Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Korekta PIT11 i kasa za wysłuchanie?

06.04.18, 04:07
    Witam, 2 tematy:
    1. skontaktowałam się z kancelarią w celu konsultacji czy pracodawca mógł skorygować po 3 latach PIT11 rażąco na moją niekorzyść. Poproszono mnie o szczegóły, więc poszłam do kancelarii opowiedziałam, nie za bardzo mecenas miała czas, ale coś ponotowała i zażądała 200 zł! Czy zgodnie z prawem, bo żadnej porady mi nie udzielono. Powiedziała, że to skomplikowana sprawa i że do 10 dni oddzwoni w tej sprawie.

2. czy korekta PIT11 po 2-3 latach na rażącą niekorzyść pracownika jest dopuszczalna? Pomożecie znaleźć jakieś orzecznictwo/precedens? No i generalnie czy w sprawach podatkowych precedens jest honorowany?
    Edytor zaawansowany
    • snajper55 06.04.18, 11:01
      adaxis01 napisał:

> 2. czy korekta PIT11 po 2-3 latach na rażącą niekorzyść pracownika jest dopuszc
      > zalna? Pomożecie znaleźć jakieś orzecznictwo/precedens? No i generalnie czy w s
      > prawach podatkowych precedens jest honorowany?

PIT można skorygować w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku, w którym minął termin płatności podatku.

[np. decyzja Izby Skarbowej z 23 października 2013 r. (nr IPPB2/415-577/13-2/MK)]

Nie ma żadnego znaczenia, czy korekta jest na korzyść, czy niekorzyść pracownika.

W polskim prawie (także podatkowym) precedens nie ma znaczenia.

S.
      --
      Modlitwa o wschodzie słońca
    • truten.zenobi 07.04.18, 05:36
      ad1
      trzeba było iść do księgowej ...
      ad 2
      - każdy dokument wystawiony niezgodnie ze stanem faktycznym należy skorygować.
      - to nie jest precedens takie rzeczy się zdarzają
      - źle stawiasz pytanie - tupaniem nóżką nic nie załatwisz - powinieneś się raczej pytać co trzeba zrobić, jakie mogą być konsekwencje składania korekty po terminie itp.

--
      "mam dosyć tego kraju
      czerwono czarnej mafii"
      ps. nigdy więcej szajs-sunga.
    • snajper55 07.04.18, 14:18
      truten.zenobi napisał:

> ad1
      > trzeba było iść do księgowej ...

W jakiej sprawie? To jej pracodawca PIT skorygował.

> ad 2
      > - każdy dokument wystawiony niezgodnie ze stanem faktycznym należy skorygować.

tu bym polemizował. Po dziesięciu latach się nie koryguje.

> - to nie jest precedens takie rzeczy się zdarzają
      > - źle stawiasz pytanie - tupaniem nóżką nic nie załatwisz - powinieneś się racz
      > ej pytać co trzeba zrobić, jakie mogą być konsekwencje składania korekty po ter
      > minie itp.

Tu termin nie minął.

S.
      --
      Panzerlied
    • truten.zenobi 07.04.18, 14:36
      1 bo księgowa dużo lepiej sobie radzi z tymi sprawami niz przeciętny prawnik
      2. masz rację - choć nie w każdej sprawie jest instytucje przedawnienia. tu też przedawnienie nie nastaliło
      3. polemizował bym, pit za 2016 należy złożyć do końca kwietnia 2017
      nieotrzymanie pit 11 czy błedne rozliczenie nie zwalnia z obowiązku ujawnienia całego dochodu i prawidłowego naliczenia podatku.
      ale moze sie myle

--
      czytając wiadomości odnoszę wrażenie że jak 28 lat temu polska wstawała z kolan to się zdrowo jebnęła w głowę
    • snajper55 09.04.18, 02:38
      truten.zenobi napisał:

> 1 bo księgowa dużo lepiej sobie radzi z tymi sprawami niz przeciętny prawnik
      > 2. masz rację - choć nie w każdej sprawie jest instytucje przedawnienia. tu też
      > przedawnienie nie nastaliło
      > 3. polemizował bym, pit za 2016 należy złożyć do końca kwietnia 2017
      > nieotrzymanie pit 11 czy błedne rozliczenie nie zwalnia z obowiązku ujawnienia
      > całego dochodu i prawidłowego naliczenia podatku.
      > ale moze sie myle

Księgowa zna się na sprawach związanych z księgowością, prawnik - na sprawach związanych z prawem, a lekarz - na sprawach związanych z medycyną. Radzę nie zastępować jednego - drugim.

S.
      --
      Shadow On The Wall
    • truten.zenobi 09.04.18, 20:12
      dokładnie tak - cos takiego chciałem zasugerować.

--
      "mam dosyć tego kraju
      czerwono czarnej mafii"
      ps. nigdy więcej szajs-sunga.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
    Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.