umowa o dzieło a bezrobocie Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Moi Drodzy,
    mam pytanie: czy będąc zarejestrowanym bezrobotnym (bez prawa do zasiłku)
    mogę wykonać pracę na umoe o dzieło?
    Dziękuję za odpowiedź.
    • Gość: k IP: *.citynet.pl 10.09.05, 15:41
      nie mozesz wszelka praca jak o dzielo zlecenie umowa o prace pozbawia Cie
      statusu bezrobotnego
      • Gość: Luk IP: *.bmj.net.pl / *.bmj.net.pl 11.09.05, 12:00
        rozumiem, że status bezrobotnego zapewnia mi np. darmowy pobyt w szpitalu i coś
        tam jeszcze.
        Czyli wniosek: lepiej nic nie robić niż pracować nawet na um.zlecenie lub um.o
        dzieło!
        co za kraj...
        • Jest to nieco dziwne, ale zdaje się, że możesz sobie sam opłacać NFZ. Pewna nie
          jestem na 100%. Poza tym z umów o dzieło ZUSów się nie ściąga, _jeżeli delikwent
          pracuje poza tym na umowę o pracę albo ma rentę_, w przeciwnym przypadku i
          owszem. Można także założyć DG - ma być niski ZUS. A dlaczego chciałbyś brać
          zasiłek, przeznaczony dla tych, którzy czasowo znaleźli się kompletnie bez dochodu?
        • PS. "Lepiej nic nie robić niż pracować nawet na um.zlecenie lub um.o
          > dzieło!"
          Jeżeli masz zamiar zarobić mniej niż te chyba 300 zł, co zapewnia zasiłek, to
          faktycznie lepiej daj sobie spokój...
    • Będąc zarejestrowanym bezrobotnym masz możliwość pracy w oparciu o umowę o
      dzieło. Dla niewiedzących umowa o dzieło nie jest umową w rozumieniu KP, tylko
      Kodeksu Cywilnego i jest to zwykła umowa cywilno-prawna, teoretycznie nie
      mająca nic wspólnego z umową o pracę - przede wszystkim jest to umowa
      rezultatu, a nie starannego działania, dostajesz kasę za wykonaną robotę, nie
      masz podległości służbowej, etc. I w przypadku gdy nie korzystasz ze
      świadczeń , tzn. zasiłku czy stypendium stażowego, to nie ma problemu.
      • Agato niestety Art. 2. reguluje status bezrobotnego -"oznacza to osobę, o
        której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 2 lit. a-d lub cudzoziemca - członka
        rodziny obywatela polskiego,niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy
        zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu
        pracy(...)zwróć uwagę na "niewykonującą innej pracy zarobkowej" oraz Art. 74.
        ustawy o promocji zatrudnienia mówi wyraźnie, że"
        "Bezrobotny jest obowiązany zawiadomić w ciągu 7 dni powiatowy urząd pracy o
        podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności
        oraz zaistnienia innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego
        albo utratę prawa do zasiłku." A tym samym podjęcie pracy na umowę o dzieło
        skutkuje utratą statusu bezrobotnego.

        --
        O moderacji
        • Gość: smutna IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.09.05, 10:45
          Czyli jest tylko jedno wyjście... Pracować na czarno... Paranoja... Też jestem
          zarejestrowana i też nie mogę podjąć żadnej pracy, nawet dorywczej, bo przestana
          mi płacić ubezpieczenie zdrowotne. I co zrobić, jak pracy normalnej nie ma ? :/
    • Gość: ala IP: *.jaworzno.sdi.tpnet.pl 12.09.05, 12:15
      Mama podobną sytuację mogę jednorazowo wykonać umowę o dzieło a jestem
      zarejstrowana w UP bez prawa do zasiłku, po jakim okresie od wystawienia umowy
      o dzieło mogę się zarejestrować znów w UP jako bezrobotna, chodzi mi głównie o
      ubezpieczenie.
    • Zdarzyło mi się w firmie zatrudniać ludki zarejestrowane w UP. Jeśli mają umowę
      o dzieło obowiązkiem pracodawcy jest jedynie przesłać wysokość tej umowy do UP.
      Z tego co wiem nikt nic nie stracił pracując na dzieło.Rzeczywiście problem
      jest z umową zleceniem.
    • Gość: absolek IP: 81.219.* / *.grs-3.g1.pl 12.09.05, 13:14
      Można!!! Zgodnie z ustawą, jednym z warunków aby utrzymać status bezrobotnego
      jest to aby miesięczne dochody nie przekraczały połowy najniższego
      wynagrodzenia (obecnie około 850zł brutto). Zatem praca na umowę o dzieło jest
      możliwa ale jej wysokość nie może przekraczać tej kwoty. Wiem to absurdalne bo
      wyjdzie około 300zł netto ale zawsze możesz dogadać się z pracodawcą by spisać
      kilka takich umów (na kolejne miesiące).

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.