Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Umowa o pracę - szczegół

IP: *.galnet.pl / 10.18.50.* 30.01.03, 20:18
    Witam. Czy w umowie o pracę ew. w porozumieniu do umowy o pracę musi być
    określony rodzaj kwoty do wypłaty czyli np 1000 zł netto lub 1000 zł brutto
    lub 1000 zł po ubruttowieniu. Jaki rodzaj przyjmuje się gdy nie określono
    netto czy brutto. Czy jest taki zapis dopuszczalny? Czyli tylko 1000zł? Czy
    tak umowa jest ważna. I czy mogę domagać się przy wypłacie rozwiązania
    korzystniejszego dla mnie, czyli 1000 zł netto?
    Pozdrawiam
    Obserwuj wątek
      • Gość: agulha Re: Umowa o pracę - szczegół IP: *.acn.pl / 10.67.0.* 30.01.03, 21:05
        Hej,
        sprawdziłam moje 2 umowy, obie wspominają, że kwota X brutto. Słyszałam
        wprawdzie o umowach, w których pracownik ma zagwarantowane, że niezależnie od
        przedziału podatkowego zawsze dostanie na rękę Y zł (czyli pensja brutto
        rośnie), ale jestem niemal pewna, że to musi być oddzielnie i szczegółowo
        wypisane.
        Moim zdaniem jesteś bez szans :-((
        • Gość: zuwider Re: Umowa o pracę - szczegół IP: *.tkb.pl / 10.1.112.* 30.01.03, 22:22
          witam,

w obrocie prawnym operujemy kwotami brutto. Jezeli jednym z elementów treści
          czynności prawnej (np umowy) chce się uczynić świadczenie pieniężne w formie
          netto, należałoby to wyraźnie zastrzec w treści tejże umowy, inaczej w
          przypadku zaistnienia sporu, sąd musi ustalic intencje stron, które legły u
          podstaw tego, iż strony dokonały czynności prawnej (np zawarły umowę) tej a nie
          innej treści.(zbadać czy zawierając tą umowę o takiej a nie innej treści, miały
          na myśli kwotę brutto czy netto. Zatem Ty musiałabyś udowodnić, że rozmowa z
          pracodawcą cały czas dotyczyła kwoty netto. Skoro nie masz tego na papierze,
          musiałabyś mieć np świadków takiej rozmowy).

Powszechnym jednak jest, wynikającym z zasad racjonalności, poprawności,
          logiki, iż umawiając się na daną kwotę, zapisujemy ją wraz ze wszystkimi
          "należnościami". Pamiętać należy, iż zapis brutto - obrazuje naszą pełną
          należność, gdyż zarówno to co jest przekazywane na dobro ZUS czy US nam się
          należy i jest naszą własnością (którą notabene widzimy jedynie na papierze
          hihi). Dlatego, jeżeli strony chcą przedmiotem świadczenia uczynić kwotę
          wyrażoną "netto" powinny to wyraźnie zastrzec w tresci łączącego ich stosunku.

pozdrawiam :=)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka