Forum Praca Praca
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Umowa o dzieło- praca biurowa

  03.10.17, 22:43
  Witam, chciałabym się zapytać jak wygląda sprawa z umową o dzieło w pracy biurowej.
  Czy zgodny z prawem jest zapis, iż wynagrodzenie wynoszące mniej niż 100 złotych nie zostanie wypłacone. Przypuśćmy w sytuacji, gdy przyjdzie się do pracy na dwa dni i po tych dwóch dniach się zrezygnuje to wynagrodzenie nie zostanie wypłacone, bo nie przekroczyło 100 złotych. Czyli przykładowo dzień ,,próbny'' nie będzie płatny.
  Czy w umowie na dzieło jest legalna praca na akord? Wykonam ,,tyle'' sztuk to dostanę ,,tyle" wynagrodzenia mimo pracy tak naprawdę na etat.
  Czy zgodne z prawem jest karanie pracowników grzywną za nieumyślne zniszczenie jakiegoś elementu służącego do produkcji jakiejś części?
  Co w ogóle sądzicie o pracy produkcyjnej na umowie o dzieło?
  Edytor zaawansowany
  • katarzyna_ksiezniak.kosmala 18.10.17, 10:44
   Witam, w mojej opinii w biurze można pracować - jeśli nie na umowie o pracę - to na umowie zlecenia, ale nie na umowie o dzieło; umowa o dzieło zakłada osiągnięcie jakiegoś konkretnego efektu, zaś umowa zlecenia - zakłada staranne działanie wykonującego zlecenie i jest to bardziej adekwatny, przekonujący rodzaj umowy cywilnoprawnej do tego typu pracy polegającej na wykonywaniu powtarzalnych czynności nie tworzących jakiegoś dzieła niż umowa o dzieło. Umowę o dzieło bym zakwestionowała.
   W mojej ocenie generalnie zapis o niewypłacaniu wynagrodzenia w wysokości niższej niż 100 zł - o ile praca (na innej podstawie niż umowa o pracę) była wykonywana - może być uznany za sprzeczny z prawem, ale oczywiście wszystko zależy od konkretnych okoliczności faktycznych i zapisów w umowie. O ile bowiem zgodnie z prawem nie można zrzec się wynagrodzenia z umowy o pracę (takie zrzeczenie się będzie nieważne z mocy samego prawa), o tyle można się zrzec wynagrodzenia z umowy zlecenia czy umowy o dzieło.
   Tzw. akord jest zawsze dopuszczalny, w umowie o dzieło można umówić się, że za wykonanie tylu a tylu sztuk czegoś otrzyma się tyle a tyle wynagrodzenia. Oczywiście nie stoi to na przeszkodzie założenia w sądzie sprawy o ustalenie, że w istocie ta umowa o dzieło jest umową o pracę. Rozstrzygnięcie sądu będzie zależało jednak od oceny wszystkich okoliczności sprawy, w tym okoliczności, w jakich została zawarta umowa o dzieło, m.in. czy zawierający ją "pracownik" dobrowolnie wybrał ten sposób współpracy.
   Pracodawca nie ma prawa karać pracownika grzywną za zniszczenie jakiegoś elementu służącego do produkcji - może domagać się natomiast od pracownika odszkodowania (maksymalnie w wysokości 3 - krotności jego pensji miesięcznej) i ewentualnie ukarać go karą porządkową - upomnienia lub nagany, jeśli do uszkodzenia doszło wskutek nieprzestrzegania przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy lub wskutek nieprzestrzegania przepisów BHP lub przepisów przeciwpożarowych, a karę pieniężną - jeśli do uszkodzenia doszło wskutek nieprzestrzestrzegania przez pracowników przepisów BHP lub przepisów przeciwpożarowych.

  Popularne wątki

  Nie pamiętasz hasła lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka
  Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.