gardenia i solanum

kwiaty w domu

założyciel: tunbergia

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • powiedzcie mi jak je hodowac?
    o gardenii od jednych slyszalam, ze podlewac od dolu, od innych, ze tak nie
    mozna (mojej tez nie sluzy). obecnie i jedna i druga jest chora... gardenia
    jest lysa, a to zaczelo sie juz latem. przenioslam ja na kryty balkon, tam
    teraz moglo by c jej za zimno wiec jest w salonie (polcien)...
    u solanum (ta "wersja" z czerwonymi okraglymi owocami) na poczatku zaczely
    schnac i spadac listki. ja tez przenioslam na balkon (teraz juz chlodne
    miejsce), tam listki juz nie opadaja, ale dalej sa zwiedle, wiec powedrowala
    wraz z gardenia do salonu... staram sie by mialy wilgotno, nie mokro, teraz
    dodatkowo spryskuje je codziennie. bardzo prosze, poradzcie jak moge im pomoc?
    --
    Pozdrawiam,
    Alexa
    • 27.01.07, 10:48 Odpowiedz
      i jeszcze jedno, kupilam nawoz "do wszystkich kwitnacych" ale boje sie jej
      uzyc, bo nie wiem czy w takim stanie im nie zaszkodze...
      • 05.02.07, 19:30 Odpowiedz
        po pierwsze o tej porze nie nawoź!!!!
        po drugie gardenie lubią chłód i jasno w okresie zimowym to najtrudniejsze
        warunki do spelnienia w warunkach domowych
        domu chyba by lepiej przetrwały zimę na tym balkonie okrytym jak w domu, ale
        ich nie podlewaj tyle!!!! wilgotność potrzebna wysoka jeśli jest suche
        powietrze.
        Spróbuj na tym balkonie może opatul doniczki, jesli nie ma tam mrozu, to je
        przytnij i zostaw w najcieplejszym miejscu na balkonie ale jasnym.
        Moim marzeniem jest mieć taki okryty balkon bo to idelane warunki dla
        niektórych kwiatów które muszą przejść w stan spoczynku.
        --
        ekobieta.com/
        <a href="http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=45882>forum o yoreczkach</a>
        • 06.02.07, 09:23 Odpowiedz
          pacynko,
          bardzo Ci dziekuje za odpowiedz. obydwa kwiaty przestalam podlewac z taka
          gorliwoscia jak wczesniej, teraz je spryskuje codziennie i ewentualnie
          spryskuje im ziemie i widze ze to im wystarcza. Solanum (psianka pieprzowa?)
          troszke przycielam, bo gorne galazki miala uschniete ale przeniesienie do
          salonu dobrze jej chyba zrobilo bo puszcza listki. Natomiast gardenia... jak
          bylo tak jest. zadnych listkow, nic, dalej lysa. Czy powinnam ja przyciac?
          Jesli tak to ile jej przyciac (bede to robic po raz pierwszy wiec nie wiem...)
          • 06.02.07, 22:45 Odpowiedz
            sama ucinam wg uznania, w kształt jaki ma mieć kwiatek po przycięciu i jeślie
            te warunki w których jest będzie jej dobrze to wypóści, ale nie martw się jeśli
            zrobi to później. Tekwatki owszem lubią wilgoć ale nie w takim ciemnym okresie
            gdy nie rosną. Gardenia jest naprawdę trudna w utrzymaniu ale wierz że się
            uda :) Lepiej jakby miała chlodniej niż ciepło a za mało światła.

--
            www.rodzinna.com
            wylecz astmę
            Pokaż swoje zdjęcie
    • 09.02.07, 11:23 Odpowiedz
      dowiedzialam sie jeszcze innej rzeczy: ze gardenii nie wolno spryskiwac, bo w
      ten sposob "pala sie" liscie i stad moja gardenia wyglada jak wyglada... czy to
      moze byc prawda??
      • 09.02.07, 15:01 Odpowiedz
        liście się spalą jak ją zrosisz na słońcu.
        Możesz spróbować bez zraszania a w otoczeniu postawić podstawkę z wodą któa
        będzie parować i dawać jej wilgoć, niektórzy z powodzeniem chodują gardenie bez
        zraszania a inni zraszają "namiętnie" i też im się nic nie dzieje. Nie wolno
        zraszać żadnych kwiatów jak stoją na słońcu ale tak to pierwsze słyszę że nie
        wolno. Zajrzę później do mojej mądrej książki.
        --
        kobiece forum
        York Forum
        • 09.02.07, 16:46 Odpowiedz
          pani ze sklepu w ogole mnie zadziwila. powiedziala bym absolutnie nie trzymala
          gardenii w chlodzie ani jej (NIGDY) nie spryskiwala. procz tego mowila, ze
          zadnych kwiatow stojacych w mieszkaniu sie nie spryskuje, a jesli juz to po 19
          wieczorem albo do 10 rano... kupilam cyklamen - tu mi powiedziala ze moge go
          pryskac. na forum z kolei czytam ze nie powinnam tego robic, a podlewac go do
          podstawki... :S
          • 14.02.07, 00:06 Odpowiedz
            O matko cyklamena nie pryskaj bo płatki się zniszczą

gardenie w domach padają od suchego i za ciepłego powietrza, nie mają okresu
            spoczynku i niezbyt chętnie w następnym sezonie kwitną.

a tu masz cytat ze strony producenta kwiatów:

"Istnieje około 60 gatunków Gardenii, które pochodzą z tropikalnej i
            podzwrotnikowej strefy Afryki i Azji. Najbardziej znanym gatunkiem jest
            Gardenia jaśminowata, która rośnie w Chinach. Jest to zawsze zielony, obficie
            rozgałęziony krzew o liściach błyszczących, skórzastych, eliptycznych lub
            owalnych. Kwiaty podobne do róży, białe, wspaniale pachnące.

Gardenia lubi bardzo ciepłe, jasne stanowisko o wysokiej wilgotności powietrza.
            W domu stawiamy ją w miejscu jasnym, lecz chronionym przed bezpośrednim
            nasłonecznieniem. W lecie od czerwca, po ostrożnym zahartowaniu, można roślinę
            wystawić na zewnątrz w miejsce półcieniste, ciepłe i osłonięte od wiatru. Przed
            nastaniem nocnych przymrozków należy wnieść ją z powrotem do domu. Zimą
            trzymamy gardenię w niższych temperaturach ( 15 - 18° C ) i na jasnym
            stanowisku. Podlewamy miękką wodą umiarkowanie, ale równomiernie. Nawozimy
            roztworem nawozów mineralnych bez wapnia przez okres czterech miesięcy od
            momentu rozpoczęcia wypuszczania nowych pędów. Przesadzamy zanim rozpocznie
            wzrost, młode rośliny co roku, starsze co 3 - 4 lata. Używamy w tym celu
            podłoża torfowego lub znormalizowanej ziemi."
            --
            kobiece forum
            York Forum
      • 18.02.07, 16:12 Odpowiedz
        Czesc, gardenie nalezy spryskiwac i to dosyc czesto, ale nie na sloncu.
        Natomiast nie wolno spryskiwac kwiatow gardenii, poniewaz wtedy brazowieja. Ja
        moja gardenie zima trzymam na oknie wschodnio-poludniowym w nieogrzewanym
        pomieszczeniu, podlewam duzo, poniewaz szybko wchlania wode, a niepodlewanie
        powoduje wiedniecie, zolkniecie lisci. Latem natomiast trzymam na balkonie ale
        zacieniona zero slonca i wtedy duuuzo i czesto spryskuje i podlewam. Co do
        opadania lisci, moze problemem byly przedziorki? Niestety te robale bardzo
        lubia gardenie. :(
        Jak teraz nie ma lisci to ogranicz podlewanie, duzo wody nie potrzebuje,
        powodzenia. Generalnie nie jest to latwy kwiat, szczegolnie jezeli zostal
        zakupiony w sklepie i wczesniej mieszkal sobie w szklarni.
        • 18.02.07, 23:19 Odpowiedz
          dzieki bardzo za odpowiedz :)
          so rany... a kobieta mi mowila by gardenii ABSOLUTNIE nie spryskiwac... juz
          szukalam w necie i tez znalazlam ze lubi zraszanie... :/ moja probuje ratowac:
          przycielam ja, lisci nie ma, a przyciete pedy w srodku sa koloru bialego: to
          dobrze czy zle?
          Pozdrawiam serdecznie
          • 23.02.07, 19:06 Odpowiedz
            Hmmm... nigdy swojej nie obcinalam, nie wiem jaka powinna byc galazka po
            przecieciu, zywa chyba na logike powinna byc soczysta po nacisnieciu a martwa
            wysuszona, ale to tylko takie moje "gdybanie". To pani dziwne rzeczy mowila,
            moze miala na mysli kwiaty i paki, jak tak to miala racje, listki mozna.
            • 23.02.07, 20:44 Odpowiedz
              to ja musze sobie kupic chyba nowa gardenie...
              a pani w sklepie mwila by gardenii w ogole ("absolutnie" nie podlewac. Moje
              problemy z gardenia zaczely sie gdy zaczely jej brazowiec listki. I w sklepie
              mi powiedziano ze to wlasnie przez spryskiwanie. wiem ze inni spryskuja i
              gardenii nic sie nie dzieje.
              dziekuje za odpowiedzi

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.