Dodaj do ulubionych

Porozmawiamy o jakości powietrza

14.02.18, 00:15
www.lomianki.pl/lomianki2/index.php?dc=6802#midlleColumn
" Gmina Łomianki podejmuje szereg działań, których celem jest poprawa jakości powietrza i związana z tym poprawa zdrowia mieszkańców. "

Czy ktoś mógłby mnie wtajemniczyć w ten szereg działań?
Edytor zaawansowany
 • nasza.gmina.lomianki 14.02.18, 12:52
  Zbliżające się wybory
 • anonymous6 16.02.18, 11:23
  Zmienili wpis na:

  "Gmina Łomianki podejmuje działania, których celem jest poprawa jakości powietrza. "
 • kasia.buczkie 16.02.18, 19:22
  Dzieci w drodze do i ze szkoły w Dziekanowie Polskim/Nowym mijając budynek straży pożarnej wypalają co najmniej dwa papierosy Malboro czerwone, a jeżeli chwilę postoją z kolegami pod szkoła, albo zagrają w piłkę na boisku szkolnym to ilość wypalonych papierosów wzrasta do całej paczki. Jedno jest pocieszające, że dzieci przynajmniej nie płacą za wypełnienie płuc dymem. Dziś nad budynkiem straży, Rolniczą i przyległymi terenami unosił się szary gęsty, duszący dym. Nie ma cudów część z tego zatrutego powietrza przefiltrowały płuca szkolnej dziatwy.
 • pendive 16.02.18, 21:31
  I jezeli liczysz (lub ktokolwiek inny), ze cos sie zmieni to bardzo ale to bardzo sie rozczarujesz. Dzisiejsze debata to kpina i zenada. Bylo ok. 50 osob. Jak na 20tys Lomianki to dramatycznie malo. Mialo sie wrazenie, ze cel debaty to reklama firmy Airly oraz powtarzanie przez Rusieckiego jak mantry ile budynkow podlaczylo sie do wodociagow i kanalizacji. I oczywiscie dodanie, ze buduja sciezki rowerowe. Przez praktycznie caly czas komendant Strazy Miejskiej i Rusiecki podsmiewywali sie glupwo. Byly tez obecne gwiazdy intelektu...ten z wasiskami i ten od malowidel na murach. Calosc to zenada...przerazliwa zenda! Rusiecki potwierdzil, ze oni robia i beda robic to co nie wiadomo co robia. Ale, ze nie da sie zrobic jak Legionowo, Nowy Dwor, itd nie przylacza sie. Bo jak my wyczyscimy nasze powietrze to przyleci to z Legionowa i Nowego Dworu i nas zatruje. Mam wrazenie, ze celem tego cyrku bylo zniechecenie wszystkich potencjalnie zainteresowanych aby nie przyszli na zadna kolejna.
 • jwc3 17.02.18, 00:12
  Do wypowiedzi mojego poprzednika trzeba jeszcze dodać, że przez 2 godziny było tylko straszenie. Najpierw zaproszeni prelegenci straszyli skutkami dla zdrowia, wynikającymi z przekroczenia dopuszczalnych norm pyłów, potem p. o. komendanta Straży Miejskiej dał wykład na temat co on może zrobić każdemu obywatelowi (wejść na posesję w godzinach 6.00 - 22.00 i wlepić mandat 100-500 PLN, bo ma takie upoważnienie burmistrza). Może nawet oddać sprawę do sądu, a ten może ukarać mieszkańca karą nawet 5000 PLN i to w 3 miesiące !!! Może zebrać również popiół z kopcącego pieca i oddać go do analizy, za co trzeba słono zapłacić. Co prawda PR wyjaśnił, że tak naprawdę jeżeli mieszkaniec będzie palił nawet najgorszej jakości węglem to nic mu nie można zrobić, ponieważ takie mamy prawo w Polsce. Straż miejska ma ścigać tylko palących śmieciami. PR namawiał jeszcze ludzi, aby donosili na sąsiadów zatruwających środowisko.
  Niestety nasza władza kochana nie przedstawiła podczas debaty żadnej propozycji systemowego rozwiązania problemu smogu w Łomiankach. Wszystko wskazuje na to, że z problemem będzie musiał się zmierzyć dopiero nowy burmistrz, którego wybierzemy w październiku 2018 r. Obecną władzę temat przerasta !!!
  Jeżeli ktoś ma czas, proponuję zapoznać się z opublikowanym na FB materiałem filmowym z tego wydarzenia. Dobrze, że "debata" była nagrywana.
 • tytus_andronicus 18.02.18, 08:20
  Najgorsza i najbardziej dokuczliwa z tycz kar to konfiskata popiołu z paleniska. Rozpoczęła się kampania wyborcza wszystkie chwyty dozwolone będzie teraz przy każdym problemie kupa spotkań,prelekcji wykładów ,straszenia skutkami.Wszędzie będzie widoczny ,,najpiękniejszy i najmądrzejszy,, choć obarczony sądowym felerem, zatem niewybieralny.
  Teraz czekam na prelekcję w sprawie załączenia się do ruchu 9 marca oraz przewlekłych skutków zablokowania Pułkowej)))

  --
  stop dla prywaty
 • tytus_andronicus 18.02.18, 08:25
  Bym był zapomniał patrząc na Pułkową co rano, największym trucicielem to są niestety wszystkie nasze samochody stojące bezsensownie w korkach.Nasze władze mogły to trochę ograniczyć gdyby przyjęły uchwałę poprzedniej Rady o BUSpasach. Ale przecież nowoczesne diesle pewnej grupy producenckiej nie trują jak dowodzą badania z USA??Co rano wystarczy popatrzeć na to co kotłuje się w powietrzu.

  --
  stop dla prywaty
 • markusj77 18.02.18, 19:35
  No chyba jednak to co się wydostaje z kominów niektórych domów nieporównywalnie truje do kawałka siódemki. Tym bardziej że korkuje się na kawałku, nie non stop oraz jednak w tej okolicy np. nie ma szkoły, jak np. koło straży w Dziekanowie Nowym czy Polskim - jak kto woli.
 • anonymous6 18.02.18, 22:45
  Jeżeli trucicielem są samochody to dlaczego "żarówy" świecą się rano na zielono a wieczorem na czerwono na stronie:

  map.airly.eu/pl/

  I dlaczego smród jest wieczorem jak wyjdzie się przed dom a nie rano?
  I co dałby BUSpasy?
 • num.ero 19.02.18, 09:45
  Poczekajmy do lata. Zostaną wtedy tylko rury wydechowe samochodów.
  Zobaczymy wskaźniki :)))))
  Na pewno nie będzie zielono.
  Parkingi przy szkołach, gdzie zatroskani o zdrowie dzieci rodzice odwożą je będą czerwone.
  Pozdrawiam histeryków :))))
 • mamdomek 05.03.18, 21:29
  Latem śpię przy otwartym oknie i wystarczy mieć siatkę na owady. Zimą nawet rozszczelnić okna nie mogę, bo smród z kominków jakby ktoś produkował smołę średniowiecznymi metodami. Nie każdego dnia. Ale najgorzej jest generalnie w weekendy.
 • num.ero 06.03.18, 08:32
  Poczekajmy co latem w Łomiankach wskażą czujniki.
  Dla przykładu jedną sztukę postawiłbym w środku lasu, żeby było porównanie.
  Nie wiem kto to montuje i na czyje zlecenie (pewnie burmistrza)?, ale powinien tak zrobić.
 • anonymous6 18.02.18, 22:46
  Szczerze mówiąc to liczyłem że zostanie przestawiony jakiś (jakikolwiek) plan działania. To co pisze i pisze pendive może wprawić w osłupienie:-(
 • jwc3 19.02.18, 16:14
  Na stronie www.lomianki.info została opublikowana relacja filmowa z piątkowej debaty smogowej w Centrum Kultury. Na debatę przyszło około 50 osób (łącznie z organizatorami i zaproszonymi gośćmi). Można powiedzieć, że zainteresowanie podobne do blokad przejść na DK7. Z debaty jest ponad 3 godziny zapisu. Trochę długo, ale polecam chociażby tylko wypowiedź PR (1.31.15 - 1.45.45), która pokazuje, że władze Łomianek są kompletnie nieprzygotowane do zmierzenia się z tematem. Wiceburmistrz np. wskazuje inne, ościenne samorządy jako współwinne zanieczyszczaniu powietrza w Łomiankach (1.39.52). Może jest to nawet prawda, ale nie dowiedzieliśmy się niestety jakie działania podejmie nasza władza kochana w tej kwestii. Może trzeba popatrzeć trochę bliżej?
  Przykładem dobrego działania (a nie gadania) jest sąsiednia gmina Izabelin. Rada Gminy Izabelin już 13 grudnia 2017 r. podjęła uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji z budżetu giny na wymianę ogrzewania. Debata w sprawie smogu odbyła się tam 9.01.2018 r. W debacie wzięło udział 180 osób. Obszerne sprawozdanie z debaty ukazało się w lutowym numerze Listów do sąsiada nr 2(249). Wewnątrz numeru jest ulotka opracowana przez wydział ochrony środowiska, skierowana do mieszkańców. Wkrótce pismo będzie dostępne także na stronie Gminy Izabelin. Warto zapoznać się z ciekawym materiałem.
 • mamdomek 21.02.18, 23:43
  Dziś wieczorem na skrzyżowaniu Rolniczej i Podróżnej powietrze pod latarniami ŚWIECIŁO, jakby miało dojść do objawienia co najmniej kilku świętych na raz. Taki był tam syf.
 • mamdomek 21.02.18, 23:55
  Skoro władze gminy mają tyle do powiedzenia w sprawie ile mają, i takie mają pomysły jakie mają, to może i czasu tych 50 osób szkoda, że tam poszły?
  Ja tam wiem co bym zrobił.
  Po pierwsze WSZYSTKIE obiekty gminne albo innego rodzaju sponsorowane przez gminę, powinny mieć w trybie natychmiastowym wymienione systemy ogrzewania na gazowe. Te które jeszcze takowych nie mają, oczywiście.
  Potem zacząłbym wymagać od innych i byłbym bezwzględny w przypadku posesji zasyfiających powietrze. Po paru mandatach wszystkim by się zaczęło opłacać nie truć sąsiadów. Zacząłbym od tych w okolicach szkół i przedszkoli, jako szczególnie groźnych i społecznie szkodliwych. Tym których nie stać pomógłbym załatwić kredyt 0% na najtańsze kotły gazowe. W wyjątkowych sytuacjach dopłaty.
  Oczywiście przeprowadziłbym gazyfikację ulic na których ciągle nie ma sieci. Położenie nitki gazowej jest tanie jak barszcz w porównaniu z kanalizacją.
 • 2lanser 22.02.18, 11:04
  Chyba miałeś rzeczywiście objawienie, zmień dealera. Po drugie zapewnij przytułki dla tych których ze względu na pazerność PGNiG nie stać by płacić za gaz oraz jego przesył/co widać na letnich rachunkach/. Najpierw to trzeba rozprawić się systemowo z monopolistą na przesył gazu, później obmyślić system wspomagania osób najuboższych by mogli swoje węglarki zamienić na kotły gazowe.
  Później takim głupkom jak mamdomek proponuję zaserwować kursy dotyczące składowej ceny gazu, kto na tym zarabia, ile i czemu nie chce dawać ulg dla tych najuboższych. I czemu cena gazu z przesyłem z roku na rok jest wyższa skoro gaz na rynkach tanieje a rachunki rosną, latem pomimo że się ni korzysta to się płaci.
  Skoro położenie tytanie intelektu nitki gazowej jest tanie jak barszcz to powiedz czemu rachunki za przesył i utrzymanie tej nitki są zajebiście drogie?
  Gdyby życie było takie proste jak twoje recepty na osiągnięcie raju byłbyś prezydentem świata. Idiota
 • markusj77 24.02.18, 14:31
  No ale prosty krok jest jeden. Podłączyć straż do gazu. Oni odpowiadaja za 30% smrodu w okolicach podróżnej i rolniczej. Ale jest tam przynajmniej jeden dom, który pali czym się da i może warto go trochę częsciej kontrolować.
  Zgadzam się, że nie każdego stać na zmianę na gaz - ale zmiana na dobry piec i węgiel, jakby były dofinansowania, to chyba jednak jest w zasięgu większości.
 • mamdomek 25.02.18, 00:40
  Będzie jeszcze drożej. Pięćsetplus i obniżony wiek emerytalny trzeba z czegoś opłacić. Nie wspomnę już o wyborach za dobrze ponad pół miliarda złotych. Albo o zastępach wygłodzonych pisiewiczów którzy co chwilę zmieniają się przy budżetowym korycie na odchodnym otrzymując potężne bonusy.
  Ale to nikogo nie upoważnia do trucia sąsiadów. System zasiłków jest obecnie już bardzo szczodry. Zaraz dojdziemy do tego, że walenie na ulicy przechodniów pałą w łeb i zabieranie im portfeli i torebek też da się usprawiedliwić ubóstwem. Bo niby jaka różnica?
  Wielu rzeczy nie wolno i za wiele rzeczy są kary. I nikt z nikim nie dyskutuje 'czy może by jednak'.
 • skreecz 08.03.18, 18:26
  A czy systemowym działaniem gminy nie mogłoby być póki co promowanie innego sposobu zapalania i uzupełniania istniejących pieców? czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/dlaczego-piec-kopci/

  Na Śląsku od dawna działa grupa, która uświadamia, co zrobić, żeby nie dymić. Ale bez poparcia władz samorządowych gucio zdziałają. I my też możemy tylko narzekać, a przecież warto uświadamiać, prawda? Bo w totka nieprędko wygramy tak, żeby ludziom zafundować nowe piece wszędzie...
 • mamdomek 04.03.18, 23:26
  Dziś w naszych syficznych Łomiankach smród na Kolejowej był po prostu niemożebny. Było widać w świetle latarni ulicznych kłęby wszelakiego pochodzenia dymów, które z Dąbrowy przewalały się przez jezdnię by dusić dalej. Praktycznie na całej długości od Wiślanej w kierunku Gdańska, więc to nie sprawka jakiejś jednej posesji. Po prostu gryzło w śluzówkę nosa. Ludzie, róbcie coś, rozmawiajcie z sąsiadami, tłumaczcie im. Do czego to podobne, żeby w na skraju Kampinosu oddychać takim syfem?
 • num.ero 06.03.18, 08:37
  Patrząc na cenę nieruchomości to na Dąbrowie w większości mieszkają bardzo bogaci ludzie.
  Czyli co? to nie biedota pali byle czym?
  Kilku biedaków nie zanieczyści całej okolicy.
 • 2lanser 06.03.18, 09:14
  E tam kilku biedaków wrzuciło na ruszt polana amerykańskiego konglomeratu do palenia w kominku. Faktem jest że skądś tam zawiewa syf, ale czy to z Dąbrowy, ja raczej obstawiałbym Łomianki. Zresztą mamy marzec za chwilę maj i będzie po smogu.Czas by rozkręcić nowy temat? Już wiem smród z oczyszczalni przechodzący przez Kolejową, to będzie hit następnych postów. Ciekaw jestem czym palą na Orzechowej i u Ceglanego?
 • num.ero 06.03.18, 10:10
  "Ciekaw jestem czym palą na Orzechowej i u Ceglanego?"
  Czyli u Przewodniczącego Rady Miejskiej Krysteckiego i burmistrz Dąbrowskiego? Tak?
  Mów wprost bo ludzie nie zrozumieją.
 • 2lanser 06.03.18, 12:52
  Napisałem U Ceglanego oraz Orzechowej proszę nie nad interpretować moich wpisów, zastrzegam sobie prawo autorskie do swojej poprzedniej wypowiedzi a ty zdaje się prowokujesz? Czyżbyś chciał kogoś obrazić?
  Nie ładnie mój drogi, nie ładnie, poczekaj na wybory będziesz mógł prowokować do woli.Szczególnie w dzień ciszy wyborczej.
 • num.ero 06.03.18, 13:33
  Masz słabe zwieracze, popuszczasz :)
 • 2lanser 06.03.18, 20:35
  Oczywiscie!!Z konmi,koniami nie bede sie kopal.Zaraz by byla radosna tworczosc w tubie.Poczekam na po wyborach..Smieje sie ostatni
 • mieszkalom 15.04.18, 22:29
  Smród z oczyszczalni ścieków . Czy czują Państwo smród z oczyszczalni .Czy ktoś wie dlaczego tak się dzieje i czy są poczynione jakieś kroki przez kogokolwiek ..Czy przeszkadza mi to jako jednostce
 • nawigator007 16.04.18, 10:15
  Nie będę odkrywczy jak powiem, że wiem dlaczego smród się nasila.
  Powody są trzy:
  - wspaniały program likwidacji szamb w Łomiankach wyprzedził fizyczne możliwości przerobowe naszej oczyszczalni,
  - wiosenno-letni wzrost temperatur powietrza sprzyja procesom fermentacji,
  - zmienna dynamika kierunków wiatrów ( z reguły przeważają wiatry zachodnie ale ostatnio są odstępstwa w tej cyrkulacji )

  Być może przeszkadzało to tylko Tobie. Po prostu "starzy i rdzenni" mieszkańcy Łomianek od urodzenia przyzwyczajeni
  byli do życia wśród smrodu szamb i smrodu palonych śmieci w swoich piecach. Zadziałało prawo ewolucji i adaptacji
  do niekorzystnych warunków bytowych. :)
 • mieszkalom 16.04.18, 11:12
  Pewnie tak. Tylko dziwi mnie jedno ,że mieszkam tu od 15 lat a smród jest od 2 lat -czy to powód modernizacji oczyszczlni to spowodował. Trochę mnie to dziwi ,że pozwolono na budowę pod samą oczyszczalnią szeregowców skoro ja nie mogę wieczorem wyjść do ogrodu a nawet otworzyć okien bo tak śmierdzi to co tam będzie się działo.
  Słabe jest też to ,że ludzie nie składają skarg na smród gówna ,który raczej nie jest obojętny dla zdrowia a ja jako jedyna ,której to przeszkadza nic nie zdziałam.
 • mamdomek 19.04.18, 21:54
  A czemu ktoś miałby nie pozwolić na budowę szeregowców? Jeśli znajda się idioci skłonni je nabyć, to czemu nie?

  15 lat temu oczyszczalnia też już była więc zamieszkiwanie w okolicy było delikatnie mówiąc mało rozsądne. Trzeba się będzie przyzwyczaić, obawiam się.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.