo nie zabrania używania starych kotłów oraz palenia mułem węglowym w cenie 90 zł za tonę wraz z przywozem, więc jak karać??? Karać można tych, którzy palą odpadami a muł węglowy, miał, czy brykiety nie są odpadami tylko legalnie sprzedawanymi, dozwolonymi paliwami. Oczywiście, trzeba ścigać przypadki palenia odpadami nawet w małej skali. Nie wierzę, aby odpady powodowały smog w takich ilościach w naszym mieście bo skąd je by mieli ludzie brać na taką skalę ? U nikogo nie zalegają hałdy śmieci. Za wywóz śmieci i tak każdy płaci, więc nie ma potrzeby ich spalania. Jak głosi G.Ł. nasze władze wystąpiły o dotacje na modernizacje kotłowni - i to jest dobra droga. Innego wyjścia nie ma. Władze Krakowa wprowadziły program modernizacji kotłowni i sytuacja tam zaczyna się poprawiać.
 • mamdomek 24.01.18, 00:23
  Ja nie twierdzę, że to ze śmieci. Pewnie to też, ale smród ciągnie z kotłów węglowych/miałowych oraz z KOMINKÓW.
  Problemem jest to, że nasza SM nie posiada środków technicznych do pomiaru zanieczyszczenia z komina. Powinni mieć latadło (drona) z legalizowanym miernikiem. I nie ważne czym kto pali, ważne że leci siwy dym. I gaz ziemny można tak spalić że będzie buchało na czarno.
  Z mapy Airly wynika, że w naszej gminie jest aktywnych 12 sensorów. Czyli wydano na nie około 17 tysięcy plus co miesiąc 500zł serwisowego. Dobrze że te czujniki są, choć uważam że nie było sensu stawiać ich aż tyle. Ja bym zamontował 5-6; dwa przy S7, po dwa w głębi po jednej i drugiej stronie trasy. Z resztą czujnik mierzy to co na niego nalatuje. Jeśli kopciuch jest tuż za czujnikiem, na zawietrznej, to miernik NIC nie wykaże.
  Natomiast, co po czujnikach skoro brakuje narzędzia do ścigania kopciuchów? Tu należy zasponsorować! Nie ma obawy, szybko się zwróci. Jakoś w ubiegłych latach gmina nie miała skrupułów aby łapać na Warszawskiej czy Rolniczej na radar ludzi wracających z pracy. Skąd ten strach przed ściganiem smrodziuchów którzy ZABIJAJĄ NAS WSZYSTKICH powoli ale systematycznie? Sam od ręki jestem w stanie wskazać kilka kominów do kontroli i zapewniam że mandaty by się posypały.

  Antyradar też jest legalnym produktem i można go oficjalnie sprzedać i kupić. Ale używać nie wolno. Tak więc argument, że miał jest do kupienia, to żaden argument. Kupuj sobie człowieku miał, ale spalaj go w ten sposób, żeby sąsiadów nie dusić smrodem. A jak nie umiesz, to nie kupuj. Brak kasy nie jest ŻADNYM ARGUMENTEM I WYTŁUMACZENIEM tego że ktoś niszczy zdrowie innym ludziom. Każdy ma za to prawo do tego, aby sąsiad go nie truł.

  To po prostu piramidalny wstyd dla gminy, że mieszkając w otulinie Kampinosu i natury 2000 mamy takie same lub gorsze powietrze niż centrum Warszawy z trzema drzewami na krzyż.
  I wstyd dla władz gminy że nie potrafią tego zwalczać.
 • dzn30 26.02.18, 21:46
  zrob to!
  grozisz ze to zrobisz, ale nic z tym nie robisz - typowy polaczek!

  sami mieszkam niedaleko i widze przejeżdzając obok jak wokół jednego z domów(na podróżnej) leżą przygotowane do palenia stare drzwi, panele czy inne drewnopochodne albo o zgrozo drewnopodobne! Palą nawet LATEM, Palonym plastykiem wali tak mocno, że można zemdleć.

  A reszta? Jesli pali drewnem/węglem/pelletem to ma do tego prawo! to legalne źródła energii! i tak przy spalaniu tych źródeł potrafi się wydzielać czasami dym. Czy to nie jet tak, że sprowadziłeś się ale nie sprawdziłeś okolicy? nikt nie musi zmieniać systemu CO tylko dlatego, że podubowałeś się w okolicy i sam korzystasz z gazu. Masz samochód w dieslu / benzynie czy zagazowany? bo założesie ze diesel - wiedz, że trujesz tak samo innych tylko w troche inny sposb. dlaczego go kupiłeś? bo jest tanszy czyli jestes takim samym egoista jak ci palący w/w zrodłami energii(legalnymi)

 • mamdomek 27.02.18, 00:07
  A jak nazwać kogoś takiego, kto na podstawie wyssanej z palca tezy tworzy elaborat i wyciąga wnioski.
  A nie jestem przypadkiem zakonnicą, która jeździ konno?
 • dzn30 27.02.18, 17:42
  sorry dla mnie możesz nawet byc księciem na białym koniu!!
  przeczytałem pare wątków sortując je pod Ciebie. Widze, że masz jakiś problem tylko nie wiem do konca jaki,
  Owszem problem palenia wszystkim występuje, owszem gmina robi w tym względzie niewiele, ale Twoje wynurzenia, że gdyby tak ktoś dostał parę mandatów po pare tysięcy to by zmienił centralne... sorry ale Ty jestes oderwany od rzeczywistości, jesli ktoś kasy nie ma na tradycyjny opał to uwazasz ze jesli dostanie mandat ktory bedzie wynosił tyle ile przeciętny Kowalski wydaje przez 2 lata w sezonie zimowym to to zmobilizuje go do zmiany C.O.? Ogarnij sie! Tu systemowo trzeba działać a nie karać, najprościej jest wlepić mandat,tyko co to da? ani go nie zapłaci ani po mandacie nie zmieni systemu grzewczego bo go po prostu nie będzie stać! Żeby było jasne, uważam, że kontrole powinny być, bo znam tez takich ktorych stać na gaz a śmieciami palą, bo mogą. Ludzie palący drzewem czy węglem dostają dokument zakupu opału i muszą go trzymać przez kolejnych pięć lat zatem Straż powinna wymagać tych kwitów a przynajmniej za ostatni sezon.
 • anonymous6 25.01.18, 19:33
  Da sie? Oczywiscie, ze tak:
  www.spidersweb.pl/2018/01/dron-smog-katowice.html
 • boziewicz 26.01.18, 16:26
  Miejmy nadzieję, że zamiast na pierdoły znajdzie się kasa na takiego drona. Byłaby to dobra inwestycja, bo się szybko zwróca nakłady.
  Ale jak zwykle prawo nie nadąża za takimi rozwiązaniami.
  Tu informacja o tym samym ale z innego źródła:
  www.tinyurl.pl/?2MF550YC

  --
  O tempora, o mores!
 • k.jurek 07.01.18, 21:17
  Jeśli ktoś z Państwa dysponuje smartfonem działającym w systemie Android to mogą Państwo skorzystać z aplikacji Kanarek, która zbiera dane ze stacji GIOŚ oraz z prywatnych stacji pracujących w sieci czujników Loock02. Również system Airly w sklepie GooglePlay ma aplikacje o nazwie Airly. Jest to wygodne bo w każdej sekundzie w telefonie mamy możliwość sprawdzenia danych na terenie całej Polski.
 • k.jurek 08.01.18, 08:39
  map.airly.eu/pl/#latitude=52.34432&longitude=20.87534&id=819
 • mamdomek 24.01.18, 00:49
  Ale ściema te czujniki look02. Ktoś sobie zrobił fajny biznes ze smogowej histerii.
  Sądząc z opisu, wyglądu i parametrów, to jest zmajstrowane przez amatora-informatyka a nie inżyniera pomiarowca.
  Sam czujnik laserowy w postaci gotowej kostki z wyjściem praktycznie gotowym do podłączenia do PC kosztuje 60zł. I można go znacznie lepiej użyć, żeby faktycznie mierzył smog a nie kondensującą się parę wodną.
 • k.jurek 08.01.18, 19:53
  Prawdopodobnie od smogu może nas uchronić jedynie wiatr, silny deszcz i nadchodząca wiosna.
 • mamdomek 20.01.18, 21:42
  Dzisiaj w centrum zielonego miasteczka pod Kampinosem smród większy i zawiesina toksyczna gęstsza niż w centrum Warszawy.
  Pozdrawiam Warszawę z syfilicznych Łomianek.
 • tytus_andronicus 21.01.18, 08:04
  Gdybyście nie palili w kominkach? to i smog byłby mniejszy

