Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

okres wypowiedzenia od pracodawcy przy u.zastępstw

18.03.18, 22:27
    Jaki jest okres wypowiedzenia ze strony pracodawcy przy umowie na zastępstwo? Umowa podpisana i rozpoczęta 14.11.2016r. Z góry dziękuje za odpowiedź.
    Edytor zaawansowany
    • pandaber 19.03.18, 07:57
      Ustawa nowelizująca Kodeks pracy uchyla jednak od 22 lutego 2016 r. przepis (art. 331 Kodeksu pracy), który regulował okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo. Nie wprowadzono przy tym jakichkolwiek nowych odrębności w odniesieniu do wypowiadania tych umów. Zatem zastosowanie do nich będą miały przepisy dotyczące umów na czas określony. W stosunku do nich zaś od 22 lutego 2016 r. okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie wynosić:

● 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
      ● 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
      ● 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

--
      Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
    • anonim25 19.03.18, 10:44
      bardzo dziękuje za odpowiedź, ale to są okresy wypowiedzenia z obu stron, czy tylko jak ja składam ze strony pracownika? dostałam dziś rozwiązanie umowy z dn. zakończenia 13.04.2018, ponieważ osoba, którą zastępuje wraca do pracy 16.04.2018.
    • snajper55 19.03.18, 20:03
      anonim25 napisała:

> bardzo dziękuje za odpowiedź, ale to są okresy wypowiedzenia z obu stron, czy t
      > ylko jak ja składam ze strony pracownika?

Nie ma znaczenia kto wypowiada umowę - w każdym przypadku okres wypowiedzenia jest taki sam.

> dostałam dziś rozwiązanie umowy z dn. zakończenia 13.04.2018, ponieważ osoba, którą
      > zastępuje wraca do pracy 16.04.2018.

Jeśli dostałaś wypowiedzenie w marcu, to twój miesięczny okres wypowiedzenia zaczyna się 1 kwietnia i kończy 30 kwietnia. Pracę rozpoczęłaś 14.11.2016 roku ?

S.
      --
      Five miles out
    • snajper55 19.03.18, 19:58
      anonim25 napisała:

> Jaki jest okres wypowiedzenia ze strony pracodawcy przy umowie na zastępstwo? U
      > mowa podpisana i rozpoczęta 14.11.2016r. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Masz miesięczny okres wypowiedzenia (okres zatrudnienia przekracza 6 miesięcy i nie przekracza 3 lat).

S.
      --
      Kantyczka z lotu ptaka
    • anonim25 19.03.18, 22:30
      Dzięki za odpowiedz, dostałam pismo pt. Uprzedzenie o zakończeniu zatrudnienia. Tekst: niniejszym informuje Pani! Iż wiążąca nas umowa o prace zawarta w dniu 10.11.2016 /prace rozpoczęłam 14.11.2016/ zakończy się w dniu 13.04.2018. Przyczyna zakończenia zatrudnienia jest powrót zastępowanego pracownika. Kadry twierdzą, ze mogą mnie poinformować kilka dni przed powrotem tej osoby, zrobiły to wcześniej, bo ja się upominam o kolejne etapy tzn. Wypowiedzenie, ilość zaległego urlopu... Uważam, ze obowiazuje miesieczny okres wypowiedzenia tylko, jak przekonać kadry, jak one są najmądrzejsze ...
    • snajper55 20.03.18, 02:32
      anonim25 napisała:

> Dzięki za odpowiedz, dostałam pismo pt. Uprzedzenie o zakończeniu zatrudnienia.
      > Tekst: niniejszym informuje Pani! Iż wiążąca nas umowa o prace zawarta w dniu
      > 10.11.2016 /prace rozpoczęłam 14.11.2016/ zakończy się w dniu 13.04.2018. Przyc
      > zyna zakończenia zatrudnienia jest powrót zastępowanego pracownika. Kadry twier
      > dzą, ze mogą mnie poinformować kilka dni przed powrotem tej osoby, zrobiły to w
      > cześniej, bo ja się upominam o kolejne etapy tzn. Wypowiedzenie, ilość zaległeg
      > o urlopu... Uważam, ze obowiazuje miesieczny okres wypowiedzenia tylko, jak prz
      > ekonać kadry, jak one są najmądrzejsze ...

Kadry mają rację a ja się pomyliłem. Tak to jest gdy pytasz laików na forum. :) Co nie znaczy, że nie warto pytać. :)

Umowa na zastępstwo jest umową na czas określony. Zaczyna się w dniu podpisania a kończy - w dniu określonym w umowie lub gdy wraca zastępowany pracownik. Można ją wypowiedzieć w trakcie trwania (i wtedy obowiązuje okres wypowiedzenia), jednak nie jest to Twój przypadek. Twoja umowa po prostu kończy się z powodu powrotu pracownika, którego zastępowałaś.

Z ciekawostek: Nie tylko powrót pracownika powoduje rozwiązanie umowy o pracę osoby, która go zastępuje. Taki skutek ma także śmierć takiego pracownika czy rozwiązanie przez niego umowy o pracę.

"Kiedy należy wypowiedzieć umowę zawartą na zastępstwo nieobecnego pracownika, przed czy po powrocie osoby zastępowanej?

Takiej umowy nie trzeba wypowiadać. Rozwiązuje się ona z mocy prawa, z chwilą powrotu do pracy pracownika zastępowanego."

www.umowyoprace.pl/artykul,180,14064,rozwiazanie-umowy-na-zastepstwo.html

"Zaletą umowy o pracę na zastępstwo jest fakt jej automatycznego rozwiązania z dniem powrotu zastępowanego pracownika."

poradnikprzedsiebiorcy.pl/-charakterystyka-umowy-na-zastepstwo

"Ostatnim dniem zatrudnienia zastępcy jest bowiem ostatni dzień usprawiedliwionej nieobecności osoby zastępowanej."

mojafirma.infor.pl/mala-firma/pracownik-i-zus/750383,Kiedy-nastepuje-zakonczenie-umowy-na-zastepstwo.html

S.
      --
      Modlitwa o wschodzie słońca
    • anonim25 20.03.18, 07:51
      Bardzo dziękuje za kompletna odpowiedź. Um. na zastępstwo rządzi się innymi prawami, ale ja lubię mieć pojęcie o sprawie, Jeszcze raz wielkie dzięki i miłego dnia życzę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
    Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.