Dodaj do ulubionych

Umowa o zabezpieczeniu spol. między RP a Kanada

01.10.09, 20:59
Dzis weszla w zycie Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą
Polską a Kanadą, podpisana w Warszawie w dniu 2 kwietnia 2008 r. (Dz.U. z 2009
r. nr 133, poz. 1095)

zus.pl/default.asp?p=4&id=2749
"Dotyczy ona świadczeń emerytalno-rentowych realizowanych przez Zakład
Ubezpieczeń Społecznych".
--
Save the Earth... it's the only planet with chocolate.
Edytor zaawansowany
  • 04.10.09, 09:51
    Bardzo przydatne linki, wiedzma.
    Nalezy Ci sie duuuza czekolada smile
  • 08.02.10, 16:39
    Wczoraj posiedzialem nad tekstami (jest tego sporo juz na WWW) i musze przyznac,
    ze umowa jest interesujaca. Oprocz spraw marginalnych (zasilek pogrzebowy ,
    renta wdowia itp) najbardziej bedzie sie ona odnosic do tych osob, ktore juz po
    przepracowaniu paru lat w Polsce postanowia wyjechac do Kanady (lub do innego
    panstwa,ale z koncowym miejscem w Kanadzie).

Za te, powiedzmy 10 czy 15 lat pracy w Polsce, poprzednio nie mozna by nic
    uzyskac. Obecnie mozna dostac pare $$ (od wladz/ZUS polskich). Nie jest tego
    duzo, bo zarobki w Polsce, w wielu zawodach, sa groszowe, a przelicznik jest
    "automatyczny". Mam nadzieje, rowniez ze wplacajac na konto w Kanadzie ZUS nie
    bedzie wplacal zlotowek, bo wtedy wskakuje problem "podwojnego przeliczania" (na
    czym znakomicie zarabiaja banki). Gdyby tak bylo to mozna oczywiscie , jak mi
    sie wydaje, zadac od Polski wplacania dolarow US na konto dolarowe (US) w Kanadzie.

Pozdrawiaqm
    --
    dradam

"Ciemnosc widze,ciemnosc " - Seksmisja
  • 12.02.10, 23:09
    a ja obawiam sie, ze moze byc niekorzystana dla osob, ktore
    wypracowwaly sobie pelna emeryture w Polsce... przelicza, dodadza z
    obu krajow lacznie i uznaja, ze masz duzo... a wiec kanadyjski
    dorobek emerytalny moze sie okazac skromny.... Nie znam dokladnie
    przepisow, bo na razie mnie nie dotycza ale z pewnosicia beda brane
    pod uwage wspolne dochody z obu krajow.
  • 13.02.10, 02:21
    No wiec umowa jest tak skonstruowana, ze kazde zatrudnienie (osobno w Polsce ,
    osobno w Kanadzie ) liczone jest i przeliczane na rente osobno. Moze wiec byc
    tak, iz za okres zatrudnienia w Polsce bedzie jakas tam renta wyplacana, a za
    "kanadyjski okres" - jeszcze nie.

Z pewnoscia najlepiej wyjda na takim rozwiazaniu osoby "samozatrudnione", na
    przyklad lekarze czy adwokaci (to znaczy ci,ktorzy maja korporacje, w ktorych
    oni pracuja). Bo pieniadze odlozone (zainwestowane na przyklad ) w korporacji
    nie musza byc wyciagane z niej ( i nie sa wtedy opodatkowane). W porownaniu z
    RRSP jest to jeszcze lepsze rozwiazanie, bo na RRSP mozna trzymac pieniadze
    tylko do pewnego momentu.

--
    Pozdrawiam dradam

• 11.02.11, 07:58
    Od paru miesiecy sie zmagam z zalatwianie, okazuje sie,ze najtrudniej jest zebrac od pracobiorcow zaswiadczenia.

Moja malzonka zabrala sie za to zalatwianie wczesniej, ale okazuje sie,ze wladze polskie probuja wprowadzac dodatkowe wymagania, o ktorych ani slowa w orginalnej umowie.

--
    dradam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.