Dodaj do ulubionych

A lasy wiecznie śpiewają

22.11.09, 10:20
Pochodzę z Birczy i czasem ją odwiedzam. Szczególne miejsce w moim sercu miały
otaczające Birczę lasy.Ostatnio przeraziłam się nie na żarty, kiedy zobaczyłam
las wzdłuż drogi do Trójcy.Obraz jak po katastrofie ekologicznej. Pomijając
ogólny bałagan/ gałęzie, konary,ścielące się wszędzie/. Tam po prostu już
prawie nie ma drzew. Czy wycinka takiej ilości drzew to konieczność, czy też w
Birczy kwitnie gospodarka "rabunkowa". Może ktoś wie coś na ten temat?
Obserwuj wątek
    • galileo11 Re: A lasy wiecznie śpiewają 22.11.09, 11:56
      Serdecznie witam!
      Nie mam czasu na dłuższą wypowiedź, ale sklecę naprędce kilka słów.
      No cóż, opisany obraz jest wszędzie, przynajmniej na terenie całych Bieszczadów. Dawniej przy wycinkach spalało się konary, korowało pnie, dziś jest tylko plan, liczy się tylko doraźny zysk tu i teraz jakby jutra miało nie być. Z kolei pilarze przy obecnych stawkach nie mają szans na dogłębne robienie porządków.
      Szanowna P. spacjo kiedyś chłop jeżdżąc w lesie dobrą parą koników mógł skromnie zarobić na utrzymanie rodziny, dzisiaj nie wystarcza jeden duży TIR, jedno duże LKT (leśne - nie mylić z LKW) itd., itp.
      Ktoś albo coś zjada te właściwe zyski - czy oby nie systemy podparte szatańskimi ideologiami?
      Podobnie rzecz się ma w innych dziedzinach na świecie, np. rabunkowe wydobycie surowców przez firmy z krajów bogatych w krajach biednych - i tak wydobywa się ropę, gdy się owa kończy zostaje spalona ziemia, choćby w Afryce.
      Opisanej przez Panią sytuacji winni są też, a może głównie sami ludzie, wg nowomowy konsumenci. W erze konsumpcjonizmu zmienia taka jedna z drugą co dwa lata meble (to jest chore), po co, meble mogą służyć przynajmniej 30 - 50 lat.
      Dwa, w elektrowniach, m.in. Połaniec spala się "metry" ażeby otrzymać zielone certyfikaty, natomiast 28 kopalni węgla kamiennego zatopiono.
      W związku z tym jest jak jest, robi się pustynny Sajgon.
      Ale to wszystko przeminie, szybciej jak pyłek z kwiatów.

P.S. Życzę miłej niedzieli w pogodzie ducha, a jeśli już to na łonie przyrody.
      • demonv Re: A lasy wiecznie śpiewają 22.11.09, 15:36
        no chyba nie jest tak do końca jak się wydaje. Ostatnia nawałnica śnieżna która
        przeszła w październiku wyrządziła wiele szkód i połamane gałęzie są właśnie
        tego skutkiem, a z tego co sie orientuje jak jest wycinka to miejscowa ludność
        uprząta miejsce robiąc sobie tzw gałęziówke za ktorą płaci jakąś tam kwote...
        A co elektrowni Połaniec z tego co wiem będąc tam kilka razy to owszem spalają
        one biomase (ok. 10% udziału) na którą składa sie nie tylko drewno które
        pochodzi z wycinki sanitarnej i trzebieży ale również trociny, słoma, wierzba
        energetyczna susze owocowe i pestki wiśniowe:)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka