Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

wypowiedzenie a zwolnienia lekarskie

IP: *.cyberghostvpn.com 14.02.13, 14:59
    Witam. Mam aktualnie ciężką sytuację i proszę o doradzenie w kilku kwestiach. Może na początek opiszę w jakiej sytuacji się znajduję:

W dniu 31 Stycznia otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę, które podpisałem. Od ponad roku leczę się neurologicznie, ale do tej pory nie byłem na żadnym zwolnieniu lekarskim z tego tytułu. Teraz jako że sytuacja się skomplikowała ponieważ stan zdrowia się pogorszył i chciałbym właśnie skorzystać z opcji zwolnienia lekarskiego, ale jak napisałem wcześniej podpisałem wypowiedzenie, więc teraz z tego tytułu kilka pytań:

Mam podstawy do wzięcia chorobowego, dostałem zwolnienie na 8 dni od 5 lutego, do 12 lutego włącznie od lekarza rodzinnego, następnie od 13 do 28 od neurologa i będzie dalej kontynuowane aż zostaną wszystkie badania konieczne wykonane, a następnie leczenie. Wypowiedzenie kończy się dnia 16 lutego. Rozumiem że zwolnienia lekarskie po tym czasie przekazywać do oddziału ZUS, ale mam jeszcze kilka innych pytań:

1. od dnia 5 lutego do 16 zakład pracy będzie mi wypłacał wynagrodzenie chorobowe, a co dalej? od którego momentu ZUS zacznie wypłacać zasiłek? gdzieś czytałem że dopiero od 30 dnia choroby, ale za zaległe dni też zapłaci czy dopiero od 30 dnia zwolnienia?
    2. drugie pytanie, jak będę miał liczone 80% mi przysługujące? od tego co miałem na umowie pracy czy jak?

Dodam że na wszystko mam papiery, różne badania, wizyty wszystkie potwierdza że nie jestem zdolny do pracy...

Bardzo mi zależy na szybkiej reakcji z Waszej strony, jestem teraz pod ścianą, ponieważ jestem 'na swoim' a do tego mam nie małą sumę pieniędzy do spłaty w banku.

Bardzo liczę i proszę o Waszą pomoc i odpowiedzi na moje pytania

pozdrawiam
    Edytor zaawansowany
    • snajper55 14.02.13, 23:33
      Gość portalu: bodzio napisał(a):

> Mam podstawy do wzięcia chorobowego, dostałem zwolnienie na 8 dni od 5 lutego,
      > do 12 lutego włącznie od lekarza rodzinnego, następnie od 13 do 28 od neurolog
      > a i będzie dalej kontynuowane aż zostaną wszystkie badania konieczne wykonane,
      > a następnie leczenie. Wypowiedzenie kończy się dnia 16 lutego. Rozumiem że zwol
      > nienia lekarskie po tym czasie przekazywać do oddziału ZUS, ale mam jeszcze kil
      > ka innych pytań:
      >
      > 1. od dnia 5 lutego do 16 zakład pracy będzie mi wypłacał wynagrodzenie chorobo
      > we, a co dalej? od którego momentu ZUS zacznie wypłacać zasiłek? gdzieś czytałe
      > m że dopiero od 30 dnia choroby, ale za zaległe dni też zapłaci czy dopiero od
      > 30 dnia zwolnienia?

Nie ma limitu 30 dni. Przecież zwolnienie może kończyć się po kilku dniach od rozwiązania umowy o pracę. ZUS za te kilka dni także zapłaci.
      Jeśli się nie mylę, to za zwolnienia dostarczone w jednym miesiącu ZUS zasiłek chorobowy wypłaca na początku następnego miesiąca.

> 2. drugie pytanie, jak będę miał liczone 80% mi przysługujące? od tego co miałe
      > m na umowie pracy czy jak?

Podstawa jest tak samo liczona jak w czasie pracy z jednym wyjątkiem. Nie może ona być wyższa od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych.

> Dodam że na wszystko mam papiery, różne badania, wizyty wszystkie potwierdza że
      > nie jestem zdolny do pracy...

Nie przejmuj się tak tymi zwolnieniami. Tysiące ludzi dostaje zasiłki chorobowe. To nic wyjątkowego. :)

S.
      --
      Polen, Polen, über alles! (pol. Polska jest najważniejsza!)
      Polen, erwache! (pol. Polsko, obudź się!)
    • Gość: olasza IP: *.dynamic.chello.pl 18.02.13, 19:35
      Witam, jestem w podobnej sytuacji, wypowiedzenie skończyło się 16.02, a od 14.02 jestem na zwolnieniu do 22.02(piatek). będę kontynuować zwolnieni - jednak mam pytanie czy kolejne zwolnienie powinno być od 23.02 soboty czy od poniedzialku (25.02)?
      Napiszcie jeszcze raz jak jest z tym wyplacaniem zasiłku przez ZUS? 80% wynagrodzenia za ostatni rok czy 80% jakiejś średniej?
      Będe wdzieczna za odpowiedz:)
    • Gość: lalala IP: *.182.240.167.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 18.02.13, 20:27
      A nie łatwiej zadzwonić prosto do ZUSu?
    • snajper55 18.02.13, 23:31
      Gość portalu: olasza napisał(a):

> Witam, jestem w podobnej sytuacji, wypowiedzenie skończyło się 16.02, a od 14.0
      > 2 jestem na zwolnieniu do 22.02(piatek). będę kontynuować zwolnieni - jednak ma
      > m pytanie czy kolejne zwolnienie powinno być od 23.02 soboty czy od poniedzialk
      > u (25.02)?

Może być i tak, i tak, ale zasiłek płaci się za dni zwolnienia, a więc im więcej dni zwolnienia, tym (w tym przypadku) dla ciebie lepiej. Gdybyś pracowała, to by było na odwrót, bo zabierają tyle samo dniówek.

> Napiszcie jeszcze raz jak jest z tym wyplacaniem zasiłku przez ZUS? 80% wynagro
      > dzenia za ostatni rok czy 80% jakiejś średniej?

Jakiejś średniej. :) 80% wynagrodzenia rocznego? Chciałbym. :D Tu masz dokładnie opisane jak się liczy podstawę zasiłku (w części Podstawa wymiaru):

www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429
      W skrócie - jest to średnie miesięczne wynagrodzenie (po odliczeniu składek) z ostatniego roku powiększone o części wypłat płaconych rzadziej (np o 1/4 premii kwartalnej czy o 1/12 premii rocznej).

S.
      --
      Polen, Polen, über alles! (pol. Polska jest najważniejsza!)
      Polen, erwache! (pol. Polsko, obudź się!)
    • Gość: krokodyl IP: *.204.6.22.dsl.dynamic.t-mobile.pl 14.02.13, 23:58
      Kupowanie zwolnień lekarskich po otrzymaniu wypowiedzenia jest nagminne. Nagle taki pracownik jest tak chory, że pół roku pobiera świadczenie chorobowe zamiast zasiłku dla bezrobotnych.
    • Gość: bodzio IP: *.tktelekom.pl 15.02.13, 10:39
      widzę nie zrozumieliśmy się, nie kupuję sobie zwolnień, może inni tak robią, ale osobiście nie popieram takich praktyk. w każdej chwili mogę iść na komisję lekarską, bo na prawdę jestem niezdolny do pracy ;/ szkoda że tak mnie oceniasz nie znając mnie w ogóle. mimo wszystko dziękuję za Wam za odpowiedź
    • Gość: Ja IP: *.dynamic.chello.pl 18.03.13, 09:04
      Znam osobiscie ludzi,ktorzy wlasnie po stracie pracy powaznie sie rozchorowali. Brak srodkow do zycia moze powaznie zaburzyc funkcjonowanie,nagly brak zajec zawodowych i bezefektowne szukanie pracy moze sie odbic na zdrowiu psychicznym. wiec nie bardzo rozumiem tego typu zarzuty. Utrata pracy jak najbardziej moze wiazac sie ze zlym samopoczuciem!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka