Dodaj do ulubionych

kliwia...czy to prawda????

05.05.13, 13:27
Mam w jednej donicy 2 dorosle kliwie i trzecią mlodziutka.I stąd pytanie. Czy zakwitnie mi tylko ta mlodziutka, czy jest szansa, że te dwie dorosle także.Pytanie jest stąd, że pewna Mądrala(moja Corka( ha,ha,ha twierdzi, że zakwitnie mi tylko ta mloda bo kliwia zakwita tylko jeden raz, a potem juz tylko te mlode, a ja sie z tą jej opinią nie zgadzam.Dlatego pytanie kieruje do ekspertow dziekując serdecznie z gory za odpowiedz.
Edytor zaawansowany
  • zygopetalum 05.05.13, 16:29
    I słusznie, ze sie nie zgdzasz :)
    Mloda kliwia zakwitnie po ok. 4 latach. Stara, wlasciwie pielęgnowana co rok.
  • tad2012ns 05.05.13, 17:29
    Ciocia nie ma racji. O kliwii możesz przeczytać np. tu :kwiatyogrodowe.blogspot.com/2013/03/kliwia-kwiat-naszych-prababek.html
  • yoma 06.05.13, 11:23
    Albo i dwa razy do roku. Gratuluję bukietu kliwii.
    --
    Chłop jest tyle wart, do ilu ukończonych miast przylega
  • ls48 06.05.13, 12:07
    Kochani...bardzo serdecznie dziekuje za wyczerpujace wiadomosci. rozumiem tez że nie mam przesadzać kliwii kazdej osobno, tylko razem te 3 mogą być.?
  • wanda43 06.05.13, 12:22
    Mogą. Jedna z moich się rozrosła i jest jej bodaj 6 w jednej donicy. Teraz wlasnie jedna z odnog kwitnie.
    --
    oto ja
  • ls48 06.05.13, 12:32
    Cudnie...dziekuje serdecznie...
  • yoma 06.05.13, 18:34
    Przy odrobinie szczęścia zakwitną ci jednocześnie i będziesz miała pięknie :)
    --
    PT Pisięta: niniejszy post nie stanowi zamachu na życie prezesa.
  • ls48 06.05.13, 18:37
    Oby Twe slowa byly prorocze.Wtedy beda dwie lodygi z kwiatami bo na tę trzecia nie licze bo jest malusia......dzieki.....
  • wanda43 13.05.13, 15:23
    Moja kliwia szaleje. Pare lat kwitnąć nie chciala, a teraz wypuszcza kolejny pęd kwiatowy. Jest jej 5 w donicy, ciekawe czy i pozostałe zakwitną. Szkoda tylko, że nie wszystkie na raz. To byłby widok!
    --
    oto ja
  • ls48 13.05.13, 16:52
    Cudnie....nie szkodzi że nie wszystkie na raz.Przynajmniej bedziesz miala sukcesywnie kwiatki.gratuluje i pozdrawiam...
  • wanda43 14.05.13, 10:35
    Dziś zauważyłam, że trzecia kliwia też puszcza pęd kwiatowy. Teraz tylko podlewanko letnia wodą, aby ładnie wyciągnął sie do góry.
    --
    oto ja
  • jozef48xyz 14.05.13, 08:11
    Mam kliwię ponad 25 lat, kwitła jak pamiętam co 2-3 lata. W tym roku zakwitła pewnie po 5-6 latach i wypuściła 3 odnogi. Jej obecnie 12-sto kielichowy kwiat wygląda po prostu rewelacyjnie, zresztą zobaczcie sami na zdjęciach w mojej galerii fotoforum.gazeta.pl/u/jozef48xyz.html
    Po przekwitnięciu te wyrastające odnogi chcę oderwać, ale nie wiem czy je oderwać i włożyć do słoika z wodą czy prosto do ziemi, chyba poeksperymentuję lub poszukam info. w tej sprawie. Może ktoś mi podpowie..., mając jakieś w tym temacie doświadczenie? Pozdrawiam wszystkich miłośników tych pięknych egzotycznych kwiatów doniczkowych !!!
  • wanda43 14.05.13, 10:41
    .........do ziemi od razu. Ale ... ona pięknie wygląda w dużej donicy gdy jest jej kilka razem. W jednej donicy mam 5 albo i 6 już dużych. W drugiej - ciut inna odmiana - 4 razem. Trzecia siedzi sama. One lubią mieć ciut ciasno i sucho. Więcej podlewam letnią wodą gdy pokazują się pędy kwiatowe.
    --
    oto ja
  • jozef48xyz 14.05.13, 17:56
    Dziękuję za informacje, już nie będę szukał. Jeden pęd muszę jednak po przekwitnięciu delikatnie oderwać i jak mówisz zaraz do ziemi, bo obiecałem koleżance. Zauroczył ja ten kwiat i co mam zrobić. Wando, czym nawozisz ? Może ta kliwia coś specjalnego potrzebuje, przesadzę za tydzień w ciut większą doniczkę i dodam trochę nowej ziemi, bo za tak przepiękny kwiat jej się należy. Pozdrawiam serdecznie, Józef !
  • wanda43 14.05.13, 20:05
    Od ok. miesiąca używam nawoz uniwersalny do kwitnących firmy Biopon.
    --
    oto ja
  • jozef48xyz 15.05.13, 08:10
    Dziękuje bardzo za podpowiedź.
  • tad2012ns 25.05.13, 20:07
    Ja mam te piękne kwiaty od dawna. Dostałam kiedyś odnóżkę od bratowej, teraz mam ich 4 i wszystkie kwitną - co roku !
    Zobacz na temat tego kwiatka np tu:

kwiatyogrodowe.blogspot.com/2013/03/kliwia-kwiat-naszych-prababek.html
  • jozef48xyz 26.05.13, 19:09
    Bardzo dziękuje za wskazany link, już coś więcej o tych pięknych kwiatach wiem. Byłem bardzo mile zaskoczony ich widokiem po zakwitnięciu, że zrobiłem im małą foto-sesję i wkleiłem na FF.
    fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3423828,2,50,wiosenna-impresja-i-fascynacja-kwiatem.html
    fotoforum.gazeta.pl/72,2,685,105175668,144481417.html
  • wanda43 04.06.13, 11:25
    Moje kwitnące kliwie. Ta z drugiej fotki już kwitła na jednym pędzie, teraz kwitnie na dwóch.
    fotoforum.gazeta.pl/photo/0/mb/yj/nbef/McwBubF70w7oGGiJYB.jpg
    fotoforum.gazeta.pl/photo/0/mb/yj/nbef/L3p4WpeVnit7Me3ALB.jpg
    --
    oto ja
  • jozef48xyz 05.06.13, 11:03
    Dzięki za linki, Twoje też piękne i w dodatku tak jak napisałaś i pokazałaś kwitną te odrosty boczne. Faktycznie trzeba mieć dużo miejsca, aby pięknie się prezentowały. Moja kliwia rosła przez ostatnie lata od północy, więc może trochę zdziczała i dlatego tak długo nie kwitła. Zatem, będę musiał jej poprawić warunki i przenieść je do pokoju od południa.
  • yoma 05.06.13, 18:24
    No, pięknie.

A mnie ukochany małżonek sprezentował był właśnie kremową, ciekawe, jak się będzie sprawować (kliwia, nie chłop).
    --
    Nie jestem człowiekiem w swoim wieku. Jestem człowiekiem w wieku kogoś o wiele młodszego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka