Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    w sprawie urlopu wypoczynkowego

    IP: *.adsl.szeptel.net.pl 21.02.08, 15:07
    Czy ktoś zna odpowiedź na pytanie dotyczące następującej sprawy:
    Rozpoczęłam pracę w 2000, przepracowąłam miesiąc. Potem zaczęłam
    pracę w 09.2007 znów przepracowując miesiąc, ale zachowując ciągłość
    pracy w 10.2007 podjęłam nową pracę, gdzie pracuję do dziś.
    Zgodnie z art 18 ustawy z dni 14.11.2003 do pracowników, którzy do
    dnia wejścia w życie ustawy nie nabyli prawa do kolejnego urlopu
    stosuje się do czasu nabycia prawa do kolejnego urlopu art. 153
    Kodksu pracyw dotychczasowym brzmieniu, czyli:
    art .153: Pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z uipływem 6
    miesięcy pracy, w wymiarze połowy urlopu przysługującego mu po
    przepracowaniu roku.

    Art. 18 od 2003 roku nie został skreślony ani zmieniony więc stosuje
    się go do dzisiaj. I tu jest moje pytanie: skoro nabieram prawa do
    urlopu dopiero po 6 miesiącach pracy, to czy do owych 6 miesięcy
    wlicza się ten miesiąc pracy w 2000 lub wrzesień 2007 czy też te 6
    miesięcy jest liczonych dopiero od października 2007 kiedy przeszłam
    do ostatniego mojego pracodawcy?

    Dziękuję za odpowiedź.
    Edytor zaawansowany
    • Gość: dei IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.02.08, 15:15
      przepisy się zmieniły.

      Obecnie obowiązują inne zasady przyznawania urlopów wypoczynkowych: po
      przepracowaniu pełnego miesiąca należy się 1/12 z rocznego wymiaru.
      A od 1 stycznia 2008 (rozpatruję Twój przypadek) należy Ci się pełny wymiar
      roczny urlopu (jeśli masz umowę do końca 2008) albo proporcjonalnie do końca
      trwania umowy o pracę (czyli jeśli masz umowę do końca maja 2008, to należy ci
      się od 1.01.08 5/12 z rocznego wymiaru)
    • Gość: dei IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.02.08, 15:23
      odnosnie art. 18 w ustawie??
      jaka ustawa? chodzi ci o kodeks pracy?
      ok, otworzylam kodeks pracy, patrze na art. 18 ale "mój" art. 18 dotyczy
      zgodnosci postanowien umow z prawem (o tym ze postanowienia umowy o prace nie
      moga byc mniej korzystne dla pracownika niz to wynika z prawa pracy)

      Mozesz zacytowac "twój" art. 18. A może chodzi ci o jakas ustawe? jaka?
    • Gość: ela IP: *.subscribers.sferia.net 21.02.08, 17:25
      chodzi o art. 18 ustawy z dnia 14 listopada 2003 o zmianie ustawy -Kodeks pracy
      oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Artykuł ten nigdy (wg moich poszukiwań)
      nie został skreślony, ani zmieniony, w związku z czym podobno obowiązuje...
      Ten artykuł podał mi poprzedni pracodawca jak podstawę do nie udzielenia mi
      urlopu ani nie wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w momencie odchodzenia.
    • Gość: ela IP: *.subscribers.sferia.net 21.02.08, 17:31
      Aha no i cytat tego art. 18:
      Do pracowników, którzy do dnia wejścia w życie ustawy nie nabyli prawa do
      kolejnego urlopu stosuje się do czasu nabycia prawa do kolejnego urlopu art 153
      Kodeksu pracy w dotychczasowym brzmieniu.

      No, a w dotychczasowym brzmieniu art. 153:
      Pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem 6 miesięcy pacy, w
      wymiarze połowy wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
    • Gość: abc IP: *.adsl.inetia.pl 21.02.08, 17:45
      bo wypisujesz jakies bzdury

      www.praca.info/kodeks-pracy/
    • dei333 21.02.08, 22:31
      Wg mnie tylko zamieszanie zrobiłaś bo i tak dotyczy cie nowe brzmienie art 153
      KP... tak jak zresztą KAŻDEGO pracownika w Polsce
      Więc nie jestes wyjątkiem

      prawo-pracy.pl/pierwszy_urlop-a-58.html
      Aby wyjaśnić poprawny sposób wykładni, trzeba art. 18 cyt. przepisów
      przejściowych dokładnie przeanalizować, rozkładając go na poszczególne fragmenty
      treści, a to:

      a) do pracowników, którzy do dnia wejścia w życie ustawy nie nabyli prawa do
      kolejnego urlopu,

      b) do czasu nabycia prawa do kolejnego urlopu,

      c) stosuje się art. 153 K.p. w dotychczasowym brzmieniu.

      W zakresie treści pkt. a) należy stwierdzić, że ustawodawca posługuje się
      pojęciem czasowym do dnia 1.01.2004 r. wyłącznie, czyli do dnia 31.12.2003 r.
      włącznie. Oznacza to, że nabycie prawa do urlopu wedle tego stwierdzenia nie
      nastąpiło do dnia 31.12.2003 r. włącznie a nie do dnia 1.01.2004 r. włącznie.

      Powstaje też pytanie, wedle jakich treści czasowo obowiązujących należy badać,
      czy pracownik nabył prawo do kolejnego urlopu. Czy ustawodawca ma tutaj na myśli
      art. 153 K.p. w brzmieniu do 31.12.2003 r., czy w brzmieniu obowiązującym od
      1.01.2004 r.?

      Na tak postawione pytanie trzeba odpowiedzieć, że ustawodawca używający zwrotu:
      „do czasu nabycia prawa do kolejnego urlopu”, miał oczywiście na myśli PRZEPISY
      NOWE. Chodzi przecież o to, że stare przepisy stosujemy do czasu nabycia prawa
      do kolejnego urlopu wedle zasad obowiązujących w świetle nowych przepisów.
      --
      również jako niezalogowana dei
    • snajper55 22.02.08, 12:53
      Gość portalu: ela napisał(a):

      > Zgodnie z art 18 ustawy z dni 14.11.2003 do pracowników, którzy do
      > dnia wejścia w życie ustawy nie nabyli prawa do kolejnego urlopu
      > stosuje się do czasu nabycia prawa do kolejnego urlopu art. 153
      > Kodksu pracyw dotychczasowym brzmieniu, czyli:
      > art .153: Pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z uipływem 6
      > miesięcy pracy, w wymiarze połowy urlopu przysługującego mu po
      > przepracowaniu roku.
      >
      > Art. 18 od 2003 roku nie został skreślony ani zmieniony więc stosuje
      > się go do dzisiaj. I tu jest moje pytanie: skoro nabieram prawa do
      > urlopu dopiero po 6 miesiącach pracy, to czy do owych 6 miesięcy
      > wlicza się ten miesiąc pracy w 2000 lub wrzesień 2007 czy też te 6
      > miesięcy jest liczonych dopiero od października 2007 kiedy przeszłam
      > do ostatniego mojego pracodawcy?

      Paragraf 18 stosuje się do PRACOWNIKÓW, osób będących pracownikami w momencie
      wejścia w życie nowego Kodeksu Pracy. Osób, dla których trzeba było ustalić,
      według których przepisów mają dostawać urlopy. Ty w momencie wejścia w życie
      ustawy nie byłaś pracownikiem i Ciebie ten przepis nie dotyczy. Podobnie jak
      osób, które teraz po raz pierwszy zaczynają pracę. W końcu one też "do dnia
      wejścia w życie ustawy nie nabyli prawa do kolejnego urlopu".

      S.
      --
      Na nic płacze, na nic krzyki,
      Koniec przygód Fiki Miki.
      Forum o Nasza-klasa.pl

    Popularne wątki

    Nie pamiętasz hasła

    lub ?

     

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

    Nakarm Pajacyka