Dofinansowanie do okularów i inne Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witajcie!
    Ciekawi mnie z jakich środków pracodawca dofinansowywuje, dokłada
    pracownikowi do wyrobienia niezbędnych mu szkieł korekcyjnych (okularów).
    Czy takie dofinansowanie to jedynie dobra wola pracodawcy czy może ta kwestia
    jest regulowana przepisami?

    Z góry dziekuję za pomoc.
    Pozdrawiam

    • Pracodawca - na podstawie § 8 oraz § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i
      Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny
      pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz.
      973) - jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z
      zaleceniem lekarza, w przypadku gdy:

      -pracownik użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę
      dobowego wymiaru czasu pracy,

      -wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki
      zdrowotnej - do zapewnienia której zobowiązany jest pracodawca - wykażą
      potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.


      W/w akt prawny nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia okularów, nie
      wskazując do jakiej kwoty koszty zakupu okularów powinien pokryć dany
      pracodawca. Sposób, w jaki pracodawca spełni obowiązek sfinansowania okularów
      oraz kwota do jakiej zrealizuje rachunek leży w jego gestii. Wydaje się jednak,
      że powinna ona obejmować całkowity koszt szkieł i robocizny (optyka) oraz
      oprawek standardowych. Kwota ta może zostać określona przez pracodawcę w
      regulaminie pracy lub innym akcie prawa wewnątrzzakładowego.

      Oznacza to, ze jeżeli koszt zakupu okularów będzie wyższy niż limit jaki
      regulują przepisy wewnątrzzakładowe-pracodawca pokryje zakup tylko do wysokości
      limitu a resztę pokrywa pracownik.

      Podstawą do zwrotu poniesionych kosztów jest faktura VAT wystawiona na
      pracodawcę.


      .......................................
      Na oceanie życia jestem kroplą...
      • a czy taka refundacja zależy od umowy na jaka sie jest zatrudnionym? i czy mogę ubiegac sie o nia w nowym miejcu pracy, np. juz po miesiacu? jak sie za to praktycznie zabrac- konieczne jest zwrocenie sie z taka prosba na pismie ?
        pozdrawiam, m
      • Gość: Mira IP: *.walbrzych.dialog.net.pl 22.06.07, 10:04
        Tez się kiedys w tym grzebałam i dodam, że napisane jest, że za dobowy wymiar czasu pracy przyjmuje sie 8 godzin, więc bez względu na Twój czas pracy, musisz te 4 godziny dziennie przy kompie pracować.
        • Pracuje dziennie powyżej 4 godzin przy komputerze. Z tego tytułu pracodawca zwrócił mi część kwoty za okulary (okulary kosztowały 730 zł, od firmy dostałam 100 zł - każdy dostał po stówie bez względu na cenę okularów).
          • Tożeś zaszalałą!!! Brylki za 700??!! Chyba z wodotryskiem i automatycnymi
            wycieraczkami! I myślałaś , że może tyle Ci zwrócą?
            U mnie zwracają 250zeta i to wydaje mi sie niezłą kwotą, choć kierwnicy mają
            chyba 300! :)
            --
            -----------
            Moherowe myślenie zagraża temu światu...
            Fak de dak !
            • Gość: Mira IP: *.walbrzych.dialog.net.pl 22.06.07, 15:11
              Chyba nie bardzo, jeśli kupił fotochromy z antyregleksem to minimum 450 szkła, jeżeli kupił tzw, biurówki, czyli nie do dali ani do bliży tylko właśnie do kompa i papierów to też minimum 450 PLN. A gdzie oprawy?
            • To konieczność, mam ogromną wadę wzroku i specjalnie klejone szkła. Z tego powodu musiałam wybierać między paroma oprawkami, które utrzymałyby te szkła....
              Firma, w której pracuje dofinansowuje również szkła kontaktowe (też noszę) również sumą 100 zł...
          • Gość: brillentraeger IP: *.gdynia.mm.pl 22.06.07, 12:17
            nie jestem fetyszystą, ale czuję słabość do kobiet w okularach. ;-)
            • Gość: R IP: 84.38.160.* 22.06.07, 12:45
              Pracowałem w 3 firmach i w każdej był regulamin wewnętrzny (dostępny w
              intranecie) wraz z załącznikami jakie należy wypełnić ubiegając się o
              dofinansowanie.

              Kwoty dofinansowania w zależnosci od firmy wahały się od 300 do 500 zł.
              W jednej z firm można było dostać dofinansowanie raz w roku, a w innych jeśli
              nastąpi zmiana wady wzroku, czyli w praktyce okulista zaleci inną moc szkieł, a
              może to być nawet co kilka miesięcy.


              Problem w tym, że ja noszę soczewki kontaktowe, a wg przepisów (tak to
              interpretowali BHP'owcy firmowi) nie można dostac dofinansowania do soczewek.
              Jest to jednak proste do obejścia.
              Prosiłem optyka aby wystawiając fakturę wpisał okulary, a ja kupowałem
              soczewki kontaktowe.
    • Gość: iskra IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.06.07, 17:08
      Mnie nowy pracodawca powiedział, że muszę przepracować u niego minimum pół
      roku, żebym mogła wystąpić w wnioskiem o dofinansowanie okularów (praca ok. 6
      godzin przy komputerze, cały etat, umowa o pracę na czas nieokreślony,
      pracownik samorządowy). Czy miał prawo odprawić mnie z kwitkiem?
      • Gość: Mira IP: *.walbrzych.dialog.net.pl 24.06.07, 13:49
        Chyba nie bardzo bo ustawa tego nie określa. Każ sobie pokazać przepisy, może mają jakieś zarządzenia wewnętrzne? Przynajmniej będziesz dokładnie wiedziała na czym stoisz.
        Znajomu BHPowiec mówił, że w firmach zwykle regulują te sprawy wewnętrzne zarządzenia, gdzie napisane jest komu i ile sie należy.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.