Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Brak składek chorobowych i ZUS zaniżony

27.12.17, 11:34
    Pracodawca nie chce nam płacić składek chorobowych i tłumaczy to tym że pracujemy w nie pełnym wymiarze godzin na umowa zlecenie i nasz zarobek jest poniżej minimalnej krajowej. Dla mnie oznacza to że kiedy zachoruję to zostaję bez pieniędzy a co jeśli ulegnę wypadkowi na drodze bo jestem także kierowcą i na dłużej nie będę mógł pracować ? Składki ZUS są tym samym też zaniżone ale do wieku emerytalnego mam jeszcze daleko o emeryturze nie myślę. Czy mogę jakoś wymusić by pracodawca jednak płacił nam składki chorobowe i pełny ZUS oraz ewentualnie zmienił umowę zlecenia na umowę o pracę.
    Edytor zaawansowany
    • aktyntasza 02.01.18, 14:58
      Policjanci mają regularne podwyżki płac i oprócz mundurówki i ,,trzynastki", które wypłacane są im co roku, otrzymują też inne dodatki socjalne, między innymi nagrody jubileuszowe po 20, 25, 30, 35 i 40 latach służby w wysokości odpowiednio 75 proc., 100 proc., 150 proc., 200 proc. i 300 proc. miesięcznego uposażenia. Funkcjonariusze mogą też liczyć na liczne dofinansowania. Do wycieczki, do "wczasów pod gruszą", do wypoczynku dla dzieci i młodzieży, kupna biletów do teatru i kina czy zajęć sportowo-rekreacyjnych. Funkcjonariuszom udzielane są też pożyczki na cele mieszkaniowe, a także bezzwrotne zapomogi. Jeszcze gorsza patologia jest na kopalniach bo nieraz pod płaszczykiem ochrony pracownika kręcą własne interesy. Głośny był przypadek jak protestowali przeciwko pracy w niedzielę, a kiedy wywalczyli co chcieli, pozakładali firmy i podnajmowali tych samych górników w niedzielę, wzbogacając się na pośrednictwie. Oczywistym było że kopalnia nie może stać w niedziele. Temat etatów związkowców powinien być priorytetem dla rządu. Jeśli praca na rzecz związku to wolontariat, lub ok etat, związkowy, ale opłacany ze składek członków a nie przez zakład pracy.
    • katarzyna_ksiezniak.kosmala 09.01.18, 11:25
      Dzień dobry, w przypadku zleceniobiorców ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, a nie obowiązkowe. Oznacza to, że Zleceniodawca (którego nazywa Pan tu "Pracodawcą") nie ma obowiązku zgłosić pana do ubezpieczenia chorobowego. Jednak może Pan złożyć wniosek do ZUS, że chce dobrowolnie ubezpieczyć się i płacić składkę na ubezpieczenie chorobowe. Składka taka jest w całości finansowana ze środków ubezpieczonego zleceniobiorcy (czyli Pana). Nie może Pan zmusić zleceniodawcy, aby płacił za pana składki na ubezpieczenie chorobowe. Natomiast co do zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę - to jeśli nie ma woli po stronie pracodawcy takiej zmiany, to pozostaje tylko droga sądowa - pozew o ustalenie, że zawarta umowa zlecenia jest w rzeczywistości umową o pracę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
    Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.