Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

jaki mam okres wypowiedzenia?

IP: *.magsoft.com.pl 10.07.01, 16:33
    jeśli w jednej firmie przepracowałam 5 lat i ogólny staż mojej pracy to 5 lat.
    Bo w końcu nie wiem: z KP wydaje mi się,że 3 miesiace a moja księgowa (20-letni
    staz pracy) mówi,ze 1 miesiąc, bo nie przepracowałam 10 lat. Jak to w końcu
    jest? Z góry dziękuję.
    Obserwuj wątek
      • Gość: Ania W. Re: jaki mam okres wypowiedzenia? IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 10.07.01, 16:42
        Cześć,
        Twoja księgowa ma stanowczo przedatowane informacje, albo wzięła je sobie z
        sufitu.
        Ponieważ przepracowałaś w firmie 5 lat to należy Ci się trzy miesiące
        wypowiedzenia.
        Ważne!!!
        Wypowiedzenie liczy się od ostatniego dnia miesiąca, a jeżeli jest to weekend
        to od piątku.
        Przykład:
        Pracodawca wręcza Ci wymówienie 13 lipca (oby nie)- to pracujesz normalnie do
        końca lipca a okres wymówienia liczysz od 30 lipca. Czyli odchodzisz z pracy 31
        października.
        Jeżeli sama chcesz odejść to możesz spróbować dogadać się z pracodacą i umówić
        się na skrócenie okresu.
        Powodzenia
        PS: Pamiętaj aby przed odejściem z pracy uregulować zaległy urlop, nadgodziny
        itd.
      • Gość: Wacek Re: jaki mam okres wypowiedzenia? IP: 195.205.132.* 30.07.01, 16:15
        Twoja księgowa nie ma racji, choć prawdpopodobnie do końca się nie
        zrozumiałyście. Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony
        (domyslam się, że o taką chodzi) wynosi:
        2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony o danego pracodawcy do 6 miesięcy,
        1 miesiąc, jeśli przepracował więcej niż 6 miesięcy, ale mniej niż 3 lata,
        3 miesiące, jeśli przepracował więcej niż 3 lata.

Wynika to z art. 36 kodeksu pracy.
        W Twoim przypadku okres wypowiedzenia wynosi więc 3 miesiące.

Ale !!!!!!
        Dodatkowo i niezależnie od powyższego okresu wypowiedzenia, jeżeli pracownik
        jest zwalniany przez firmę z tzw. przyczyn ekonomicznych (czyli umowę wypowiada
        firma, a nie pracownik i nie zawarte jest porozmumienie stron), pracownikowi
        przysługuje odszkodowanie w wysokości:
        1 miesiąca, jeżeli jego łączny staż pracy u wszystkich dotychczasowych
        pracodawców wynosi do 10 lat,
        2 miesiące, jeśli ten staż wynosi od 10 do 20 lat,
        3 miesiące, jeśli jest wyższy niż 20 lat.
        Odszkodowanie nie może byc jednak wyższe niż 15-krotność najniższego
        wynagrodzenia tzn. obecnie 11.400 zł. brutto

Prawo to wynika z ustawy z dnia 26 stycznia 1990 roku o zmianie ustawy o
        szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn
        dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. 1990 nr 10
        poz. 59) art. 8 ust. 2

Myślę, że Twojej księgowej chodziło o odszkodowania, a nie o okres
        wypowiedzenia.

I jeszcze jedno. Okres wypowiedzenia oznacza, że pracodawca wypowiada Ci umowę
        o pracę, ale ma obowiązek zatrudniać cię jeszcze przez powiedzmy 3 miesiące,
        tzn. pracujesz do końca października i dostajesz pensję do tego czasu.

Pracodawca może Cię zwolnić ze świadczenia pracy przez max. 2 miesiące, tzn.
        pracujesz do końca sierpnia, a dodatkowo dostajesz pensję za wrzesień i
        październik, nawet jeśli od 1 września podejmiesz nową pracę gdzie indziej.

Niezależenie od tego należy Ci się 1 miesięczna pensja jako odszkodowanie.
        Odszkodowanie jest dodatkowo zwolnione ze składek ZUS. Odszkodowania, podobnie
        jak potem zasiłku dla bezrobotnych, nie dostaniesz, jeśli podpiszesz
        porozumienie stron.

Powodzenia

Wacek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka