Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Zanizone koszty uzyskania przychodu

    17.02.18, 16:55
    Witam. Za pomoca jednego ze znanych kreatorow pitow,wypelniam wiadome formularze.
    Nie moge zrozumiec dlaczego, jezeli wypleniam rubryke dotyczaca - Koszty uzyskania przychodow (umowa o prace) i wpisujac kwote 1529,68zl,program zanizami ja do 1335zl,przez co automatycznie rosnie mi dochod i musze cos tam doplacac. To jest normalne ze przy etacie koszty uzyskania przychodu na picie sa inne, a naprawde rozliczane sa od mniejszej kwoty?
    Edytor zaawansowany
    • pandaber 17.02.18, 17:25

      Pracownicze koszty uzyskania przychodu w 2017 i 2018 r. wynoszą:
      Z jednego stosunku pracy:

      111,25 zł miesięcznie
      nie więcej niż 1335 zł rocznie
      Z kilku stosunków pracy:

      łącznie nie więcej niż 2002,05 zł rocznie
      Z jednego stosunku pracy dla dojeżdżających:

      139,06 zł miesięcznie
      łącznie nie więcej niż 1668,72 zł rocznie
      Z kilku stosunków pracy dla dojeżdżających:

      łącznie nie więcej niż 2502,56 zł rocznie

      --
      Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
    • 2uboot2 17.02.18, 17:41
      Dziekuje, wiec jest jednak regulacyjnie to ustalone. Mam jeszcze pytanko. Jezeli pracowalem na etacie. Zwolnilem sie i podjalem nowa prace na etacie,to licza mi sie koszty uzyskania przychodu z jednego stosunku pracy, czy z dwoch?
    • snajper55 17.02.18, 17:45
      2uboot2 napisał:

      > Witam. Za pomoca jednego ze znanych kreatorow pitow,wypelniam wiadome formularze.
      > Nie moge zrozumiec dlaczego, jezeli wypleniam rubryke dotyczaca - Koszty uzyska
      > nia przychodow (umowa o prace) i wpisujac kwote 1529,68zl...

      A skąd masz taką kwotę? Z PIT od pracodawcy? Zapytaj pracodawcy skąd wziął taką dziwną kwotę. Może miał jakiś powód. Dojeżdżasz do pracy?

      S.
      --
      Flowers of the Forest
    • 2uboot2 17.02.18, 17:50
      To jest suma z 2 u ktorych pracowalem. 1) -1125,50zl , nastepnie zwolnilem sie i pod koniec roku u nastpenego zatrudnilem - 417,18zl
      1112,50+417,65=1529,68 wiec tyle wpiisalem w kreator i z automatu mi zanizyl na 1335
    • 2uboot2 17.02.18, 18:17
      Ponowie pytanie, dla mnie kluczowe (laik/amator):
      jezeli pracowalem u jednego pracodawcy na etacie i uzyskalem na picie - koszty uzyskania przychodu - 1112,50zl. nastepnie zwolnilem sie i przyjalem do nastepnego, gdzie na nastepnym picie - koszty uzyskania przychodu - 417,18zl
      Razem 1112,50+417,18=1529,68zl. Dlatego mam pytanie:
      1) Czy podlegam progowi (1335zl) dla jednego pracodawcy, czy tez kilku stosunkow pracy (2002,05zl)
      Bede wdzieczny za odpowiedz.
    • pandaber 17.02.18, 18:36
      Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co wyżej napisałem.

      --
      Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
    • 2uboot2 17.02.18, 18:43
      Moja arytmetyka i logika po wygranej Stocha mocno kuleje, ale zakladame,ze w kreatorze do rubryki mam wpisac zsumowane koszty uzyskania przychodow z 2 nastepujacych po sobie pracodawcow (1112,50+417,18=1529,68) i zaznaczyc proponowane opcje - (z kilku stosunkow pracy)?!?!?
    • pandaber 17.02.18, 19:32
      Dla potrącenia kosztów uzyskania przychodów bez znaczenia jest liczba stosunków pracy, w których pozostaje pracownik. Każdy pracodawca, z którym pracownik pozostaje w stosunku pracy, obowiązany jest potrącić z wynagrodzenia pracownika koszty uzyskania przychodów w pełnej kwocie. Miesięcznie koszty te wynoszą 111,25 zł, a jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę - 139,06 zł.
      Dopiero w momencie sporządzania zeznania rocznego pracownik będzie musiał uwzględnić maksymalny wymiar kosztów uzyskania przychodów w skali rocznej określony w art. 22 ust. 2 ustawy. Nie może on przekroczyć kwoty 2002,05 zł za rok podatkowy, natomiast w sytuacji gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę – kwoty 2502,56 zł.

      --
      Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
    • pandaber 17.02.18, 19:41
      www.e-pity.pl/abc-podatki/pit-37/rozliczenie-wynagrodzenia-umowa-prace/
      --
      Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
    • 2uboot2 17.02.18, 19:55
      Czyli reasumując po lekturze:
      1)stosunek pracy to umowa o prace, zlecenie (ktore tez posiadam, to umowa cywilno-prawna);
      2)jezeli bylem zatrudniony w jednej firmie na etat,zwolnilem sie i zatrudnilem w nastepnej na etat,to dostajac 2pity, zaznaczam mimo wszytsko w programie, ze wynagrodzenie z 1 stosunku pracy
      3) jezeli zsumowalem koszty z obydwoch pitow - (1112,50+417,18=1529,68) to kreator i tak naliczy mi 1335.
      4) jestem w plecy, na takim podejsciu, ale bylbym mial wiekszegdybym zaniosl pity do bura rachunkowego.
      Jezeli ktos widzi bledy w tym podjsciu, to sie upije.
    • snajper55 17.02.18, 19:46
      2uboot2 napisał:

      > 1) Czy podlegam progowi (1335zl) dla jednego pracodawcy, czy tez kilku stosunko
      > w pracy (2002,05zl)

      Podlegasz limitowi 1335 PLN. Limit 2002,05 PLN ma zastosowanie wtedy, gdy "podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej;"

      prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19910800350/U/D19910350Lj.pdf [Art. 22 ust. 2. str. 51]

      S.
      --
      ????????? ?????
    • 2uboot2 17.02.18, 20:00
      1) a jezeli jeszcze rownlegle dostaje przychody z umowy zlecenia, to jak wyczytalem sie nie liczy i stosuenk sluzbowy pozostaje jeden.
      2) Dla mnie przekroczenie 1335 ((1112,50+417,18=1529,68) , bardzo niekorzystnie odbija sie na calosci wyliczenia, bo sporo doplacam na koniec. Stad mialem spore watpliwosci.

    Popularne wątki

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka
    Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.