  --
  stop dla prywaty
 • anonymous6 13.02.18, 16:02
  Bazarowa plotka mówi, że jednym z głównych trucicieli jest myjnia przy bazarku....ale to lokalny biznes...więc pewnie nie można ruszyć:-(
 • zabojcadebili 05.03.18, 15:42
  tak, bazarowa plotka to podstawa "wiedzy" prostego i prymitywnego motłochu, niegdyś zwanego "przodujaca" klasa a obecnie "lepszym" sortem. Fakt, ze dla was wiedza jest zbedna. Wystarcza sama okazja do opluwania lepszych od siebie. czyli niemal wszystkich. No cóz geny setek pokoleń pańszczyźnianej mierzwy robia swoje
 • zabojcadebili 05.03.18, 15:37
  Przyznam,ze powyzszy post napawa mnie glebokim zdumieniem. Tak, monitoring powietrza to powod do wielkiej radosci. Tak wielkiej,ze KATASTROFALNY stan zanieczyszczen juz jest nieistotny. Podobnie "raporty non-stop o stęzeniu pylow zawieszonych". Władza zrobiła, lud sie cieszy. Pytanie tylko co zrobiła? Jak widac od ponad dwóch lat nie trzeba nic robić. Wystarczy obiecac. Teraz okazuje sie,ze radość ludu wzbudza juz samo zmierzenie. Czegoklwiek. Lud zauwaza jednak,ze zmierzenie to "połowa drogi' ale lud jest wyrozumiały. nie chce karac tych, którzy zabijaja. Siebie i innych. Lud zapewne oczekuje na cud Oczekuje, ze Maryja, królowa Polski pomoże. Nie pomoże. Szkoda tez,ze lud zachwyca sie tylko pomiarami parametrów, które władza w miar bezpiecznie ludowi moze podać. Lud nie wie przeciez,że norma na niezwykle szkodliwe wielopierścieniowe weglowodory aromatyczne, których dopuszczalna ilość w powietrzu jest wielokrotnie i nagminnie przekraczana jest, w stosunku to cywilizowanych państw Europy CZTERDZIESTOKROTNIE ZAWYŻONA. Lud zapewne tez nie wie, że normy zawartosci PM10 mogą być przekroczone tylko 35 razy w roku. Tą normę przekraczamy juz w pierwszych miesiacach roku. Dlatego problemem ludu jest aby zmienić lokalizacje czujnika, bo lud "zna sie' na wszystkim. Ci co tworzyli system pomiarów to durnie. Przecież jak mawiał idol ludu, zadne wykształcenie nie da tego co dobra szkoła podstawowa", wiec lud "wie"., Choć niestety nie wie, że kotłownia nie jest jedynym źródłem pyłów
 • skreecz 08.03.18, 18:22
  A może powoli zmieniać też sposób, w jaki ludzie palą tym legalnym węglem? Mój sąsiad zasypuje rozpałkę wiadrem węgla. I kopci niemiłosiernie. A gdyby zrobił to odwrotnie, od góry, mógłby kopcić o wiele mniej albo wcale i oszczędzić na ogrzewanie to, co wylatuje mu kominem. Czy Łomianki robią jakąś akcję promującą sensowne palenie węglem czy po prostu czekamy na wygraną w totka, żeby wymienić wszystkie piece?
 • ericson25 17.03.18, 11:03
  wystarczy przejechać sie ulicami wtedy gdy obierane sa segregowane śmieci,wielkie chałupy,killa ludzi zamieszkujących a 1 worek segregowanych wystawiają , wieczorem z komina czarny dym,Ci ludzie maja w genach palenie odpadów i bez kar ich sie nie zmieni

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.