Dodaj do ulubionych

Kanada - Certified Country! :)

16.01.11, 00:28
To taki lokalny "folklor". Kto mieszka lub przebywał dłużej wie o co chodzi.

W Kanadzie każdy kto chce coś osiągnąć musi być: certified, approved, official, professional itd.

Nie piszę w złym świetle. To takie socjologiczne obserwacje.

Jeżeli jesteś w Kanadzie nowy musisz się z tym pogodzić. W każdym razie nie myśl, że ta "ściana" spotyka tylko imigrantów. Wielu kanadyjczyków ma z te same probemy co Ty. Przeprowadzająć się do innej prowincji kwalifikacje czasem nie są po prostu uznawane i trzeba robić nowe (to taka wolność - każda prowincja sobie a przeciętni ludzie robieni są w bambuko, na poziomie federalnym nikt nic nie próbuje zrobić bo to przecierz federacja i jest freedom). Jak chcesz zmienić w Kanadzie profesję to też musisz coś tam "certify" czy "approve". Wielu Kanadyjczyków jedzie na tym samym wózku - doświadczenie nie wystarczy.

Hitem dla kogoś przyjezdnego jest np nazwa: "professional building" - jest to budynek w którym mają biura wykwalifikowani (certified i approved) fachowcy typu lekarz, prawnik, księgowy itd.

Acha - i pamiętajcie! Jak będziecie chcieli odliczyć darowiznę od podatku to musi być na zaświadczeniu napis: "This is an OFFICIAL receipt for income tax purposes" - inne się nie nadają.

Nie dziwi napis na rachunku: "This in an OFFICIAL receipt from DESIGNATED PROFESSIONAL".

Good Luck!

Edytor zaawansowany
  • 14.02.11, 23:07
    Nikt sie nie wypowie? Zadnych doswiadczen? eeee - na pewno sa...

pozdr.
    CAPFR (Certified Authorised Professional Forum Reader) pikorpikor smile
  • 15.02.11, 03:22
    he, he jak zdobyc CAPFR-a??? organizujesz jakies szkoleniasmile??? zapewne bedzie potrzebny jakis egzamin koncowysmile

pozdrawiam
  • 16.02.11, 06:19
    Proponuje po 2 eseje o Kanadzie na wjazd. Sylwek będzie "Independent Certified Examiner".
    Potem założymy Professional Association i będziemy wpuszczać jak ktoś napisze 20 esejów.

Morale wzrośnie od razu a my będziemy mówić, że to "to protect the public"smile)

pozdr.
  • 16.02.11, 04:20
    ja pracuje na zrobieniem CPIM APICSu, zrobilem narazie pierwszy z 5 modulow i juz przynioslo efektysmile
  • 16.02.11, 05:58
    Uchch. Toś mnie zagiąłsmile Nawet nie wiem z jakiej to dziedziny?

Ale przypuszczam, że nie znam jeszcze 80% "designations".
    Nie znam jeszcze nawet wszystkich ze swojej branży...

W Kanadzie jest na przykład osobne "designation" dla HR-owców: CHRP - Certified Human Ressources Professional smile)

Jak ktoś chce być inżynierem to oprucz dyplomu musi odbyć praktykę i zostać PEng (Professional Engineer).

Jak robiłem ewaluację dyplomu (w Albercie) to mi napisano, że jest to odpowiednik kanadyjskiego "first professional degree in...".

Rozmawiałem z gościem, który był operatorem koparki w BC. W Albercie musiał robić ponownie uprawnienia aby być "approved".

pozdr.
  • 16.02.11, 17:38
    W Kanadzie jest na przykład osobne "designation" dla HR-owców: CHRP - Certified
    > Human Ressources Professional smile)

Tak jest. I nowym wymogiem dla uzyskania tegoz jest posiadanie degree. Jak nie masz wczesniej uzyskanego degree w jakiejkolwiek dziedzinie nie masz co startowac po HR designation. Jako ciekawostkawink Ja jestem prawie na wylocie w osiagnieciu PCP designationsmile
  • 17.02.11, 05:34
    No. Za dwa lata będzie trzeba mieć dyplom nie jakikolwiek tylko z dziedziny HR a za pięć w ramach tego dyplomu będzie się musiało znaleźć 10 czy 15 wyszczegółowionych kursów wykładanych w "approved institutions" (rzecz jasna Canadian).
    wtedy już będzie git - wysokie wymagania, sprawiedliwie i bez dyskryminacji - przeciez organizacja pozostanie otwarta dla każdego chętnego smile)

Tak jest na przykład w księgowości. Aby zostać Chartered Accountant trzeba mieć "approved" dyplom z wybranymi kursami. Jak nie masz to tez jestes most welcome: musisz je zdać w jedynej "approved institution" na co najmniej B (rzecz jasna jest ona najlepsza...).
    Jak masz dyplom np z matematyki to już źle - walisz kursiki od początku. Acha - trzeba jeszcze za to zapłacić. Jakoś w wielu krajach ludzie mają dyplom z jakiejkolwiek dziedziny i sobie radzą.

pozdr.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.