Dodaj do ulubionych

ACCA in Canada

23.10.12, 17:08
Prosze o informacje jesli ktos studiowal ACCA po za Kanada i pozniej wyjechal i konczyl je w Kanadzie. Potrzebuje wiecej informacji czy wymagane jest przekwalifikowanie sie i zdawanie dodatkowych egzaminow? Dodam, ze studiuje w Irlandii i wersje global/international.
Jesli ktos moze udzielic mi jakichkolwiek informacji, bede wdzieczna.
Joanna
Edytor zaawansowany
  • pikorpikor 24.10.12, 01:20
    "Czy wymagane jest przekwalifikowanie i zadawanie dodatkowych egzaminów?"

Mam znajomego z podobnymi "rozterkami".
    Nie wiem o co Ci chodzi więc:

a) jeśli Ci chodzi o to czy ACCA będzie czegoś dodatkowo od Ciebie wymagała to nie - nic, będziesz kontynuowała kolejne etapy w Kanadzie. Są w Kanadzie centra egzaminacujne ACCA. Gdzie to już musisz sprawdzić na ich stronie - ale są to tylko największe aglomeracje. Natomiast chyba nie ma poza Toronto organizacji które robią kursy przygotowawcze do egzaminów ACCA.

b) jeśli Ci chodzi o to czy trzeba się przekwalifikować aby być "certified" w Kanadzie to zupełnie inny problem:

Tutaj o ACCA większość (95%!) pracodawców zatrudniających księgowych nic nie wie. Szczegóelnie jak napiszesz "in progress" aby szukać pracy to nie da Ci to po prostu NIC.

Nie wiem na jakim jesteś etapie robienia ACCA.

a) Jeżeli już kończysz to OK bo jak wpiszą Cię na listę członków ACCA to CGA (kanadyjski odpowiednik ACCA) i ACCA mają "reciprocity agreement" i właściwie z marszu zostajesz CGA (Certified General Accountant) i masz dużego plusa u pracodawców (i płacisz dwie skladki członkowskie co roku smile).

b) Jeżeli zaczynasz ACCA i masz studia ekonomiczne z PL to lepiej sobie darować ACCA bo CGA zaliczy Ci więcej egzaminów niż ACCA. Wtedy piszesz, że masz "CGA in progress" a to już się dla pracodawcy tutaj liczy.

W Kanadzie istnieje niespotykany gdzie indziej (z tego przynajmniej co na razie wiem o świecie) stopień ignorancji jeśli chodzi o uznawanie kwalifikacji i doświadczenia z innych krajów (a nierzadko także innych prowincji Kanady!). Nie chodzi tutaj o PL. Tyle samo są warte kwalifikacje z Irlandii, Francji, Hiszpanii czy Rosji.

Część ludzi napisze Ci, że to Kanada i jej mieszkańcy sami ustalają zasady wykonywania zawodu - trudno tu z czymś polemizować. Tak jest i tyle. Tyle, że te osoby jakoś nie widzą, że w większości krajów OECD nie ma takich sztucznych problemów i wymagań.
    Są to poza tym zazwyczaj osoby, które przyjechały do Kanady za głębokiej komuny, poświęciły tutaj nieraz wiele lat aby wykonywać swój zawód i teraz twierdzą, że tak powinno być.
    Tyle, że świat się zmienił. Polskie kwalifikacje i doświadczenie często nie odbiega od miejscowego i nikt nie ma zamiaru poświęcać wielu lat na kręcenie się w kółko (o ile ma na to czas i możliwości) skoro może pracować w całej Europie gdzie np ACCA jest znane i szanowane przez pracodawców...
    Jak masz pracę w zawodzie w Irlandii i zaawansowane ACCA to zapomnij o Kanadzie (chyba, że masz szczególne powody typu rodzina).

Globalizacja na rynku pracy tutaj nie dotarła - lepiej mieć roczny certyfikat z zaściankowego miejscowego koledżu niż ACCA (ja to piszę poważnie).

Jak chcesz to mi wyślij maila na "gazetową" skrzynkę to pogadamy.

pozdr.

• ad.gazeta 24.10.12, 09:12
    Dziekuje za tak szczegolowa odpowiedz. Mysle ze jeszcze dzis napisze do Ciebie maila.
    Pozdrawiam Joanna
  • ad.gazeta 26.10.12, 09:46
    Hej dostales mojego maila kilka dni temu?
    Moze daj mi znac na ad.gazeta@gmail.com
    Bede wdzieczna pozdrawiam
    Asia

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.