Forum Praca Praca
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Listy czytelników: tak napędza się bezrobocie

  23.04.12, 18:48
  każdy mały człowieczek chciałby być monopolistą w swoim fachu, a dla pozostałych chciałby konkurencji.
  Obserwuj wątek
   • Gość: Marek W. Listy czytelników: tak napędza się bezrobocie IP: *.CNet.Gawex.PL 23.04.12, 19:13
    Głównym powodem "licencjomanii" jest przekonanie urzedników, że każdy jest złodziejem, czy innym oszustem i trzeba przed nim bronić resztę społeczeństwa. tymczasem Można uwolnić WSZYSTKIE zawody ale pod dwoma warunkami:
    1. Każdy za swoje błędy PŁACI z własnej kieszeni w pełnej wysokości (ew. z zawartego ubezpieczenia OC)
    2. Sprawnie działający system sądowniczy jest w stanie pkt 1 wyegzekwować.

    I wtedy wolny rynek może swobodnie o wszystkim decydować.


    • nikodem_73 Re: Proponuję otworzyć 23.04.12, 22:20
     A powiedz - poszedłbyś do lekarza, który przyjmowałby w rozpadającej się stodole i miał wygląd, oraz zachowanie pierwszorzędnego idioty?

     No, ale dlaczego nie?

     Skoro nie ma licencji dla twórców oprogramowania sterującego elektrowniami atomowymi, a te pomimo tego jakoś niespecjalnie często wybuchają (a jeżeli nawet to nie z powodu wadliwego oprogramowania) to dlaczego sądzisz, że z lekarzami byłoby inaczej?

     --
     Kto wie gdyby nas lepiej i piękniej kuszono...
     • Gość: Max Re: Proponuję otworzyć IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.04.12, 22:42
      Dyplom lekarza nie świadczy o jego faktycznych umiejętnościach, więcej - nie uchroni nas przed spotkaniem z ignorantem. Nie znaczy to jednak, że należałoby do tego zawodu dopuszczać każdego, kto jedynie sądzi, iż jest fachowcem w tym zawodzie, nawet gdyby sądził tak osobie szczerze ;).

      Naiwnością byłoby sądzić, że oprogramowanie to nie było analizowane i testowane przez ludzi naprawdę znających się na rzeczy. Jeżeli nawet tak jest, że nie posiadają oni licencji, to przemawia za nimi doświadczenie. Nikt natomiast nie chciałby aby nowicjusz na nim ćwiczył, przynajmniej ja nie.

      Nie każdy zawód powinien być otworzony bez weryfikacji umiejętności. Wystarczy, że tak jest w polityce - idiotów tam nie brakuje.
      • prawdaczasu Towarzyszu ! 24.04.12, 02:50
       Rozumiem, że wprowadzając dowolną licencję - tu dla przykładu lekarską lub farmaceutyczną chronicie mnie, zbyt głupiego by sam zdecydować u kogo mam się leczyć i jakie leki kupować i zażywać.
       Jednocześnie jestem dla Was na tyle mądry by demokratycznie wybierać kto będzie nami rządził.
       Już stare komuchy były od Was bardziej uczciwe, traktując ludzi jak bydło i uważawszy że bydłem proletariackim należy się jak i teraz opiekować ale głosu wyboru to już mu lepiej nie dawać bo to lunapark z początku a lupanar w rezultacie.

       Wy jako człowiek wiedzący i o "szerszych horyzontach" chcielibyście zatroszczyć się o moje dobro lepiej niż ja sam...

       A Ja Wam mówię - Od moich dóbr wszelakich prosze się łaskawie odpierd....ić !!
        • ka-mi-la789 Re: Towarzyszu ! 24.04.12, 13:05
         Jak idiota z ulicy, bez pojęcia o anatomii i fizjologii człowieka, zrobi ci z dzieciaka kalekę na lekcjach wuefu albo zajęciach w klubie sportowym, też mu powiesz "100/100"? A jeśli umrze, bo leczył go lekarz bez studiów medycznych? Albo zostaniesz skazany, bo bronił cię wolnorynkowy adwokat?
         --
         Gadał dziad do obrazu, a obraz do niego: "Spieprzaj, dziadu".
     • aarvedui Re: Proponuję otworzyć 24.04.12, 01:29
      nikodem_73 napisał:

      > A powiedz - poszedłbyś do lekarza, który przyjmowałby w rozpadającej się stodol
      > e i miał wygląd, oraz zachowanie pierwszorzędnego idioty?
      >
      > No, ale dlaczego nie?

      ale co ma wspólnego elokwencja, wygląd i posiadanie gabinetu z kompetencjami ???

      w latach 80 i 90 słynny był przypadek niemieckiego bezrobotnego, który dzięki inteligencji przez prawie dekadę udawał lekarza - leczył, wygłaszał referaty, headhunterzy zabijali się o jego zatrudnienie, dostał honorowe tytuły, ba - nawet był orzecznikiem lekarskim.

      dopiero przez przypadek wydało się, że nie ma żadnego wykształcenia, a wszelkie kompetencje zdobył małpując język i pozy innych lekarzy, poznane podczas wizyt w gabinetach.
      przez prawie dekadę nikt nie miał do niego żadnych zastrzeżeń - a wręcz był uznawany za wybitnego fachowca.
      mimo, że nie posiadał licencji.
      • prawdaczasu No jasne. 24.04.12, 02:56
       Znany jest przypadek o ile dobrze pamiętam piekarza z kujawsko pomorskiego, który dowodził DUŻYMI budowami bez jakiegokolwiek dyplomu czy licecji izby budowlanej (brak tego nie jest oczywiście równoznaczny z brakiem umiejętności).

       Sprawa wyszła na jaw ,kiedy zaoferował jako jedyny w przetargu nowatorską technologię wykonania robót. Okazało się ,że nie figuruje w żadnej z izb.
       Zakazano mu wykonywać zawód... Obiekty ,które wybudował stoją po dziś dzień i mają się dobrze.
   • najlepszygeorge Listy czytelników: tak napędza się bezrobocie 23.04.12, 21:42
    Bardzo dobry list.

    Licencje w polskim wydaniu to niestety często fikcja. Weźmy przykład najprostszy jak prawo jazdy. Co z tego, że są kursy, egzaminy państwowe skoro ok. 20% zatrzymanych prowadzi pojazd bez uprawnień?

    Drugi przykład z listu to licencje dla księgowych i biur rachunkowych. Czy gdy ja jako klient zostanę wprowadzony w błąd przez księgowego, to czy państwo wypłaci mi za to odszkodowanie?
    • mobisek Re: Listy czytelników: tak napędza się bezrobocie 24.04.12, 11:03
     Chyba żartujesz?

     > Co z tego, że są kursy, egzaminy państwowe skoro ok. 20% zat
     > rzymanych prowadzi pojazd bez uprawnień?

     Wiesz co, w ten sposób w ogóle nie warto ustalać żadnych reguł, przepisów ani prawa, skoro wciąż są łamane. Co z tego, że jest prawo własności, skoro codziennie jest tyle kradzieży? Logika wykazuje, że idąc twoim tokiem rozumowania dochodzimy do absurdu.
     Natomiast pomysł, aby spokojnym okiem patrzeć, jak dorodny młodzian bez prawka wsiada sobie do merca i śmiga autostradą 130 km/h wśród innych samochodów, m.in. np. twojego z twoją rodziną, uważam za pomysł z kategorii szalonych.

     Jeśli chodzi o księgowych, to sprawa jest również nie taka prosta. Problemem jest to, że w zawodzie tym można narobić naprawdę bardzo duże szkody - zarówno dla przedsiębiorstwa jak i skarbu państwa. Nie jestem pewien, czy równie ochoczo głosiłbyś ten pogląd, gdyby np. twój pacodawca splajtował wskutek błędów pana księgowego, który co prawda ma boskie CV, tyle tylko, że nieprawdziwe. I co z tego, że właściciel poda go do sądu? Ile odzyska pieniędzy? A twoje miejsce pracy tak czy inaczej już jest w koszu.

     Myślę, że licencje mają sens tam, gdzie jest szczególnie duża odpowiedzialność oraz nie da się wykryć na pierwszy rzut oka, czy ktoś posiada dane umiejętności czy nie. Innymi słowy tam, gdzie łatwo jest o oszusta.
   • Gość: 1_facet Bledne kolo IP: *.e-wro.net.pl 23.04.12, 21:52
    Najskuteczniejsza forma konkurencji na wolnym rynku jest jego usuwanie przez podmioty już na nim występujące.

    Plebs chce wolnego rynku
    Wielcy kapitaliści chcą kontroli

    W państwie kapitalistycznym rządzi pieniądz wiec stanie się to czego chce grupa silniejsza.
    Sorry jesteście tylko plebsem i tak skończycie, welcome to capitalism.    • imw bładzisz :( 24.04.12, 11:21
     kapitalizm nie oznacza rządów pieniądza - kapitalizm pochodzi od słowa capita
     Polska nie jest krajem kapitalistycznym
   • Gość: mnb Listy czytelników: tak napędza się bezrobocie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.04.12, 22:54
    u nas w firmie cieć robił szkolenie bhp. frajer, który nie umie mówić poprawnie, pisać po polsku i ma pirackie oprogramowanie na laptopie, z uprawnieniami do przeprowadzania szkoleń zgarnia co 4 lata prawie 6 tys zł. obsługuje kilkanaście firm w powiecie i dalszych kilkanaście w Polsce. ale ma uprawnienia, które dają mu prawo wystawiania zaświadczeń. lepsze szkolenia robiłby zwykły strażak z PSP. ot Polska.
    • prawdaczasu Śmiech niezrozumienia... 24.04.12, 10:01
     Setki razy słyszałem argument,że są branże gdzie giganci zasobni kapitałem kasy i wiedzy nie dopuszczą maluczkich. Ale te firmy powstały z małych gdy jeszcze bzdurnych przepisów nie było.

     To właśnie Unileverom, Bayerom i im podobnym zależy na isnieniu koncesji i socjalizmu.
     Ten system utrzymuje status quo. Ludziom nie chce się działać prężnie skoro "jakoś" można żyć na etacie, a koszty i utudnienia (koncesje i nakazy urzędnicze) prowadzenia małej firmy nie są współmierne do zysku.
     Dużego stać na licencje i ewentualne łapówki , które musi dawać urzędnikom bo to oni w tym bzdurnym prawie decydują co wolno. (koszty oczywiście przerzuci na klientów - ceną nie musi konkurować z nikim innym tylko innymi wielkimi korporacjami).
   • Gość: kasiszcz Listy czytelników: tak napędza się bezrobocie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.04.12, 09:31
    kolejnym absurdalnym przykładem jest stanowisko specjalisty BHP. Od 2013 r. nie wystarczy ukończenie odpowiednich studiów ale do tego trzeba mieć roczny staż pracy na stanowisku gdzie wykonuje się czynności bhp (na umowę o pracę!) w firmie zatrudniającej co najmniej 100 osób. Tym samym młodzi ludzie nie będą mieli żadnych szans aby pracować w wyuczonym zawodzie.
    Natomiast ci, którzy od lat pracowali jako BHP-owcy, wystarczy by zrobili studia. Tym sposobem żadna nowa świeża konkurencja nie ma szans zająć miejsca starej kadry. No bo gdzie ci młodzi ludzie (zwłaszcza na prowincji) znajdą chętny duży zakład, który od razu da im umowę o pracę?
    Tylko specjalista bhp będzie miał uprawnienia do przeprowadzania szkoleń bhp, no więc kółko się zamyka, bo po co firmie absolwent BHP, który nie ma uprawnień do przeprowadzania szkoleń?
   • Gość: aga Listy czytelników: tak napędza się bezrobocie IP: *.play-internet.pl 24.04.12, 10:41
    Poszukuję chętnych do wypełnienia ankiety do mojej pracy magisterskiej, będę bardzo wdzięczna za pomoc!

    Jest to ankieta na temat mobbingu i manipulacji w miejscu pracy skierowana do pracowników biurowych.

    Link dla pracowników biurowych urodzonych po 1981 roku: webankieta.pl/ankiety/woc3b24cqq40

    Link dla przełożonych między 31. a 50. rokiem życia: webankieta.pl/ankiety/woc3bk6cr4c0

    Z góry dziękuję :)
    • Gość: olka np. licencje w nieruchomosciach IP: *.dynamic.chello.pl 24.04.12, 12:18
     To prawdziwa kpina!!
     Jeden z warunków do uzyskania - skończenie stosownej szkoły podyplomowej a jak sie to odbywa ano mozna za niecałe 5 tyś skończyc taka szkołe w 2 miesiace w wakacje, zaplacici i nie chodzic bo nikogo to nie obchodzi po czym zebrac do kupy troche materiałów z netu i gotowa praca!!
     Kolejny krok to praktyki i rzecz ma sie podobnie wystarczy zaplacici za ich odbycie nie pokazujac sie ani razu!
     Niestety autopsja!!
     A najsmutniejsze jest to, że swoja wiedza zdobytą z doświadczenia moge obdzielić połowę wykładowców owych szybkich szkółek .....
     zwykle wyciaganie kasy nie ma absolutnie miejsca na tz dobro klienta tylko złoty interes dla szkółek wszelkiej masci!
     A głosy środowiska jakoby zniesienie zanizy jakość usług to brednie!!
   • walkaklas Listy czytelników: tak napędza się bezrobocie 24.04.12, 12:51
    W większość należy się z artykułem zgodzić
    RACJA
    ale
    "- istnieją zawody, w których licencje muszą dalej obowiązywać. Trudno bowiem sobie wyobrazić sprzedawcę leków bez uprawnień farmaceuty albo, że przypadkowa osoba zostanie lekarzem"

    sporą część leków sprzedaje się nie w aptekach i co poumierali ci ludzie co kupili bez farmaceuty ?
    to lekarze ordynuje leki nie farmaceuci, więc sprzedawać powinien móc każdy, co nie broni aby był to farmaceuta, nie zapominajcie o tym
    ludzie sami zdecydują czy wolą aby lek na receptę wydał i m farmaceuta czy np inż. mechanik albo technik weterynarz, dlaczego nie ?

    co do lekarzy, każdy rozsądny pójdzie do takiego z papierami ale nie widzę powodu aby karać więzieniem innych, co np mają dużą wiedzę zdobytą samodzielnie i z powodzeniem (teraz na czarno)_ leczą ludzi z drobnych problemów, jeśli natomiast partaczą to są sądy

    Licencje powinny być tylko potwierdzeniem umiejętności a nie regulatorem konkurencji
    pamiętajcie uczymy się dla wiedzy nie dla papierków
    tak to działa w wolnym świecie - np informatyce
    • Gość: Lech Re: Listy czytelników: tak napędza się bezrobocie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.04.12, 18:13
     > co do lekarzy, każdy rozsądny pójdzie do takiego z papierami ale nie widzę powo
     > du aby karać więzieniem innych, co np mają dużą wiedzę zdobytą samodzielnie i z
     > powodzeniem (teraz na czarno)_ leczą ludzi z drobnych problemów, jeśli natomia
     > st partaczą to są sądy

     Ale przecież nikt nikogo nie kara więzieniem. Jeśli ktoś chce to może iść do lekarza, który ukończył medycynę, odbył odpowiednie staże i ma prawo wykonywania zawodu. Ale jeśli ktoś nie chce, to może udać się do jakiegoś znachora, który za grubą kasę zaleci mu picie ziółek albo uleczy go swoim magicznym dotykiem.
    • agulha Re: Listy czytelników: tak napędza się bezrobocie 13.05.12, 21:53
     Nie całkiem Twoje ciało, bo jak Cię znachor uszkodzi, to z kwikiem przybiegniesz do państwowej służby zdrowia po ratunek - bo przecież jesteś ubezpieczony (a nawet, jak nie jesteś, to zgodnie z obowiązującymi przepisami szpital musi Cię ratować, a potem dopiero może upominać się o zapłatę, zwykle zresztą bezskutecznie). A jak nawet nie przybiegniesz sam, to Cię przywiozą, jeżeli dekokt zaserwowany przez znachora okaże się dostatecznie mocny. Poza tym renty inwalidzkie i zasiłki pogrzebowe też idą ze wspólnej kasy.
     A Ty byś chciał jak w "Romeo i Julii", żeby od nielicencjonowanego specjalisty truciznę można było kupić?
   • truten.zenobi niby tak ale... 24.04.12, 14:10
    zniesienie licencji samo w sobie nie zwiększy znacząco miejsc pracy.
    niskie płace i wysokie bezrobocie, to efekt wielu innych dużo istotniejszych czynników.
    ale oczywiście licencje to jeden z objawów raka biurokracji i korupcji jaki toczy nasz kraj...

    z tym że najczęściej problemem nie jest sama licencja ale sposób jej otrzymania, a także to że organ wydający licencje tak naprawdę nic nie gwarantuje.
    --
    "znów zabijają w nas młodość
    znów zabierają nam wolność..."
   • Gość: frontek45 Listy czytelników: tak napędza się bezrobocie IP: *.opera-mini.net 12.05.12, 18:07
    Samo zniesienie licencji nic nie da a stworzy pewne problemy. Według propozycji premiera mają być zniesione licencję pracownika ochrony. W tej chwili są pracownicy ochrony licencyjni i bez licencji, ale pełne uprawnienia mają tylko pracownicy licencyjni, którzy na większości stanowiskach tylko oni powinni być zatrudniani, gdyuż tylko oni mają prawo do legitymowania osó ich zatrzymywania, używania siły fizycznej, środków przymusu, psa i broni palnej. Zwykły pracownik bez licencji nie mają tych uprawnień i najczęściej wykonywane przez nich czynności są na granicy prawa lub bez prawne. Likwidacja licencji w tym zawodzie spowoduje wolną amerykankę i zatrudnianie byłych kryminalistów w tym zawodzie. Czy oto chodzi rządowi???
  Inne wątki na temat:

  Popularne wątki

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka