Dodaj do ulubionych

Pomoc przy pracy semestralnej z poetyki

12.01.17, 23:48
Hej,
Jestem na pierwszym roku filologii polskiej i mam do napisania pracę semestralną z poetyki. Muszę zrobić analizę wersyfikacyjną wiersza Tadeusza Nowaka "Psalm o pestkach", napisać jaki wpływ ma system wersyfikacyjny na całość utworu, wypisać wszystkie zjawiska i uzasadnić ich obecność, a także napisać interpretację utworu w związku z systemem wersyfikacyjnym. Ma być więcej, niż 5 stron oraz więcej, niż trzy pozycje w bibliografii.
Doszłam do wniosku, że wiersz ten jest sylabiczny; ma jednakową liczbę głosek w każdym wersie (7), brak jest średniówki, a także pada stały akcent w klauzuli na przedostatnią sylabę. Jestem w kropce, ponieważ mam problem ze wskazaniem wszystkich zjawisk, stwierdzeniem jaki wpływ ma system wersyfikacyjny na całość utworu, a także z interpretacją samego utworu. Pojęcia nie mam również, jakie teksty wpisać do bibliografii. Sama analiza zajęła mi cztery linijki i nie wiem, co mogłabym jeszcze do tego punktu dopisać.

Nie liczę na napisanie za mnie pracy. Bardziej na jakieś podpowiedzi, ukierunkowanie, wskazanie drogi, cokolwiek. Pod spodem umieszczę jeszcze ten utwór:

Połóż mi nóż na oczy
na język żółć króliczą
ślepną moje źrenice
uszy moje nie słyszą

Odprowadź moją drogę
chociaż za kościół za las
dla tych co chodzić mogą
będzie droga jak znalazł

Ukrzyżuj mego Boga
a łotrom połam nogi
może się przy nich łapą
przeżegna pies ubogi

Zetnij siekierą jabłoń
i Ewę zabij pod nią
niech się z kamieniem kamień
zejdzie i niech się płodzą

Tylko ręki nie wyjmuj
spod mojej głowy we śnie
kiedy dzień po dniu wrasta
kością pestki w czereśnie
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.