Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Urlop wypoczynkowy

02.05.18, 18:11
    Hej. Mam pytanie odnośnie urlopu wypoczynkowego. Mam umowę o pracę do 01 lipca 2018, zamierzam nie przedłużać dalej umowy a zmienić pracę. Przysługuje mi 20 dni urlopu co w takiej sytuacji z wolnym jeśli nie korzystałam z urlopu w tym roku? Pracodawca będzie chciał wypłacić ekwiwalent pieniężny czy też do końca czerwca muszę wykorzystać wolne?
    Jeśli wykorzystam cały urlop lub pieniądze w zamian co z urlopem jeśli podejmę pracę z innym pracodawcą w sierpniu 2018? Przysługuje mi?
    Edytor zaawansowany
    • snajper55 02.05.18, 20:56
      pracownica001 napisała:

> Hej. Mam pytanie odnośnie urlopu wypoczynkowego. Mam umowę o pracę do 01 lipca
      > 2018, zamierzam nie przedłużać dalej umowy a zmienić pracę. Przysługuje mi 20 d
      > ni urlopu co w takiej sytuacji z wolnym jeśli nie korzystałam z urlopu w tym ro
      > ku? Pracodawca będzie chciał wypłacić ekwiwalent pieniężny czy też do końca cz
      > erwca muszę wykorzystać wolne?
      > Jeśli wykorzystam cały urlop lub pieniądze w zamian co z urlopem jeśli podejmę
      > pracę z innym pracodawcą w sierpniu 2018? Przysługuje mi?

W tym roku przysługuje ci 10 dni urlopu (umowa o pracę kończy się po 6 miesiącach).

S.
      --
      Kantyczka z lotu ptaka
    • agulha 03.05.18, 21:19
      A to ciekawe. O ile wiem, przy "normalnej" umowie, kiedy składa się wypowiedzenie, to pracodawca decyduje, czy płaci, czy żąda wykorzystania urlopu. Ale przy umowie na czas określony pracownik teoretycznie może po prostu nie przyjść do pracy 2 lipca - czyli może nie powiedzieć o swoich planach (nieładnie, ale jeśli pracodawca nie zainteresował się planami pracownika, to z jego strony też nieładnie). Wtedy chyba nie pozostaje pracodawcy nic innego jak zapłacić?
    • snajper55 04.05.18, 00:28
      agulha napisała:

> A to ciekawe. O ile wiem, przy "normalnej" umowie, kiedy składa się wypowiedzen
      > ie, to pracodawca decyduje, czy płaci, czy żąda wykorzystania urlopu. Ale przy
      > umowie na czas określony pracownik teoretycznie może po prostu nie przyjść do p
      > racy 2 lipca - czyli może nie powiedzieć o swoich planach (nieładnie, ale jeśli
      > pracodawca nie zainteresował się planami pracownika, to z jego strony też nieł
      > adnie). Wtedy chyba nie pozostaje pracodawcy nic innego jak zapłacić?

A dlaczego pracownik miałby przyjść do pracy 2 lipca??? Przecież pracownik 2 lipca nie jest już pracownikiem, nie ma umowy o pracę. To tam jakbym na przyszedł do pracy do firmy, w której kiedyś pracowałem. No i dlaczego pracownik ma się zwierzac pracodawcy że swoich planów? Co to pracodawcę obchodzi? Sytuacja jest jasna: pracownik jest pracownikiem do 1 lipca.

S.
      --
      Kantyczka z lotu ptaka
    • kitka1967 14.05.18, 21:48
      Zwyczajnie, jeśli pracodawcy to nie interesuje i nie poprosił cię o rozmowę co do dalszych twoich planów to 1 lipca wychodzisz i nie wracasz, wtedy muszą ci zapłacić za urlop. Ja tak zrobiłem, tylko, że uprzedziłem pracodawcę, że nie interesuje mnie przedłużenie z nim umowy. Zapłacił co do grosza.
    • snajper55 15.05.18, 02:12
      pracownica001 napisała:

> Hej. Mam pytanie odnośnie urlopu wypoczynkowego. Mam umowę o pracę do 01 lipca
      > 2018, zamierzam nie przedłużać dalej umowy a zmienić pracę.

Jeszcze drobiazg. Nie ma czegoś takiego jak "przedłużenie umowy o pracę". Umowy o pracę nie można przedłużyć. Gdy kończy się umowa zawarta na czas określony można jedynie zawrzeć nową umowę. Lub jej nie zawierać.

S.
      --
      Shadow On The Wall
    • wamal 15.05.18, 04:11
      Decyzja co do urlopu jest po stronie pracodawcy. Najczęściej urlop zostaje wykorzystany. Ekwiwalent byłby, gdyby było więcej (np 52 dni). Teoretycznie mógłby zwolnić z obowiązku świadczenia pracy np od 15 maja do 30 czerwca. Nowy pracodawca przyzna resztę urlopu za ten rok czyli 13 dni. Od stycznia 2019 prawo do nowych 26 dni.
    • sh32wlodzimierz 15.05.18, 06:58
      za każdy niewykorzystany dzień urlopu należy się ekwiwalent pieniężny, bez wyjątku czy 1 dzień, czy 52dni
    • snajper55 15.05.18, 23:53
      wamal napisał:

> Decyzja co do urlopu jest po stronie pracodawcy.

Mógłbyś podać podstawę prawną, bo ja o czymś takim nie słyszałem.

> Najczęściej urlop zostaje wykorzystany. Ekwiwalent byłby, gdyby było więcej (np 52 dni).

Tak jak napisał już sh32wlodzimierz, liczba dni urlopu nie ma żadnego znaczenia. Za każdy dzień niewykorzystanego urlopu należy się ekwiwalent.

> Teoretycznie mógłby zwolnić z obowiązku świadczenia pracy np od 15 maja do 30 czerwca.

Czyżby??? Znów poproszę o podstawę prawną, bo dla mnie to jakaś nowość.

> Nowy pracodawca przyzna resztę urlopu za ten rok czyli 13 dni.

Po pierwsze, pracodawca nie przyznaje pracownikowi prawa do urlopu. Pracownik posiada prawo do urlopu i nikt nie musi mu tego prawa przyznawać.
      Po drugie, dlaczego 13, skoro pytający ma prawo do 20 dni urlopu w ciągu roku?

> Od stycznia 2019 prawo do nowych 26 dni.

A może jednak 20?

S.
      --
      Modlitwa o wschodzie słońca
    • convalariamaia 15.05.18, 10:09
      Jeśli wykorzystasz urlop u dotychczasowego pracodawcy - nieważne czy w formie wolnego, czy ekwiwalentu to u drugiego już nie będzie Ci się należał. Urlop należy Ci się proporcjonalnie do przepracowanego czasu w roku. Jeżeli masz na rok 20 dni, to odchodząc z końcem czerwca masz prawo do urlopu w wysokości 10 dni. Tyle urlopu może dać Ci pracodawca lub za tyle (a nie za 20) wypłacić ekwiwalent. Wtedy do kolejnego przechodzisz z pulą 10 dni (chyba, ze zaczniesz pracę nie w lipcu a np. w sierpniu - to mniej). Jeżeli jednak już od początku roku wykorzystałaś np 15 dni (zdarza się) to zostaje Ci 5 dni.
    • snajper55 15.05.18, 23:55
      convalariamaia napisała:

> Jeżeli jednak już od początku roku wykorzystałaś np 15 dni (zdarza się) to zostaje Ci 5 dni.

Jak mogła wykorzystać 15, skoro przysługiwało jej 10 dni urlopu?

S.
      --
      Ten kraj

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
    Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.