Dodaj do ulubionych

Storczyk - w jakiej doniczce.

06.03.06, 08:05
Wlasnie zakupilam tego pięknego kwiatka. Przygotowywałam się do tego juz dawno
glownie czytając o potrzebach storczyków. www.storczyki.org.pl była bardzo
pomocna, ale mimo to mam pytanko: w jakiej doniczce powinien rosnąć storczyk?
Ja zakupiłam w takiej cieniutkiej plastikowej (przezroczystej) z dużą ilością
dziór pod spodem. Chciałam tą doniczkę włożyć w jakąś ladną ceramiczną na
której dnie byłyby mokre kamyczki dla większej wilgotności. No ale wczoraj
uslyszałam że storczyk powinien rosnąć w koszyku i dopiero koszyk do
ceramicznej. Co sądzicie. tak sobie mysle ze to może mieć sens bo na tej
plastikowej od wewnatrz osadza mi sie wilgoć (jak na oknach w kuchni w czasie
gotowania :))no i nie wiem czy to nie spowoduje gnicia korzeni. Dodam jeszcze
że na razie nie podlalam tylko obok postawilam miseczke z woda zeby powietrze
nawilzyc.
Powiedzcie mi czy kupic jakis maly koszyczek i przesadzic kwiatka (kupilam go
dopiero 3 dni temu i jest malutki wiec chyba mlody- chociaz nie wiem...., czy
zostawic w tej plastikowej doniczce?
Obserwuj wątek
    • onnanoko Re: Storczyk - w jakiej doniczce. 06.03.06, 10:53
      Wiesz, storczyk łatwo jest "zagłaskać na śmierć". Pozwól mu w spokoju rosnąć w
      tej doniczce, w której go kupiłaś. To dobrze, że widać wilgoć przez doniczkę -
      dzięki temu wiesz, kiedy rośliny NIE podlewać. Absolutnie nie wstawiaj doniczki
      do żadnej osłonki, i niech Ci nie przyjdzie do głowy zatykać dziur pod
      spodem :) Storczyki lubią wilgoć w otoczeniu, a nie przy korzeniach - tam musi
      być przede wszystkim dużo powietrza. Podlewaj dopiero po całkowitym
      przeschnięciu podłoża, najlepiej przez zanurzenie doniczki w wodzie na ok. pół
      godziny, nie częściej niż raz w tygodniu i generalnie lepiej rzadziej niż
      częściej.
    • mirabil Re: Storczyk - w jakiej doniczce. 06.03.06, 10:56
      Jesli masz mozliwosć przesadzenia do koszyczka, to możesz to zrobić. Pamietaj
      jednak,że storczyki potrzebują odpowiedniego podłoża, a ten nie jest łatwo
      zdobyć. Podłoze do storczyków, które ostatnio widziałam w ogrodniczym okazał się
      zwykłą ziemią, w której niezbyt dobrze rosną (przynajmniej mój jej nie polubił).
      Moja mama Trzyma swojego storczyka juz drugi rok w takiej kupnej, plastikowej
      doniczce i kwiatek trzyma się dobrze, ostatnio nawet po raz trzeci zakwitł. Stoi
      na południowym oknie. Po obfitym podlaniu woda z podstawki jest wylewana, aby
      korzenie nie stały w wodzie. Wilgoć wewnarz doniczki też jest widoczna, jak u
      Ciebie, ale nie zauważyłąm, by miała jakiś wpływ na stan rosliny. Pytanie tez,
      jaki gatunek storczyka posiadasz. Ja mam phalenopsis.
      • ania107 Re: Storczyk - w jakiej doniczce. 06.03.06, 11:44
        Ja też mam phalenopsis- jest najpopularniejszy i ponoć najłatwiejszy w
        utrzymaniu :).
        Wiem że nie można zatykać tych dziór pod doniczką bo musi tam powietrze
        dochodzić , ale mój stoi na parapecie więc i tak tam powietrze nie
        dochodzi...Może powinnam postawic na jakiejś dziórkowanej podstwce czy
        coś,...teraz spod doniczki przylega do parapetu. Jak u Was stoi doniczka?
