Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Dodatkowe dni wolne od pracy

    IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 02.01.06, 09:08
    Mam pytanie, czy za 25 XI i Nowy rok przysłyguja dodatkowe dni wolne od
    pracy? Kiedyś był taki paragraf. Proszę o kompetentne odpowoedzi
    Obserwuj wątek
      • qqlio Re: Dodatkowe dni wolne od pracy 02.01.06, 09:32
        NIgdy nie bylo takiego paragrafu. Myslisz pewnie o "oddawaniu" wolnego za
        swieta przypadajace w sobote. Nowy Rok to byla niedziela, a 25XI to nie mam
        pojecia skad ci sie wymyslil ;-) W 2006 roku takiego przypdaku nie bedzie - co
        wiecej, pracodawca bedzie mogl 2 razy nakazac nam przyjscie do pracy w sobote
        (to jest kolejna konsekwencja tego samego przepisu), bo 2krotnie kumuluja sie
        swieta w 1 tygodniu.
        Pozdrawiam
      • losiu4 Re: Dodatkowe dni wolne od pracy 02.01.06, 13:43
        Gość portalu: Alice napisał(a):

        > Mam pytanie, czy za 25 XI i Nowy rok przysłyguja dodatkowe dni wolne od
        > pracy? Kiedyś był taki paragraf.

        mam trochę historyczną odpowiedź :)

        "Wolne za 1 listopada
        2003-10-29

        Nowelizacja Kodeksu pracy z 2001 roku wprowadziła zasadę 5-dniowego tygodnia
        pracy.

        Z kolei na mocy ustawy z 1951 r. o dniach wolnych od pracy ustawowo wolne od
        pracy są niedziele i święta.

        Stosując zasadę 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawca zawsze powinien wyznaczyć
        w ciągu roku kalendarzowego 52 dni wolne, niezależnie od tego, w jakie dni
        przypadają święta.

        Jeżeli dniami wolnymi z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy mają być soboty, to w
        przypadku, gdy święto przypada w sobotę, jak ma to miejsce w bieżącym roku 1
        listopada, pracodawca powinien wyznaczyć zamiast niego inny dzień wolny od
        pracy w celu zapewnienia pracownikom w roku kalendarzowym 52 dni wolnych od
        pracy.

        Podstawa prawna:

        Od 1 maja 2001 wprowadzono zasadę 5-dniowy tygodnia pracy (art. 129 Kodeksu
        pracy). Jednocześnie zgodnie z art. 138 § 1 K.p. niedziele oraz święta
        określone odrębnymi przepisami (Ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych
        od pracy, Dz. U. Nr 4, poz. 28 z późn. zm.) są dniami wolnymi od pracy.

        Zgodnie z sentencją uchwały Sądu Najwyższego z dnia 14.11.2001 r. (syg. akt.
        III ZP 20/01) „czas pracy nie może przekraczać w przyjętym okresie
        rozliczeniowym norm określonym w art. 129 § 1 Kodeksu pracy w przeciętnie 5-
        dniowym tygodniu pracy. Wystąpienie święta będącego dniem wolnym od pracy (art.
        138 § 1 K. p.) w innym niż niedziela dniu tygodnia powoduje odpowiednie
        zmniejszenie liczby dni, a tym samym godzin pracy”."

        Pozdrawiam

        Losiu

    Popularne wątki

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka