Forum Praca Praca
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  podstawy zwolnienia pracownika

  28.12.17, 20:39
  Z jakich powodów pracodawca ma prawo zwolnić pracownika z pracy jeśli jest umowa o pracę na czas nieokreślony?
  Edytor zaawansowany
  • pandaber 28.12.17, 20:53
   Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika w trzech zasadniczych przypadkach: ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych; popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeśli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem; zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Ustawodawca przewidział również w stosunku do pracownika niezawinione przez niego przyczyny, które dają pracodawcy prawo rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli: niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa: dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, oraz w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione wyżej a trwającej dłużej niż 1 miesiąc. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może jednak nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku, jak również po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.   --
   Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
  • snajper55 29.12.17, 01:47
   pandaber napisał(a):

   > Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z winy pracow
   > nika w trzech zasadniczych przypadkach

   Może też rozwiązać umowę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Najczęściej jest to likwidacja stanowiska. Pracownikowi należy się zazwyczaj wtedy odprawa.

   Pracodawca może też pracownikowi wręczyć wypowiedzenie zmieniające, obniżając mu, na przykład wynagrodzenie do minimalnego. Zazwyczaj wtedy pracownik odmawia przyjęcia takich warunków i umowa o pracę ulega rozwiązaniu.

   S.
   --
   Kometa
  • malwa200 29.12.17, 08:15
   a czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez podania konkretnej przyczyny?
  • pandaber 29.12.17, 12:53
   malwa200 napisała:

   > a czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez podania konkretnej przyczyny?


   Nie

   --
   Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
  • snajper55 29.12.17, 21:47
   malwa200 napisała:

   > a czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez podania konkretnej przyczyny?

   Może, jeśli była to umowa na czas określony i została wypowiedziana przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W innych przypadkach musi podać przyczyna rozwiązania umowy.

   Czy likwidacja stanowiska jest dla Ciebie konkretną przyczyną?

   S.
   --
   Kometa
  • agulha 31.12.17, 21:32
   A tak z ciekawości, porozumienie zmieniające można dać ot tak sobie? Jeżeli np. w firmie pracuje 50 specjalistów, zarabiających grubo powyżej średniej krajowej, a pracodawca nagle jednemu z nich wręczy wypowiedzenie obniżające mu płacę do minimalnej, to nie podlega to zaskarżeniu do sądu pracy?
   Jeśli to takie proste, to po cóż w ogóle byłyby inne zasady?
  • pandaber 31.12.17, 22:14
   Najprostszą formą zmiany warunków zatrudnienia jest zawarcie porozumienia stron między pracodawcą a pracownikiem. Nie zawsze jednak proponowana przez pracodawcę zmiana jest korzystna dla pracownika, który może nie wyrazić zgody na zawarcie porozumienia zmieniającego. W tym przypadku na pomoc pracodawcy przychodzi wypowiedzenie zmieniające.

   Wypowiedzenie pracownikowi warunków pracy lub płacy jest czynnością jednostronną pracodawcy, która niejako wymusza zmianę zaproponowanych nowych warunków zatrudnienia lub powoduje rozwiązanie łączącego strony stosunku prawnego.

   Wypowiedzenie zmieniające dochodzi do skutku w momencie, gdy oświadczenie woli pracodawcy trafia do pracownika w taki sposób, że ma realną szansę zapoznać się z jego treścią.
   Pracownik ma jedynie możliwość zaproponowania pracodawcy zmiany warunków jego zatrudnienia na mocy porozumienia stron. Jak sama nazwa wskazuje, aby doszło do zawarcia porozumienia, zarówno pracodawca jak i pracownik muszą wyrazić zgodę na dokonanie zmian w łączącej strony umowie.

   Pracodawca poza możliwością zaproponowania pracownikowi porozumienia zmieniającego może również skorzystać z wypowiedzenia zmieniającego.

   Wypowiedzenie zmieniające jest wykorzystywane wtedy, gdy pracownik nie wyraził zgody na zmianę warunków zatrudnienia w drodze porozumienia zmieniającego, albo wtedy, gdy proponowane zmiany są na tyle niekorzystne dla pracownika, że pracodawca wie, że nie spotkają się z aprobatą pracownika. W drugim przypadku pracodawcy często rezygnują w ogóle z wręczania pracownikowi porozumienia zmieniającego, gdyż brak zgody na dokonanie zaproponowanych zmian wymusza na pracodawcy przygotowanie dodatkowej dokumentacji.

   --
   Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
  • snajper55 02.01.18, 14:47
   agulha napisała:

   > A tak z ciekawości, porozumienie zmieniające można dać ot tak sobie? Jeżeli np.
   > w firmie pracuje 50 specjalistów, zarabiających grubo powyżej średniej krajowe
   > j, a pracodawca nagle jednemu z nich wręczy wypowiedzenie obniżające mu płacę d
   > o minimalnej, to nie podlega to zaskarżeniu do sądu pracy?
   > Jeśli to takie proste, to po cóż w ogóle byłyby inne zasady?

   W wypowiedzeniu zmieniającym musi być podany powód zmiany warunków umowy a pracownik może odwołać się do Sądu Pracy.

   Prościej pracownika zwolnić z powodu likwidacji stanowiska, choć wtedy pracodawca wypłaca odprawę, a przy wypowiedzeniu zmieniającym odprawa nie jest wcale pewna. Jeśli zmienione warunki pracy nie są drastycznie gorsze od poprzednich, sąd może uznać, że wina rozwiązania umowy nie leży wyłącznie po stronie pracodawcy.

   S.
   --
   Ten kraj

  Popularne wątki

  Nie pamiętasz hasła lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka
  Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.