        Uważacie że nie wsadzać do ceramicznej doniczki z kamyczkami???Wyczytałam że
        mokre kamyczki powodują wiekszą wilgoć którą storczyki chłoną przez korzenie
        (nie chodzi mi oczywiście o moczenie tych korzeni)!.
        Zostawie go na razie w tej oslonce, bo wlaśnie najbardziej przy przesadzeniu do
        koszyczka obawialam się podłoża, ktore przecież najlepiej zrobić samodzielnie,
        ale jeszcze nie jestem na takim etapie hodowania storczyków :).
          • ania107 Re: Storczyk - w jakiej doniczce. 06.03.06, 14:07
            A czy używacie odżywki do storczyka. pani w kwiaciarni polecila mi
            PAGON-Storczyk. Mówiła że ona używa tego do zraszania korzeni (czytałam że
            zrasza się liście - i znów mam mętlik w głowie). Zebym tylko nie przedobrzyła z
            tym storczykiem ale jest taki piękny że naprawdę nie chciałabym go zmarnować.
            • onnanoko Re: Storczyk - w jakiej doniczce. 06.03.06, 16:51
              Zebym tylko nie przedobrzyła z
              > tym storczykiem

No właśnie! ;)
              Radziłabym Ci na razie go nie przesadzać, ale zdecydowanie wyjąć z osłonki.
              Wilgotne kamyczki są świetnym pomysłem, ale wyłącznie na płaskiej podstawce, na
              której dopiero umieścisz tę właściwą, z falkiem. Z nawozów ja używam pokonu do
              orchidei, ale nie wiem, czy przy jednym storczyku warto go polecać, bo jest
              naprawdę bardzo wydajny... Pamiętaj, że woda do podlewania musi być miękka,
              najlepiej przegotowana. Podobnie do zraszania, ale z tym też uważaj - woda
              absolutnie nie może pozostać w kątach liści. Generalnie lepiej jest zamgławiać,
              niż zraszać. :)
              • ania107 Onnanoko to w czym go trzymać? 06.03.06, 17:41
                Onnanoko, "Radziłabym Ci na razie go nie przesadzać, ale zdecydowanie wyjąć z
                osłonki."
                Jak wyciągnę z osłonki, to muszę w coś go włożyć z tą korą i reszta
                podłoża...(nie chce go przesadzać do nowego podłoża), no i właśnie nie wiem czy
                wstawiać w jakiś koszyczek - wtedy na pewno korzenie miałyby dostęp do powietrza
                (w tej osłonece wydaje mi sie że sie dusza, choć dużo dziewczyn pisze że
                trzymają w oslonkach i pięknie im rosną).
                A Ty w czym czymasz???? Nie chce zmarnować mojego falka, juz go Kocham :)
                • ania107 Re: Onnanoko to w czym go trzymać? 06.03.06, 17:47
                  "Pozwól mu w spokoju rosnąć w
                  tej doniczce, w której go kupiłaś. To dobrze, że widać wilgoć przez doniczkę -
                  dzięki temu wiesz, kiedy rośliny NIE podlewać"

Teraz już nic nie rozumiem...trzymać go w tej plastikowej przezroczystej z
                  dziórami czy wyciągnąć z niej?
                  • onnanoko Re: Onnanoko to w czym go trzymać? 07.03.06, 09:10
                    Plastikowa, przezroczysta, z dziurami to doniczka - jak najbardziej pożyteczna
                    i wskazana dla Twojego falka. Powinna sobie stać na zwyczajnej, płaskiej
                    podstawce. Osłonka to coś, w co niektórzy wkładają doniczki - jakby druga,
                    zewnętrzna doniczka, tyle, że bez dziur - czyli spełnia poniekąd funkcję
                    podstawki - i bardziej "reprezentacyjna", bo korzenie nie prześwitują. Dla
                    storczyków zdecydowanie nie polecana, bo jak najbardziej korzenie się w niej
                    duszą. Jakbyś jeszcze miała jakieś wątpliwości, to pytaj śmiało! Powodzenia!
                    • ania107 Re: Onnanoko to w czym go trzymać? 07.03.06, 12:17
                      No nurtuje mnie caly czas ta wilgoć od środka na tej plastikowej doniczce. Wiem
                      że to dlatego że sloneczko zaczęlo grzać przez okno i woda paruje i osadza się
                      na ściance. A skąd ta woda paruje? Chyba z podloża?Więc popraw mnie jeśli się
                      mylę dopoki ta wilgoć będzie się tworzyć to go nie podlewać?
                      No i boję się czy ta wilgoć na ściankach nie spowoduje gnicia korzeni?Na razie
                      zostawiam go tak jak jest, żeby przyzwyczaił się do nowego miejsca...jest
                      piękny- malutki (ma tylko 5 kwiatków) ale śliczny.
                      Dziękuję za pomoc.
                      • onnanoko Re: Onnanoko to w czym go trzymać? 08.03.06, 09:17
                        Paruje z podłoża, jeśli nie ma jej przesadnie dużo, nie ma się czym przejmować -
                        nie zaszkodzi! :) Z podlewaniem zawsze bezpieczniej poczekać... Umieściłaś go
                        na parapecie - ale z jaką wystawą? Najlepsza byłaby północna lub wschodnia, od
                        południa i zachodu będzie mu za gorąco i słońce może go poparzyć. Przede
                        wszystkim nie przejmuj się, bo falki naprawdę nie wymagają jakiejś specjalnej
                        troski, lepiej sobie radzą odrobinę "zapomniane" (np. rzadziej podlane)
                        niż "dopieszczone". Swoją drogą, może wstawisz fotkę?
                        • ania107 Re: Onnanoko to w czym go trzymać? 08.03.06, 14:29
                          Niestety stoi na parapecie od strony pd-zach. Wszystkie okna mojego mieszkania
                          wychodza na te strone. Na razie słońce jeszcze nie zagląda bezpośrednio do
                          pokoju bo jest jeszcze za nisko i chowa się za blokiem który stoi przed moimi
                          oknami, ale latem potrafi przygrzać mięzy 13-19.
                          Na razie jeszcze go tam zostawię, a latem wyląduje na komodzie lub na balkonie w
                          jakimś zacienionym miejscu.
                          Po powrocie do domu wstawię fotki.
      • onnanoko Re: Storczyk - w jakiej doniczce. 09.03.06, 11:55
        Dzięki za zdjęcia - fajny falek! :) Zdrowo wygląda, a żaluzje znacznie mu
        ułatwią życie. Z przestawieniem latem na komodę to niezły pomysł. Na tę
        końcóweczkę pędu kwiatowego specjalnie nie licz, najprawdopodobniej po prostu
        sobie zaschnie i nie trzeba się tym przejmować. Jak już wszystkie kwiatki
        opadną możesz przyciąć pęd kwiatowy za trzecim pąkiem (to te zgrubienia) - może
        wtedy wypuścić nowy, albo zrobić Ci niespodziankę i wypuścić tzw. keiki, czyli
        młodą roślinkę... Ale nie rób sobie za dużych nadziei, bo może też po prostu
        uschnąć, to też niestety normalne. :) Jak chcesz, to w przyszłym tygodniu
        podeślę Ci fotki kilku moich storczyków. Pozdrowionka!
        • ania107 Re: Storczyk - w jakiej doniczce. 09.03.06, 12:33
          No to czekam na Twoje zdjęcia. Swoją drogą zauważyłam jeszcze coś dziwnego na
          moim kwiatku. Jakby miejsce gdzie kiedyś mógl być pęd kwiatowy i on usechl slbo
          ktos go oderwal przy samych liściach...albo mógł tam być korzeń i ktoś go
          oderwał. Podeślę Ci zdjęcie i obejrzysz fachowym okiem :)
          Czekam na Twoje cuda.
    • jusytka Można nabłyszczać liście? 20.03.06, 13:06
      Ja dzis wzięłam sie za swojego storczyka - ten sam popularny gatunek co u was.
      Kupiłam specjalny nawóz i oryginalną przezroczytą doniczkę, włożyłam do
      większej, ceramicznej. Kwiatek przekwitł, ale łodygi na których były kwiaty
      zostawiłam i czekam na następne, zastanawiam sie też czy mogę nabłyszczać
      liście. Dobrze zrobiłam?
      --
      Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne tam gdzie chcą ...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka