wezwanie do sadu-jak rozumiec? Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • co oznacza wezwanie , które brzmi "wezwanie pod rygorem pominięcia dowodu z
    przesłuchania w charakterze strony". Dodam ze w nagłówku jest "stawiennictwo
    osobiste obowiązkowe" i jakie są konsekwencje ewentualnego nie stawienia sie
    w sadzie pracy. Czy ktoś tu zna sie na prawie ?

  • Gość: Dosia IP: 195.217.253.* 07.07.04, 14:39
    Jak pisza ze stawiennictwo obowiazkowe to raczej trzeba sie stawic, ewentualnie
    dostarczyc przed rozprawa, badz na rozprawie zwolnienie lekarskie.
    Nieusprawiedliwione niestawiennictwo moze zaowocowac grzywna.

    Wydaje mi sie, ze to niezbyt gramatyczne zdanie pt. "wezwanie pod rygorem
    pominięcia dowodu z przesłuchania w charakterze strony" oznacza tyle, ze jezeli
    sie nie stawisz, to sad nie da Ci drugiej szansy i nie wezwie Cie ponownie na
    swiadka, zatem nie bedziesz mogla "pomoc" w postepowaniu. To zalezy jak
    oceniasz swoja role w sprawie. Jezeli Twoje zeznanie ma np. pomoc koledze, to
    niestawienie sie na rozprawe skutecznie go tej pomocy moze pozbawic, bo sad
    drugi raz Cie nie wezwie.

    Jednakze na rozprawe raczej isc musisz, bo sad moze Ci dowalic grzywne.
  • Jest powiedziane w charakterze strony, tj. nie jesteś świadkiem. Czasami sądy
    się mylą. Znam wiele przypadków, gdy w dużych instytucjach sądy wzywają w
    charakterze strony np. dyrektora departamentu. Wtedy trzeba grzecznie odpisać,
    iże zgodnie z art. 300. § 1. KPC za osobę prawną sąd przesłuchuje osoby
    wchodzące w skład organu uprawnionego do jej reprezentowania, przy czym sąd
    decyduje, czy przesłuchać wszystkie te osoby, czy też tylko niektóre z nich.
    i wskazujemy jaki jest skład np. zarządu.
    Wyjątkiem jest Skarb Państwa
    art. 300 § 2. Za Skarb Państwa sąd może przesłuchać w charakterze strony osoby
    powołane do reprezentowania państwowej jednostki organizacyjnej, z której
    działalnością wiąże się dochodzone roszczenie, lub osoby przez nie wskazane.

    Jeżeli jesteś pracodawcą to można napisać wniosek o ograniczenie dowodu z
    przesłuchania stron do przesłuchania jedynie strony powodowej. Tak suę robi w
    dużych instytucjach. Nie będzie przecież prezes Banku zeznawał w sprawei p. X z
    dalekiego oddziału, o której istnieniu nawet nie słyszał.
    Jeżeli sąd się uprze to rzeczywiście można dostać grzywnę.
    art. 304 zd 3 kpc "Poza tym do przesłuchania stron i składania przyrzeczenia
    stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące świadków, z wyjątkiem przepisów o
    środkach przymusowych".

    Art. 274. § 1. Za nie usprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na
    grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa
    skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie.
    § 2. Przepis paragrafu poprzedzającego stosuje się odpowiednio do świadka,
    który oddalił się bez zezwolenia przewodniczącego.

  • Gość: lasiu IP: *.access.uk.tiscali.com 07.07.04, 19:36
    Mam pytanie co oznacza klauzula "z wyjątkiem przepisów o środkach
    przymusowych". Czy grzywna jest środkiem przymusowym?
  • Masz rację, grzywna też jest środkiem przymusowym, napisałam tak z rozpędu.
    Żeby Cię upewnić cytat.
    Tak pisze em. sędzia SN prof. dr hab. Kazimierz Piasecki: „ ... art. 304 (...)
    wyłącza stosowanie środków przymusu (grzywny i aresztu, przymusowego
    sprowadzenia), które mają na celu wymuszenie spełnienie przez świadka obowiązku
    zeznawania w charakterze świadka.”

    Wynika to stąd, iż co do zasady strony nie można zmuszać do składania zeznań.
    Tracisz po prostu możliwość przedstawienia swojej wersji wydarzeń w sądzie i
    tyle. Zresztą właśnie tą sankcją zagroził Ci wyłącznie sąd.
  • Gość: Tmp IP: 195.117.30.* 08.07.04, 18:17
    > Wydaje mi sie, ze to niezbyt gramatyczne zdanie pt. "wezwanie pod rygorem
    > pominięcia dowodu z przesłuchania w charakterze strony" oznacza tyle, ze
    jezeli
    >
    > sie nie stawisz, to sad nie da Ci drugiej szansy i nie wezwie Cie ponownie na
    > swiadka, zatem nie bedziesz mogla "pomoc" w postepowaniu

    Skoro chodzi o STRONĘ to nie o świadka. Strona to osoba której bezpośrednio
    postepowanie dotyczy. Jezeli autor postu jest pracodawcą, to zapewne któryś z
    pracowników złożył przeciw niemu skargę, a jeżeli sam jest pracownikiem, to
    albo on sam zgłaszał coś do sądu, albo np. podpisał się pod zbiorowym protestem
    i też jest bezpośrednio zainteresowany.
    A wezwanie napisane jest według mnie jasno: staw się, bo to twoja sprawa, a
    jeżeli nie, to nie będziesz mógł przedstawić swoich racji i sąd wyda wyrok na
    podstawie informacji jakie uzyskał od drugiej strony.
  • Gość: kremowa1 IP: *.access.uk.tiscali.com 09.07.04, 14:40
    dzieki za informacje!!!! Ja jestem stroną, pozwałam sirmę, żeby była jasność.
    Nie było mnie na żadnej rozprawie, był mój przedstawiciel. Dostałam powyższe
    pismo i próbowałam je rozszyfrować. Dzięki za pomoc.
  • Gość: aw IP: *.cdma.centertel.pl 05.12.13, 03:27
    Dostałem właśnie wezwanie w charakterze strony w sprawie wydania przez sąd zarządzeń dotyczących moich dzieci, bo ktoś złośliwie (teściowa) napisała skargę i sąd to rozpatruje w postępowaniu przygotowawczym. Teraz wiem, że mam się tam pojawić i złożyć wyjaśnienia.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.