Dodaj do ulubionych

trudno sie oprzec wrazeniu

15.02.12, 21:49
ze w Polsce niewiele o Kanadzie wiedza !

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,11145862,Pomysl_PiS_na_system_emerytalny__Kanada.html
Chyba ktos powinien wytlumaczyc polskim politykom,ze wlasnie Kanada sie zabiera do reformowania systemu emerytalnego. Bo ten ktory istnieje obecnie w Kanadzie sie nie sprawdza.

Wczoraj wlaczylem sobie na dobra chwile kanal TV "Alberta News" i z duzym zaskoczeniem dowiedzialem sie, ze przecietny albertanczyk (tylko placacy podatki,oczywiscie sa wliczani do tej kalkulacji) daje co roku circa $390 na cele dobroczynne, przecietny kanadyjczyk daje $260,a przecietny mieszkaniec QC daje $130 rocznie.

www.albertaprimetime.com/

To taka ciekawostka, na marginesie.
Pomalu zabieram sie do wyliczania podatkow za ubiegly ,a darowizny dobroczynne mozna odliczyc od podstawy opodatkowania ( w okreslonym zakresie). Podobnie mozna odliczyc rowniez darowizny na partie polityczne.

--
dradam121

"Ciemnosc widze,ciemnosc " - Seksmisja
Edytor zaawansowany
  • 15.02.12, 22:39
    dradam121 napisał:

> Wczoraj wlaczylem sobie na dobra chwile kanal TV "Alberta News" i z duzym zasko
    > czeniem dowiedzialem sie, ze przecietny albertanczyk (tylko placacy podatki,oc
    > zywiscie sa wliczani do tej kalkulacji) daje co roku circa $390 na cele dobroc
    > zynne, przecietny kanadyjczyk daje $260,a przecietny mieszkaniec QC daje $130
    > rocznie.

w Nunavut przecietny podatnk daje $470 , w Prince Edward Island $390 i jest duzo wiecej hojnych osob niz w Albercie , tak samo w Manitobie w ktorej podatnikow placacych na cele dobroczynne jest najwiecej w Kanadzie 26.3% .
    Konkluzja - Albertanczycy sa przecietni i nie tak chetni do dzielenia sie z bliznimi jak w innych , czesto biedniejszych prowincjach .

zrodlo :
    www.statcan.gc.ca/daily-quotidien/111205/t111205a1-eng.htm
  • 16.02.12, 06:32
    Popieram pomaganie org. dobroczynnym ale tu w Kanadzie jest to często bardzo nachalne.

np. w sklepie kasjerka: A da pan "tylko" 2 dolary na cośtam...

albo: ulotka jak zebrać $500 na cośtam: poproś mamę i najbliższą rodzinę coby dali po 100, przyjaciół coby dali po 50 i kolegów po 20..

- u mnie w firmie: przez trzy miesiące zbieramy na org. X - kto da więcej? - średnio 2, 3 maile na dzień.. I zachęta: jak będziesz zbierał to dostaniesz za to: "tax receipt".

- taka odmiana polskiego kombinowania, "sprytu" - efektywnego zbierania.

Czy tu ludzie nie potrafią zrozumieć, że pomaganie jest dobrowolne?

pozdr.
  • 16.02.12, 15:53
    1) Bardzo bylbym wdzieczny za wyjanienie jak "ten ktory obecnie w Kanadzie sie nie sprawdza". Woli wyjasnienia, CPP/QPP jest czesto podawane jako przyklad "best practices" jezeli chodzi o rozwiazania emerytalne. W porownaniu z Polska, gdzie "rezerwa demograficzna" jest uzywana przez politykow jako swinka-skarbonka, Kanada swieci wrecz przykladem.

2) Darowizny ne cele charytatywne raczej nie mozna odliczyc od podstawy opodatkowania (tak jak naprzyklad RRSP). Dostaje sie za nie "non-refundable tax credits" a to jest spora roznica.
  • 24.02.12, 02:19
    Bardzo bylbym wdzieczny za wyjanienie...

LOL - mnie tez to stwierdzenie zaintrygowalo...
    --
    Z buntem przez zycie...
    www.bakowska1.webpark.pl
  • 25.02.12, 05:19
    Systemu z polskim nie porównuje bo cuszszsz... sad Na tle innych krajów system kanadyjski na pewno jest jednym ze stabilniejszych i bardziej sensownych.

Natomiast krytyka musi być! smile

Czy to jest sprawiedliwe, że ktoś kto pracował całe życie dostanie ok $1,500 emerytury (jakieś $900 CPP i ok $600 OAS) a ktoś kto nie robił całe życie nic - dosłownie NIC! - dostanie ok $1,000? (guaranteed income supplement). Przecierz to jest chore!

Przez to jest wielu "cwaniaków" którzy migają się od składek na CPP (m. in. wielu naszych rodaków-cwaniaków). Więc z pewnością o nich rząd właśnie przymierza się do reformy OASsmile

To wszystko oczywiście zakładając, że ktoś nie odkładał dodatkowo - do tego są w Kanadzie dobre warunki
    (pod warunkiem, że Ci się nie zachce wyjechać do cieplejszego kraju na emeryturę bo wtedy tracisz OAS. RRSP jest całkowicie i natychmiast opodatkowane!). Musisz mieszkać w zimnie bo ci Ottawa benefitki odbierze. Za przeproszeniem g..no to kogo obchodzi gdzie ja chce moje pieniądze wydawać! (nie mowię o OAS - to rozumiem).

Kanada to bogaty kraj dlatego wiele reform archaizmów będzie odkładanych bo politycy zazwyczaj czekają do ostatniej chwili...

pozdr.
  • 25.02.12, 23:25
    System jak dotychczas sie jak najbardziej sprawdza, przypuszczam ze daleko idace wnioski autora zostaly sprowokowane niedawnym spiczem premiera:
    fullcomment.nationalpost.com/2012/01/27/john-ivison-harpers-pension-reform-speech-at-davos-needs-clarification/
  • 01.03.12, 00:13
    www.cbc.ca/thenational/indepthanalysis/atissue/story/2012/02/08/national-atissue-020812.html

--
    dradam121

"Ciemnosc widze,ciemnosc " - Seksmisja
  • 02.03.12, 03:14
    Caly czas nie moge nic znalezc na temat jak to rzadowy system emeryntalny w Kanadzie lezy i kwiczy. W porownaniu z Europa to wyplaty emerytalne ogolnie w Ameryce Polnocnej to sa cieniutkie. Moze dlatego jeszcze nie bankrutujemy?

Ja natomiast sie zastanawiam dlaczego taka zmina w OAS, ktora dotknie miliony Kanadyjczykow zostaje tak cichaczem napomknieta po raz pierwszy w Szwajcari (Davos) a w czasie wyborow cicho sza? Moze przynajmjie w Parlamencie podjac dyskusje? A jeszcze lepiej, przed wyborami?

dradam121 napisał:

> www.cbc.ca/thenational/indepthanalysis/atissue/story/2012/02/08/national-atissue-020812.html
    >
  • 03.03.12, 03:58
    voytek74 napisał:

> Caly czas nie moge nic znalezc na temat jak to rzadowy system emeryntalny w Kan
    > adzie lezy i kwiczy. W porownaniu z Europa to wyplaty emerytalne ogolnie w Amer
    > yce Polnocnej to sa cieniutkie. Moze dlatego jeszcze nie bankrutujemy?
    >
    > Ja natomiast sie zastanawiam dlaczego taka zmina w OAS, ktora dotknie miliony K
    > anadyjczykow zostaje tak cichaczem napomknieta po raz pierwszy w Szwajcari (Dav
    > os) a w czasie wyborow cicho sza? Moze przynajmjie w Parlamencie podjac dyskusj
    > e? A jeszcze lepiej, przed wyborami?
    >
    > dradam121 napisał:
    >
    > > www.cbc.ca/thenational/indepthanalysis/atissue/story/2012/02/08/national-atissue-020812.html
    > >

Zasady CPP byly ostatnio zmienione, dlaczego wiec nie OAS?
    Zyjac w Kanadzie chyba wiesz ze wiekszosc spoleczenstwa zyje w swoim interest payment to payment bubble i niespecjalnie interesuje sie tym co sie dzieje w polityce. Moze to i dobrze. Kiedykolwiek jestem w Polsce i widze jak bardzo ludzie tam zyja polityka, glownie z powodu niezadowolenia i frustracji, ciesze sie ze mnie to omija... Chyba jednak (napewno) wole wersje kanadyjska, czyli politycy robia co chca bo spoleczenstwo jest zajete dorabianiem sie i nie interesuje go nic innego.
  • 03.03.12, 03:59
    Oczywiscie nie lezy i nie kwiczy ale jak jest fala na zmiany, czemu nie skorzystac i troche nie przyciac? wink

za_morzem napisał:

> voytek74 napisał:
    >
    > > Caly czas nie moge nic znalezc na temat jak to rzadowy system emeryntalny
    > w Kan
    > > adzie lezy i kwiczy. W porownaniu z Europa to wyplaty emerytalne ogolnie
    > w Amer
    > > yce Polnocnej to sa cieniutkie. Moze dlatego jeszcze nie bankrutujemy?
    > >
    > > Ja natomiast sie zastanawiam dlaczego taka zmina w OAS, ktora dotknie mil
    > iony K
    > > anadyjczykow zostaje tak cichaczem napomknieta po raz pierwszy w Szwajcar
    > i (Dav
    > > os) a w czasie wyborow cicho sza? Moze przynajmjie w Parlamencie podjac d
    > yskusj
    > > e? A jeszcze lepiej, przed wyborami?
    > >
    > > dradam121 napisał:

• 12.03.12, 00:43
    To ja dodam jeszcze do dyskusji ten aryciekawy artykul:
    www.economist.com/node/21548970
    Jedenaste miejsce na swiecie to chyba nie jest tak zle. Poza tym, wielu inwestorow prywatnych marzyloby o zwrocie inwestycyjnym utrzymujacym sie co roku na poziomie prawie 12%.... he he he

--
    Z buntem przez zycie...
    www.bakowska1.webpark.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.