Dodaj do ulubionych

starzawa, smereczna - dojazd, stare mapy, strony

29.12.09, 21:23
moi drodzy, moja rodzina pochodzi ze Starzawy, ktora obecnie jest po ukrainskiej stronie, ze wspomnien jest polozona w okoliczy Smereczna i jozefinskiej kolonii Prinzenthal. Probowalem szukac informacji o tej wsi ale jest ich bardzo malo w polskim internecie. Niestety nie znam ukrainskiego a potrzebuje jakichs blizszych informacji. Szczegolnie interesuja mnie przewodniki, moze jakas strona ichnej gminy? Chcialbym wybrac sie tam na wiosne z wizyta zeby zobaczyc tamte strony ale wczesniej sie dobrze przygotowac.
Przepraszam jesli to nie jest wlasciwe forum!
Pozdrowienia
Edytor zaawansowany
  • galileo11 30.12.09, 00:00
    Witam.

Jeżeli chodzi przedwojenne mapy to masz tutaj przedwojenne WIG-ówki i sobie poszukaj:
    igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=WIG100 tutaj jest podział II RP (nawet trochę szerzej) na kwadraty. Mapy te masz w rozdzielczości 300dpi i 600dpi. Wybierz interesujący Cię kwadrat i do analizy.
    Wszystkie te mapy są sprzed roku 1938.
  • darino 30.12.09, 01:59
    Stariawa leży zaraz za przejściem granicznym w Krościenku. Jest tam silska rada,
    czyli coś podobnego do polskiej gminy, ale obejmujące jedną lub kilka wsi. Na
    stronę internetową nie ma co liczyć. Co do przejścia, to w tygodniu trzeba stać
    dłużej, a w weekend krócej, bo przemytnicy nie jeżdżą.
  • miszczynski 30.12.09, 22:19
    dziekuje za odpowiedz, mapy chetnie przejrze. Wlasnie myslalem o tym zeby zlapac kontakt z kims z tamtego rejonu (krajowcem). Sprawdzalem tez troche stron przy uzyciu google translate ale wyniki raczej marne (chociaz narzedzie bardzo przydatne). Ile czasu mniej wiecej sie czeka na takiej granicy (orientacyjnie?).
    pozdrowienia
  • galileo11 30.12.09, 23:48
    Ile czasu czeka się na granicy. To zależy kiedy, jak napisał Pan darino w
    zapiątki i święta krócej, w dni powszednie dłużej, ponieważ jeździ więcej
    przemytników. Chociaż obecnie to z tym różnie bywa - oficjalnie można przewieźć
    tylko 2 paczuszki papierosów (40 szt.), 1l wódki. Głównie jeżdżą po paliwo, przy
    okazji kupują tam to co jest dużo tańsze, np. kawa rozpuszczalna, herbata,
    cukierki, itp.
    Dziś w I programie Polskiego Radia podawali, że w Krościenku na wjazd czeka się
    ok. 2 godzin. Ale oni raczej zaniżają ten czas, w praktyce czeka się trochę
    dłużej. Bywały dni, że wjeżdżało się bez kolejki, ale raczej należy uzbroić się
    w cierpliwość. Bywały przypadki, że stali po 12 godz. i więcej, ale sądzę, że w
    przypadku Krościenka to już historia. Wtedy można było przewozić karton (200
    szt.) papierosów dowolną liczbę razy w ciągu doby - a więc przemytnicy robili na
    dobę po 2-3 kursy. Dziś przy 2 paczuszkach jeden raz na dobę, to już nie jest
    interes, a papierosy najłatwiej było sprzedać. No a paliwo jeśli nie ma się
    przemysłowych odbiorców, to również nie zawsze łatwo sprzedać - tam też jest
    lepsze i gorsze, tutaj kłania się uczciwość i zaufanie.
    Co się tyczy języka, to na terenach przygranicznych Ukrainy większość rozumie
    (biernie) po polsku.
  • darino 31.12.09, 12:02
    Tak jak pisałem - w weekend trzeba planować 2-3 godziny. Ale to zależy od zmiany
    - czasami są obrażeni na świat, i nie chcą wychodzić ze swoich bud. A czasami
    piją od rana ...
    Myślę, że najlepiej poszukać w internecie, albo skontaktować się mailowo ze
    Strażą Graniczną, i zdobyć telefon na przejście graniczne - wtedy można pytać na
    bieżąco, jak duża jest kolejka.
  • zbyszek1961bart 27.02.10, 18:13
    Do pana miszczynski moja rodzina pochodzila ze miescowosc Smereczna teraz
    obecnie na ukrainie Moj prdziadkowie oraz dziadek Smereczański wywodza sie z tej
    miescowosc jak by pan mial wiecej informacji to prosze o przeslanie pod meilem
    mojm : laryq61@wp.pl lu pod tel. 505717082 . Z powazaniem Zbigniew
    Smereczański z Bartoszyc ..
  • zbyszek61 11.06.19, 09:33
    Ja dużo wiem na ten temat a co z przewodnkiem to tez jest .Mój tel to 513445337 Smereczański Zbigniew Mój meil to zsmerecznski61@gmail.com
  • zbyszek61 11.06.19, 09:35
    Ja dużo wiem na ten temat Mój tel to 513445337 można dzwonic a tez na meila zsmereczanski61@gmail.com , a co do przewodnka to tez jest.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka