Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    20.10.19, 08:56
    1. co z ofe? jeśli było to błędem to dlaczego żaden z jego twórców i broniących tego projektu min. Leszek B. nie zostali postawienie do odpowiedzialności karnej lub przed trybunał stanu. jeśli było OK to dlaczego to samo nie spotkało likwidatorów z PO i PIS?
    2. dlaczego nie mogę samodzielnie inwestować/oszczędzać? = dlaczego lokaty czy inwestycje długoterminowe są opodatkowane?
    3. kto mi da gwarancje że środki zgromadzone w PPK "wygrają" z inflacją albo któraś kolejna władza mi ich nie zabierze - oczywiście dla mojego dobra?
    4. dlaczego odnoszę wrażenie że powstaje kolejny wynalazek którego celem jest zapewnienie pracy urzędnikom i dochodu instytucjom finansowym? FOZZ,...TBS-y,... OFE,
    5 jakie sa mechanizmy zapewniające duże zwroty z inwestycji? jeśli nawet przy dobrowolnych funduszach inwestycyjnych instytucje finansowe nie specjalnie się starają to co będzie gdy klienci zostaną zmuszeni by powierzać im kasę?
    6 koszty, wiadomo obsługa tego wszystkiego to dodatkowa praca - zaangażowanie kilku osób, pracodawca robi to w "gratisie" a to oznacza tylko tyle że nie może tego wprost przerzucić na pracowników ale pewnie i tak w jakiś sposób odbije sie to na funduszu płac. instytucje finansowe też mają swoje koszty ale nie czarujmy się kwoty niewielkie więc stosunkowo narzuty będą spore - czyli nie tylko że nie będą zainteresowani wysoką rentownością to dodatkowo kapitał który tak naprawdę będzie inwestowany będzie mały - więc z założenia nic z tego nie będzie...
    7 ile w międzyczasie zarobili twórcy ofe, ppk i innych biurokratycznych gniotów - bo odnoszę wrażenie że celem nie jest zrobienie dobrego systemu emerytalnego a dojenie systemu

--
    Księga XI – Rok 1989
    O roku ów, kto ciebie widział w Polsce i na Rusi
    wiedział ze ten burdel źle się skończyć musi
    Obserwuj wątek
      • snajper55 Re: PPK 20.10.19, 13:36
        truten.zenobi napisał:

> 1. co z ofe? jeśli było to błędem to dlaczego żaden z jego twórców i broniących
        > tego projektu min. Leszek B. nie zostali postawienie do odpowiedzialności karn
        > ej lub przed trybunał stanu. jeśli było OK to dlaczego to samo nie spotkało lik
        > widatorów z PO i PIS?

A kto ma ocenić, czy coś było błędem? I dlaczego on a nie ktoś inny? Niektóre decyzje są różnie oceniane przez różnych ludzi dlatego nie ma za nie karnej odpowiedzialności. To jak z pytaniem - czy decyzja Anki o zajęciu w ciążę była błędem?

> 2. dlaczego nie mogę samodzielnie inwestować/oszczędzać? = dlaczego lokaty czy
        > inwestycje długoterminowe są opodatkowane?

Ależ możesz. Lokaty nie są opodatkowane. Opodatkowany jest dochod z lokat, tak jak większość naszych dochodów.

Dlaczego zmusza się nas do "oszczędzania" na emeryturę? Bo inaczej wielu by nie oszczędzało, a na starość, zmuszeni głodem, napadaliby na nas. Nie jest to ciekawa perspektywa, więc wymyślono systemy emerytalne.

> 3. kto mi da gwarancje że środki zgromadzone w PPK "wygrają" z inflacją albo kt
        > óraś kolejna władza mi ich nie zabierze - oczywiście dla mojego dobra?

Ja Ci daję pewność, że nie wygrają. Jest też wielce prawdopodobne, że ta kasa podzieli los kasy w OFE.

> 4. dlaczego odnoszę wrażenie że powstaje kolejny wynalazek którego celem jest z
        > apewnienie pracy urzędnikom i dochodu instytucjom finansowym? FOZZ,...TBS-y,...
        > OFE,

Bo jesteś inteligentnym człowiekiem? :) Prawdę mówiąc coś z systemem emerytalnym trzeba zrobić, bo z ZUSem będzie coraz gorzej. Co? Kto na to odpowie będzie wart nagrody Nobla z ekonomii. Jest taka?

> 5 jakie sa mechanizmy zapewniające duże zwroty z inwestycji? jeśli nawet przy d
        > obrowolnych funduszach inwestycyjnych instytucje finansowe nie specjalnie się s
        > tarają to co będzie gdy klienci zostaną zmuszeni by powierzać im kasę?

Przecież wiesz.

> 6 koszty, wiadomo obsługa tego wszystkiego to dodatkowa praca - zaangażowanie k
        > ilku osób, pracodawca robi to w "gratisie" a to oznacza tylko tyle że nie może
        > tego wprost przerzucić na pracowników ale pewnie i tak w jakiś sposób odbije si
        > e to na funduszu płac. instytucje finansowe też mają swoje koszty ale nie czaru
        > jmy się kwoty niewielkie więc stosunkowo narzuty będą spore - czyli nie tylko ż
        > e nie będą zainteresowani wysoką rentownością to dodatkowo kapitał który tak na
        > prawdę będzie inwestowany będzie mały - więc z założenia nic z tego nie będzie.

Fakt. To tak samo jak z 500+. Zabierają ludziom po 700, aby niektórym wypłacać po 500. Miliony cieszą się że tracą 700, a inne miliony cieszą się że tracą 200. Tysiące zyskują.

> 7 ile w międzyczasie zarobili twórcy ofe, ppk i innych biurokratycznych gniotów
        > - bo odnoszę wrażenie że celem nie jest zrobienie dobrego systemu emerytalnego
        > a dojenie systemu

Celem jest zrobienie dobrego emerytalnego ale przy okazji wielu ludzi organizuje sobie swoją własną emeryturę a może i emeryturę dla swoich dzieci. Ale faktycznie system emerytalny MUSI być zmieniony.

Choć właściwie to nie musi. Zmiany klimatu rozwiążą wszystkie nasze problemy. Zapomniałem.

S.
        --
        Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
      • truten.zenobi Re: PPK 20.10.19, 18:07
        > A kto ma ocenić, czy coś było błędem?
        jeżeli ktoś postanowił zlikwidować ofe tz. że ocenił negatywnie system, ponieważ chodzi o los wielu milionów ludzi powinien być konsekwentny i pociągnąć do odpowiedzialności osoby za to odpowiedzialne.... wszak doszło do rażących nadużyć niegospodarności, itp... skoro jest tak źle że trzeba to zlikwidować...
        z drugiej strony jeśli doszło do skoku na prywatne pieniądze to piewcy OFE zamiast pyszczyć w mediach powinni za za rażace nadużycia niegospodarność, itp pozwać likwidatorów...

a nie każdy pyszczy a nasza kasa czary mary zniknęła jak pieniądze z FOZZ ZUS NFI itp...

>Ależ możesz. Lokaty nie są opodatkowane. Opodatkowany jest dochod z lokat,
        no wąłśnie nie do końca tak ...
        1. koszt inflacji jest opodatkowany co czesto oznacza że nawet jeśli oprocentowanie jest większe niż inflacja to już to co "zarabiam" jest dużo mniejsze... a więc realnie tracę na lokacie.
        2. jeśli dochód z lokaty jest dopisywany do kapitału to de facto nie stanowi mojego dochodu a co najwyżej dochód przyszłych okresów jednak państwo zabiera mi kasę teraz - więc inaczej niż w przypadku pozostałych systemów emerytalnych dużo trudniej uzyskac rzeczywistą akumulację kapitału

> że ta kasa podzieli los kasy w OFE.
        czyli znowu takie wielu za tak wiele zrobiło nic dla tak niewielu... ;)

> Kto na to odpowie będzie wart nagrody Nobla z ekonomii.
        myśle że to w sumie nie jest takie trudne... oczysie będie to wymagalo trudnych kompromisów i paru obliczeń statystycznych... trudniejsze jest rozegranie tego politycznie - bo by stworzyć system jest potrzebana współpraca paru ludzi - i jak to soągnac by nie chcieli przy okazji robić wąłsnych businesów, to samo na etapie legisjlacji.. i jak przekonac ludzi - zredukowac ich oczekiwania do poziomu racjonalnego...
        no i jak odpiąc kasty uprzywilejowywane...
        no i jak to wszystko osiągnać w demokratycznym systeme...
        czyli nie tyle za opracowanie systemu ale za rozgrywkę polityczno socjotechniczną należała by się nagroda nobla... i za charakter silą wolę i nieuleganie ruznym pokusom nie tyle uznanie za świętego ale natychmiastowe wniebowstąpienie ;)

> Zmiany klimatu rozwiążą wszystkie nasze problemy. Zapomniałem.
        w sumie nawet nie muszą ... sądzac po tym co się dzieje w polityce międzynarodowej kończy się spokojny czas.. wiec jest wielce prawdopodobne że słabe państwa skończą w najlepszym wypadku jako satelity krajow imperialnych... oczywiście na nic nie mam dowosdów ale obawiam się że obecnie prowadzona polityka partii dominującej jest isnpirowana z moskwy ale to tylko moja STD - czyli obawiam się że to własnie się dzieje....

--
        czytając wiadomości odnoszę wrażenie że jak 30 lat temu polska wstawała z kolan to się zdrowo jebnęła w głowę
        ps. nigdy więcej szajs-sunga.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka